Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Chodzi o postać :

"A wtem wybrał się w podróż beznadziejną, z małą liczbą kamratów u boku. Przegrał bitwę z Kebabowym Królem i głowa jego nie powróciła do ciała, w miodzie zatopiona. Żółty Orzeł z dwiema koronami płakał i z żalu zmarł kilka lat później".

Łatwe. Za dobry z historii nie jestem :).

@.AAA.

Nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że chodzi o Władysława III króla Polski zwanego warneńczykiem.

"Żółty Orzeł z dwiema koronami płakał i z żalu zmarł kilka lat później".

to chyba aluzja do rychłego upadku Cesarstwa Bizantyjskiego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatoxu zadajesz.

Dlatego pomyślałem o cesarzu bizantyjskim, którego ciało po bitwie odnaleziono, głowę odcięto i zamarynowano w miodzie.

Władysława Warneńczyka też zamarynowano w miodzie : "Głowa nieszczęsnego króla (...) posłaną została do Brussy, przedtem stolicy państwa, aby na widok pospolitego ludu była tam wystawiona. (...) Dla zachowania od zepsucia (...) w miodzie była zatopiona"

Konstantyn XI raczej nie wybierał się w żadną podróż, a bitwa pod Warną miała fatalny wpływ na bałkanach - w końcu Turcy wzmocnili swoją pozycję w tym rejonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hideki T?j? (jap. ?? ??, T?j? Hideki, urodzony 30 grudnia 1884, zmarł 23 grudnia 1948) ? japoński polityk i wojskowy, nazywany Hitlerem Dalekiego Wschodu. W latach 1941-1944 premier Japonii (w rzeczywistości sprawował władzę dyktatorską). Uznany za zbrodniarza wojennego, skazany na śmierć i stracony 23 grudnia 1948 roku. T?j? nosił pseudonim Kamisori T?j? (jap. ??????, T?j?-brzytwa).

- notka biograficzna za portalem naukowy.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rebus rozwiązany :D Ze znajomością szczegółów II w.ś. - gorzej - nie mój konik :)

Niestety wychodzę z pracy i nie wiem o której siądę do kompa. Nie chcąc przetrzymywać, oddaję kolejkę!!

Pierwszy chętny zadaje!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RaxusV

...AAA... Zadaje.

Kurczę, następnym razem będę szukał czy google czegoś nie znajduje, aby zagadka trudniejsza była...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam Borys, dowódca batalionu "Parasol". Oddaję.

To on jest na zdjęciu, brał udział w powstaniu warszawskim, a agat to nazwa jednostki, którą dowodził. Później z tego powstał właśnie "Parasol".

@down

Ha, a ja myślałem, że chodzi Ci o tego kolesia ze zdjęcia. A ten "Agat" to tylko podpowiedź, żeby na niego naprowadzić :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trymus

Zrobię wyjątek i wpadnę- chodzi pewnie o Domicję Lepidę, która miała duży wpływ na Nerona, a która została skazana za czary za sprawą zazdrosnej o wpływy matki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...