Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Zagadki Historyczne

Polecane posty

Mi go tam nie szkoda :>. Tylko wykonywał rozkazy - wszyscy Niemcy się tak tłumaczą ^^.

Z jaką czarną kartą w historii Polski związany jest ten pan:

bozydar.jpg

Edit: Kerthil - Nazwisko się zgadza, ale akurat w pytaniu to było mniej ważne. Siwicki powinien być kojarzony przede wszystkim z innym wydarzeniem... (wiedza z LO :>).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wrócę do Karla. Z tego co pamiętam skazany został za rozkaz który zabraniał udzielenia pomocy przez uboty rozbitkom. Wszystko pięknie ale po pierwsze Alianci identyczny rozkaz wprowadzili w życie i to wcześniej a po drugie wynurzony ubot pomagający rozbitkom był częstym celem alianckich samolotów. Sam Donitz był zdziwiony wyrokiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jak konkretne wydarzenie chodzi (bitwa, wojna, czyjeś rządy?). Ogólnie może chodzić o wojny o panowanie nad Śląskiem między Niemcami, sojuszem Wieletów i Czechów z Polską pierwszych Piastów.

Edit: Bardziej konkretnie może chodzić o pierwsze lata rządów Mieszka I, jeszcze przed Chrztem. Wrogiem Polan byli Wieleci, Czesi, oraz Margrabia Geron.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 1017 :sweat: . To, że najeżdżali pierwszych Piastów Wieleci z Czechami i Niemcami wiedziałem, za szczegóły odpowiada Wikipedia.

Coś prostego:

pani.jpg

brylant - Faktycznie dość podobna, ale to nie ona.

opti - Osoba nie związana ze sztuką.

Trymus - Mhm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trymus

Dzięki niej historia Niemiec mogła wyglądać inaczej. Róża Luksemburg

Może nazbyt łatwe.

Cesarz wschodniorzymski, roił o przeniesieniu stolicy do Afryki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinieneś poczekać na potwierdzenie... A odpowiedz na zagadkę to cesarz wschodniorzymski Herakliusz, który chciał przenieść stolice do Kartaginy(o ile się nie mylę za namową jakiegoś patriarchy zaprzestał swoich planów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trymus

Nie wiem czy nie zbyt trudne, i czy nie nazbyt odległe skojarzenia. Ale tym większa satysfakcja dla odpowiadającego jeśli się domysli. W razie czego będą podpowiedzi .

Co mają wspólnego św Kolumban i reformacja.

I podpowiedź. Kolumban miał ucznia, także świętego, Gallusa.

hmm faktycznie trudne wyszło.

II podpowiedź chodzi o osobę reformatora (jednego z trzech głównych)

No nie, specjalnie uczyniłem by z Wikipedii się nie dało wprost wyciągnąć. Chodzi o młodszego, jego uczniem był Gallus.

III podpowiedź

odpowiedzią jest pewna lokalizacja

Wszystko może niewiele pomóc, nie wiem czy nie jest po prostu zbyt trudna, mało spójna. Także chyba oddam pytanie.

Oddaje pytanie.

Chodzi o założone przez św Galla opactwo wspaniałe i sławne Sankt Gallen (szczególnie znany plan-kwintesencja idealnych założeń klasztornych) w Szwajcarii,. Na terenie bezpośrednich posiadłości opactwa urodził się Zwingli. Większość literatury o reformacji i biografii o tym wspomina. Same natrodziny reformatora w sercu symbolu starego monastycznego ładu można uważać za symbol.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze i najprostsze co przychodzi do głowy to to, że Kolumban Starszy (o tego chodzi) został ekskomunikowany przez synod w Teltdown. Podobnie ekskomunikowany był chociażby Marcin Luter... W sumie to głupie i mam nadzieje, że nie jest to zagadka, która ma się oprzeć tylko na wyszukaniu odpowiedniego zdania z Wikipedii...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...