Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Mitologia

Polecane posty

Gość Radyan

A czy nie intrygowało was nigdy, że w wielu różnych mitologiach pojawia się moty potopu? W religii chrześcijańskiej, w mitologii greckiej, sumeryckiej, babilońskiej... Chyba coś w tym musiało być, nie sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, wzmianki o jakimś wielkim potopie pochodzą nie tylko z mitologii, ale także z kronik (czy raczej odpisów, bo żadne się nie zachowały). W każdym razie twierdzi się, że kilka tysięcy lat BC Ziemię nawiedziły wielkie wylewy - zapewne związane z zakończeniem jednej z epok lodowcowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda bo powiazane one były ze znianom biegunowości ziemi i zmnianie wysokości orbity księżyca...... cóż normalka... a co wy na to że prawie w każdej mitologi występóje całkowity koniec świata?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hub22

Tak rzeczywiście jest że motyw potopu jest obecny w wielu kulturach i religiach a to z powodu tego iz takie kataklizmy się zdarzały i ludzi je sobie mitologicznie tłumaczyli, teraz wyjaśniamy świat naukowo a kiedys robilismy to wymyslając mity.

Kiedyś w National Geographic był artykuł o wielkim potopie, chodziło to o to że z powodu trzesienia ziemi otworzyła się cieśnina i do Morza Czarnego ktore kiedyś było jeziorem wlała się morska woda... jest też wiele innych podobnych katastrof.

polecam tą stronę: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2356

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda bo powiazane one były ze znianom biegunowości ziemi i zmnianie wysokości orbity księżyca...... cóż normalka... a co wy na to że prawie w każdej mitologi występóje całkowity koniec świata?

Występuje, bo musi :) Mity zawsze i wszędzie miały ludziom tłumaczyć to czego nie mogli sobie wytłumaczyć racjonalnie. Tak więc zaczynały od powstania bogów i ziemi (w różnej kolejności), a kończyły się wizją końca świata. Bardziej mnie zastanawia więc ten potop... Z tym lodowcem, to może i mogłoby być, ale chyba jednak nie. W momęcie roztapiania się lodowca ogromne ilości wody były tylko w miejscach, gdzie wcześniej zalegał lud. Gdzie indziej były co najwyżej wielkie rzeki. A nie przypominam sobie, żeby wspominano o zlodowaceniach przed potopami w mitologii.

Zmiana biegunowości ziemi i wysokości orbity księżyca - mógłbyś to rozwinąć :?:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jełśi vieguny sziemy przesuneły się o pewien stopień (jak się dzieej od czasów niepametnych) to księżyc podąża za przyciąganiem, pewnie wiesz że przyciąganie księżyca steruje pływami wodnymi.. wieć księżyc zmieniając orbitę pociągną za sobą masy wody czyniąc potop.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jełśi vieguny sziemy przesuneły się o pewien stopień (jak się dzieej od czasów niepametnych) to księżyc podąża za przyciąganiem, pewnie wiesz że przyciąganie księżyca steruje pływami wodnymi.. wieć księżyc zmieniając orbitę pociągną za sobą masy wody czyniąc potop.....

No dobrze, ale mi się wydaje, że jest to powolny proces. Tak więc oceany mogły się nieco "przesunąc". Tylko, że to nie jest gwałtowny potop, występujący w wielu mitach i religiach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolny procesz :D.... tu się mylisz...... wiele gatónków ginie przez ten "powolny proces".... cośtam łajnogłowi wydukali zę nawet 3 lata trwać moze.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyw potopu, przewijający się zarówno w mitologii greckiej jak i przypowieściach biblijnych, wcale nie musiał tłumaczyć dosłownie jakiejś wielkiej ulewy która zalała kontynenty. Traktujecie te treści zbyt prostolinijnie. Potop był w każdym przypadku zsyłany przez bóstwa aby ukarać krnąbrną ludzkość. Zauważcie, że motyw ten sprowadza świat do stanu sprzed stworzenia: nie ma na nim ani ludzi, ani zwierząt. Dopiero potem następuje kolejny akt kreacji natury, zainicjowany przez bóstwo (w greckich mitach ludzi odtwarzają Pyrra i Deukalion a w bibli wiadoma bajka z Noem). Służy to ni mniej ni więcej jak odcięciu się ówczesnych ludzi od starej, zamierzchłej, dzikiej, pełnej brutalności i zacofania historii, i rozpoczęcie nowego etapu z 'czystym kontem'.

Co wcale jednak nie oznacza że wody wystąpić z brzegów nie mogły - tylko raczej proces ten gwałtowny być nie mógł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm tak zniszczyli innowierców, obalili dawne bustwa i wierzenia i nazwali to potop :D...... To tak można całkiem sensownie tłumaczyć :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Radyan

Ja znam wytłumaczenie jakie podaje Card w "Badaczach czasu". Otóż po wielkim zlodowaceniu poziom mórz i oceanów opadł znacznie. Gdy zaczęły się roztopy zaczął gwałtownie się podnosić. O ile jednak duże europejskie rzeki sprawaiły, że poziom np. morza śródziemnego podnosił się tak samo szybko jak poziom wód oceanu światowego, o tyle morze czerwone nie miało takich dużych dopływów, więc i podnosiło się wolniej. Kiedy ocean podniósł się już na tyle, by przelać się przez cieśninę bab-el-mandab, która w tych czasach stanowiła most lądowy, to cała ta masa wody zalała olbrzymie ziemie, na których już prawdopodobnie żyli ludzie. Ktoś z ajkiejś wyżyny czy góry musiał to wszystko widzieć i opowiedzieć innym o "gniewie bogów". Zresztą nietrudno było o dowód - wystarczyło pokazać sterczące ponad taflę morza wierchołki co wyższych drzew itp.

W każdym razie ciekawa historia.

Zresztą dowiedziałem się, że i w mitologii greckiej pojawiał się monoteizm... Otóż jedynym Bogiem w późniejszych czasach miał stac się Asklepios, ale brak mi większej ilości szcegółów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa..... ja czytałem gdzięs że większość religi politeistycznych wyrosła z monoteistycznych... naprzykład jedno plemie wierzyło w słońce inne w duchy lasu, jeszcze inne w bezkres mórz..... jak się spotkali i wierzenia się wymieszały tworząc niezgorszy panteon......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą dowiedziałem się, że i w mitologii greckiej pojawiał się monoteizm... Otóż jedynym Bogiem w późniejszych czasach miał stac się Asklepios, ale brak mi większej ilości szcegółów.

Możliwe. Wiem na pewno, ża Echnaton (Amenchotep któryś, chyba II) próbował wprowadzić monoteizm do Egiptu. Wiemy, że mu się nie udało. Przewidział wiele rzczy, które później nawiedziły Egipt i chciał im zapobiec.

PS. Homo sum et nihil humanum a me alienum esse puto. Od teraz już nie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ssj7

Monoteizm w mitologii greckiej? :-k .Kiedyś znałem się na tym, ale to było dawno...Wiem, że na początku był Chaos, a później to Arabowie sprzedawali ropę do Bagdadu.Ale na serio, to wiele kultur było politeistycznych, potem przeszli na jednego boga(cięcia w budżecie?brak forsy na ofiary?), tak było też (chyba - nie jestem mocny z historii)ze Słowianami, więc Grecja pewnie też przeszła na monoteizm(i jedynym Bogiem był właśnie Asklepios, a dalej film mi się urywa)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Monoteizm w mitologii greckiej? :-k .Kiedyś znałem się na tym, ale to było dawno...Wiem, że na początku był Chaos, a później to Arabowie sprzedawali ropę do Bagdadu.Ale na serio, to wiele kultur było politeistycznych, potem przeszli na jednego boga(cięcia w budżecie?brak forsy na ofiary?), tak było też (chyba - nie jestem mocny z historii)ze Słowianami, więc Grecja pewnie też przeszła na monoteizm(i jedynym Bogiem był właśnie Asklepios, a dalej film mi się urywa)

eee... grecja byla politeistyczna... gdzie ty tam masz jednego boga? Zeus, Hera, Asklepios, Demeter... przeciez ich jest od zarypania, a ty mi tu lecisz ze to monoteizm? Oni byli poganscy az do zalegalizowania chrzescijanstwa w Rzymie, pod ktorego kontrola wowczas byli, wiec musieli takze przyjac ową religie... monoteizm... phi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydawało trochę dziwne, jakoby to w Grecji miał być monoteizm, ale nie mam pojęcia jak było, więc milczę.

Wiem natomiast na pewno (już o tym pisałem parę postów temu), że próbowano wprowadzić monoteizm w Egipcie. Wydaje mi się, że trochę zabgiłoby to ich wspaniałą kulturę. Z drugiej jednak strony, przejście na wiarę w Atona pozbawiłoby rosnących już wtedy w siłę kapłanów Amona. Jak wiemy z histori ci coraz śmielej sobie później poczynal i wielokroć najwyższy kapłan rządził zamiast faraona jako szara eminencja. Takie zachowanie kapłanów na pewno nie pomogło Egiptowi, a Achenaton przewidział to już wcześniej i próbował zdusić bunt, którego jeszcze nie było. Ciekawa koncepcja :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze kiedy kapłąnie mają za dużą moc źle się dzieje.... patrz średniowiecze.... cofneliśmy się o jakieś półtoratysiaca lat w wstecz :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bager
Zawsze kiedy kapłąnie mają za dużą moc źle się dzieje.... patrz średniowiecze.... cofneliśmy się o jakieś półtoratysiaca lat w wstecz :P

Masz racje Feo, mozemy to zaobserwowac obecnie w Polsce, tylko ze zamiast kaplanow mamy ksiezy, ktorzy zbyt bardzo pozwalaja sobie w naszym kraju... rwiekszosc z nich rozbija sie dobrymi samochodami, w wielu miastach dostaja hektary ziemi za przyslowiowa zlotowke... szkoda gadac, poprostu w Polsce kosciol sam jest sobie prawem... Przepraszam za zejscie z tematu o mitologii.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm zobaczmy czemu zachód jest bardziej rozniwięty od polski ? (no wiem że przesadzam ale Kler tez miał w tym niemały udział)....

Mitologia..... Czytał może ktoś z was mity Endohiańskie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mity Endohiańskie :?: Niebardzo :( Czyje to mity :?: Podaj jakiś ciekawszy fragment. Masz zapewne talent do wyszukiwania co lepszych kawałków :)

Zawsze kiedy kapłąnie mają za dużą moc źle się dzieje.... patrz średniowiecze.... cofneliśmy się o jakieś półtoratysiaca lat w wstecz

Tak, w sredniowieczu Kościół blokował rozwój wielu nauk, niestety :( I właśnie z tej między innymi okazji ludzie zaczęli bawić się w reformację. A Kościół w stosy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa niejako niepublikowane wycinki pisma świetego. opisujace upadek pierwszych aniołów. dużó ciekawych histori o upadłych aniołach (czyt szatanach) jakie potem miano przybrali i zeszli do podziemia szykujac się na koniec świata..... zdziwił byś się ile dobrego dostaliśmy od nich./ Lucyfer dał nam Matematykę, Mefistofeles nauczył nas astrologi i medycyny.... Ciekawa jest też historia 2 czarnoksiężników (aniołów sprzeciwiających się bogu i uczących ludzi magii) Legenda głosi że do tej pory wiszą zawieszeni głową w dół w jedej z babilońskich krypt i będą tam wisieć do końca świata......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bager

Feo, a gdzie mozna przeczytac te wycinki? sa dostepne gdzies w internecie? Niepublikowane wycinki skojarzyly mi sie tez z dziesiecioma przykazaniami zmienionymi przez kosciol na wlasne potrzeby (slyszalem gdzies (a moze czytalem?), ze bylo wiecej przykazan, ale kosciol je wykreslil, a jedno rozdzielil na dwie czesci (chodzi mi o 9 i 10 przykazanie)....)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm zobaczmy czemu zachód jest bardziej rozniwięty od polski ? (no wiem że przesadzam ale Kler tez miał w tym niemały udział)....

Mitologia..... Czytał może ktoś z was mity Endohiańskie ?

Jeżeli chodzi o nasz rozwój, a raczej niedorozwój, to tutaj za część czynników odpowiada komunizm, część ząś jest winą naszych polityków. Teraz księża raczej już nie mają władzy, a jak mieli, to w czasach tych wszędzie jeszcze rządził Kościół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...