Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dj_ten_co_siedzi_obok

RAM

Polecane posty

Można spokojnie brać Twinmosy, są dobre.

Ja mam, mój kolega ma i nic sie nie dzieje, dużej liczbie osób je sprzedają w sklepach więc coś musi w tym być :]

Nie grzeją sie praktycznie nic, kręcą sie nawet fajnie jak na tą cene (i raczej nie mhz a timingi mozna polepszyc)

Kupuj bo są dobre i tanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh,właśnie kupiłem kość 512MB,przetestowalem i ... spoko. Do ekstremalnego O/C się nie nadają,ale rzeczywiście można trochę się pobawić z timingami :) .Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości jest bardzo dobrze! Za tydzień kupuję kolejne 512MB i puszczam w dual...

Thx za dobre rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak niestety mam.

Zwiększam taktowanie "FSB" i idzie mi "synchronicznie" z RAMem.

Czyli jak dam 220x9 to RAMki mam 220 mhz :/

Czekam na nowy bios bo teraz mam F2 a najnowszy jest F3 ale nie chce mi się ściągać bo wydaje mi sie, że jest szajski :] tak o nim słyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje pytanie będzie dotyczyło timingów ramu.

W biosie mam coś takiego:

- Row-active delay

- RAS-to-CAS delay

- Row-precharge delay

- Cas Latency Time

Który z tych parametrów jest najbardziej istotny i jakie powinienem ustawić optymalne wartości

Trochę eksperymentowałem o przy ustawieniach:

6-3-3-2.5 gry mi do windy wywalało,

9-4-4-3 komp nie chciał wstać (okazało się, że kluczowa jest ostatnia opcja, która MUSI być ustawiona na 2.5)

6-4-4-2,5 teraz takich używam wszystko jest stabilnie

5-4-4-2.5 jeszcze nie próbowałem z braku czasu (jest sens?)

Może jakieś inne ustawienia są bardziej optymalne? Jak zwiększyć wydajność? Od razu mówię, że ramu nie chcę wymieniać, tylko zoptymalizować.

Pamięć w kompie to 1 kość 512 noname 400 Mhz

Athlon 2500@3200

Radeon 9500@9700

Abit NF7-S ver.2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - to może wytłumacz co znaczą te opcje, i jak ruszać timingi bo o to sie głównie pytał Ttrk chyba

Który z tych parametrów jest najbardziej istotny i jakie powinienem ustawić optymalne wartości

Kosa64 - bo widzisz, chodzi o to że to są dobre płyty w niskich cenach, ale przeważnie najlepszy jest pierwszy i ostatni bios jaki do nich wychodzi :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Row-active delay>>>(Tras) - minimalny czas jaki musi upłynąc o odczytu do zapiu do komórki pamięci. Teoretycznie suma CL i Trp

- RAS-to-CAS delay>>>(Trcd) - to trochę trudniej wyjaśnić. Chodi o czas jaki musi minąć by operacje na tym samym banku nie interferoway ze sobą

- Row-precharge delay>>>(Trp) - czas jakim pamięci musi "odpocząć" po odczycie

- Cas Latency Time >>>(Tcl lub CL) - czas potrzebny na dotęp do zawartości komórki pamięci

Standardowo konfig podaje sie tak CL-Trp-Trcd-Tras

Timingi popuszczasz wg schematu 4-2-3-1 gdzie 1 to - dodaje w pierwszej kolejności , a 4 doaje jek nic innego nie pomach. CL ma największy wpływ na wydajność. Lepiej zwiększyć Tras do np 7 ,8 czy nawet 11 niż dodać 1 na CL.

Trochę eksperymentowałem o przy ustawieniach:

6-3-3-2.5 gry mi do windy wywalało,

9-4-4-3 komp nie chciał wstać (okazało się, że kluczowa jest ostatnia opcja, która MUSI być ustawiona na 2.5)

6-4-4-2,5 teraz takich używam wszystko jest stabilnie

5-4-4-2.5 jeszcze nie próbowałem z braku czasu (jest sens?)

>>>Jak mówisz że Ci pamięci na CL3 nie idę to spróbuj uwstawień (tylko w/g schematy jakiego podałem)

2-3-3-7 (do 11 nawet)

2-4-3-7 (do 11)

2,5-3-3-7 (do 11)

2,5-4-3-7 (do 11)

Proponowene przez Ciebie 2,5-4-4-5 nie ruszy prawdopodonie więc nie ma sensu próbować. Jak 2,5-4-4-6 jest stabilne to spróbuj 2,5-4-3-6 np.

Poza tym poczytaj te parę stron wczeiejszych - nie ma ich tak dużo a kilka ciekawych informacji znajdziesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki dziwny problem z kompem. Mam pamiec ram 256DDR + 512 DDR Kingston'a na plycie ECS P4VXAD. Przez pol roku wszystko bylo ok , ale ostatnio tak po prostu wyskoczyl blue screen z errorem. Po tej awarii komputer wykrywa nie 768 Ram (jak poprzednio), a tylko 640.

Zastanawiam sie czy moze nie zmienila sie jakas opcja w BIOSIE albo pamiec ulegla uszkodzeniu... :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glowka zrób to co powiedział Mryous i jeśli wyjdzie,że któraś kosć jest uszkodzona możesz się uważać za pechowca.Kości Kingstona są najczesciej bezawaryjne,ale nie musisz się martwić bo zwykle mają też wieczystą gwarancję.

P.S Sory,że tak pózno odpowiadam na wasze pytania dotyczące tych timingów

na TwinMosach 512MB cl 2.5,ale nie byłem juz od dawna na forum.Koniec roku,naciąganie ocen,ciężka praca(trochę poniewczasie ,ale co tam... :) )

Co do pamięci przy 200mhz poszły na timingach 2-3-3-5(jak u większości osóB),ale 2-2-3-5 też jest raczej bez problemu osiągalne.Nie próbuje bo sie troche grzeją.

Przy orginalnych timingach doszedłem do 220 mhz.dalej nie próbuje z tego samego co powyzej powodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x 512 Kingstone i chciałbym widzieć czy żeby szły one w dualu to muszą być włożone w odpowiednie gniazda czy to obojętnie w które? Bo na płycie 2 są obok siebie i jedno trochę dalej...

Obstawiam, ze to jedno dalej (jest moze dodatkowo innego koloru?) to jest Master Dimm - wlozenie kosci do tego slotu i do jeszcze jednego aktywuje tryb dwukanalowy. Ale oczywiscie moge sie mylic, bo to Ty zapewne posiadasz instrukcje do plyty, a nie ja :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, ze to jedno dalej (jest moze dodatkowo innego koloru?) to jest Master Dimm - wlozenie kosci do tego slotu i do jeszcze jednego aktywuje tryb dwukanalowy. Ale oczywiscie moge sie mylic, bo to Ty zapewne posiadasz instrukcje do plyty, a nie ja :P

No tak poczytałem instrukcje i rzeczywiście pisze tam, że tak powinny być włożone, jest nawet przykład z takimi kośćmi jakie mam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbe czy byście mogli mi odpowiedzieć na pare pytań. ?Jeśli mam DDR albo SDRAM to czy moge mieć SDRAM i DDR razem. Jak to sprawdzić czy mam DDR czy SDRAM ? Kolejne pytanko : Czym się rózni pamieć DDR od SDRAM (którą się bardziej opłaca kupić) I czy możecie mi podać ceny i parametry następujących pamięci:

SDRAM 512 MB :

SDRAM 1 GB :

DDR 512 MB :

DDR 1 GB :

Z góry dziękuje za wszystko. Proszę potrzebuje pomocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie mozesz razem stosowac DDR i SDR (tak oba to SDRAM'y)

2) Po ilosci kontaktow. SDR zdaje sie ma 168, a DDR 184

3) Bierz DDR (Szybsza i chyba nawet tansza teraz)

4) Wazny jest paramatr okreslajacy predkosc. Napisz jakiego masz kompa to pamiatki dopasujemy. (Stawiam ze jak obsluguje i te i te, to pewnie PC-133 SDR i PC-266 DDR)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procka mam P4 2,6 . Płyta głowna to MSI 865P Neo. Nieiwem jakie może obsługoiwać kości pamieći . Wiem że może pociągnąc do 2 GB . To co czytałem w instrukcji płyty głównej to taki tekst"Two types DDR are available at the time of writing : PC1600 & PC2100.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie czegokolwiek poniżej PC3200 (DRR400) jest nieopłacalne. Różnica w cenie niewielka a przy zmianie sprzętu będziesz musiał znowu w pamięć inwestować (chyba że już myślisz o DRRII). Pamięci PC3200 powinieneś bez problemu uruchomić na PC2100 - będą po prostu wolniej chodzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha i jeszcze ten tekst "You can install DDR266/DDR333 DDR SDRAM modules on the DDR DIMM solts" I o co chodzi z ta ilościa kontaktow bo chciałbym to sprawdzić. Znalazłem to wczoraj po napisaniu ale coś fotum nei chcialo mi się uruchomić. Czy to zmienia sprawe i bede mogł zainstalowac DDR333 i to powino chyba dać większe możliwości PC3200
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...