Skocz do zawartości

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe


Lord Nargogh

Polecane posty

Też ósma. Na terenie całej Polski obowiązuje jeden czas urzędowy i jest to GMT+1 (CET) z uwzględnieniem czasu letniego. To, co napisałem o wciąganiu Szczecina do GMT to skrajne naciąganie i próba logicznego uzasadnienia treści podanego przez Ciebie zadania. Nieudana próba, zresztą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Dzięki, a możecie jeszcze sprawdzić to zadanko :P ? :

Oblicz , która godzina czasu słonecznego , strefowego i urzędowego jest w Lublinie jeśli w Szczecinie jest 8 : 00 czasu słonecznego

Czas słoneczy

22 stopnie 30 ' - 14 stopni 30' = 8 stopni

8 stopni x 4 minuty = 32 minuty

8 : 00 = 32 min = 8 :32

Czas strefowy :

8:00 = 1 h = 9:00

Czas urzędowy :

8:00 (Tak po prostu?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@opti: Nikt nie mówi, że ma być dokładny :) Jego podstawowym zadaniem jest usensownić wiele rzeczy, nie urealniać :)

@Mazzakollo: Jeśli chodzi o czas słoneczny, ok. Czas strefowy i urzędowy to jest to samo - czas urzędowy to czas ustalony na terenie danego państwa i w zasadzie określa 'przynależność' do danej strefy. Czyli jeśli w Szczecinie jest ósma czasu słonecznego, uwzględniasz odległość Szczecina od środka jego strefy czasowej (30 stopni E) i w ten sposób otrzymujesz czas strefowy i urzędowy, obowiązujący zarówno w Szczecinie, jak i Lublinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka: policz sobie różnicę w szerokości geogr. między takim Lublinem i Szczecinem, a zobaczysz jak niedokładny będzie czas strefowy.

Będąc marudnym, to powinien policzyć różnicę w długości geograficznej między tymi punktami. Czepiam się może, ale skoro kolega ma z tym problem to szczegóły mogą mieć znaczenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie nie tyle o pomoc w rozwiązaniu zadania, co o potwierdzenie wyniku. Mam taką piękną funkcję:

xxxou.png

(sorry za obrazek, śpieszy mi się :P)

I muszę obliczyć granicę tejże pięknej funkcji dla x->(-1). Teoretycznie nie ma problemu, bo na oko widać że wynik wyjdzie -2. Tymczasem odpowiedzi ze zbioru uparcie wciskają że ma wyjść -4. Trochę nad tym podumałem, i nijak nie wyjdzie -4. I teraz pytanie, czy to ja źle rozwiązuje, czy w zbiorze jest błąd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@b3rt

Wygląda na to, że w zadaniu jest błąd. Zarówno z prostego rozpisania góry na dwa nawiasy (x+1)(x-1) i skróceniu, jak i z zastosowania reguły L'Hospital'a (Pochodna góry to 2x, pochodna dołu to 1).

Niech ktoś poprawi jakby co, bo też jestem ciekaw.

@ryba

Wskazówka - jeżeli za ruch harmoniczny przyjmiemy ruch opisany równaniem x(t)=sint, to wiadomo, że skoro położenie punktu jest opisane tym równaniem, to łatwo możemy policzyć równanie jego prędkości, czyli v(t)=(x(t))'=(sint)'=cost, jak i przyspieszenie a(t)=(v(t))'=x(t)''=(cost)'=(-sint). To tyle ode mnie na ten temat, przynajmniej na razie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HammerHead

Dzięki za wskazówki, ale niestety nie za bardzo rozumiem co mam do końca policzyć. Zadanie nie jest trudne a nadal nie mogę otrzymać poprawnego rozwiązania, zapewne dlatego ,że nie wiem jak to ruszyć. Prosiłbym chociaż o jakieś szczątkowe obliczenia, tak żebym zobaczył o co dokładnie chodzi.

EDIT

Już mam !! :) Obliczyłem t0 z równania prędkości ruchu drgającego :) Ogromne dzięki za wskazówki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno wszystko ? Jeśli tak, to dzięki za pomoc.

Jeszcze proszę o sprawdzenie , jednego zadania.

Podczas spalania pierwiastków chemicznych w ____ (tlenie) powstają tlenki tych pierwiastków. W zależności od rodzaju użytego pierwiastka chemicznego powstają tlenki ____ (metali) lub ____ (tlenki) niemetali. W reakcji chemicznej nazywanej reakcją ____ (syntezy) tlen i inny pierwiastek są ___ (substratami) a ____ to produkt reakcji chemicznej.

I teraz tak , w miejscach oznaczonych ____ powinny być słowa które podałem w nawiasie. Nie wiem tylko co powinno być w ostatnim polu ; chodzi o tlenek czy o związek chemiczny ?

Proszę więc o sprawdzenie, czy dobrze to wypełniłem :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim czasie satelita okrążałaby gwiazdę neutronową o gęstości g=1*10^17 kg/3^3 jeżeli poruszałaby się po orbicie kołowej tuż przy tej powierzchni? Prosiłbym o pomoc w tym zadaniu. Wiem, że jest proste a naprawdę nie umiem tego rozwiązać. Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie krew zalała jak ten rysunek zobaczyłem, Mazakollo. :D

- Wymiar 36 powinien obejmować całą długość obiektu.

- Brak kątów.

- Brak wymiaru całościowego.

- Brak średnic otworów (?).

- Brak wymiarów prostokątnego otworu (?).

- Brak umiejscowienia prostokątnego otworu (nie wiadomo gdzie się on zaczyna).

- Brak drugiego rzutu - nie widać przelotowości otworów, ani grubości obiektu.

Sorki, że tak późno, ale lepiej teraz niż wcale. :)

EDIT - @Ryba - nie podałeś wymiarów tejże gwiazdy, chyba że można to wywnioskować z czegoś? W każdym razie Fg=Fc, gdzie Fg to siła grawitacyjna, a Fc to siła odśrodkowa/dośrodkowa. :) Coś się skróci, coś zostanie i będzie też prędkość jako niewiadoma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdziwe, ale mamy do czynienia z rozwinięciem nieskończonym, tak więc jeśli by Ci brakło tej jedynki, to ile byś tych zer przed nią potrzebował?

Na tę równość jest kilka dowodów. Najczęściej wałkowany jest ten gdzie ułamek zamieniamy na nieskończony ciąg i obliczamy jego sumę. Specjalnie trudne to nie jest, a może Cie przekona :) Trzeba sie w każdym razie wbić na pewien poziom abstrakcji, żeby to ogarnąć.

W sumie przy przestrzeniach n-wymiarowych gdzie n>4, czy nawet liczbach zespolonych trzeba się wykazać znacznie większym wysiłkiem, żeby sobie to jakoś przełożyć na rzeczywistość :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Mam pewien problem, a dotyczy on przedmiotu o nazwie fizyka.

Potrzebuję informacji o skutkach niedociążenia.

Szukałem tych informacji na Wikipedii, ale znalazłem tam tylko definicję niedociążenia.

Na Googlach też próbowałem coś wyszperać, ale tam było podobnie jak na Wikipedii - same definicje...

Czy jakiś z forumowiczów mógłby być na tyle łaskawy, by podać mi chociaż część skutków niedociążenia

lub przesłać mi jakiś link, w którym znajdę odpowiedź na trapiący mnie problem?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...