Skocz do zawartości
k4cz0r

Komputer na ścianę - do 8 tyś

Polecane posty

8 godzin temu, Sevard napisał:

jeśli chodzi o 3080, to jednak poczekałbym na testy jutro

Siłą rzeczy nie mam wyjścia. :D Czekam na nie z niecierpliwością właśnie.

Co do waszych wątpliwości z chłodzeniem - czy to nie jest tak, że przy małej obudowie powinna tym bardziej mieć skąd zasysać powietrze? Bliżej karty będą wentylatory wrzucające chłodne powietrze, niż w normalnej dużej obudowie? A co za różnica ile jest pustej przestrzeni pod kartą? Jak wiemy z podstawowych zasad fizyki, ciepłe powietrze idzie do góry, a duże obudowy różnią się od mniejszych tylko tym, że jest więcej miejsca na dole obudowy, gdyby była pełnowymiarowa karta ATX. Z reguły są też sloty na napędy 5,25 i więcej na dyski, więc też nieco więcej miejsca na powietrze jest z przodu obudowy. 

W moim przypadku, gdzie będzie Core V21 mający całkowitą siatkę na jednym boku i nad płytą, powietrze będzie miało nawet lepiej i szybciej gdzie uciekać, niż w większej obudowie. A jeżeli chodzi o rozmieszczenie wentylatorów, to myślę identycznie jak na tym obrazku: pic5.jpg
Dwa wyciągające na górze + 1 z tyłu + 1 wciągający chłód na dole z przodu. No i fabryczny we froncie, także wciągający chłodne powietrze. Myślę, że tak samo poziomo ustawię płytę, gorące powietrze z karty i CPU będzie swobodniej wędrować do góry właśnie do wentylatorów wysysających. Przy standardowym pionowym ustawieniu, całe gorące powietrze z karty przechodziło by przez cooler CPU i ogólnie obieg byłby bardziej zachwiany.

8 godzin temu, SolInvictus napisał:

Strasznie nahajpowany jestes na ta Valhalle, moze fan wikinskich klimatow. Ja na gry Ubi nie czekam w ogole - generyczne, bezpieczne, bez jaj i bez duszy. Powstale w wyniku posiedzen panow w garniturkach, ktorzy rozminiaja zlote skladniki gry, ktora sie sprzeda. Czyli rzna z dobrze sprzedanej konkurencji, nie wnoszac niczego. Dawno temu kazdy chcial zrobic najfajniejsza gre na swiecie i to byly lepsze czasy, a Ubiki to kompletna odwrotnosc tego podejscia, kolejne EA.

A co to za bzdury? ;) Czyli kompletna zmiana mechaniki i sposobu gry jaki zaserwowano nam ledwie parę lat temu przy Origins to też bezpieczny wybór? ;) Decyzja o tym aby odpocząć aż 2 lata od asasynów po premierze Syndicate? Tak źle i tak nie dobrze. Ubi właśnie, jako jedyny kolos w branży, który właśnie musi dbać o nastroje akcjonariuszy, próbuje coś eksperymentować. Gdy wydawali taśmowo nowe Asasyny - rozwinięcie historii Ezio w Brotherhood i Revelations, potem AC3, AC4, dalej to już w ogóle istny przybytek - jednocześnie Rogue na X360/PS3, i nowe świeższe Unity na PC/PS4/XOne - też było źle. ;) Teraz, jak dostajemy nowego AC co parę lat, z kompletnie odmiennymi settingami (tak, jaram się wikingami ;) ), wielkimi światami - też źle.
I to co napisałeś, najważniejsza rzecz - to jest bezpieczny wybór. :) Już od jakiegoś czasu widzę, że jestem kanapowym graczem, bo i coraz mniej czasu na to mam i nie mam już takich chęci i czasu na eksperymenty, a właśnie na bezpieczną pewną rozgrywkę, która wiem, że da mi masę radochy. Nie będzie to objawienie jak przy Wieśku 3, pierwszym Dragon Age czy Mass Effect, czy wlasnie wątpię, że jakiś NPC mi tak zapadnie w pamięć jak Leonardo z AC2, jednak na pewno jakąś frajdę sprawi. A w końcu od tego są gry, prawda? :)

PS. Co do tego, że tą grę układają Panowie w garniturach - grę wykonuje ta sama ekipa co tworzyła całą markę, czyli pierwszego AC, AC2, AC2:B, AC Unity. Później właśnie mieli przerwę, może wspierali inne studia. :) Na pewno producentem wykonawczym był ten sam człowiek co przy AC2. No i jeżeli dalej chodzi o bezduszność - współtwórcą soundtracku jest najbardziej wikiński Pan jaki chodzi po tej planecie, czyli Einar Selvik z Wardruny, polecam gorąco. ;)

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r W kwestii wentylacji: czyli plyta glowna bedzie zamontowana poziomo, rownolegle do podstawy? Sprawi to, ze karta wtedy w pozycji wertykalnej, wiec 5-10C na grafie za samo to. To czy 5, czy 10 zalezy od tego jak blisko szyby ta karta bedzie siedziec, a na obrazkach wyglada na blizej 10 niz 5. Lepiej zamontuj plyte bo bozemu, ale oczywiscie mozesz sobie sprawdzic, czy mam racje i to co sie dzieje w innych skrzynkach twojej nie dotyczy.

Co do ciepla, dany config wytwarza dana ilosc ciepla. Wentylatory tloczace mieszaja powietrze w obudowie, wiec chlodniejszy miks powstanie w wiekszej skrzynce. Nie ma sensu tego rozkminiac, bo tak po prostu jest. Zauwazylem to na testach tych samych skrzynek, ale w roznych rozmiarach, a z ta sama konfiguracja smigiel i nie widzialem testu, ktory bylby tu wyjatkiem.

Tloczac za duzo powietrza do skrzynki, mozesz nie zmienic nic, a w gorszym przypadku wrecz pogorszyc temperatury. Nie inspiruj sie buildami ludzi, ktorzy okladaja kazde miejsce w skrzynce wentylatorami, bo nie o to chodzi. Z wyciaganiem to samo. Chodzi o cisnienie, ktore wytwarza sie w obudowie.

2 godziny temu, k4cz0r napisał:

Dwa wyciągające na górze + 1 z tyłu + 1 wciągający chłód na dole z przodu. No i fabryczny we froncie, także wciągający chłodne powietrze. Myślę, że tak samo poziomo ustawię płytę, gorące powietrze z karty i CPU będzie swobodniej wędrować do góry właśnie do wentylatorów wysysających. Przy standardowym pionowym ustawieniu, całe gorące powietrze z karty przechodziło by przez cooler CPU i ogólnie obieg byłby bardziej zachwiany.

Ten prawy wyciagajacy na gorze z obrazka bedzie kradl chlodne powietrze coolerowi, wiec odpusc. W ten dolny wtlaczajacy za bardzo nie wierze, a wrecz podejrzewam o kaszanienie przeplywu front-tyl i negatywnym odbiciu sie na temperaturach karty. Ta oczywiscie zawsze cos tam zasysa sledziami z tylu, ale czego bys tam nie zrobil, bedzie tak robic.

Za optymalna konfiguracje tej obudowy upatrywalbym domyslna 200-ke na froncie i jeden Arctic P14 z tylu. Nie wiem, jakie osiagi ma smiglo Thermaltake'a, podejrzewam, ze nieszczegolne, wiec z takim krecacym sie na swojej maxymalnej predkosci 800 rpm, a Arctikiem 1200 rpm otrzymalbys optymalna rownowage wymiany powietrza. Jesli ta skrzynka ma podolac, podola w takiej konfiguracji. Jesli cos mialbym probowac dorzucac, to tylko jeden wentylator wytlaczajacy na gorze (ten lewy). Twoj config bedzie generowac troche ciepelka, wiec byc moze cos zrobi tzw. negatywne cisnienie. Wiecej powietrza wytlaczanego niz wtlaczanego, wiec moze bedzie to dobrym pomyslem przy tej ilosci generowanego ciepla, a malej skrzynce, powietrze w odpowiedniej ilosci wtlacza sie samo przez rozne dziury w skrzynce typu sledzie, ale w srodku kurzy sie tez bardziej.

 

Co do Ubisoftu, dla mnie to wtorna masowa. Gra przy ktorej wiekszosc swietnie sie bawi, bo jest poprawna i (zwykle) swietnie wykonana technicznie. Jednak ja za duzo juz razy gralem w dokladnie taka sama gre. Cos jak Horizon Zero Dawn. Ja lubie gry pod jakims wzgledem unikatowe, nie podoba mi sie, jaki ksztalt przybraly gry w ostatniej dekadzie i coraz bardziej doskwiera mi ich wtornosc, brak innowacji, zbytnia przystepnosc czy jakies glupoty typu poprawnosc polityczna i obyczajowa. Nie sile sie na jakies growe hipsterstwo, bo rzygac mi sie chce na widok niedorobionych indykow, a swietnie bawilem sie przy masowych wtornych, ale nie zbyt bardzo Days Gone czy Phantom Pain. Jednak lepiej przy jedynych w swoim rodzaju Death Stranding czy Breath of the Wild. Osobiscie najbardziej czekam na remake Mafii, dopiero na drugim miejscu Cyberpunka. I na nic wiecej, bo ja hajpowy nie jestem.

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupione, złożone, działa. :)

To co się troszkę obawiałem, Core V21 moze i jest niskie bo skrzynka, ale jednak dosyć szerokie. :) Ale mieści się. 

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie wentylatorów, rzeczywiście czwarty P12 nie potrzebny. Nie ma sensu go chować na dół bo i tak jest półka i tego powietrza niewiele do góry wtłoczy, do tego cały bajzel z kablami tam upchnąłem. Tak wiec są trzy wyrzucające ciepłe powietrze - jeden z tyłu i dwa na górze, tyle że te na górze nie są w rzędzie wzdłuż obudowy, a wszerz. :) Czyli jeden bezpośrednio nad CPU, drugi zaś bezpośrednio nad GPU, co myślę że jest jak najbardziej ok. 

I dziwo wszystko działa od startu. :) Oststnie moje składania PCtow, czy to mój poprzedni czy dla znajomych, to albo wadliwy RAM, uszkodzone wentylatory, coś krzywego w obudowie...tu wszystko jest ok. 

Prawie... :) Nie chce zakładać nowego wątku bo może to nawet nie problem. Po instalacji Windowsa i wszystkich postaw chciałem przejść do stress testów. Na początek patrzę w HWmonitor na temperatury. Wszystko cacy, CPU ledwie ponad 40 stopni podczas normalnej pracy systemu. Odpalam Prime95 na największe obciążenie - CPU winduje do ponad 90 stopni i tak się utrzymuje. Cooler nie reaguje i nie kręci szybciej. Ściągnąłem AMD Ryzen Master, myśląc że HWmonitor coś przekłamuje. Tam to samo. Jednak zrobiłem stress test wbudowany w to narzędzie AMD, i podczas jego testu CPU ms ledwie ponad 60 stopni. Tsk więc czy to Prime tsk nierealnie katuje CPU? 

Inna możliwość, nie ukrywam że dosyć delikatnie montowałem cooler. Pasty raczej za mało nie nałożyłem, tubka dołączona do coolers niby na 1-2 nałożenia, i zużyłem jej ok. 3/4. Jedyna możliwość, to że za lekko dokręciłem cały cooler do CPU, jednak wtedy chyba nawet w idle byłyby wyższe temperatury? 

PS. Jeżeli chodzi o GPU, tak jak można było się spodziewać - dostanę ją nawet dopiero w październiku. :) Kupiłem MSI Ventus 3X. Chociaż wysłałem zapytanie do sklepu czy inne modele mogą być dostępne wcześniej, nawet jakbym miał dopłacić. Także jednak dobrze, że tymczasowo kupiłem tego RX480. 

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Nie przesadzalbym z predkoscia tych wyciagajacych. Nie dawalbym im wiecej niz 600 rpm. Masz ich duzo, to bardzo mocne smigla, wiec moze Ci to nic nie dac, a tylko narobic kurzu i halasu. Oczywiscie musisz sam sobie potestowac, a trudno powiedziec, jak do tego bedzie z karta, a sama konfiguracja z cisnieniem negatywnym to temat wymagajacy wiekszej uwagi i testow.

Prime jest intensywny, Ryzeny niezle sie grzeja nawet w idle, maja wysokie wahania napiec, wiec temperatur. Odpal sobie na 15 minut stress test RealBench, uwzglednij do tego cala ilosc ramu, jaka masz i jesli uda Ci sie utrzymac temperature maksymalna procka ponizej 90C, nie powinno byc zadnych problemow nawet po OC. RB to kompletnie nierealistyczny test, ktory jest po prostu szybki. Takie 15 minut swietnie sie nada nawet do sprawdzania OC.

Jesli dokrecisz za slabo, beda wyzsze temperatury. Cooler nalezy przykrecac naprzemiennie po te 4 obroty do momentu, w ktorym musialbys uzyc jakiejkolwiek sily, by przykrecac dalej. Ile sie nameczyles z montazem tego przekletego srodkowego smigla DRP4 :) ? Optymalna ilosc pasty to pol gramca. Lepiej wiecej niz mniej, bo mniej to gorsze tempy, a wiecej nie zmieni nic, a co najwyzej wycieknie obok. Ja robie piec rownoleglych kresek, nie dociagajac do samych krawedzi, bo w ten sposob pokrywa sie ladnie caly procek, a nic nie wycieka. Zadnych ,,ziarenek grochu", zadnego szpachlowania. Kup se Kryonaut, bo pasta jest chyba zbyt tania, by na niej dziadowac, a ta najlepsza. Nigdy tez nie podnos coolera po tym, jak juz posiadziles go na pascie - nie wolno.

Srednio fortunny wybor z Ventusem, ale recek jeszcze nie widzialem, a po prostu przypuszczam, ze jest jak zwykle. Karta w miare cicha, bo govno krecona i goraca. Rozumiem, ze byl najtansza, ale to kolejna cegielka i ta najwieksza w proszeniu sie o klopoty z temperaturami. Swietne recki zbiera TUF Asusa, tez jedna z najtanszych, a wg recenzji po zabawie krzywa zaoferuje to samo, co jedna z najdrozszych Gaming X Trio.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, zdziwiłem się jak mocno te P12 wieją :) Także pokombinuje z ich prędkością.

Prawda, jest bardzo intensywny, wrzuca wszystkie wątki na najwyższe obroty, stąd to była pierwsza myśl, niż panika że coś jest nie tak. Sprawdzę wieczorem w domu na tym programie o którym napisałeś. 

Hm, no to z tego co piszesz mogłem raczej dokręcić za mocno. :) Bodaj 4 ostatnie przekręcenia były właśnie już z użyciem małej siły.

Paste nałożyłem najpierw krzyżyk i później przez środek w pionie i poziomie na środku. Czyli na środku najwięcej co pewnie rozeszło się po całości. Nic nie wyciekło. Oczywiście nie podnosiłem, ale już wiem czemu na początku instrukcji zasugerowali montaż poza obudową. ;) Dobrze ze ta obudowa ma zdejmowane łatwo wszystkie ścianki to jakoś się udało jednak. A co do montażu środkowego wentylatora, poszło łatwiej po długim męczeniu się z pierwszym zewnętrznym. :D

Tak, wiem że Ventus to niska półka MSI, jednak przynajmniej ma te 3 śmigła, nie to co pierwotnie zakładany Eagle czy Inno X2. Owszem, cena wzięła górę, bo jednak to 300 zł różnicy względem Gigabyte Gaming czy Palitem, albo nawet ponad 600-700 względem Gsming X Trio. Ale jeszcze zobaczymy....a nuż sklep napisze, że TUF czy coś lepszego byłoby dostępne w ciągu tygodnia to poświęcę te parę stówek więcej. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r P12 to po prostu topowa wydajnosc. I nie jak za cene, ale ogolem, bo dmuchaja jak Noctua. Oczywiscie wentylator to oprocz wynikow jeszcze inne detale, na ktorych zostalo tu przyciete i odbije sie to na kulturze pracy czy zywotnosci.

Z prockiem i tempami, pewnie masz wlaczony jakis dopalacz plyty glownej. PBO czy inne cos, ktore narzuca procesorowi funkcjonowanie inne niz domyslne. Ja u siebie mam cos takiego jak All Core Boost, ale nie daje to niczego poza wzrostem temperatur i pradozernosci. Zegary Ryzenow tez sa bardzo czule na temperatury, wiec na twoim miejscu ustawilbym go po bozemu. Poczytaj sobie o tym, bo mnie to nie interesuje, wiec wiecej Ci nie powiem.

Paste nalozyles OK. Grunt to, zeby pokryla caly procesor mozliwie rowno. Poki to nie ciekly metal, nie bedzie problemu, jesli nawet wycieknie i ufajda cos obok.

Na niskich modelach jakiejkolwiek marki mozna sie przejechac, bo zwykle lepsze sa wysokie modele tanszych marek, do ktorych doplata jest zadna. W tanszych Superkach rzadzily KFA2 EX, teraz na cos takiego zapowiada sie TUF. Jesli nie zalezy Ci na kulturze pracy czy Bog wie jakim OC, nie ma sensu doplacac do drozszych niz srednia kozakow, ale w tanioche nigdy bym sie nie ladowal, zwlaszcza w przypadku twojego configu, ktory raczej bedzie miec problemy z tempami. Wieksza ilosc wentylatorow zawsze na plus, ale to jeden z paru elementow, ktore tworza dobry uklad chlodzenia.  Zawsze mozesz tego Ventusa zwrocic, jak Ci nie bedzie lezal. Na ten moment jest malo recenzji kart, bo to glownie Gaming X, dwa modele Gigusia i ten TUF, ale pewnie dobrymi, przystepnymi cenowo opcjami beda modele od Gainwarda.

Masz cztery P12? Gdy juz bedziesz mial optymalne ustawienia w obecnej konfiguracji, sproboj wywalenia domyslnego 200mm, a zamontowania na froncie dwoch P12, jednego z tylu i jednego nad prockiem. Nie zdziwilbym sie, jakbys wyszedl na tym lepiej. Ogolem odeslalbym te 120ki i podmienil je na 140ki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszystko cacy. :) Po prostu na sztywno zablokowane były wentylatory CPU na 1000rpm. Ustawiłem krzywą zmiany rpm to nawet w Prime95 nie przechodzi 85 stopni. ;) W RealBenchu na 15 minut osiągnął w szczycie 75 stopni, a większość czasu trzymał się 70 stopni (graniczny punkt między 1000 a 1100rpm).

P12-tki ustawiłem na 800rpm, ledwie wyczuwalne, że wieją, zaś podkręciłem ten 200mm na idealny punkt aby był w miarę bezgłośny, a kręcił najszybciej, to teraz wyraźnie czuć chłód. :)

Tak więc zaczynam zabawę z OC. Zobaczymy ile uda się wycisnąć. ;)

Jeżeli chodzi o kartę graficzną - czytam teraz "niepokojące" newsy o tym, że nVidia już planuje wydać RTX 3080 z 20GB pamięci. Nie ukrywam, że od początku te "tylko" 10GB jak na niby 4K do Ultra ustawień wydawało się mało, tym bardziej pod kątem bliskiej przyszłości. Zobaczę jak sytuacja się rozwinie. Problemy z dostępnością obecnego 3080 są gigantyczne, także nie nastawiam się, że dostanę tą kartę we wrześniu. :icon_rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Bardzo ladny wynik w RB. U mnie jest to bodajze max 84 albo 86C (nie pamietam) przy configu z sygnaturki (niekrecony proc). A w grach mam 50-60C, w ostatnie hardkorowe upaly dobijalo do 65. To temepratura calosciowa, bo zawsze jakis rdzen skoczy na chwile pod 80, ale to daleko od sredniej. Co prawda cooler ustawiony mam bardzo leniwie, bo zmienia predkosc dopiero 6s po zmianie temperatury, a w takich gierkach kreci sie na 500-600 rpm, ale temperatury sa lepsze niz zadowalajace, a ja nie bede ustawial kompa pod stress testy.

W przypadku OC na cuda nie licz, bo Ryzeny sie nic nie kreca. Oczywiscie podkrecisz procesor, podkrecisz ramy, podkrecisz grafike i juz sie zrobi komp 15% mocniejszy, ale trzeba byc w tym dobry.

Nie martw sie ta karta. Mysle, ze spokojnie 10 GB Ci wystarczy, jednak trudno powiedziec, ile gry faktycznie uzywaja. Ilosc uzywanej pamieci, ktora pokazuje Ci Afterburner nie jest rzeczywista, a zmierzenie czegos takiego to ciezszy temat. Poczytaj sobie o bodajze alokacji VRAM, a rzeczywistym uzyciu. Np. u mnie dobijala w takim Final Fantasy XV w 1440p pod 8 GB (tyle ma karta), a zadnych scinek nie mialem. Jesli ta sama karta z 20 GB kosztowalaby do 3 stowek wiecej, osobiscie dorzucilbym tak na wszelki, bo to raptem 10% ceny karty, ale jesli mialbym do wydania sztywna, rowna kwote i stal przed wyborem: lepszy niereferent lub gorszy z 20GB, wybralbym lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...