Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dj_ten_co_siedzi_obok

RAM

Polecane posty

Gość M4TEUS2
Heyka. mam takie pytanko: Mam jedną kośc ram Kingston 256mb i w biosie jest ustawiona na 133mhz. ostanio strasznie mi sie wiesza komp i tak myslalem ze moze zmiana na 100mhz by cos dała?? napiszcie mi czy wogole jest sens sprawdzac i czy jak zmienie na 100mhz to cos moge zepsuc?? moja plyta glowna to AS RockK7S8X

0. zapuść skaner antywirusowy, doprowadź windowsa do porządku

1. Ustaw nieco mniej ostre timingi na pamięciach np. 3.4.4.7 i puść prime95 jak ze trzy godziny pochodzi i się nie wykrzaczy to masz na 99,9% stabilnego kompa.

2. Sprawdź temperatury, jeśli na procku jest ponad 60-70*C (w stresie) to przedmuchaj z kurzu wnętrze budy, a jak to nic nie da to wymień radiator

3. Sprawdź napięcia np. aidą 32, jeśli są 5% ponad lub poniżej normy (np. dla 3.3V norma to 3.15-3.45V) to wymień zasilacz.

Zmniejszenie taktowania zaowocuje tylko ostrym przymuleniem kompa, zresztą skąd masz pewność że to RAM szwankuje, tymbardziej że kingstony 266MHz są naprawdę niezłymi pamięciami, u mnie od ponad roku hulają na FSB 148MHz z ostrymi timingami 2.2.6 i nie miałem jeszcze żadnego zwisa, w każdym razie pochodzącego od sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostanio strasznie mi sie wiesza komp i tak myslalem ze moze zmiana na 100mhz by cos dała?

Dawno Ci się to dzieje?

Być może wentylator od procesora Ci się zatarł i bios resetuje system co sie objawia zwisami?

Spróbuj przywrócić ustawienie "defaul" w biosie.

Otwórz obudowę i sprawdz czy wszystkie wiatraki pracują bez przeszków (to wyeliminuje tezę przegrzewania się)

W najgoszym wypadku zasilacz Ci się sypie :D

mam 512, ale do san andreas przydałoby się trochę więcej.

Lepiej poczekaj na gre i wtedy kupisz (do tego czasu statnieje).

Z resztą ja bym się bardziej na Twoim miejscu bał czy z taką kartą graficzną będzie Ci działąć czy nie....

A tak w ogole to topic o RAM-ie a nie o zwisach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapuść skaner antywirusowy, doprowadź windowsa do porządku

zapuscilem....skanerem online,adaware i AntyVir Xp- system jest czysty

Ustaw nieco mniej ostre timingi na pamięciach np. 3.4.4.7

eeeee co?? sorka ale jestem troche zieolny w tym temacie.

Sprawdź temperatury, jeśli na procku jest ponad 60-70*C

Temperatura proca siega 45-55*C wiec to chyba nie to

Sprawdź napięcia np. aidą 32, jeśli są 5% ponad lub poniżej normy (np. dla 3.3V norma to 3.15-3.45V) to wymień zasilacz

W biosie takie odczyty:

Vcore - 1,609V

+3,30V - 3,372V

+5,00 - 5,112V

+12,00 - 12,387V

Wiec chyba wszystko jest w "normie" co??

zresztą skąd masz pewność że to RAM szwankuje

stad http://forum.infojama.pl/viewtopic.php?t=15903

mam taki sam problem jak ten koles i tam jest napisane ze rozwiazaniem moze byc wymiana ramu.

Dawno Ci się to dzieje?

hmmmmmm.......od jakichs trzech dni. mialem juz podobny problem ale poskutkowalo wyrzucenie jednego programu, ale teraz nie mam tego programu a i tak sie wiesza...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Giba

Wczoraj wyciągnąłem RAm z mojego kompa to sa jakies nonamy SD RAm 100Mhz , wyciagnalem bo chcialem wlasnie sprawdzić jakie dokladnie mają taktowanie , no i psiamać gdy właczyłem go raz bylo wszystko wporzadku a gdy rano właczył ojciec pojawiły sie pewne problemy( zaznaczam ze kosci dobrze wpiąłem), miałem 128MBRAmu a gdy ojciec wlaczal to przy ładowaniu RAmu (w nawiasie jak sie to nazywa ta operacja ladowania ramu dyskow itd.)komp widzial tylko 64MB i wyskoczył komunikat "POdczas inicjalizacji urzadzenia VDD: blad ochrony systemu windows i nalezy ponownie uruchomic komputer"- co to za błąd, dlaczego sie pojawił?? poz zamianie miejscami RAmow ( mam dwie kości) znowu bylo tylko 64Mb jednak po jeszcze jednej kombinacji komputer zuwazyl wreszcie 128 MB i blad sie nie pojawił dlaczegoos takiego mialo miejsce?( jedna kosc jest parzysta a druga nieparzysta )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mEEt_ek

najprawdopodobniej odpowiedz na twoje oytanie nie istnieje. RAM to bardzo dziwna sprawa i z niewiadomych powodow potrafi przysporzyc tyle klopotow ze wlosy deba staja. czasami po prostu wlozone tak a nie inaczej nie dzialaja - chyba ze miales pecha i gdzies jedna nozka nie kontaktowala albo cos - ale prawdopodobienstwo tego jerst tak male ze mozesz o tym zapomniec

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pasio

Mam płyte główną K7S5A Elite Group, a chciałbym kupić sobie 512 ddr 400mhz od hynix. Słyszałem jednak że 400mhz w pamiatkach to za dużo jak na moją płytkę..... Czy to prawda???

Prosze o szybka odpowiedz bo właśnie obserwuje jedną aukcje allegro, czasu coraz mniej....

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Souljah

Czemu miałoby to być za dużo? Z tego co wiem to pamięć po prostu zwolni do 266MHz (bo więcej ta płytka nie wyciągnie) i to wszystko :P Ale oczywiście mogę się mylić :P :P :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Greebqu

no i chyba sie mylisz... niektore plyty(co ja gadam;) wszystkie!) maja ograniczona ilosc pamieci. twoja chyba 1gb max uciagnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Souljah

Heh, ale ja przecież nie twierdzę, że ma nieograniczoną ilość :P Facet przecież pytał o taktowanie zegara a nie o ilość kości :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M4TEUS2
Czemu miałoby to być za dużo? Z tego co wiem to pamięć po prostu zwolni do 266MHz (bo więcej ta płytka nie wyciągnie) i to wszystko :P Ale oczywiście mogę się mylić :P :P :P

Max pojemność to 1GB (2x512MB); max szybkość ECS k7s5a na overclockerskim biosie to fsb 150 (można pobawić się w elektronika, coś tam zmodyfikować i ponoć z poziomu windowsa płytka wskakuje nawet na 200MHz); ograniczenia co do szybkości pamiątek nie ma, jak ktoś się uprze to wsadzi nawet 533MHz. U mnie pamięci 400MHz doskonale działały (oczywiście z częstotliwością 294MHz ale who cares), tyle że nie lubiły się ze starą trzy letnią kością 512MB 266MHz, ale to już kompletnie inna bajka :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _piXel_

To niekoniecznie musi być RAM. @Lutek1988 na twoim miejscu wyłączyłbym zintegrowany LAN i Audio, na jakis czas i zobacz czy dalej są zwiechy - Mam doswiadczenia ze zintegrowanym ac'97 - dzwiękówka padła i kompa prawie niedało sie uzywać:)

Co do pamięci to zrób jakies testy (memtest) i zobacz czy będzie zwiecha.

Obniżenie taktowania pamięci może dac większą stabilnosc- jesli tak znaczy to ze nawala RAM lub MOBO .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marmach

Dobrzy ludzie... możecie mi odpowiedzieć, czy to prawda, że kupując drugą kość RAMu jest "duża szansa", że nie będzie chodziła w dualu?

Bo... zamierzam sobie dokupić 256MB (mój komp strasznie cierpi z jedną sztuką) do duala, tylko nie wiem, czy powinienem się starać kupić pamięć tej samej firmy itp itd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jako ze jestem nie do konca zorientowany w pamieciach mam jedno pytanie (sorki, jesli juz bylo, ale nie mam zbytnio dzis czasu sprawdzac, bo jutro praca klasowa z matmy:/): co daje w ramach CL, czy lepiej jest ze jest wyzszy czy nizszy? i czym sie roznia (lub co daje) w pamieciach (na przykladzie kingstona na www.komputronik.pl ) ze jest non-ecc, ecc itd? i jeszcze jedno pytanie, bo mam zamiar kupic w najblizszym czasie (czyli jak hajs uzbieram) pamieci, prawdopodobnie 512mb (2*256) i na pewno 400mhz (wolniejsze sa akurat paradoksalnie drozsze) kingstone'a. i nie wiem, czy moze sprzedac ten ram co mam aktualnie (256mb DDR266 elixir w jednej kosci), czy tez nie zostawic go, i nei sprzedac przy kupnie kolejnego ramu. a jakbyscie chcieli wiedziec(do np optymalizacji ilosci i predkosci pamiatek) to do tego mam semprona 2400+ Leadteka FX5700 128mb, dysk seagate barracuda 60gb 7200rpm i plyte glowna gigabyte'a K7-triton, socket A, FSB 400mhz, 3 sloty pamieci. co radzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Greebqu

na pamieciach sie nie znam, ale to co wiem to powiem 8)

CL jest to opoznienie pamieci- oczywiscie im mniej tym lepiej(chociaz duzej roznicy nie widac).

co do ECC i non-ECC to nie jestem pewny, ale chyba ECC sa stosowane w serwerach...

a pamiec ta co masz sprzedaj i kup sobie 512mb w jednej kosci(pozniej dokupisz druga- 1gb to nie jest tak duzo w obecnuch czasach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co daje w ramach CL, czy lepiej jest ze jest wyzszy czy nizszy?

>>>CL to parametr opisujący ilość cykli zegara odczekiwaną przed zapisem/odczytem z komórki pamięci - im mniej tym lepirej. Ale yrzeba patrzeć teżna pozostałe czasy. Na sempronie nie powienieneś się tym jednak zbytnie przejmować - to zważne tylko dla OC

i czym sie roznia (lub co daje) w pamieciach ze jest non-ecc, ecc itd?

>>>kontrola błędów odczytu. Jak płyta nie obsługuje to niepotrzebne - stosowane w systemach gdzie poprawność danych i korekcja błędów ma szczególne znaczenie.

i nie wiem, czy moze sprzedac ten ram co mam aktualnie (256mb DDR266 elixir w jednej kosci), czy tez nie zostawic go, i nei sprzedac przy kupnie kolejnego ramu.

>>>Ten sempron to zdaje się na szynie 333 chodzi. W takim przypadku ta jedna kość będzie Ci "trzymala całą prędkość RAM na poziomie 266. Sam sobie więc odpowiedz co wolisz dodatkowe 256 RAM czy większą prędkość z jaką działa RAM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoZy, mowisz, by sie zastanowic, czy lepiej jest miec wiecej ramu czy tez wyzsza jego predkosc. to ja ci zadam pytanie: czy jesli bym mial mozliwosc, aby ram mial dwa razy wyzsze taktowanie (np sdram 133 do ddrram 266), przy takiej samej szybkosci to czy wydajnosc (ramu jako takiego, nie calego kompa, bo to oczywiste, ze na niego sie skladaja tez inne podzespoly) wzrosnie dwukrotnie, czy tylko o iles tam %?? bo jesli dobrze rozumowac wtedy lepiej by bylo kupic kolejna kosc, i miec tez stara, bo to jednak byloby 512 nie 256. wiem, ze troche to zaplatane, jak pisze, ale mam nadzieje, ze zrozumiesz, co mialem na mysli. a co do tego, czy plyta glowna mi obsluguje, to ja mam model, ktory znajdziesz http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7810 pod tym adresem.

Faktycznie zamotałeś :) Dokup RAM i zrób testy (popracuj , pograj) potrm wyciągnij tą kość 266 i znów zobasz jak wyjdą testy i jak Ci się pracuje, gra - wtedy zadecyduj - RoZy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość s2nto

Ja posaidam 512 Ram i ciągle mi się zdaje, że jest to za mało. Giery niezaszybko m chodzą, a mam naprawde dopakowaną karte graf - Radek 9600 ULTRA więc coś powoduje jego zamulenie :( Jednak z drugiej strony posiadam słaby procek: Celka :( więc jak moge sprawdzic lub dzięki czemu możecie doradzic co powinnienem zamienic?

P.S

Większośc mojej konfiguracjii jest w podpisie :mrgreen:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wojt50

Mam taki sprzęt:

-płyta ECS P4VXASD

-Proc p4 1,4(slot 423)

-256 ram kingston 333mhz

Płyta obsługuje ddr tylko do 266mhz, więc kostka którą mam chodzi na 266mhz(i chyba nie da się tego przyspieszyć, przynajmniej w biosie)

mam 2 sloty na ddr'y

W ręce wpadnie mi około 120zł i chciałbym za to kupić ramu. Jaka byłaby najlepsza konfiguracja?

a) kupić drugą taką samą kość(czyli kingston 333mhz)

b)sprzedać moje 256, kupić 512(też kinkston 333)

chodzi mi o wydajność, bo nie sądze żebym w najbliższym czasie miał kase na drugie 512 ram, więc zajętymi 2 slotami się nie sugerujcie

Aha jeszcze jedno pytanie czy mam zmienić w biosie latency z 2,5 na 2, czy to coś da??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mEEt_ek

jezeli plyta ci obsluguje Duala (a nie pamietam i sprawdzac mi sie chwilowo nie chce :P) to dokup druga identyczna. jezeli nie to nie ma znaczenia czy kupisz pojedyncza czy dokupisz do pary

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...