Skocz do zawartości
k4cz0r

Komputer na ścianę - do 8 tyś

Polecane posty

Witam! Jest to poniekąd kontynuacja tego tematu -> 

 

Założenie z tamtego tematu było takie, aby złożyć mały komputer ITX do gier, który mógłbym łatwo nosić między biurkiem z monitorem, a salonem z TV. Niestety skutecznie wybito mi z głowy kupowanie obecnego np. 2070S i oczekiwanie na RTX 3000. Po zapoznaniu się z pierwszymi wynikami wydajności RTX 3080...zdecydowanie muszę to mieć. ;)
Oczywiście takiego monstrum nie zamknę w wygodną obudowę o kształcie konsoli do gry. Musiałby to być jakiś cube bądź micro-tower, gdzie sama obudowa ważyła by ~5 kg i nie byłaby łatwa do noszenia pod pachą. Przypomniał mi się pomysł jeszcze za czasów dzieciaka. ;)

Komputer na ścianę! Powiesić jak piękny obrazek. :) Swego czasu widziałem zapowiedzi serii obudów Thermaltake Core Px i pamiętam jak mi się marzyła...chciałbym ziścić to marzenie teraz. :)

Gdzie chciałbym umieścić ten "obrazek": https://imgur.com/a/iCTzSXF

Na zdjęciu widać mój salon i na górze mój mały gamingowy kącik. Wyobrażam sobie, że komputer trafi albo nad plakat-obraz Fallouta, albo po prostu go zastąpię. Z niego ładnie poprowadzę jeden HDMI do widocznego TV, a pozostałe kabelki na górę do biurka - Ethernet, DP do monitora, audio, jakiś USB-HUB.

Obecnie koszyk jaki zbudowałem wygląda następująco: https://www.morele.net/inventory/info/2b74c9b9/
+ do tego jeszcze oczywiście wspomniany wcześniej RTX 3080, jak już się pojawi. :) Wersja FE ma kosztować 3249 zł, tu zostaje ok. 3500 zł, także mam nadzieję, że wystarczy. Oczywiście jak zabraknie stówki czy dwóch to ze świnki skarbonki wyciągnę jeszcze. :)

I pytania do Was, drodzy forumowicze:

1. Core P3 to oczywiście jedyna mi znana opcja, z montażem komputera na ścianę. Może znacie jakieś (tańsze :) ) alternatywy? Bądź znacie jakąś prostą do wykonania i ładnie wytłumaczoną DIY, która wyjdzie taniej? Nie mam wybitnych umiejętności technicznych, nie ma opcji też na jakieś spawanie, ale wiem do czego służy młotek, wkrętarka czy lutownica. ;)
2. Poza obudową, jak widzi się reszta konfiguracji? Nie jestem uwięziony tylko do Moreli, ale o dziwo widzę, że mają najlepsze ceny (i jako jedni z jedynych dostępną tę obudowę). Zastanawiam się nad wodnym chłodzeniem na CPU - NZXT z koszyka wybrany głównie ze względu na wygląd pod białą obudowę (ładnie skontrastuje) + popularność w sklepie, także czysty strzał. :)
3. Problemy natury komputera na ścianie - jak go będzie się uruchamiało? :) Jak widzicie po zdjęciu, będzie on na wysokości ok. 2-2,5m. Istnieje jakiś zewnętrzny włącznik/panel do podłączenia w płytę główną? Może WakeOnLAN?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Kijem od mopa bedziesz go uruchamial :D

Ogolem bardzo fajny pomysl, bo pozwoli Ci bez noszenia kompa miec go w dwoch miejscach. Imo duzo lepsze niz noszenie jakiejs malej skrzynki. Kable imo najlepiej wygladac nie beda, ale kupisz sobie inne rzeczy od wygladania, a tutaj bylbym praktyczny.

Widze tylko jeden problem - skrzynka w pelni otwarta, wiec ciagle czyszczenie, a z racji jej usadowienia bedzie to upierdliwe. Nie wiem, czy wybrales obudowe ze wzgledu na montaz na scianie, czy Ci sie podoba, ale rozegralbym to inaczej: zwykla, ale estetyczna obudowa usadowiona na najnormalniejszej polce np. w kolorze balustrady na gorze i stolu pod nim. Nawet jak z kompa w tym miejscu zrezygnujesz, bedzie sie to kupy trzymalo. Dalbym to gdzies na miejscu obrazu - na takiej wysokosci, zeby szlo go bez wchodzenia na cos wlaczyc bedac na dole i bez czolgania sie po podlodze na gorze (od biedy kij od mopa). Albo przynajmniej dalo sie go nieuciazliwe wlaczyc bedac na jednym z poziomow.

Kwestie konfiguracji poruszy sie po wybraniu pomyslu i obudowy.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm....jednak od zwykłej obudowy nie wyobrażam sobie ładnego poprowadzenia kabli. :) Przy Core P3 mam pomysł na najzwyklejszą białą listwę kablową (kanał, korytko - jak zwał tak zwał). Ładnie się zgra właśnie z białą obudową P3. Przy zwykłej obudowie na półce, ze względu choćby na większą odległość od ściany, będzie widać wiszące frędzle.

No i najważniejsze. Przy zwykłej obudowie po prostu mógłbym ją mieć na tym biurku na górze, jak wcześniej stary PC, a po prostu poprowadzić długi HDMI. :) Bez półek i kombinacji...na pewno najbardziej ekonomicznie - zasilacz nie musi być biały ;) chłodzenie CPU standardowe jakieś lepsze co da potencjał na OC, gdyby Ryzen miał ograniczać 3080 ;). No i sama buda - tańsza, funkcjonalna a nie "wyglądająca".

Edytowano przez k4cz0r
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, k4cz0r napisał:

No i najważniejsze. Przy zwykłej obudowie po prostu mógłbym ją mieć na tym biurku na górze, jak wcześniej stary PC, a po prostu poprowadzić długi HDMI. :) Bez półek i kombinacji...

I to jest najlepsze rozwiazanie :D

EDIT: Z tego co widze w necie, kable beda z niej wystawac tak jak z kazdej obudowy. Co musisz podlaczyc do wejsc zewnetrznych na plycie, bedzie wystawac, do grafy to samo, chyba zasilke da sie zamontowac w sposob pozwalajacy  puscic kabel zasilajacy od sciany serwisowej zamiast tam gdzie reszta. Skrzynka ogolem jest spoko, wiec jesli zalezy Ci na tym wygladzie i nie bedzie Ci przeszkadzalo ciagle odkurzanie, to wporzo opcja.

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, także chyba decyduje się na powrót skrzynki na biurko, a tylko pociagne HDMI z hubem USB na dół przez listwę po ścianie. Zastanawiałem się właśnie nad podłączaniem pada od Xboksa, jednak właśnie po to HUB - adapter BT pójdzie na dół do huba pod TV, zaś na górze najwyżej będę skazany na kabelek. ;) I żeby już nie zakładać kolejnego tematu:

Taki build mi wyszedł: https://www.morele.net/inventory/info/86a857f1/

Obudowa w sumie nie może być wiele większa. Na górze mam skos, także jeżeli obudowa będize wyższa niż ok. 38 cm, jak mój dotychczasowy In-Win 301, to musiał bym poświęcić część biurka bo przez skos na górze nie wejdzie. ;) Jednak Core V21 już jest chyba solidną bazą, ma multum możliwości montażu wentylatorków, także myślę że będzie ok.
MasterLiquid 240 na CPU - dobry pomysł? Mając nieco lepsze warunki mógłbym popróbować coś pokręcić 3700X - a nuż będzie ograniczał 3080 na defaultowych zegarach? ;) Chłodnica pójdzie na górę, zostaje miejsce na 120mm na tył + 120mm na dół obudowy. Fabrycznie jest 200mm na froncie.

Do reszty chyba nie ma co się przyczepić. Wentylatorki F12 wziąłem ze względu na wygląd i czas dostawy - nie chciałbym, żeby czekać na cały komputer ponad tydzień przez dostępność wentylatorów. :) Myślę, że wystarczą, tym bardziej na ich cenę.

EDIT: No właśnie, jak to jest z hubami USB i przedłużaczami? Chciałbym z tego komputera na dół pod TV puścić taki hub. Na szybko licząc to musi być sporo powyżej 5m, być może nawet 10m. 
 

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Pochwalam pomysl z powrotem skrzynki na biurko. Ogolem odradzam jakiekolwiek wychylenia w strone fajnosci czy wygladu komputera, bo zawsze ma to cene nieproporcjonalna do tego, ze przez dwa tygodnie bedziesz sie jarac, a pozniej zostaniesz z roznymi uciazliwymi konsekwencjami takiego podejscia. Np. ta otwarta skrzynka - widze, ile syfu zatrzymuja filtry mojej obudowy, a sprzatane jest dokladnie co tydzien i tez tak czesto odkurzane sa owe filtry. Tak mialbys to wszystko na czesciach czy wentylatorach i radiatorach ukladow chlodzenia, a ich odkurzanie jest najgorsze i im bardziej je zapuscisz, tym gorsze.

Core V21 to raczej niezla obudowa. Wydaje sie byc dobrze wentylowana i w sam raz ustawna. Skoro komp zostaje w standardowym miejscu, nie bawimy sie w wyglad, optowalbym za zbudowaniem w zamian cichego configu i postawieniem na Pure Base 500 lub jeszcze lepsza w temacie Define 7 Compact, ale musialbys ustawic ja np. obok biurka.

Odpuscilbym temat AiO na rzecz mocnego coolera powietrznego. Na pewno nie bralbym budzetowego AiO. To typ chlodzenia zwiazany z ryzykiem, a laczenie tego z konstrukcja zrobiona po kosztach jest zlym pomyslem.

Co do samych kabelkow, pewnie istnieja przedluzacze - Morele ma takich rzeczy od cholery, wiec pogrzeb u nich. Na dol pociagniesz HDMI od TV, ale zastanawia mnie, jak rozwiazesz temat klawy i myszki. Po prostu bedziesz wlaczac i wylaczac gre na gorze, a na dole starczy Ci pad? Nie wiem, czy da sie sterowac padem w Windowsie.

Dokonalem paru zmian w twoim configu. Dalem plytke z mocniejsza sekcja zasilania pod OC czy sadzanie w przyszlosci Zen3 (watpie, zeby to mialo sens), ale traktuj ja raczej jako alternatywe, bo sa podobne. Glownie roznia sie wejsciami, wiec posprawdzaj sobie z tym, co chcesz tam podlaczyc. Zmienilem dodatkowy wentylator na najlepsza opcje w tej cenie. Ma tez rozgaleznik, wiec jesli w przyszlosci dokupisz takich wiecej, bedziesz mogl je polaczyc i kontrolowac jednym sygnalem.

Do koszyka dodaja sie jakies gowienka AMD za 3 stowy, ale nie zaplacisz za nie tyle: https://www.x-kom.pl/lista/uzrwc9hsc

EDIT: Zapomnialbym: https://www.morele.net/obudowa-thermaltake-core-v21-ca-1d5-00s1wn-00-700251/

https://www.morele.net/arctic-p14-pwm-pst-czarny-acfan00125a-5779271/

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, SolInvictus napisał:

Odpuscilbym temat AiO na rzecz mocnego coolera powietrznego. Na pewno nie bralbym budzetowego AiO. To typ chlodzenia zwiazany z ryzykiem, a laczenie tego z konstrukcja zrobiona po kosztach jest zlym pomyslem.

Też się jednak tego nieco boję. A nuż coś przecieknie i zaleje mi wnętrze... ;) Jednak Na pewno AiO daje większy porządek na płycie. Przy dużym standardowym chłodzeniu powietrzem, z reguły ciężko wypiąć GPU czy RAM, nie wspominając o podłączaniu wentylatorów itp. 

24 minuty temu, SolInvictus napisał:

Co do samych kabelkow, pewnie istnieja przedluzacze - Morele ma takich rzeczy od cholery, wiec pogrzeb u nich.

Już zrobiłem research. Maksymalny zasięg kabla USB to 5m, z czego czasem są problemy powyżej 3m, jeżeli wiązki zasilające w kablu są słabe. Powyżej 5m potrzeba już repeatera (aktywnego przedłużacza). Sprawa się komplikuje... Hub USB na dole się obejdzie, no ale potrzebuje choć jednego slotu na ten moduł BT. W takim razie wezmę chyba jakiś maksymalny 5m, skończy się gdzieś w listwie z kablem HDMI i po prostu tam zostanie. 

24 minuty temu, SolInvictus napisał:

jak rozwiazesz temat klawy i myszki.

Logitech K400. ;) Jest spora szansa, że komputer będzie normalnie używany do przeglądania internetu na TV czy oglądania filmów (nie mogę się doczekać obejrzeć czegoś w końcu w prawdziwym 4K, bez kompresji Netflixa czy YT ;) ) i wtedy w ogóle pozbędziemy się laptopa, który był właśnie używany na dole. 

24 minuty temu, SolInvictus napisał:

Do koszyka dodaja sie jakies gowienka AMD za 3 stowy, ale nie zaplacisz za nie tyle: https://www.x-kom.pl/lista/uzrwc9hsc

Jedno z tych gówienek mnie motywuje do szybkiego kupna (darmowy AC Valhalla(. ;) Sam nie wiem czy bardziej jaram się nowym AC czy Cyberpunkiem. ;)
Zasilacz i płyta główna mają dostępność "Dostawa wkrótce". Specjalnie wybierałem rzeczy, które na pewno dostanę do końca tygodnia. Smutno byłoby wyrwać RTX 3080 w czwartek, a czekać na zasilacz, RAM czy płytę do jeszcze następnego tygodnia. ;) A czy ja wiem, czy Pro4 ma gorszą sekcję zasilania niż Aorus Pro...
Wentylatorki świetne. Właśnie martwiłem się o kolejne makarony związane z rozgałęziaczami 3-pin/4-pin do nich.

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, k4cz0r napisał:

A czy ja wiem, czy Pro4 ma gorszą sekcję zasilania niż Aorus Pro...

Oczywiście, że ma gorszą sekcję zasilania. Natomiast obie mają gorsze sekcje zasilania niż MSI MAG B550M MORTAR oraz ASUS TUF GAMING B550M-PLUS  - w te płyty bym celował. W wersji "WiFi" mają wbudowane moduły WiFi i Bluetooth.

 

Swoją drogą, nie czekasz do 8 października na prezentację Zen 3?

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, k4cz0r napisał:

Jedno z tych gówienek mnie motywuje do szybkiego kupna. ;) Sam nie wiem czy bardziej jaram się nowym AC Valhalla czy Cyberpunkiem. ;)
Zasilacz i płyta główna mają dostępność "Dostawa wkrótce". Specjalnie wybierałem rzeczy, które na pewno dostanę do końca tygodnia. Smutno byłoby wyrwać RTX 3080 w czwartek, a czekać na zasilacz, RAM czy płytę do jeszcze następnego tygodnia. ;) A czy ja wiem, czy Pro4 ma gorszą sekcję zasilania niż Aorus Pro...

Supremo to dobry zasilacz za te pieniadze, wiec mozesz go wziac. Problem w tym, ze patrzac na wyniki testow obudow Silentium PC, ciezko mi wierzyc tez w testy zasilaczy. Supremo to raczej nie govno, bo ma Golda, a gowniane zasilacze z Goldem tez raczej sie nie zdarzaja. Whisper ma np. 7 lat gwary, w zasadzie pozbawiony jest wad, jest cichy i super wyceniony, wiec sprawdzalbym jego dostepnosc przed zakupem, bo to imo najlepsza opcja za ta kase.

A jaka sekcje zasilania ma Pro4, a jaka Aorus? Oczywiscie tez nie dajmy sie z sekcja zwariowac, bo po pierwsze gownianych nie maja, a serio bedziesz 3700X krecic? Widziales wyniki? Na pewno nie uratuje to sprawy przy ewentualnym bottlenecku 3080.

13 minut temu, k4cz0r napisał:

Też się jednak tego nieco boję. A nuż coś przecieknie i zaleje mi wnętrze... ;) Jednak Na pewno AiO daje większy porządek na płycie. Przy dużym standardowym chłodzeniu powietrzem, z reguły ciężko wypiąć GPU czy RAM, nie wspominając o podłączaniu wentylatorów itp. 

A po co Ci wypinac ram, grafike czy podlaczac i odlaczac wentylatory? Z grafa nie bedzie zadnego problemu, jakikolwiek powietrzny by tam nie siedzial, z ramem taki, ze w przypadku DRP4 trzeba bedzie zdjac wentylator, jesli nie chcesz zdejmowac coolera. Oczywiscie mozna wziac cos mniejszego, bezkonfliktowego i tanszego, jesli o to chodzi (np. Shadow Rock 3), ale roznie moze byc po OC. W kwestii podpinania wentylatorow, czlowiek ogarniety podpina smigla do plyty zanim posadzi cooler na procku ;) W Dark Rocku 4 Pro bedzie to niemozliwe, bo srodkowy wentylator, ale mowisz ogolem o duzych standardowych chlodzeniach powietrznych (w moim to mozliwe), a bedziesz to robil jedynie przy zmianie pasty, wiec jak dobra, to najczesciej co dwa lata.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bull3t napisał:

W wersji "WiFi" mają wbudowane moduły WiFi i Bluetooth.

Myślałem właśnie o tym, jednak w prostej linii od pozycji pada do komputera będzie ~5m. Pad Xboksa One jest znany ze słabego sygnału po Bluetooth do komputera, także niestety boję się, że będzie przerywać. Chyba że moduły BT w płytach mają mocniejszy sygnał niż Asus BT400? Bo obecnie takiego używałem i wystarczyło podpiąć go z tyłu obudowy, aby były przerwy. ;)

OC to raczej kompletna fanaberia i ciekawostka. :) Raczej nie spodziewam się, żeby OC 3700X było potrzebne a przynajmniej aby dało sensowny zysk w wydajności. Jak pisałem w poprzednim wątku, 60 fps to dla mnie wystarczająca ilość, a 3080 chcę wziąć ze względu na długowieczność i paroletni spokój z PC do gier, niż dla żyłowania osiągów i patrzeć czy na Ultra mam 124 czy 131 fps. ;) Do tego TV i tak ma 60 Hz, zaś monitor na górze to 1080p 144 Hz.

17 minut temu, Bull3t napisał:

Swoją drogą, nie czekasz do 8 października na prezentację Zen 3?

Już i tak czekam na RTX 3000. ;) Nie spodziewam się, żeby w high-endzie (Ryzen 7/9) był tak duży skok, który będzie wart czekania. Poza tym, jak wspomniałem wcześniej, chcę się załapać na promocję z darmowym AC Valhalla na obecne procesory. ;) 250 zł piechotą nie chodzi...

10 minut temu, SolInvictus napisał:

A po co Ci wypinac ram, grafike czy podlaczac i odlaczac wentylatory?

Jak choćby przy dokładnym odkurzeniu. :) Wyjęcie GPU to podstawa, a powszechnie wiadomo jak upierdliwy jest ten pstryczek przy PCIe. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, k4cz0r napisał:

Myślałem właśnie o tym, jednak w prostej linii od pozycji pada do komputera będzie ~5m. Pad Xboksa One jest znany ze słabego sygnału po Bluetooth do komputera, także niestety boję się, że będzie przerywać. Chyba że moduły BT w płytach mają mocniejszy sygnał niż Asus BT400? Bo obecnie takiego używałem i wystarczyło podpiąć go z tyłu obudowy, aby były przerwy. ;)

U mnie pad do Xboxa One leci po wtyczce Bluetooth i no problemo. Inna sprawa, ze komp stoi paredziesiat cm obok.

4 minuty temu, k4cz0r napisał:

OC to raczej kompletna fanaberia i ciekawostka. :) Raczej nie spodziewam się, żeby OC 3700X było potrzebne a przynajmniej aby dało sensowny zysk w wydajności. Jak pisałem w poprzednim wątku, 60 fps to dla mnie wystarczająca ilość, a 3080 chcę wziąć ze względu na długowieczność i paroletni spokój z PC do gier, niż dla żyłowania osiągów i patrzeć czy na Ultra mam 124 czy 131 fps. ;) Do tego TV i tak ma 60 Hz, zaś monitor na górze to 1080p 144 Hz.

W FullHD stawiam, ze masz bottlenecka i to takiego grubasnego jak w banku, wiec moze nie wyciagnac 144 fpsow. Rownie dobrze moglbys kupic slabsza karte. Z chinskich przeciekow wynika, ze w 4K 3080 generuje 60-100 klatek na Ultra w nowych, wymagajacych tytulach, wiec albo ogranicznik fps (czyli celowy bottleneck) albo granie w wiekszej ilosci klatek niz odswiezanie telewizora, wiec screen tearing.

12 minut temu, k4cz0r napisał:

Jak choćby przy dokładnym odkurzeniu. :) Wyjęcie GPU to podstawa, a powszechnie wiadomo jak upierdliwy jest ten pstryczek przy PCIe. ;)

Pochwalam tendencje do dokladnego odkurzania :) Mi to dego pstryczka palce wchodza pod coolerem, zawsze mozna czyms podwazyc od boku, ale skoro krecic nie chcesz, po prostu wez wskazanego Shadow Rocka 3 i bedzie problem ze wszystkim z glowy. Na jakimkolwiek niekreconym procku to bardzo mocny cooler, ktory jest przy tym takze bardzo cichy. To samo, ale jeszcze lepiej robi moje chlodzenie z sygnaturki, ale nachodzi juz na ramy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to tak jak u mnie do tej pory było. Wtyk BT był na froncie i z 30-40 cm od pada, to było ok. Jednak wystarczyło go umieścić z tyłu obudowy i już przerywało.

Być może to głupie pytanie, ale czy te anteny do płyty z WiFi/BT są właśnie tylko do nadajnika WiFi czy BT jakimś cudem także? :)

Nawet jak bottleneck będzie, to jak mowie, 60 fps wystarczy. Wolę żelazne 60 fps, niż zmienne 90-120, bo czuć te skoki. W grach single, gdzie nie jest to Doom czy Diablo, w ktorych akcja leci na załamanie karku, to 60 klatek jest wystarczające. W wielu grach gdzie mógłbym mieć stałe 70-80 powiedzmy, z dotychczasowym Ryzenem 5 1600 i 2060S, wolałem i tak zrobić lock na 60 fps I nie martwić się o jakieś chwilowe spadki (jak choćby Horizon czy Wiesiek 3).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie wiadomo. ;) A 15-20% wzrost do czego? 3700X jest obecnie w cenie 1300-1400 zł. Wątpię, żeby najniższy Ryzen 7 następnej generacji był w takiej cenie, bo i 3700X wychodził z wyższą ceną. Tak więc niech 4700X (5700X?) będzie te 20% wydajniejszy od 3700X, ale przy cenie powiedzmy 1899 zł, stosunek ceny do wydajności będzie podobny. 

No i najważniejsze - nic nie będzie stało na przeszkodzie w przyszłości wymienić na 4th gen, jeżeli naprawdę będzie warto. 

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, k4cz0r napisał:

No tak, to tak jak u mnie do tej pory było. Wtyk BT był na froncie i z 30-40 cm od pada, to było ok. Jednak wystarczyło go umieścić z tyłu obudowy i już przerywało.

U mnie tez jest teraz z tylu. Podczas grania mam pada na podobnej wysokosci i 60 cm od wtyczki i jest spoko. Moze kwestia wtyczki, a ja nie mam jakiejs high-endowej.

Na antenach sie nie znam, wiec nie doradze.

23 minuty temu, k4cz0r napisał:

Nawet jak bottleneck będzie, to jak mowie, 60 fps wystarczy. Wolę żelazne 60 fps, niż zmienne 90-120, bo czuć te skoki. W grach single, gdzie nie jest to Doom czy Diablo, w ktorych akcja leci na załamanie karku, to 60 klatek jest wystarczające. W wielu grach gdzie mógłbym mieć stałe 70-80 powiedzmy, z dotychczasowym Ryzenem 5 1600 i 2060S, wolałem i tak zrobić lock na 60 fps I nie martwić się o jakieś chwilowe spadki (jak choćby Horizon czy Wiesiek 3).

Raczej pewnym jest, ze bottleneck i to duzy bedzie w przypadku obu ekranow (bo opcja screen tearing chyba odpada). Byc moze z czasem kiedy karta nie bedzie juz w stanie generowac takiej ilosci klatek jak w dzisiejszych tytulach, bottleneck zniknie, ale trudno powiedziec, jak to sie bedzie wtedy mialo do procesora. Jesli cos takiego Cie satysfakcjonuje, spoko, ale ja nie bralbym takiej karty, bo placisz za cos czego mozesz nigdy nie dostac. Problem polega na tym, ze masz najgorsze mozliwe ekrany do tego sprzetu: FHD i wysokie odswiezanie, z ktorego raczej nie skorzystasz przy nie takim mocnym w tej rozdzialce 3700X, a przeciez nalezy patrzec w przyszlosc oraz 4K i niskie odswiezanie, w ktorego przypadku nie skorzystasz z mocy karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a pamiętam czasy, jak na "bottleneck" mówiło się, gdy CPU nie był w stanie dać płynności (poniżej 30 fps). ;)
Jak może być bottleneck i nie skorzystanie z mocy karty w przypadku ekranu 4K, skoro pierwsze testy mówią, że 3080 w Ultra jest w stanie dać max 60-70 fps w najbardziej wymagających tytułach bez DLSS? :) A tyle to w każdej grze niemal daje mój niedawny R5 1600...po zawrotnym OC do 3,8 GHz. ;)
Mówimy też o wydajności na ten moment. Gdy przyjdą gry prawdziwie nowej generacji w 2021-2022 roku, za pewne 3080 będzie dobrym średniakiem.

I oczywiście, właśnie patrzę w przyszłość. Właśnie o to chodzi. Kupując 3080 będę miał spokój na parę (klika?) lat z GPU do komfortowej gry nawet w 4K. Jak wspominałem w poprzednim wątku, gdy upierałem się na 2070S, mnie nie boli jak muszę zejść z jakością cieni, post-procesów czy innych szczegółów, których różnice odczuje przy obrazkach lub nieruchomych scenach. Aż przypomina mi się jak ustawienie wolumetrycznych chmur w AC Odyssey, z Ultra na Średnie potrafi dać nawet z 20 fps, gdzie różnicą są nieco mniejsze i rzadsze chmurki na niebie. ;) Tak więc 3080 pewnie troszkę ze mną pobędzie. :)

I tak jak też wspomniano wyżej, w przyszłości najwyżej wymienię 3700X na nawet Ryzena 9 4th gen. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczor ja czekam na premierę zen 3 , pod koniec października będzie - po co się spieszyć - gra w która będzie warto zagrać wychodzi dopiero 17 listopada ... do tego czasu nie dasz rady na swoim sprzęcie który już masz ? Tak tylko sugestie daje ze może warto poczekać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Sa dwa rodzaje bottleneckow, ale ten z karta jest tym negatywnym, bo zapas na procku przyda sie na przyszlosc do mocniejszych kart. Ogolem zaleznosc karta-procesor dziala w taki sposob: karta generuje maxymalna ilosc klatek, procek musi nadazac. Jesli procek nie nadaza, karta takze zwalnia (spada jej uzycie, spada ilosc klatek). Taki bottleneck bedziesz mial w FullHD, bo 3700X w tej rodzialce juz czasem nie radzi sobie z 2080Ti (RTX 3070). Objawia sie to mniejsza iloscia fpsow niz na mocniejszym procku. Sprawe komplikuja tzw. miejsca graficzne i procesorowe (meczace konkretny podzespol). Czyli mozesz grac sobie w 100 fpsach, a tu nagle jeb na 60, bo taki procek nie wyrobil, a te spadki - jak przyznales wyzej - sa najgorsze. Cos jak wjazd w okolice tartaku w GTA V :) Dochodzi do tego rodzialka. Im wyzsza, tym procka zatkac trudniej. Czyli u Ciebie  na TV z tym niby spoko, bo podejrzewam, ze 3700X w 4K na luzie 3080 ogarnie, ale Ty - chcac uniknac screen tearingu - wrzucisz ogranicznik fps i sam sobie zrobisz bottlenecka.

Po prostu nie ma czegos takiego jak karta do FullHD i 4K. 3080 zapowiada sie na karte stricte do 4K, bo byc moze zatykajaca wiekszosc (jak nie wszystkie procki) nawet w 1440p. Raczej przesadzam i R7/i7 w 1440p dadza rade, ale zobaczymy jutro. Z kolei nie podejrzewalbym 3070 o bycie dobra karta do 4K, bo zaoferuje pewnie wydajnosc zblizona do 2080 Ti. Piszesz, ze nie masz ciska na detale, wiec moze spoko.

W twoim przypadku najlepszym co mozesz zrobic, by ograniczyc bottlenecka w FHD, to postawic kompa na Intelu. Nie bedzie jednak PCIe 4.0, z ktorego za trudno powiedziec jaki czas sensownie skorzystaja karty i korzystac juz maja Ampere, ale watpie, zeby dawalo to znaczacego kopa (teraz, da na pewno z przyszlymi kartami). Dysku w takim standardzie nie kupujesz, wiec pewnie nie potrzebujesz. W przypadku najnowszych Inteli, plytki zostaly pod to przystosowane, ale Intel w ostatnim momencie wymiksowal sie z pomyslu i dvpa z PCIe 4.0. Jesli nastepna generacja Inteli to obsluzy i beda to procki na te same plyty, bedzie. Jednak zmieniac procka na pewnie 5% wydajnego, by dostac PCIe 4.0 wydaje sie slaba opcja.

 

 

17 minut temu, predatorekk napisał:

Kaczor ja czekam na premierę zen 3 , pod koniec października będzie - po co się spieszyć - gra w która będzie warto zagrać wychodzi dopiero 17 listopada ... do tego czasu nie dasz rady na swoim sprzęcie który już masz ? Tak tylko sugestie daje ze może warto poczekać :)

Co to za herezje? Gra w ktora warto zagrac, wychodzi juz 25.9. Ja serio czekam na remake Mafii bardziej niz na Cyberpunka. Biere na premiere, obijam sie pewnie o bugi, a hajpowy zdecydowanie nie jestem, bo zawsze jest w co grac.

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, predatorekk napisał:

Kaczor ja czekam na premierę zen 3 , pod koniec października będzie - po co się spieszyć - gra w która będzie warto zagrać wychodzi dopiero 17 listopada ... do tego czasu nie dasz rady na swoim sprzęcie który już masz ? Tak tylko sugestie daje ze może warto poczekać :)

Jest tylko taki problem....mojego sprzętu już nie ma. ;) Sprzedany dosłownie wczoraj za sensowne pieniądze, póki jeszcze 2060S trzyma jakąś cenę. :D (zaraz ceny posypią się jak domino, wczoraj w pewnym sklepie widziałem już 2070S za 1999 zł w promocji, gdzie jeszcze tydzień temu mój 2060S za tyle był :) )

6 minut temu, SolInvictus napisał:

sam sobie zrobisz bottlenecka

No i tu jest pies pogrzebany. ;) To się ładnie obecnie nazywa "ogranicznikiem fps", za który chwała producentom gier, bo właśnie troszkę fioła ludzie dostają (#200FPS #PCMR). :) I często z niego używam, jak gry dają taką możliwość. Jeszcze raz napiszę, 60 fps jest dla mnie wystarczające. Owszem, na monitorze widzę, że 144 klatek na tych 144 Hz robi różnicę, ale nie jest to jakiś mus (o ile lepiej się zaczęło w Dircie jeździć na tych 144 Hz, gdzie wcześniej miałem 75 Hz ;) ). I też wcześniej napisałem, gry w których najwyższa płynność jest wskazana, to z reguły gry nieco lżejsze bądź po prostu online'owe, gdzie i tak schodzi się z detali (wyścigówki, FIFA, CS, Doom). W tych wszystkich grach 3700X wciągnie nosem +100 fps. :)
I tak, na pewno będę nieco marnował potencjał tej karty, ale to będzie wspaniałe uczucie, móc z automatu ustawić wszystko na Ultra, ogranicznik na 60 fps i mieć pewność, że wszystko będzie śmigać bez zająknięcia.....przez parę lat. :) To jest po prostu kupno sobie spokoju na najbliższe lata. A jeszcze lepiej będzie wymienić w przyszłości procesor, i dostać zastrzyk FPS nie tylko dzięki nowemu CPU, ale i właśnie wykorzystaniu na 100% GPU.

Sprawdziłem testy 3700X. Nie spodziewałem się jednak, że ma on "tak słabe" wyniki w najlepszych gierkach, także myślę że na pewno jakieś OC pójdzie w ruch. Zyskuje znaczne kilka(naście) fps, także na pewno się przyda. :) A w takim wypadku na pewno solidne chłodzenie i lepsza płyta, tak więc Dark Rock Pro 4 + MAG B550M MORTAR. Zejdę z obudową na coś tańszego, typowego micro-tower.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, ze sprawa bottlenecka i ogolem relacji procesor-karta jest jeszcze bardziej skomplikowana niz to co napisalem wyzej. Bo dochodzi do tego zapotrzebowanie gier na rdzenie i watki, ktore stale rosnie (zwykle wraz z nowymi konsolami, ostatnio opcjami Pro). I nie wiem jak to sie bedzie mialo do obecnego bottlenecka. Czy w ogole ma jakis zwiazek i moze cos poprawic lub wrecz zaszkodzic. Moze @Bull3t wie, bo szukalem odpowiedzi na to i jeszcze nie znalazlem.

8 minut temu, k4cz0r napisał:

I też wcześniej napisałem, gry w których najwyższa płynność jest wskazana, to z reguły gry nieco lżejsze bądź po prostu online'owe, gdzie i tak schodzi się z detali (wyścigówki, FIFA, CS, Doom). W tych wszystkich grach 3700X wciągnie nosem +100 fps. :)

Im nizsza rodzialka i detale, tym prockowi trudniej wycisnac karte. Karta generuje wtedy wiecej klatek, wiec latwiej dochodzi do bottlenecka. Im mocniejsza karta, tym latwiej o bottlenecka z tego samego powodu. Pewnie wspomniane przez Ciebie nizej testy dotyczyly takich warunkow. Zwykle testuje i porownuje sie procki w nierealistycznym scenariuszu: najmocniejsza karta, niska rozdzialka, niskie detale. Dzieki temu wychodza rzeczywiste roznice w mocy prockow, ale jesli podbijemy detale czy rozdzielczosc, owe zaczna zanikac. Jednak z czasem i np. mocniejsza karta wyjda.

21 minut temu, k4cz0r napisał:

Zejdę z obudową na coś tańszego, typowego micro-tower.

Tylko nie szalej z ta obudowa. Obudowe dobieramy do ilosci ciepla wydzielanego przez zestaw i widze tu pewna zasade - na obudowe nalezy wydac 5-10% budzetu na pozostale czesci. Tj. blizej 5% jest podejscie budzetowe, ktore powinno zapewnic utrzymywanie owych podzespolow w przyzwotej temperaturze, przy dobrych ukladach chlodzenia procka i grafy umozliwic takze OC z zachowaniem wspomnianych warunkow. Blizej 10% jest podejscie bardziej wypas, w ktorym oprocz tego oczekujemy jeszcze lepszej wentylacji, wysokiej kultury pracy czy jakosci wykonania skrzynki (np. w ciezszej miej rezonuja mocne wentylatory czy trudniej ja porysowac przy np. czyszczeniu: rura od odkurzacza + mesh na froncie). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ze wszystkim masz rację. Ale jeżeli GPU "chce szybciej" a CPU nie daje rady - to właśnie wystarczy ustawić limit klatek, który teraz można ustawić nawet z poziomu sterownika GPU. A co w tym złego, że GPU nie będzie katowane na 100%? To nawet dobrze, biorąc pod uwagę jej zakładane długie użycie przeze mnie. :)

Co do obudowy - na ten moment wpadła mi w oko Cooler Master MasterBox Q300L. Wygląda całkiem ciekawie, bardzo mi się podoba panel z boku i można ją nawet położyć. Do tego sporo możliwości montażu wentylatorów. Tylko właśnie przed chwilą dopiero zwróciłem uwagę - max wysokość CPU to 15,7cm, gdzie Dark Rock Pro 4 ma 16,28cm...także pewnie ciężko byłoby zamknąć ściankę. Chciałem szukać alternatywy co do obudowy, ale widzę, że Dark Rock TF jest podobnie wydajny, a wiele niższy (poziomy) i nawet ciut tańszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, SolInvictus napisał:

Powiem Ci, ze sprawa bottlenecka i ogolem relacji procesor-karta jest jeszcze bardziej skomplikowana niz to co napisalem wyzej.

Sprawa jest dość prosta. Wszystko opiera się na wydajności procesora i pamięci RAM, a także na możliwościach silnika gry do wykorzystania tych zasobów.

25 minut temu, SolInvictus napisał:

Bo dochodzi do tego zapotrzebowanie gier na rdzenie i watki, ktore stale rosnie (zwykle wraz z nowymi konsolami, ostatnio opcjami Pro). I nie wiem jak to sie bedzie mialo do obecnego bottlenecka.

Jeśli silnik gry będzie potrafił skorzystać z dużej ilości rdzeni/wątków, to bottleneck może się zmniejszyć lub zniknąć. Trzeba będzie wtedy po prostu zaopatrzyć się w procesor mający dużo rdzeni/wątków.

Far Cry: New Dawn: https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl?page=0,42 i9-10900K jest tylko o 10% wydajniejszy niż i5-9600K. Różnica wynika z nieco większego taktowania i większej pojemności pamięci podręcznej.

SoTR: https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl?page=0,45 i9-10900K jest o 42% wydajniejszy względem i5-9600K. W tym przypadku, widać większe możliwości silnika w kontekście wykorzystania dostępnych zasobów cpu.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, k4cz0r napisał:

Owszem, ze wszystkim masz rację. Ale jeżeli GPU "chce szybciej" a CPU nie daje rady - to właśnie wystarczy ustawić limit klatek, który teraz można ustawić nawet z poziomu sterownika GPU. A co w tym złego, że GPU nie będzie katowane na 100%? To nawet dobrze, biorąc pod uwagę jej zakładane długie użycie przeze mnie. :)

Gdy GPU ograniczane jest przez procesor lub ogranicznik, rownie dobrze moglbys kupic slabsza karte i otrzymac ten sam efekt. GPU katuja glownie napiecia i temperatury, a nie wiem, czy granie w gierki wykorzystujace je na 50% wydluzy zywotnosc (sensownie) wzgledem takiego samego czasu cisniecia na 99%. W opcji 99% karcie beda podawane wtedy wyzsze napiecia, ale nie wiem, czy zrobi to zauwazalna roznice. Wiesz, taka zyciowa, a nie czysto teorytyczna wedle zasad dzialania i eksploatacji GPU. Podejrzewam, ze wieksza zrobi dlugoletnie uzywanie karty i zuzywanie wentylatorow czy zajechanie takiej pasty bez wymieniania, wiec wzrost temperatur z tym zwiazany. Nowomodne wymysly typu montaz wertykalny tez zaszkodza, bo to jak +10 stopni. Moze do tego dojsc kwestia wzmozonej eksploatacji wentylatorow, ale rozbija sie to tylko o typ ich lozyska, a pewnie producenci patrzac na pomysly klientow juz sie z tym ogarneli, bo wola produkowac drozsze smigla niz RMA.

Ten CoolerMaster to przyzwoita skrzynka, ktora ma po prostu zrobic robote. Bez obrazy, ale jakosciowo szykuj sie na dziadostwo, bo tez tylko cos takiego mozesz dostac za te pieniadze. Jak widzisz skrzynke z wylamywalnymi sledziami, wiedz ze przyciete bylo absolutnie wszedzie. I dorzuc na front dwa wskazane Arctiki P14 PST, wiec cena wzrasta o 60 PLN. Osobiscie wywalilbym tez kolege z tylu na rzecz P12, bo CM nie jest mocny w wentylatory, a Arctic to szczyt branzy w kwestii czystej wydajnosci, ale dlugowiecznosci typu Noctua czy be quiet! bym sie za ich niezwykla cene nie spodziewal. To mocne smigla, wiec przy wiekszych predkosciach moga Ci niezle rezonowac w papierowej skrzynce, ale moze uda sie osiagnac odpowiedni efekt na takiej nieuciazliwej.

45 minut temu, Bull3t napisał:

Sprawa jest dość prosta. Wszystko opiera się na wydajności procesora i pamięci RAM, a także na możliwościach silnika gry do wykorzystania tych zasobów.

Jesli dobrze zrozumialem, predkosc ramu ma mniejsze znaczenie ze wzrostem rozdzielczosci, ale jest tu tez zwiazek z karta i im ona mocniejsza, tym znaczenie ramow wieksze? Kwestia tego, czy szybszy ram sam z siebie daje wiecej klatek, czy po prostu zwieksza uzycie karty w przypadku bottlenecka?

48 minut temu, Bull3t napisał:

Jeśli silnik gry będzie potrafił skorzystać z dużej ilości rdzeni/wątków, to bottleneck może się zmniejszyć lub zniknąć. Trzeba będzie wtedy po prostu zaopatrzyć się w procesor mający dużo rdzeni/wątków.

Sprawe rdzeni i watkow zauwazylem na przykladzie roznic pomiedzy np. 6600K-6700K kiedys i dzis, ale wlasnie chodzilo mi o ten wplyw na zmniejszanie bottlenecka i sytuacje kolegi. Czyli jesli na ten moment 3700X bedzie blokowal karte, wraz z pojawieniem sie gier wykorzystujacych wieksza liczbe rdzeni i watkow ow bottleneck sie zniweluje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...