Skocz do zawartości
k4cz0r

Komputer na ścianę - do 8 tyś

Polecane posty

27 minut temu, SolInvictus napisał:

Gdy GPU ograniczane jest przez procesor lub ogranicznik, rownie dobrze moglbys kupic slabsza karte i otrzymac ten sam efekt.

...na ten moment. :) Jednak przy nowych grach, słabsza karta będzie...słabsza, a 3080 po prostu zostanie wykorzystana większym stopniu. Wymagania CPU nie rosną w takim samym tempie jak GPU. Sam fakt, że blisko 3 letni Ryzen 5 1600, którego do wczoraj jeszcz mialem, był ciągle w stanie generować stałe 60 klatek w niemal każdej grze. Prędzej lub później wymienię monitor na 1440p/2160p, więc tym bardziej 3080 jest wskazany. No i najważniejsze - kupując przeciętną kartę i przeciętny CPU, będę zmuszony wymienić znów cały PC za 2-3 lata, jak obecny. Mając high-endową kartę teraz (przez to jak choćby i wymuszony lepszy PSU), w przyszłości będzie mnie czekała wymiana samego CPU, ewentualnie z płytą główną.

Co do obudowy - owszem, nie spodziewam się fajerwerków...ale to tylko obudowa. :) Do tego będzie schowana na na poddaszu. ;) Hałas, jak wspominałem wcześniej, mi nie będzie przeszkadzał. 
A co z chłodzeniem? Dark Rock TF to wystarczająca opcja do przeciętnego OC 3700X? 

PS. Dziś muszę zamówić już ten komputer, żeby dotarłdo mnie do czwartku, a na ten dzień zostawić walkę o swój egzemplarz 3080. ;)
https://www.x-kom.pl/lista/kd8qrzxtl tak to wygląda (jednak X-Kom....jakoś jednak obawiam się o Morele i ich terminowość ;) Xkom jednak nigdy nie zawiódł, mimo że zapłacę blisko 100 zł więcej. Wentylatorki Arctic P12 mam w lokalnym sklepie za podobną cenę jak w Internecie)

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Jesli robisz to, by pograc sobie teraz na telewizorze 4K w 60 klatkach i miec ten zapasik na raczej nie tak dlugo, spoko. Jesli cos takiego Cie satysfakcjonuje, spoko. Jednak nie licz na Bog wie jaka dlugowiecznosc 3080, a spojrz gdzie jest teraz 3-letnia 1080Ti. To karta, ktora w czasach swojej premiery generowala 60-100 klatek, ale w 1440p. Mam karte o takiej samej mocy i gram w tej rozdzialce - w 2020r. taki dodatek do Metra Exodus (jedna z najlepiej wygladajacych gier) na detalach Ultra (nie Extreme), z Ray Tracingiem na High (nie Ultra) sciaga ja chwilami do 30 fpsow, wspomniany tartak z GTA V takze.

Nie oczekuj ze zbudujesz komputer na lata bazujac na jakims niewykorzystanym zapasiku karty. Nikt tak nie robi i to powinno dac Ci do zrozumienia. Kupuje sie jak najmocniejszy proc i liczy, ze styknie z nastepna grafika, ewenutalnie pomoze sie mu OC czy skokiem w wyzsza rozdzialke. Kupisz ta karte tylko po to, by moc pograc na telewizorze 4K. Ja bym wolal ultrapanorame 21:9 1440p, a mam tu porownanie.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie oczekuję, że będę grał na tej karcie przez najbliższe 5 lat w Ultra w 4K. :) Jak już wspominałem parę razy, nie będzie mnie bolało zmniejszenie paru suwaków i obniżenie kilku opcji dla utrzymania 60 klatek. I czemu w ogóle mówimy o 3700X jak o CPU ze średniej półki? :) To przecież prawie najwyższy high-end, bo Ryzeny 9 nie nadają się do gier, a Intel wyprzedza (o ile w ogóle) AMD o kilka procent. Także jak nie ten CPU do 3080...to jaki? :) I w takim razie - jaki do 3090? :D

Nie porównuj też kart sprzed 3 lat. W przypadku serii RTX 3000 mówimy o skoku wydajnościowym, jakiego daaaaleko szukać w świecie GPU. I za szybko on się nie powtórzy. Gdzieś czytałem/oglądałem, że ostatnim takim skokiem w wydajności GPU między generacjami był Geforce 6600GT bijący poprzednie monsturm w postaci FX5950 Ultra (w tym wypadku - 3070 bijący 2080 Ti). ;) Ta historia szybko się nie powtórzy, no chyba że nVidia ma dalej jakieś bajery w rękawie typu kolejne dublowanie rdzeni CUDA/Tensor czy kolejne zmniejszenie procesu technologicznego...w co wątpię. ;) Tym bardziej, że jesteśmy tuż przed premierą kolejnej generacji konsol, która już przy RTX 3000 wygląda bardzo blado, a od ładnych kilkunastu lat, to konsole wyznaczają standard.

Edytowano przez k4cz0r
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Ale Intele mocniejsze, wiec bardziej przyszlosciowe. 3700X to bardziej Ryzen 3600 z wieksza iloscia rdzeni i watkow, wiec nie jakis high-end.

16 minut temu, k4cz0r napisał:

Nie porównuj też kart sprzed 3 lat. W przypadku serii RTX 3000 mówimy o skoku wydajnościowym, jakiego daaaaleko szukać w świecie GPU. I za szybko on się nie powtórzy.

A dlaczego nie, kiedy mam podstawy? Nie wiem jak bardzo obserwujesz rynek, rozwoj sprzetu i gier, ale ja dostrzegam pewne zaleznosci i powtarzalnosc. Ty patrzysz na skok pomiedzy generacjami, ja patrze na karte, ktora oferowala bardzo zblizona wydajnosc w po prostu innej rodzialce i to jak wyglada to teraz w owej rodzialce. Ten twoj skok poszedl wlasnie na skok w wyzsza rozdzialke. O mocy 3080 pogadamy za dwa lata, kiedy spadna multiplatformy pisane tylko pod nowa generacje i jak sprawowac sie bedzie 3700X z 3080 w 4K. Bo nie liczylbym twojego drugiego ekranu, skazanego na bycie wiecznym bottleneckiem. Ktory jest tez do planowanej zmiany, a w 1440p - jesli 3700X podola - pewnie ta karta ladne lata posluzy bez ciska na Ultra ;) 

Teraz ta rozkmina to w istotnym stopniu jalowe wrozenie z fusow, wiec ani Ty mi niczego nie udowodnisz, a mi nie zalezy, bo twoj sprzet, twoja sprawa i najwazniejsze - twoje potrzeby. Miales dwa zle pomysly, ciesze sie, ze mnie posluchales, bo nie jestem tu od tego, zeby dolowac kogos, kto oczekuje czegos innego niz lubie ja, a podzielic sie swoimi spostrzezeniami. Dalej uwazam, ze kupujesz ta karte tylko i wylacznie, by pograc sobie na TV 4K, ale nie polecam oczekiwac lepszej przyszlosci niz 1080Ti i to jedyne co chcialem przekazac.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, SolInvictus napisał:

@k4cz0r Ale Intele mocniejsze, wiec bardziej przyszlosciowe. 3700X to bardziej Ryzen 3600 z wieksza iloscia rdzeni i watkow, wiec nie jakis high-end.

Hm...dałeś mi trochę do myślenia tym zdaniem. Po premierze Ryzenów jakoś kompletnie nie interesowałem się Intelem, widząc jak tylko serwują ten sam kotlet. Jednak zerknąłem na i7-10700...1549 zł, także ledwie 150 zł więcej od 3700X. Spojrzałem na testy, to w gierkach rzeczywiście różnica jest spora. A płyta główna, odpowiednik tej MSI którą wybrałem (MSI MAG B460M MORTAR WIFI) jest nawet parę setek tańsza niż B550M pod Ryzena (!). 

Jednak z drugiej strony, jeżeli Zen 3 zaskoczy, to bez problemu go w (bliskiej) przyszłości wymienię. :) 

Jednak z tą "przyszłościowością" Inteli bym się nie galopował. ;) To obie przyszłe konsole są oparte o custom-Zen2, do tego AMD ma wyższe zegary i podwójną ilość cache. Nie wiem jaka to właśnie magia się dzieje, że Intel ciągle wyprzedza w grach AMD...

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Ryzeny staly sie modne nie dlatego, ze sa super wydajne, a swietne cena/wydajnosci. Zwlaszcza Ryzeny 3000 w zestawieniu z ubiegla generacja Inteli, ktory mial oferte po prostu fatalna. Do tego Ryzeny lepiej od Intela radza sobie w zastosowaniu profesjonalnym bazujacym na wielowatkowosci. Dolicz do tego koszt calej platformy: porzadna plyta B450 za 400-500PLN, procek pare stow tanszy od Intela, wszystko odblokowane pod OC i z dolaczonym coolerem. Mniejsza, ze nic sie nie kreca, mniejsza ze cooler czesto nie daje rady nawet bez krecenia. W przypadku plyt 500 dochodzi do tego PCIe 4.0, ktorego Intel, mozna powiedziec, dotad nie ma. A wiekszosc woli taniej niz lepiej i tu AMD trafilo w dyche. W kwestii Zen3 przewiduje oferte lustrzana wobec Intela i takie tez koszty calej platformy - pozostaje kwestia wydajnosci, ktora upatruje jako czynnik, ktory albo wyniesie AMD na wyzyny, albo ludzie wroca do Intela, czesc zawaha sie nad PCIe 4.0 poki Intel tez im tego nie da.

Ogolem mamy bardzo gowniane czasy na w ogole proby budowania kompow na lata. Trudno powiedziec, czy bardziej przyda sie moc Intela, czy PCIe 4.0 na plytach AMD. Budowanie koksow i oczekiwanie dlugowiecznosci bedzie mozliwe dopiero, kiedy na plycie bedziesz mial PCIe 4.0 oraz DDR5. Cos takiego zaoferuje jeszcze kolejna generacja AMD i pewnie Intel tez. Ja rok temu zlozylem kompa wlasnie bez szalenstw i na przeczekanie - bo dopiero wtedy sprobuje zrobic sobie koksa na lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zdecydowanie już miałem dość tego kombinowania i wymyślania. Zamówione. Z rzeczy które zmieniłem na ostatnią chwilę:

Ryzen 7 3800X - zauważyłem że 3700X w Xkom jest ledwie 120 zł tańszy od 3800X w Morele. Poczytałem że to nie tylko różnica w MHz, ale przede wszystkim bardziej wyselekcjonowanym chipem, do tego 3800X ma domyślnie TDP na 105W, s 3700X na 65W - powinien być większy potencjał OC. :)

Obudowa Zalman M3 - to co pisałem parę postów wcześniej, alternatywa od wcześniejszego CM. Główny powód, to że mieści Dark Rock 4 Pro. :) Wygląda troszkę prościej, choć sporo szkła, a w zestawie 2 wentylatory 120mm. Pewnie nie będą niczym ciekawym i zmienie na P12, ale to zobaczę jak przyjdzie.

Pozostałe jak miały być z poprzedniego koszyka XKom. 

Codo walki AMD vs Intel, po tych najświeższych testach z okazji premiery 3800XT, nie widać tak znaczącej różnicy na platformie Intela. A wybierając AMD mam jednak ta furtkę na prosty upgrade w przyszłości w postaci Zen 3.

https://premiumbuilds.com/cpus/amd-ryzen-7-3800x-vs-3800xt-vs-3700x/

To jest różnica mniej niż 10%, którą tym bardziej zniweluje po OC, i najważniejsze, jest zawsze na pułapie powyżej 60 fps, a nawet i blisko 100 fps. 

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Piszesz o moim koszyku z x-kom? Ktore ramy w koncu wziales? Chodzi o to, czy na pewno wlezie ten Dark Rock Pro 4. Z Goodramami bedzie spoko, z Ripjawsami tez.

Na pewno nie pochwalam kupna tego Zalmana. Wylamywalne sledzie, waga 6 kg i to z szyba, dwa wentylatory 120, ktore raczej nie wystarcza (byc moze mocny cooler i chlodzenia karty dadza rade, ale za cene glosnej pracy), a do tego dziwaczne, chyba ,,designerskie" mocowanie na froncie, ktore skazuje Cie na 120ki. 140ki robia to samo na mniejszej predkosci obrotowej. No i kup te 120ki, bo raczej bez tego sie nie obejdzie, a jesli wymienisz wszystkie, wjedziemy z kosztem na duzo lepsze obudowy w standardzie. Nie widze tego na materialach w necie, ale widzac wylamywalne sledzie juz wiem jak rozwiazane jest ofiltrowanie zasilacza. Czyli nie jest to filtr, a siatka typu mesh, ktora kurz przepuszcza, ale zamontowana jest na zabkach - wyciaganie jej, by odkurzyc zasilacz bedzie mega upierdliwe, bo wymagajace przewrocenia kompa na bok, a wkladanie bardziej irytujace za kazdym razem, bo mesh sie o te zabki wygina. Nie wypowiem sie o potencjale wentylacyjnym zabudowanego frontu - wyglada bardzo zle, ale moze z mocnymi wentylatorami typu P12 da rade. Byle nie bylo tam jakich restrykcyjnych glupot po drodze typu te z Silent Base od bq!. Mialem kosztujacego podobne pieniadze Zalmana Z3 Plus w czasach, kiedy nie wiedzialem co to kultura pracy komputera, a skrzynka miala po prostu pomiescic i dmuchac. I to byla potworna kaszana.

Osobiscie wolalbym te 120 PLN z doplaty do Ryzena 3800 przeznaczyc na lepsza skrzynke, bo ta, bez obrazy, jest ponizej krytyki. Po prostu wiedz, ze ktokolwiek moze sobie pozwolic, niech ucieka od obudow za dwie stowki i ta stowke dolozy, by miec cos zadowalajacego i pozbawionego budzetowych rozwiazan.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, też kiedyś miałem Z3 Plus z i5-3470K, którego kręciłem...nie pamiętam ile jednak. Ale nie mam takich złych wspomnień. :)

Dlatego uwielbiam zakupy online, bo jak rzeczywiście okaże się kompletną porażką, to po prostu zwrócę i wezmę coś innego. XKom ma dobrą politykę zwrotów, do tego mam sklep w mieście blisko i nie będę musiał bawić się w wysyłkę, a dostanę zwrot do ręki. 

Wziąłem z tego koszyka co podesłałem parę postów wcześniej. Ram Goodram, zasilacz SPC, płyta MSI MAG MORTAR... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Ja juz nie ogarniam, co tam wyrzezbiles, ale jak wszystko kompatybilne, to spoko. Odpusc tylko ta kaszaniasta obudowe - cos tam porysujesz podczas montazu i raczej dvpa ze zwrotem. Wez sobie Pure Base 500 - najtansza skrzynke pozbawiona upierdliwych budzetowych rozwiazan, a wrecz reprezentujaca juz zadowalajaca jakosc. Dobrze ofiltrowana, wiec odkurzania mniej i mniej upierdliwego, z wentylatorami, ktore cos robia, a nie sa uciazliwie glosne i pociagna dluzej i mimo ze dla Ciebie to nieistotne, wylozona matami wyciszajacymi, wiec nie ma sensu pozbawiac sie najwazniejszej jakims oknem, ktore oczywiscie tez mozna wybrac. 300 PLN, a zadnych dodatkowych kosztow. Cooler wybrales kozacki, wiec nawet obejdzie sie bez dokupowania wentylatorow.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Ale on wybral cos innego - Zalman M3. Nie zmienia to faktu, ze obie sa obudowami zrobionymi po kosztach, ktorych uzytkowanie wlasnie przez to jest uciazliwe. 7 kola na kompa, ale na skrzynce uwaza, ze warto stowe urwac - bo nie ma porownania, ktore mam wlasnie ja. Slabuja tu czysto praktyczne wzgledy: ofiltrowanie, wiec sprzatanie, raczej wentylacja, wiec wladuje do skrzynki mocne wentylatory, ktore niemal na pewno beda musialy wjechac, zobaczy jak w 6-kilowej skrzynce takie bydlaki szaleja (bo to nie Zephyry, ktore ma i ktore sa ciche, bo nic nie dmuchaja) i zainteresuje sie kultura pracy, w ktorej kwestii usilnie edukuje ;) Zauwazylem tez, ze kolega ceni sobie wyglad, a obudowa za 2 stowki wyglada podle jakby jej nie zaprojektowac - na tej samej zasadzie, co tania koszula czy sweterek.

Jednak nie nasza kasa, nie nasz config. Tak jak ja wybrales czarnego klocka, ktory ma po prostu zrobic robote i zrobic to jak najciszej. I jestem pewien, ze Ci sie to czysto praktyczne podejscie spodoba :]

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak właśnie sporo przeszło przez moje ręce. :)I czy to był najtańszy SPC za 100 zł, Zalman za nieco ponad 200, czy In Win za ponad 400 zł - ok, jest różnica w jakości blachy czy samej prezencji i wykończnia, czy dodatkach typu łamane/dokręcane śledzie, ogumowane krawędzie na zarządzanie kablami, różnej jakości filtry kurzu, a nawet jakość i typ śrubek. Ale to jednak tylko obudowa. :) To tylko opakowanie. Jeżeli miałbym ją umieszczać w centralnym miejscu salonu czy na ścianie jak obrazek - ok, musiała by się jakoś prezentować. Teraz będzie schowana na poddaszu gdzie głównie ja będę ją oglądał, i to też nie zawsze bo 50:50 będę grał na TV na dole w ogóle nie patrząc na budę.

W In Win 301 miałem jednak kręconego R5 1600 ze sporą wieżą jaką był Deepcool Neptwin, do tego przez ten config przeszedł RX580 czy 2060S, które nie są też lekkimi i budżetowymi kartami. 
W poprzednim wspomnianym Zalmannie Z3 miałem zaś kręconego i5-3470K z GTX 760, którego też coś tam kręciłem przez windowsowe zabawki. Nie przypominam sobie, żebym jakoś mocno narzekał na kulturę pracy czy tym bardziej ówczesna dziewczyna, z którą dzieliłem pokój ok. 15m2. 

I najważniejsze, zapominasz drogi kolego, że jednak jestem dosyć wybredny i obudów spełniających moje kryteria jest mało. :) Nie mogła być wyższa niż 40cm. A tu pole mocno się ogranicza, w tym także na Twoją Pure Base 500, gdzie to typowy mid-tower. W przypadku takiej obudowy, aby zmieścić ją na biurko na poddaszu, musiałaby stać na połowie długości tego biurka, na co nie ma opcji. Nie ma też możliwości stawiania komputera na podłodze, bo to po prostu nie jest miejsce na taki sprzęt. :) Odkurzacz by go obił...

Najdłuższej wybierałem właśnie to pudło. Była już wczoraj blisko 22 godzina i po prostu miałem dość. ;) Oczywiście, że zanim przystąpię do jakiegokolwiek montażu to ją sprawdzę czy się nada, jak wygląda i czy pasuje. Jutro już do mnie graty przyjdą. Jak rzeczywiście to crap - zwrócę w salonie, a nuż coś na stanie będą mieli odpowiedniego. :) Jak nie, zamówię przez Internet a i tak dotrze zanim kupię GPU. W końcu i tak póki co będę mógł tylko patrzeć na tą budę... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Tutaj wlasnie nie chodzi o to, ile skrzynek przeszlo przez twoje rece, ale jakich. Miec 20 roznych skrzynek po 200 PLN i jedna drosza to zadne porownanie, bo te 20 reprezentuje z grubsza to samo - nie ma cudow. Moje ostatnie trzy skrzynki to - oczywiscie to zawsze dyskusyjne - najlepsze opcje w danych budzetach w swoim czasie - Zalman Z3 Plus jako budzetowa konstrukcja typu mesh i airflow, Armis AR7 jako skrzynka pozbawiona budzetowych rozwiazan, ale mozna zdecydowanie lepiej, teraz Define 7 jako najlepsza skrzynka, jaka mozesz kupic - znakomita jakosc wykonania, jedne z najwydajniejszych dolaczanych do skrzynek smigiel, ta najcichsza, ktora mozesz w pare sekund przerobic na najlepiej wentylowana, rezygnujac z takiej ilosci ciszy na rzecz wentylacji, jakiej chcesz. Rynek sie zmienia, taki Z3 Plus za teraz dwie stowki stracil racje bytu przy np. Regnum RG4 od SPC, dwa tygodnie po tym jak kupilem Armisa wyszla Pure Base 500 i imo to samo, Define raczej zrzuci nastepna Define, bo to skrzynka wyrwana z 2010r., a obecnie moda na ciche komputery ustapila miejsca szybom, swiatelkom i dziwactwom.

W kwestii OC piszesz o podzespolach sprzed lat, ktore nawet wtedy byly czesciami lajtowymi i mid-range'owymi. Teraz przygarniasz high-endowego potwora 3080 w tandemie z R7 i zamiarem krecenia, ktore nawet bez tego beda wydzielac nieporownywalnie wieksze ilosci ciepla, a umiescisz to w obudowie tej samej klasy, w ktorej kreciles wspomniane lajty. Tu nie chodzi o kulture pracy, na ktora Ci po prostu szkoda pieniedzy, bo np. nie masz wspomnianego porownania, a chodzi o to, ze taka skrzynka po prostu moze nie dac rady wentylacyjnie. W najlepszym wypadku bedzie glosno, w najgorszym cholernie glosno i goraco - tego bym sie spodziewal. Zmiana wentylatorow na jakiekolwiek kozaki poprawi jedynie temperatury. O procka tak bardzo sie nie obawiam, bo kozacki cooler, ktory raczej ogarnie, ale z kartami typu Inno3D lepiej nie oszczedzaj.

50 minut temu, k4cz0r napisał:

I najważniejsze, zapominasz drogi kolego, że jednak jestem dosyć wybredny i obudów spełniających moje kryteria jest mało. :) Nie mogła być wyższa niż 40cm. A tu pole mocno się ogranicza, w tym także na Twoją Pure Base 500, gdzie to typowy mid-tower.

Obie obudowy sa wyraznie wyzsze niz 40 centymetrow. A PB500 jest od Zalmana M3 wyzsza o 6 milimetrow, ale rozumiem, robi to roznice ;)

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i5-3570K po OC nazywać "lajtowym" to wręcz ignorancja. :) Ten CPU nie ograniczał GPU przez następne kilka lat po premierze. Pamiętam, że wymieniłem go dopiero w 2016 roku, gdy już widziałem skoki klatek w Falloucie 4 czy AC Syndicate.

I nie rozumiem jaki wpływ ma budowa obudowy do chłodzenia wnętrza? To znaczy ok, rozumiem, jeżeli wentylatorów byłoby mało, byłyby jakoś bezsensownie rozmieszczone, choć to już się raczj nie zdarza. W każdej 'wieży' mamy żelazne wsysające chłodne powietrze na froncie (w przypadku M3 możemy zamontować ich aż 3, co mnie właśnie skusiło), i wyrzucające gorące z tyłu i na górze. W M3 to wszystko mamy, więc w czym problem? Wierzę, że z przodu są jakieś otwory skąd te wentylatory mogą zasysać to chłodne powietrze z przodu obudowy, i to jest jedna z głównych rzeczy jakie mam zamiar zbadać.

A co do wysokości - polecam zerknąć na stronę producenta, a nie mylne strony w sklepach. :) M3 ma kilka milimetrów ponad 40cm. Jak mogłaby być jak PB500, skoro ta jest mid-tower, a M3 to mini-tower? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, k4cz0r napisał:

i5-3570K po OC nazywać "lajtowym" to wręcz ignorancja. :) Ten CPU nie ograniczał GPU przez następne kilka lat po premierze. Pamiętam, że wymieniłem go dopiero w 2016 roku, gdy już widziałem skoki klatek w Falloucie 4 czy AC Syndicate.

Myslisz, ze polaczenie R7 + 3080 nie bedzie goretsze od twoich poprzednich parek? Bo zamykasz je w tej samej klasy obudowie, a taki Zalman Z3 Plus byl na oko skrzynka bardziej przewiewna (mozesz poszukac za testami, ale bedzie pewnie ciezko).

Co do budowy obudowy, ma ona znaczenie, ale rozne i zalezy to glownie od bebechow. Przyjmijmy, ze mowimy o minimum przyzwoitosci w postaci cos tam wciaga, cos tam wyciaga. Im mocniejsze systemy chlodzenia procka i grafiki, tym mniejsze znaczenie ma chlodzenie samej obudowy, ale grafa i cooler nie wywietrza Ci pozostalych komponentow/elementow (np. sekcja zasilania czy dyski). Tez obudowa karmi powietrzem cooler i grafike. One moga cos nadrobia wielkim radiatorem czy predkoscia smigiel. Im nizsza temperatura w obudowie, tj. bardziej skuteczne jej smigla w wymianie powietrza, tym lepiej. W przypadku gownianych obudow ze slabymi wentylatorami liczy sie takze budowa skrzynki. Slabym smiglom latwiej wciagac przez siatke przed nimi niz otwory po bokach pare centymetrow dalej. Mocne smigla typu te od be quiet! czy Fractala tej przewagi nie potrzebuja, bo oprocz wiekszej ilosci pompowanego powietrza, maja wyzsze cisnienie statyczne - wciagaja powietrze z wieksza sila i mocniej nim dmuchaja. Ogolem wspomnieni daja najlepsze smigla do obudow z calej branzy. Tj. najskuteczniejsze porownujac na tej samej predkosci obrotowej, a najcichsze, bo ktos tam da jakies 1500 obrotow na minute i bedzie wydajniej, ale malo kto usiedzi przy czyms takim.

Wazniejsze od wentylatorow obudowy (jesli wspomniane minimum przyzwoitosci jest zachowane) sa systemy chlodzenia grafiki i procka, bo one robia wieksza robote, ale rola obudowy wzrasta wraz z iloscia ciepla wytwarzanego wewnatrz. Jednoznacznie nie powiem Ci, czy twoj config przekroczy ta granice (koksiarski cooler na plus, nie wiem jak dobrze chlodzona karta), ale na moje oko tak bedzie, ale jakies podkrecanie tylko to zintensyfikuje.

45 minut temu, k4cz0r napisał:

A co do wysokości - polecam zerknąć na stronę producenta, a nie mylne strony w sklepach. :) M3 ma kilka milimetrów ponad 40cm. Jak mogłaby być jak PB500, skoro ta jest mid-tower, a M3 to mini-tower? :)

Moze cos sie nie zrozumielismy, ale ja patrzylem tutaj: 

https://www.zalman.com/US/Product/ProductDetail.do?pageIndex=1&pageSize=10&pageUnit=12&productSeq=294&searchCategory1=5&searchCategory2=60&searchCategory3=-99&searchKey=&searchWord=#none Wysokosc 45,7 cm

https://www.bequiet.com/pl/case/1722 46,3 cm

Przyjalem, ze porzuciles wczesniejszy zamysl nizszej niz 40 cm skrzynki i zaproponowalem Ci PB500 jako lepsza opcje od Zalmana z niemal bankowym dokupowaniem smigiel.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... :O :D Rzeczywiście...spojrzałem na wymiar głębokości (40,7cm) myśląc, że to wysokość, a faktyczną wysokość przeczytałem nie 45,7 a 35,7...myśląc, że to głębokość. :D No pięknie...to nie ma opcji, jest ponad 10cm wyższa od dotychczasowej In Win. Tak więc chyba nawet nie rozpakuje jej, a prosto do salonu z nią pójdę. ;)

Ehh, tak to jest jak człowiek za dużo myśli, kombinuje przez kilka godzin i tak ważne wybory zostawia na późny wieczór przed snem. ;) Chyba po prostu wrócę do pierwszej opcji jaką był Core V21 - fajna, dosyć mała kwadratowa skrzynka. Dark Rock Pro 4 wejdzie bez problemu, w samej obudowie multum możliwości konfiguracji (płyta pionowo lub poziomo, co najmniej 6 wentylatorów z czego jeden fabryczny 200mm na froncie). 

Edytowano przez k4cz0r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Wlasnie cos mi tu nie gralo z ta dosc duza skrzynka w postaci Zalmana, wiec przyjalem, ze wymysliles cos nowego. Ta V21 wydaje sie dobra opcja. Nie oszczedzaj na grafie, dokup P14 na tyl i powinno byc spoko. Pod OC podzespolow i chcac cos jeszcze lepszego, wyzszej klasy czy spodziewanej zywotnosci wzialbym Kaze Flexa 140 mm 1200 rpm PWM od Scythe. Arctiki to jak Silentium PC, tyle ze z lepszymi osiagami, a wentylator to jeszcze rozne mniej i bardziej istotne szczegoly, ktorych nie mozesz oczekiwac za 30-40 PLN. Sam, jak widzisz, wolalem trzy razy drozsze, a nieznacznie slabsze smigla.

https://www.morele.net/scythe-kaze-flex-140-square-pwm-kf1425fd12s-p-6800394/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten Core V21 to chyba jedna z jedynych w sensownym budżecie opcji (do 600 zł nawet). Wysokość do 40cm (aby nie zabrało mi za dużo biurka, jako że komputer będzie się wręcz stykał krawędzią z poddaszem) i max. wysokość coolera CPU od 16,3cm, żeby nie zrezygnować z Dark Rock Pro 4 to bardzo wybredna mieszanka. Niby mogłem wziąć tego Dark Rock TF...jednak jest nieco mniej wydajny od Pro 4, także nie ma co tu ciąć kosztów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Te 40 cm wysokosci przeszkadza przy wyborze, bo to takie cholera wie co. Ani skrzynka, ktora miala byc mala, ani, powiedzmy, normalna. Nie mozesz przypadkiem przestawic kompa na druga strone biurka albo znalezc innego miejsca? To zdjecie, ktore wrzuciles prezentowalo biurko, ktore stoi prostopadle do sciany, wiec z jednej strony problem z glowy. Duze ograniczenie wyboru z tym 40 cm, a serio wolalbym wieksza skrzynke do takiego sprzetu. Juz chyba pisalem, ze im mniejsza skrzynka, tym trudniej ja schlodzic, a zwykle im mocniejsze czesci, tym wiecej ciepla generuja, dodaj do tego plany OC i masz, jak tylko sie da, nieciekawe polaczenie.

Wyniki coolery moga miec podobne, ale lepszy jest cooler typu tower (DRP4), bo wlacza sie w obieg powietrza w obudowie. A cos tak duzego do tego pochlania gorace powietrze z karty, ktore normalnie lecac do gory grzalo by wszystko wokol.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graty przyszły. :) Pierwsze co to rozpakowałem tego nieszczęsnego Zalmana i sprawdziłem jednak jakby prezentował się na biurku. Nie wygląda tak tandetnie no i gdyby właśnie był niższy, to mógłbym go zostawić, ale jednak ładną 1/4 biurka mi zabiera. Nie ma możliwości postawić obudowy po drugiej stronie biurka, bo wtedy sam bym stykał się głową z poddaszem + zawsze istnieje cień ryzyka, że przechodząc bym go trącał.

Obejrzałem resztę, podjarałem się wielkością coolera, budową płyty głównej (na screenach ten radiator sekcji zasilania CPU nie wydawał się tak duży :) ) i póki co tyle. ;) Mam nadzieję, że jutro będę miał do odbioru Core V21 to zacznie się składanie.

Wypytałem swoje lokalne sklepy o dostępność 3080, wszędzie mówią, że będzie ciężko. Dodatkowo, Palit podał oficjalne ceny swoich wersji 3080 i 3090 w Polsce - 3499 zł za wersję bez OC, 3599 zł z OC. 3,5 tyś to taka bardzo górna granica jaką byłem gotów przeznaczyć na tą kartę, także też może być różnie. 
Zastanawiam się nad kupnem czegoś tandetnego, pokroju 1050/RX470, aby tylko sprawdzić sprawność całego zestawu i najwyżej przetrzymać. Zaczynam naprawdę powątpiewać, czy uda mi się dorwać 3080. :) A przy okazji poczekał bym na testy 3070...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, k4cz0r napisał:

Wypytałem swoje lokalne sklepy o dostępność 3080, wszędzie mówią, że będzie ciężko. Dodatkowo, Palit podał oficjalne ceny swoich wersji 3080 i 3090 w Polsce - 3499 zł za wersję bez OC, 3599 zł z OC. 3,5 tyś to taka bardzo górna granica jaką byłem gotów przeznaczyć na tą kartę, także też może być różnie. 
Zastanawiam się nad kupnem czegoś tandetnego, pokroju 1050/RX470, aby tylko sprawdzić sprawność całego zestawu i najwyżej przetrzymać. Zaczynam naprawdę powątpiewać, czy uda mi się dorwać 3080. :) A przy okazji poczekał bym na testy 3070...

Dobrze bedzie, jak za tyle beda te karty szly. Palit to typowa srednia polka, cos jak Gigus. Taka srednia-porzadna.

Kup jakas tania uzywke, ktora po prostu wyswietli obraz. Masz procka bez integry, wiec warto cos takiego na chacie miec - na teraz i na wszelki.

3070 bedzie kozacka karta do 2K, ale zadna do 4K. A raczej kwestia tego, jak bardzo lecisz na ta grafike. Bawisz sie przeciez w kompy do gier, a nie pykasz na konsoli, a imo spoko na niej jest. Ja traktuje kompa jako opcja do gier, w ktore nie moge badz nie chce zagrac na konsoli - dopiero rok temu wylecaly 6600K i 970. Jednak nie lubie, gdy detale, z ktorych musze zejsc ( bo klatek malo), sa zauwazalnie lepsze od tych, na ktorych musze grac. Jesli masz podobne podejscie, mozesz szybko rozczarowac sie 3070 w 4K. Zobacz sobie jak sprawuje sie tam 2080Ti w jakichs najgorszych kosiarzach typu Exodus, RDR2 czy Odyssey.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SolInvictus napisał:

Dobrze bedzie, jak za tyle beda te karty szly. Palit to typowa srednia polka, cos jak Gigus. Taka srednia-porzadna.

I myślę, że średnia mi wystarczy. :) Karty raczej nie mam zamiaru kręcić a w obudowie jednak będzie tornado z DRP4 na CPU + 4 P12 + fabryczny 200m Thermaltake. ;) 
Palit jednak nigdy nie był tani, mimo że średni. A i ta wersja karty nie wygląda na ubogą, także jestem ciekaw jak się zaprezentują cenowo tańsze wersje Gigabyte czy Asusa...myślę, że jednak można spodziewać się cen ok. 3400 zł.

Coś do wyświetlenia obrazu to zawsze za 50 zł uda się kupić, ostatecznie wykręce z jakiegoś komputera w firmie lub po prostu poproszę admina o pożyczenie. ;) Jednak tak jak mówię, choćby przez dostępność 3080, nie wiem jak długo będę na nią czekał, a chętnie chociaż w jakąś FIFĘ pogram. ;) Wstępnie dogadałem się w moim mieście na RX480 za 400 zł - brzmi jak bardzo dobry układ, bo te karty chodzą za bliżej 500 zł, więc nie powinienem mieć problemu z odsprzedaniem bez straty.

7 minut temu, SolInvictus napisał:

Bawisz sie przeciez w kompy do gier, a nie pykasz na konsoli

Bawie się w jedno i drugie. ;) Mam w domu ciągle rosnącą kolekcję gier na PS3, PS4, X360 i PSP - na ten moment pod 200. Wszystko to ex'y danej platformy bądź po prostu gry już nie grywalne/nie do zdobycia na PC, jak np. TD Unlimited 2 jest niegrywalne na obecnych GPU czy starsze części NFS dostępne tylko na fizycznych nośnikach.
Dlatego chyba jednak nie odpuszczę 3080. Mocno bym się rozczarował, jakbym musiał zejść w nowym AC Valhalla na średnie detale, żeby grać z 60 klatkami na TV. :) Gdzie władowałem kilka ładnych tysięcy w tą budę...to już jednak "tylko" tysiąc różnicy. ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się ociupinkę wtrynię - jeśli chodzi o 3080, to jednak poczekałbym na testy jutro. Ta karta ma deklarowane TDP na poziomie 320W, to jest dosyć sporo. Dodatkowo konstrukcja chłodzenia jest taka, że sporo ciepła może iść na procek, a podwójny wentylator jest umieszczony blisko śledzia, co sprawia, że przy małej obudowie karta może nie mieć skąd zasysać zimnego powietrza.. Raczej bym poczekał, czy ta karta w ogóle sprawdzi się w tak małej obudowie - osobiście nie sądzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k4cz0r Obawiam sie, ze troszke przegiales z iloscia tych Arctikow. Albo nie da to nic i po prostu rzucisz kasa na smigla, albo wrecz pogorszy sytuacje. Jak je chcesz skonfigurowac? W sensie gdzie, czy wciagaja, czy wyciagaja?

Np. Pality Jetstreamy to po prostu porzadne karty za cene srodka stawki. Tj. calkiem chlodne, calkiem krecone i calkiem ciche. Nizej jest govno z ukladami chlodzenia po taniosci, nienajtansze Pality czy Gigabyte Gaming to cena/jakosc, ktore wiekszosc uzna za szczyt sensu doplacania, wyzej jest kultura pracy flagowcow MSI i Asusa czy snobizm typu EVGA.

Mi by bylo szkoda paru stowek na karte o funkcji integry. I te pare stowek wolalbym wydac na wszystko inne w twoim configu, wlacznie z karta i dorzuceniem do jakiegos kozaka typu MSI Gaming Trio. Jednak stawiam, ze bedzie to karta w ogolnym rozrachunku najlepsza i do dostania najtrudniejsza. Druga sprawa, ze masz konsole, wiec jakos sie nie wyposcisz :)

Strasznie nahajpowany jestes na ta Valhalle, moze fan wikinskich klimatow. Ja na gry Ubi nie czekam w ogole - generyczne, bezpieczne, bez jaj i bez duszy. Powstale w wyniku posiedzen panow w garniturkach, ktorzy rozminiaja zlote skladniki gry, ktora sie sprzeda. Czyli rzna z dobrze sprzedanej konkurencji, nie wnoszac niczego. Dawno temu kazdy chcial zrobic najfajniejsza gre na swiecie i to byly lepsze czasy, a Ubiki to kompletna odwrotnosc tego podejscia, kolejne EA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...