Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

PiEcIA_17

"Lista Schindlera" (1993), Steven Spielberg

Polecane posty

listaq.jpg

Film przedstawiający historię niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera (1908 - 1974) który podczas II wojny światowej uratował ponad 1000 ludzi pochodzenia żydowskiego.

Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec, przyjeżdża do okupowanego przez niemieckich żołnierzy Krakowa w którym zakłada fabrykę naczyń emaliowanych. Główną siłą roboczą w tej fabryce są właśnie Żydzi którzy zmuszani są do ciężkiej i katorżniczej pracy przez hitlerowców. W roku 1943 wchodzi w życie wprowadzony przez Niemców "Endlosung" (Holocaust) czyli ostateczne i definitywne zakończenie kwestii żydowskiej. Getto założone w Krakowie przestaje istnieć, a Żydzi w nim mieszkający zostają masowo wywożeni do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Schindler postanawia wyratować Żydów od zagłady.

Lista Schindlera to bardzo genialny film i wprost arcydzieło. Bardzo niesamowicie oddziałuje na emocje. Nie dość że w bardzo realny sposób ukazuje jak na prawdę traktowano ludzi w obozach koncentracyjnych to jeszcze niesamowicie wzrusza. Polecam !!! 10/10.

Przydałoby się słowo od siebie, bo takie suche tematy są takie... Nijakie. Dobry film? Słaby? Interesujący? Nudny? Skąd to mam wiedzieć. Z fusów wywróżyć? [Tur]

"Lista Schindlera"

Reżyseria: Steven Spielberg

Scenariusz: Steven Zaillian

Muzyka: John Williams, J.S Bach

Zdjęcia: Janusz Kamiński

Obsada:

Liam Neeson

Ralph Fiennes

Ben Kingsley

Caroline Goodall

Andrzej Seweryn

Anna Mucha

Paweł Deląg

Tadeusz Huk

Agnieszka Wagner

Agnieszka Krukówna

Olaf Lubaszenko

i inni

Produkcja: USA

Gatunek: dramat, wojenny

Rok produkcji: 1993

Czas trwania: 195 min.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obejrzałem dopiero pierwszy raz "Listę Schindlera" co mnie dodatkowo zdziwiło gdy zobaczyłem, że film został nakręcony w 1993r. Co tu dużo pisać. Mimo późnej pory obejrzałem "Listę" do końca. Ani przez moment nie zachciało mi się spać, a to oznacza że film był dla mnie bardzo interesujący. :tongue: Początkowo obawiałem się, że Spielberg zbyt przekrojowo pokaże obraz II wojny, a właściwie los Żydów na terenie okupowanej Polski. Jak się później okazało, moje obawy były nieuzasadnione. Co mnie dodatkowo ujęło, to realizacja w konwencji czarno-białej. Bardzo spodobały mi się role Liama Neesona i Ralpha Fiennesa. Na dodatek możemy zobaczyć także grupę polskich aktorów. Nie potrafię racjonalnie wytłumaczyć mojego zamiłowania do produkcji podejmujących tematykę II WŚ. Każda z nich zapada mi wyjątkowo w pamięć i skłania do licznych refleksji. "Lista Schindlera" jest na pewno filmem godnym uwagi. Mnie osobiście skłonił do bliższego zapoznania się z historią Oskara Schindlera i ludzi, których ocalił przed zagładą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagający film. Długi. Ale warty wysiłku. Wielkie brawa za black and white. Poza tym, nie ma tutaj prostego krytycyzmu faszyzmu. Raczej, beznamietne zaprezentowanie ludzkiej twarzy (ze wszystkimi wadami i zaletami) każdego człowieka - po obu stronach barykady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie lubię filmów trwających dłużej niż 2,5 h, ale akurat Lista Schindlera należy do tych chlubnych wyjątków. Inna sprawa że oglądając ten film kompletnie nie czuje się dłużyzny. Zresztą ja nawet nie czułem żeby był to film, tak można wczuć się w opowiedzianą historię, opartą zresztą na autentycznych wydarzeniach. Rola Schindlera absolutnie oskarowa. Jeden z tych filmów, który powinien być pokazywany w szkołach. 9,5/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wszystkim książkę pod tym samym tytułem. Szczególnie warto od niej zacząć jak nie widzieliście jeszcze filmu.
Mnie też to zdziwiło, że nikt nie pisał tutaj wcześniej o tym, że jest to film na podstawie książki australijskiego pisarza Thomasa Keneally'ego. Czytałam ją kilka lat temu i pamiętam, że wstrząsnęła mną bardziej niż film( z drugiej strony - po prostu nie da się zapomnieć z filmu Dziewczynki w Czerwonej Sukience). Jest ona trochę bardziej biograficzna, niż sam film (opisuje np. dzieciństwo O. Shindlera), a autor nie wzbrania się czasem przed wyrażaniem swojej opinii. Naprawdę polecam tę książkę osobom, które zaciekawił film.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem osoba, ktora rzadko co wstrzasa. Ten film mna wstrzasnal bardzo mocno, badzo dobra produkcja. Wlasciwie tylko 2 filmy mna tak wstrzasnely - Requiem for a dream i wlasnie Lista Schindlera. Te 2 filmy sa bardzo wartosciowe. Ksiazka Lista Schindlera znajduje sie w osiedlowej bibliotece zatem kiedy tylo skoncze czytac "Ojca CHrzestnego" to wypozycze "Liste Schindlera".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały film bez wątpienia i nie zgadzam się z hasłem reklamującym "W ciemności" że dzieło Holland jest lepsze niż LS.

Co prawda raziło trochę czasami nierówne tempo i niektóre sceny dłużyły się niemiłosiernie, ale poza tym film najwyższej klasy. Super rola Fiennesa, nie gorsza również Neesona. Muzyka, scenografia i niekiedy naprawdę szokujące sceny czynią tą produkcję naprawdę wielką.

W ostatnich scenach trudno było się nie wzruszyć. A to wszystko na faktach autentycznych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...