Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tarzan1009

Radeony 5xxx i GeForce GF100 Fermi

Polecane posty

Nowe karty nVidii pewnie będą obsługiwały DX11, tylko pytanie kiedy będą i w sumie o to tu się głównie rozchodzi.

>>>A kiedy będą gry obsługujące DX11... nie no już są w sumie chyba ze 4 :) Tak naprawdę jednak gry dobrze napisane pod DX11 pojawią się IMO nie wcześniej niż za 6-8 miesięcy. Wtedy też nV pokaże co tam skrywa pod fartuszkiem. Szczerze powiedziawszy taka politykę rozumiem... po co produkować karty które obsługują coś czego nie ma, a jak będzie to będzie potrzebna inna generacja kart (czego świadome jest też ATi bo już nową serię zapowiedziała). Tym bardziej że obecna seria ma wystarczająco mocy do DX9 czy 10. Ale też i rozumiem postępowanie ATi bo stosunkowo niewielkim kosztem robi sobie świetna reklamę i podgryza udziały w rynku.

Jednak trochę trudno siedzieć spokojnie, jeśli się widzi prezentacje kolejnych atrap, czy kart skierowanych dla biur.

>>>No i właśnie tego nie do końca pojmuję... co w tym jest takiego irytującego? Jak masz kartę to bez różnicy, jak chcesz kupić to i tak ni9e będziesz czekał... ba w ten sposób nigdy się nie kupi bo coś nowego zawsze jest zapowiedziane.

Co do kart do biur... gracze (hardkory?) zawsze pogardzają tym co daje radę co najwyżej pracy biurowej, ale zaryzykowałbym stwierdzenie że to dla firm ważniejszy segment rynku niż topowe konstrukcje - te zazwyczaj kupuje niewiele osób a kart dla mas i biur schodzi kilkakrotnie więcej. To tak samo jak wyśmiewanie Wii i jej casualowych gierek, a jednoczene niedostrzeganie ze jest w czołówce sprzedaży i generowanych zysków :)

Z tesselacją problem jest taki, że karty ATI ją wspierają, a nVidii nie. To się przekłada na to, że programiści chcąc zachować zgodność z wszystkimi nowoczesnymi kartami na dobrą sprawę nie mogą z niej korzystać.

>>>Teraz pytanie bo nie wiem... czy ATi ma patent na teselacje? Jeśli nie to dlaczego nV jej nie implementuje, a jeśli tak to dlaczego nie zachęca programistów bardziej do jej używania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysiłek włożony w to, by wygenerować dźwięk EAX jest jednak mniejszy niż ten włożony w dopieszczanie scen za pomocą teselacji. Teselacja nie dzieje się jsama z siebie, tylko trzeba napisać kod, który pozwoli na to, by karta graficzna z niej skorzystała, co więcej ten kod powinien być jakoś zoptymalizowany, bo inaczej może to i fajnie będzie wyglądało, ale co z tego, skoro szybkość animacji będzie bardzo niska. Za dużo z tym jest roboty, by poświęcać czas programistów (a tym samym spore pieniądze) na dopieszczanie grafiki, które będzie widoczne tylko u wybrańców używających kart jednej firmy, a u innych będzie powodowało tylko frustrację, bo gra zajmuje tyle i tyle, a oferuje niewiele. Lepiej jest zrobić coś, co sprawi, że grafika będzie się ładniej prezentowała na wszystkich kartach graficznych. No i kolejna rzecz, że w przypadku niektórych pozycji użycie teselacji byłoby strzałem w stopę, bo dany projekt był wspierany przez nVidię.

W tym właśnie sensie programiści nie mogą korzystać z teselacji. Koszty są zbyt duże w porównaniu do realnych korzyści.

Ależ nie w obliczeniach pies pogrzebany. Bo może wysiłek jest mniejszy niż w przypadku grafiki, ale różnica odbioru między jakąś programową emulacją EAX, a obróbką w DSP jest ogromna i w zasadzie jak nie masz karty z EAX, to nie masz EAX, a jednak gry są robione z EAX. Dlaczego zatem nie robić tak jak w przypadku EAX zwyczajnie blokady na karty nieobsługujące teselacji? Podaj mi racjonalny powód, a nie "optymalizacja", bo optymalizację to trzeba zrobić tak czy siak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tego nie do końca pojmuję... co w tym jest takiego irytującego? Jak masz kartę to bez różnicy, jak chcesz kupić to i tak ni9e będziesz czekał... ba w ten sposób nigdy się nie kupi bo coś nowego zawsze jest zapowiedziane.

Irytujące to jest z prostego powodu, a mianowicie nie wiadomo, czy nVidia nadal jest zainteresowana rynkiem dla graczy. Jednak na kartach do zastosowaniach profesjonalnych można zarobić sporo więcej, robiąc mniej. Nie czekam na premierę nowych kart dlatego, żeby ją kupić, bo obecna do wszystkiego mi wystarcza, więc po co? Ale czekam na premierę, bo chcę mieć pewność, że będzie dwóch równorzędnych graczy na rynku.

Teraz pytanie bo nie wiem... czy ATi ma patent na teselacje? Jeśli nie to dlaczego nV jej nie implementuje, a jeśli tak to dlaczego nie zachęca programistów bardziej do jej używania?

Teselacja tak naprawdę nie jest wynalazkiem ATI, po prostu ATI swego czasu stwierdziło, że warto zaimplementować w swoich kartach sprzętowe wsparcie dla niej, opracowali SDK dla programistów i próbowali promować to rozwiązanie, niestety jednak do tej pory się ono nie przyjęło, ale mam nadzieję, że DX11 zmieni ten stan rzeczy. nVidia nie chciała wprowadzić teselacji "bo nie" i zasadniczo tyle w temacie teselacji na kartach nVidiii można powiedzieć.

@UP Przeczytaj jeszcze raz dokładnie. Chodziło mi o to, że programistom nie opłaca się pisać sporej ilości kodu, którego połowa kart nie wykorzysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego leci w kulki? Dlaczego każdy jeden news o nV przez was odbierany tak negatywnie? O ile z GF 310, 210 I 205 mogliśmy się spokojnie pośmiać, o tyle w tej informacji nic zabawnego ani starymego nie ma, ot uznał, że tak będzie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer, stworzył się straszny popyt na wszelkie plotki o kartach nVidii, która sama często podgrzewa atmosferę (do spółki z serwisami typu pc-lol, z których pochodzi większość informacji podawanych tu przez Was). Ludzie czują się zaszczuci... A ja chcę, żeby karty "Zielonych" wyszły jak najszybciej, były tanie i konkurencyjne w stosunku do Radków. Może spadną ceny-hegemonia jednego producenta nigdy nie przynosi korzyści dla klientów (wiem, z tą hegemonią przesadziłem :)).

A piszę tu w innej sprawie.

MSI H55M-E33

Był też i3-530 2,93GHz za 479zł na karen.pl (należy do komputronika).

Core i3 530 2,93 GHz, 4 MB L3 cache, 733 MHz GPU, 73W TDP - 103,90?

Core i3 540 3,06 GHz, 4 MB L3 cache, 733 MHz GPU, 73W TDP - 120,90?

Core i5 650 3,20 GHz, 4 MB L3 cache, 733 MHz GPU, 73W TDP 3,46 GHz 160,90?

Core i5 661 3,33 GHz, 4 MB L3 cache, 900 MHz GPU, 87W TDP 3,60 GHz 175,90?

Core i5 660 3,33 GHz, 4 MB L3 cache, 733 MHz GPU, 73W TDP 3,60 GHz 175,90?

Core i5 670 3,46 GHz, 4 MB L3 cache, 900 MHz GPU, 73W TDP 3,73 GHz 252,90?

Przepraszam, że się wcinam w Wasz "(karto)graficzny" wątek. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co innego ma zrobić nV? Powiedzieć 'no sorki chłopcy, niestety mamy problem z kartami i cholera wie, kiedy damy radę coś wypuścić. Kupujcie produkty ATI!'? Mówią cały czas, że niedługo będzie fermi, że niszczy wydajnością wszystko, co było do tej pory i dzięki temu ludzie [część] nie rzucają się na karty czerwonych, tylko grzecznie czekają.

A z tym nowymi płytami to była już mała afera, miały nie pokazywać się przed styczniem, a tu proszę. Niestety wydajność tego zintegrowanego GPU będzie pewnie taka sama/niższa od wydajności obecnych potworów Intela, więc w zasadzie nie ma się z czego cieszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość zainteresowanych na to czeka... tyle, że IMO to złe podejście. Ekscytacja która karta wyciągnie więcej klatek w takim powiedzmy Crysisie jest podobna do oceniania kart na podstawie wyników uzyskiwanych w 3DMarku03.

Nowe karty w radzą sobie z większością gier w wysokich rozdzielczościach i ustawieniach jakości bardzo dobrze... pytanie jak sobie będą radziły w grach wykorzystujących nowe funkcje. A to oza rok będzie wiadomo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, nie planuje oczywiście zrobić tego zaraz po premierze, ale po 2-3 latach.

Heh, za 2-3 lata będzie kolejna generacja... To tak, jakbyś latem 2006 roku stwierdził, że za 2-3 lata kupisz sobie właśnie wychodzącego 8800GTX. A 2 lata później wyszły karty HD48xx i GTX 2xx...

Jak juz radzicie mu zmianę procka, to się najpierw dowiedzcie jaką ma rozdzielczość roboczą.

Co ma rozdzielczość do procesora...?

Pewnie dużo widziałeś testów w wysokich rozdzielczościach, gdzie średni FPS był niemal identyczny. Tylko, że wszystko zależy od miejsca testowego. Jeśli nie obciąża on mocno procesora, to w tym momencie testowana jest karta graficzna, a nie procesor... A jako że karta jest taka sama w przypadku wszystkich procesorów, to wyniki wychodzą niemal identyczne. Tu masz przykład takiego testu:

LINK

Robiłem testy w rozdzielczości 1600x1200 - testy mam sygnaturze, w poradniku OC są też moje komentarze do wykresów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k, przypominasz mi trochę człowieka orkiestrę. To znasz, tamto umiesz, to robiłeś. :)

Co do tej nowej generacji: wtedy taka karta będzie pewnie taka, jak teraz 8800GTX, ale będzie bardzo tania. Jeśli miałbym kupić inną, od razu kupiłbym nowy komputer, bo to zasilacz wysiada, obudowa za mała itp. itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma rozdzielczość do procesora...?

A po co mu i5 jak pracuje w rozdzielczości np. 1280x1024? Zyska coś na tym w grach? Nie napisał nic o tym czy i co poza grami na kompie działa więc zmian proca "bo będzie szybszy" jest jak dla mnie bezsensowną radą.

Jak zmieni to się zaraz znajdzie ktoś kto mu powie że i% to za dobry do tej grafy i niech sobie coś szybszego dokupi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mu i5 jak pracuje w rozdzielczości np. 1280x1024? Zyska coś na tym w grach? Nie napisał nic o tym czy i co poza grami na kompie działa więc zmian proca "bo będzie szybszy" jest jak dla mnie bezsensowną radą.

Jak zmieni to się zaraz znajdzie ktoś kto mu powie że i% to za dobry do tej grafy i niech sobie coś szybszego dokupi :)

Wiesz, nawet w tej rozdzielczości różnica jest duża... Poprzednie testy robiłem w 1366x768 z Q9400, więc nawet mniejszej i było widać różnicę w wydajności między podkręconym a niepodkręconym procesorem.

Tylko trzeba zaznaczyć, że różnice są głównie wtedy, gdy procesor jest mocno obciążony, a nie wszystkie gry wymagają mocnego procesora. Na przykład Fallout 3 jest bardzo łagodny dla CPU - praktycznie 95% gry jest w pełni płynna na Q9400 bez OC, podobno tak samo jest z Dirtem 2. Ale już takie GTA IV albo Crysis bardzo dużo wymagają od CPU.

Jak zmieni to się zaraz znajdzie ktoś kto mu powie że i% to za dobry do tej grafy i niech sobie coś szybszego dokupi :)

Nie przesadzajmy :wink: . Po prostu Q8200 to słaby procesor - to przecież sklejka z dwóch E5xxx, w dodatku nisko taktowanych. Szczerze mówiąc lepszy byłby np. PDC E6300@4GHz od Q8200@3GHz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z tych artów z LAB-u traktujący o tym, że ATI będzie miało duże problemy w konfrontacji z Fermi, po prostu mnie rozbawił :) Już teraz można w przybliżeniu wywnioskować - po tym co pokazano w Far Cry 2 na pokazie NV - że Fermi prawdopodobnie będzie słabsze od 5970...A po kombinacjach ze sterami może jedynie zmniejszyć do niego dystans ale raczej go nie przebije. Do tego dochodzi jeszcze problem TSMC z procesem 40nm, który to w przypadku AMD wygląda nieco lepiej. Zdążyli zapewne dopracować co nieco w końcu dysponują niemałą przewagą w postaci czasu. I tak w przypadku AMD uzysk za wafla dochodzi do 70% podczas gdy z Fermi sprawa jeszcze raczkuje i uzysk wynosi zaledwie 20%...Wpłynie to pewnie na ostateczną cenę układów. Wiadomo, koszty trzeba wycofać i jeszcze trzeba na tym zarobić. Troszkę nieciekawie wyglądała też sama prezentacja Fermiego w trybie 3-Way SLI pokazana na CES-e i chłodzenie jakie zostało użyte do tych kart. Nie chce tu nic przesądzać ale użycie chłodzenia wodnego - na tym etapie - może wskazywać na duże problemy - z generowaniem ciepła - które mogą trapić najnowsze dziecko NV. Warto wspomnieć, że zestaw nie ukończył pokazu w Rocket Sled i zakończył imprezę restartem. Jakby tego było mało nadal nie ma pełnej specyfikacji produktu...Problemy z zakończeniem projektu? I teraz biorąc powyższe pod uwagę trudno uwierzyć, że ATI nie będzie miało skutecznej odpowiedzi skierowanej w kierunku NV. Swojego czasu zaraz po premierze HD5xxx pojawił się news informujący o tym że ATI ma już na ukończeniu nowa generację układów - HD6xxx - bazujących na nowej architekturze. Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego debiutu np HD5890.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy z powrotem :wink: . Rzuć OT i opowiedz nam, czemu Cię tak długo nie było...

Zgadzam się z faktem, że NV ma kłopoty. Nawet, jeśli ich układ jest znacznie lepszy od HD58xx (bo też wątpię, by był lepszy od HD5970 - skądś biorą się plotki o podwójnym Fermi), to nie zmienia faktu, że mają pół roku opóźnienia względem AMD/ATi, co będzie kluczowe przez najbliższy rok lub dwa. Raczej nie dłużej - ATi miało podobne opóźnienie w 2007 roku - G80 wyszedł jakoś jesienią, a HD2900XT w maju 2007, a jak widać teraz sytuacja jest już odwrotna.

Podobno szykują już HD5890, czyli usprawnionego HD5870 z 1GHz na GPU, a taka karta ma szansę powalczyć z G100. 1GHz potrafi zrobić HD5870, więc myślę, że nie będzie to problemem dla HD5890, i to już w standardzie.

AMD dobrze zrobiło, idąc na łatwiznę - wzięli architekturę RV770, dołożyli jednostek, plus minimalne usprawnienia, co z procesem 40nm dało sukces. Coś jak NV z G80/G92 i GT200. Nawet się chyba nie spodziewali, że tak długo NV nie odpowie na ten atak...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwl1 wrócił! Nawet nagrodę zgarnąłeś, gdy Ciebie nie było, co prawda symboliczną, ale zawsze. Witamy z powrotem na pokładzie.

A co do wszystkich zapowiedzi, no to cóż czas pokaże, nVidia ma niestety spore opóźnienie, co źle wpływa na rynek (ceny mocnych układów są stanowczo za wysokie), więc liczę, że się w końcu obudzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich. Troszkę się działo :) trzeba było nieco podreperować zdrowie robiąc gruntowne upgrade, krótko mówiąc musiałem ograniczyć kontakt z kompem. Czasami tak mam ale to góra na 6 miesięcy :) potem wracam do kompa niczym Vdroop. Trzeba w końcu mieć jakiś nałóg :)

Również wydaje mi się, że taki HD5890 będzie miał sporą szanse na udaną konfrontację z G100. Kluczem do sukcesu będzie stosunek ceny do możliwości, który powinien być korzystniejszy dla AMD z racji nazwijmy to doświadczenia uzyskanego w obcowaniu z 40nm. Mają już uzysk produkcyjny w okolicach 70% a więc relatywnie niewielka część układów będzie stanowiła odpadek. To zaś wpłynie na ich cenę, jeżeli więc zrobią kartę o podobnych możliwościach - do Fermi - jednocześnie zachowując atrakcyjniejszą cenę, spokojnie będą mogli powalczyć z G100. Czyli taki usprawniony 5870 powinien te 20/30 % wydajności nadrobić. W dodatku na luty zapowiadany jest HD5830, który ma wypełnić lukę pomiędzy HD5770 a HD5850 także NV będzie miała twardy orzech do zgryzienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwl1 wróciłeś ;] aż miło ;] ale te 6 miesięcy to trochę dużo.

Mam nadzieję ,że nf nie będzie więcej opóźniało premiery i ceny radków troszkę spadną bo liczę na cf z 5850 ale musi być w przystępnej cenie.

A o wydajności fermi pogadamy jak go zobaczymy bo na razie nie ma co gdybać.

czyżby NV ratowała się wszystkim czym można ?

http://pclab.pl/news40733.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...