Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Mitologia

Polecane posty

jihad... to jest tzw. "swieta wojna" w krajach muzulamnskich. Po prostu - wojna w imie religii i kazdy kto w niej zginie dostapi natychmiastowego zbawienia... tak przynajmniej nas wszyskich uczyli... moja wizja jest jednak zgola inna, poczekam na wasze opinie...

A jaką można mieć opinię: wszelkie wojny religijne są złe. To tak jak chrześcijański wyprawy krzyżowe: grabienie, gwałcenie i gdzie tu religia. Według mnie religia muzułmańska (czy jak się to pisze) jest najbardziej pogięta na świecie (a gdzie tu jest o mitologii :shock: - ale niech się moderatorzy martwią :wink: ).

Chess_Board--> Twoja powyższa iterpretacja jest dużo lepsza :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co ja na ten temat myślę. Jihad zlecany przez Mahometa miał mieć formę Świętej Wojny ze samym sobą, z swoimi grzechami. Później tę ideę przekształcano, ąz do całkowitego jej wypaczenia, którego obraz mamy dzisiaj. Niemniej jednak w średniowieczu chrześcijanie robili dokładnie to samo (krzyżowcy), więc nie wiem, czego się teraz burzą jak się Arabowie co nieco od nich nauczyli. Tak naprawdę każda religia sama w sobie jest dobra i nie zachęca do krzywdzenia innych (w przeciwieństwie do sekt), tylko jak już wspomniałem zawsze znajdzie się ktoś, kto doprowadzi do jej wypaczenia dla własnych celów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
hm... po przeczytaniu tego stwierdzam jihad = psychopactwo (rreessppeekktt!!!!) :D/

dojdz tez do wniosku ze tzw. "chrzescijanski jihad" czyli wojny krzyzowe takze byly totalnym psychopactwem... w ogole to cale sredniowecze to jedno wielkie psychopactwo... a gdzie tu o mitologii? Chyba nas za takie male dygresyjki nie ukaza, nie? I to jeszcze na dosc przyzwoitym poziomie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

hahahahahahah... no nie zle : ]

co do średniowiecza to rzeczywiscie to bylo chore.

w "polskim sredniowieczu" wyznawany byl jeden Bóg ?

bo wiem ze przed mieszkiem to chodzili z kielbasami do lasu i kamienie karmili :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
hahahahahahah... no nie zle : ]

co do średniowiecza to rzeczywiscie to bylo chore.

w "polskim sredniowieczu" wyznawany byl jeden Bóg ?

bo wiem ze przed mieszkiem to chodzili z kielbasami do lasu i kamienie karmili :lol:

W polskim sredniowieczu od roku 996 wyznawany byl jeden bog, gdyz przyjelismy wtedy chrzest... co prawda - i tak bylismy krajem poganskim, bo wzielismy ten chrzescij jeno po to, aby nas nie atakowano pod pretekstem "nawracania". Proste ajk chodnik. Jeden Bog - Jedna Wiara - Jedna Europa. Przeciez swieta inkwizycja "zjednoczyla" prawie cala Europe :D. A co do lazenia z kielbasami... nie nasmiewaj sie z poganstwa, to jest naprawde piekna wiara...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biednym Arabom to dzisiaj wciskają, że jak wejdą do autobusu i się wysadzą, to od razu idą do raju, w którym czeka na nich 70 dziewic. Jakby któremuś z was od dziecka wciskano takie głupie głupoty toteż byście przemyśleli tę kuszącą propozycję.

Gdzie tu o mitologii? - Mitologia to nic innego jak nauka o wierzeniach, więc chyba nadal jesteśmy w temacie.

Jeżeli chodzi o chrześcijaństwo w średniowieczu to narobiło onop o wiele więcej bałaganu niż wszystkie ataki terrorystyczne razem wzięte. Palić ludzi na stosachza to że byli mądrzejsi albo blokować rozwój medycyny, przecież to żałosne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

heh... przepraszam...

no było też tak ze ludzie w XVI w. karmili drzewa (so_Orq, nie moglem sie powstrzymac :D ) poniewaz mieszko przecie nie biegal z kropidlem PO CALEJ POLSCE !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Biednym Arabom to dzisiaj wciskają, że jak wejdą do autobusu i się wysadzą, to od razu idą do raju, w którym czeka na nich 70 dziewic. Jakby któremuś z was od dziecka wciskano takie głupie głupoty toteż byście przemyśleli tę kuszącą propozycję.

obiecywano im GRUBE dziewice - a za takie to ja podziekuje :D. A na serio - nie skusilbym sie... jesli zylbym w polsce, bo zbytnio szanuje zycie doczesne - niz to, ktore mialbym w islamskim raju...

Gdzie tu o mitologii? - Mitologia to nic innego jak nauka o wierzeniach, więc chyba nadal jesteśmy w temacie.

w sumie - masz racje.

Jeżeli chodzi o chrześcijaństwo w średniowieczu to narobiło onop o wiele więcej bałaganu niż wszystkie ataki terrorystyczne razem wzięte. Palić ludzi na stosachza to że byli mądrzejsi albo blokować rozwój medycyny, przecież to żałosne.

taak. Wlasnie czytam pamietniki Tomasza Torquemady... inkwizytora hiszpanii... wkrotce wrzuce wam pare cytatow. BARDZO SOCZYSTYCH I BARDZO DOBITNIE TRAKTUJACYCH O INKWIZYCJI.

poniewaz mieszko przecie nie biegal z kropidlem PO CALEJ POLSCE !

:roll: Mieszko wlazl do bali z woda i tam przyjal chrzest. And that's the way the cookie crumbles. Krol = panstwo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nasmiewaj sie z poganstwa, to jest naprawde piekna wiara...

Tak, masz rację. Pewnie dlatego, że dla współczesnych ludzi jest czymś niemal egzotycznym. U nas masz jednego Boga, wszędzie o nim słyszysz, a kiedy natkniesz się na coś o wielu bogach dla których "karmino kamienie" to od razu jest to interesujące.

Czekam na te cytaty :!: Możesz zapodać pełny tytuł tej książki+autora :?:

A pogaństwo w polsce z tego co wiem było do XIV w.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

uuuu... no tak...

jaką Waszym zdaniem mozna by było stworzyć mitologię współczesną ? chodzi mi tu mniej/więcej o wiek XXI : ]

na czym by ona polegała ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Tak, masz rację. Pewnie dlatego, że dla współczesnych ludzi jest czymś niemal egzotycznym. U nas masz jednego Boga, wszędzie o nim słyszysz, a kiedy natkniesz się na coś o wielu bogach dla których "karmino kamienie" to od razu jest to interesujące.

Egzotyczne? Nie. Tutaj chodzi o zakorzenienie chrzescijanstwa w naszym kraju.. ta religia przyniosla ze soba zlo - ale i troche dobra - przede wszystkim jakis postep, cos sie ruszylo... problem w tym, ze majac jednego Boga i od dziecka i pokolen bedac nauczyanym wlasnie w ten sposob... mlodsi smieja sie z Swarogow, Welesow i Perunow. Panuje tez jakis dziwny stereotyp, ze poganie latali po lasach i karmili kamienie... bez jaj, ja nawet czasem, gdy jestem w lesie - tule sie do drzew - bo maja pozytywne "wibracje", dobrze dzialaja na ludzi :). Dla chrzescijan wiara poganska jest bardzo "dziwna" i... powiedz, czy dziwi cie to, ze jest wysmiewana, jesli od ponad 1000 lat sie ja bezlitosnie tepi?

Czekam na te cytaty :!: Możesz zapodać pełny tytuł tej książki+autora :?:

autro Jerzy Ceplik, tytul: "Torquemada". Opisane jest cale dazenie tego goscia do "wladzy', dazenia do przyjecia inkwizycji w Hiszpanii itd. Polecam naprawde, a sceny... sam zobaczysz :)

uuuu... no tak...

jaką Waszym zdaniem mozna by było stworzyć mitologię współczesną ? chodzi mi tu mniej/więcej o wiek XXI : ]

na czym by ona polegała ?

na stalowych ptakach :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
jak mam to rozumieć ? ;]

Allah Akbar! Ave Laden Ibn Satan! :D. Po prostu, zaczne ja prorokowac i to sie zle skonczy: "i zleca dwa stalowe ptaki na ziemie i zaczna dziobac. To bedzie straszne dziobanie bo wydziobia pol swiata i zasadza ziarna pszenicy w zimnych korytach swych dziobow..."... ide spac, bo zaczynam glupoty gadac, pa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ten którego ofiary "gorliwej pracy dla dobra ludzkości" liczy się w tysiące :?:

Zauważ, żę współczesne wielki religie zawsze zniszczyły po drodze inne. Tak samo jak biali. Wytłukli indian, murzynów prawie również. I po co to było :?:

Mówiąc egzotyczna miałem na myśli odmienna od tego co dzisiaj wiemy oświecie i co nam o nim mówią inni, nietypowa, więc ciekawa i fascynująca.

O stereotypie z karmieniem kamieni to nie wiedziałem, przeczytałem o tym nieco wyżej. Na mnie również natura dobrze działa. Nie tulę się do drzew, ale las, czyste jeziorko (coraz rzadziej dzisiaj spotykane) faktycznie napełniają jakąś pozytywną energią. Może to po prostu dla tego, że organizm się dotlenia po wielu godzinach w szkolepracy i przed kompem, a może faktycznie coś w tym jest...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Czy to jest ten którego ofiary "gorliwej pracy dla dobra ludzkości" liczy się w tysiące :?:

yeah! Jak i innych inkwizytorow ;)

Zauważ, żę współczesne wielki religie zawsze zniszczyły po drodze inne. Tak samo jak biali. Wytłukli indian, murzynów prawie również. I po co to było :?:

Silne religie zachowuja sie jak faszysci. Sa pod-religie itd. Chrzescijanstwo stalo sie religia, ktora obowiazywala w Rzymie, najpotezniejszym mocarstwie tamtych czasow - wiec i stalo sie najpotezniejsza religia owczesnych lat. Zaczelo rosnac w sile, i... i wybilo po dordze tych, ktorzy stali mu na drodze oraz ktorzy byli za nim. Tak jak Hitler wybil w czasie Nocy Dlugich Nozy cale SA - tak i oni wybili wszystkich "Heretykow". To wlasnie jest mitologia chrzescijanska - gwalt, mord i herezja...

Mówiąc egzotyczna miałem na myśli odmienna od tego co dzisiaj wiemy oświecie i co nam o nim mówią inni, nietypowa, więc ciekawa i fascynująca.

sorry, ja juz nie mysle ;)

O stereotypie z karmieniem kamieni to nie wiedziałem, przeczytałem o tym nieco wyżej. Na mnie również natura dobrze działa. Nie tulę się do drzew, ale las, czyste jeziorko (coraz rzadziej dzisiaj spotykane) faktycznie napełniają jakąś pozytywną energią. Może to po prostu dla tego, że organizm się dotlenia po wielu godzinach w szkolepracy i przed kompem, a może faktycznie coś w tym jest...

Mi sie wydaje, ze cos w tym jest... wierze w magie... ale nie bede o tym lepiej gadac bo mnie wysmiejecie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
czemu mamy wyśmiać ? ja tez wierze w magię. tylko nie w wyciąganie królika z cylindra czy przekrojenie człowieka na pół...

to jest iluzja a nie magia :). Magia jest poloczona - i to bardzso z mitologia - bo towarzyszy jej od poczatku. Przeciez magiczne moce mieli wszyscy bogowie, Zeus sie jakos w ta chmurke zmienic musial... ja wierze w moc pewnych miejsc, pewnych przedmiotow... np. moca ogarniete sa wszystkie drzewa, nawet te umierajace - tak, jakby nasi przodkowie w nich byli... gdybym troche bardziej podrazyl temat, mysle ze stalbym sie "poganinem" dzisiejszych czasow.. bo to jest cos dla mnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

no wlasnie, i to nie jest smieszne. wlasnie w necie wyczailem ze są miejsca (gory, drzewa, kamienie, pola itp.) w kturych sa umieszczone dusze zmarlych. np. taki trojkat bermudzki - byc moze sa tam dusze zmarlych i ... eeeh... ide se kawke zrobie :D (cos mam jakies przejawy choroby psychicznej chyba :D )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Ja tez nie ide spac, jakos mnie rozbudziliscie ;)

No to mowie...

doswiadczenia z przeszlosci, budzace sie w zyciu terazniejszym mozna nazwac deja-vo. Widzisz to, co dzialo sie w twoch poprzednich wcieleniach, w kazdym razie- ja mam taka jaks umiejetnosc... a magia? Magiczne miejsca... gdy jestem w jakims takim, czuje lekkie zawrtoy glowy, jakies lekkie napiecie. Wroclaw jest takich miejsc pelen i czasem sa to zwykle kamienie na obrzezach miasta. Mitologie... one niosa magie ze soba, a owa magia zostala zniesiona zakazana przez chrzescijasntwo. Ale to, co mozna zakacac - nie zawsze mozna zniszczyc. Przejdzcie sie czasem lasem... wsluchajcie w spiew drzew, mchu i lisci - poczujcie to, co sie tam kryje... to jest prawidze piekno natury... jakbym mogl - to bym mieszkal wlasnie w lesie.. magia jest wlasnie w naturze, ktora w miejscach, ktore zostaly "czyste" i nieskazone - jest najpiekniejsza...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do niedawna mieszkałem w lesie, ale teraz się przeprowadziłem (mieszkam jakieś 7 km dalej i uważam to za dobre rozwiązanie)

Dla mnie magia to jakaś tajemnicza energia. A człowiek, który posługuje się magią, to ktoś, kto za pomocą umysłu, świadomie lub nie wykorzystuje tę energię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...