Skocz do zawartości
Mariusz Saint

Polecanki!

Polecane posty

Według wiki w Polsce została wydana manga Metropolis, ale, że było to dość dawno temu więc dostępność może być teraz dość mała. Najbardziej popularnym dziełem Tezuki jest chyba Black Jack, więc może po to warto sięgnąć? Jest i manga i anime.

Edytowano przez Sefnir
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydano. A przynajmniej jeden tytuł. Mam mangę Metropolis wydaną przez ARASHI w 2004 r. Może jeszcze gdzieś używkę znajdziesz. Poza tym, wydano pierwszy tom (WANEKO) Black Jack w magazynie MangaMix.

Co do anime:

- Kimba, biały lew - parę lat temu męczyła to jakaś stacja tv (chyba TVN7 a wcześniej RTL7).

- Ambassador Magma - nawet fajny oldschool, choć coś nie mogę się zmusić, by wznowić seans, który przerwałem na 3-cim odcinku.

- Metropolis

- Astro Boy

- Pinokio - to chyba też leciało w naszej tv

Oczywiście, anime na podstawie prac Tezuki jest więcej. Co polecam? Ciężko mi polecić cokolwiek. Zaliczam co się da, bo ciekawi mnie to wszystko ze względów historycznych. Tak m.in. powstawała manga. Choć fabularnie momentami jest ciężko strawnie. Jeśli chodzi o rysunki - też.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz coś powiedzieć o animowanym Metropolis (oczywiście jeśli oglądałeś)? S

Oglądałem. Chyba na Polsacie parę lat temu. Niestety, ale nie od początku. Pamiętam tylko, że był lepszy od mangi. Co nie było trudną sztuką, gdyż manga ma potworne dziury fabularne (sam Tezuka pisał, że miał mało czasu i miejsca, przez co sporo wątków poleciało do kosza). Anime jakoś wypełniało te luki, ale niestety nie pamiętam, w jaki sposób. Cóż, może kiedyś sobie anime Metropolis odświeżę i skonfrontuję z mangą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o Waszą pomoc - czy znaleźlibyście dla mnie jakieś anime powszechnie uważane za dobre, a opowiadające o antyutopii? Nie ukrywam, że dopiero zaczynam z anime i siłą rzeczy moje doświadczenia są praktycznie zerowe, tak więc głównym zamierzeniem jest wciągnięcie, a nie odrzucenie od tego medium :) Jak dotąd obejrzałem jedynie Ghost in the Shell, Psycho Pass oraz Steins Gate i bardzo mi "podpasowały" (jeżeli coś nie jest dystopią, lecz zbrodnią byłoby nie zaznajomienie się, to również proszę o propozycje ;p) i z chęcią sięgnąłbym po więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to podobne klimaty znajdziesz w Ergo Proxy i No.6.

jeżeli coś nie jest dystopią, lecz zbrodnią byłoby nie zaznajomienie się, to również proszę o propozycje

Tutaj to już miło było by podać jakieś większe kryteria bo możesz zostać zasypany toną tytułów, które wcale nie muszą trafić w twoje gusta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sefnir

Dzięki za propozycje, a co od tytułów nie dystopijnych, to miałem na myśli pozycje, które można polecić każdemu bez względu na gusta, gdyż należą do kanonu, którego nie obejrzenie to zbrodnia ;) Jednak zawężając kryteria: nie przepadam za mechami, romansami i przesadną słodkością, lubię natomiast s-f (w szczególności wizje świata i społeczeństwa, które przedstawiają), post-apo, psychologiczne i fantasy (jednak w tym polu bez szaleństw). Z przyjemnością rozszerzę jednak swoje horyzonty poprzez dzieła uważane powszechnie za dobre/wybitne, a nie należące do ww. kategorii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc:

  • Cowboy Bebop (sci-fi),
  • Samurai Champloo (trochę fantasy, historical, comedy, adventure),
  • The Vision of Escaflowne (fantasy i w pewnym sensie mecha),
  • Black Lagoon (action),
  • Gilgamesh (post-apo),
  • Origin: Spirits of the Past (post-apo),
  • Gunslinger Girl (action, sci-fi, drama, psychological),
  • Noir (action, mystery, drama),
  • Crest of the Stars (space opera),
  • Tengen Toppa Gurren Lagann (niby mecha, ale tak bardzo epicki, że nie da się nie lubić :]).

Jak sam widzisz, nadal mamy tutaj mrowie tytułów, które ciężko będzie ogarnąć. A każdy poda inne tytuły, które pasują do kryteriów i się mu podobają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Crest of the Stars (space opera),
  • Tengen Toppa Gurren Lagann (niby mecha, ale tak bardzo epicki, że nie da się nie lubić :]).

Jak sam widzisz, nadal mamy tutaj mrowie tytułów, które ciężko będzie ogarnąć. A każdy poda inne tytuły, które pasują do kryteriów i się mu podobają.

Podpisuję się pod tym rękoma i nogami. Obie pozycje prezentują sobą dość wysoki poziom. Z tym, że Crest i jego kontynuacje są space operami, ale skupionymi bardziej na ludziach, niż wielkich kosmicznych bitwach, choć oczywiście nie twierdzę, iż ich nie ma. Bardzo dobrym tytułem z tego gatunku jest też Terra e... i podobno, legendarne wręcz, Legend of the Galactic Heroes, tego akurat osobiście jeszcze nie oglądałem, ale oceny jakie zbiera ta długa seria mówią same za siebie. Z Sci-fi to warto się zainteresować Serial Experiments Lain, cyberpunk, ale nie taki jak GitS, SEL to bardziej opowieść o ludziach i sieci oraz problemach z niej wynikłych. Mi osobiście podobało się anime Mardock Scramble, czyli seria trzech filmów (do tej pory pojawiły się dwa) na podstawie książek Tow Ubukaty. Niezły setting, ciekawi bohaterowie (nawet antagonista), i niezła oprawa graficzna. nie tak dawno zakończone Shinsekai yori jest IMO serią bardzo dobrą i jedną z lepszych jakie ukazały się w ostatnim czasie. Odległa przyszłość, dziwne moce, społeczeństwo, w którym jest więcej tajemnic niż czego innego i rewelacyjny trzymający w napięciu klimat. Szczególnie ostatnie odcinki to pokazują. Nico podobne jest Another, tylko, że to horror, ale o świetnej gęstej atmosferze. Z fantasy, chętnie polecę ci Spice and Wolf, tylko, iż nie jest to tytuł nastawiony na akcję a bardziej na... ekonomię. Wilcza bogini podróżuje z wędrownym kupcem. Ostrożnie wskażę Suzumiya Haruhi no Yuuutsu, tytuł dość pokręcony, z niezłym bohaterem i zrąbaną drugą serią (ale za to rewelacyjnym filmem kinowym). Sci-fi, komedia, okruchy życia, szkoła, parodia. W Haruhi znajdzie się chyba wszystko. Warte polecenia jest też Puella Magi Madoka Magica, ale nie wiem czy seria o magicznych dziewczynach będzie ci odpowiadała (nawet jeśli stworzył ją ten sam człowiek co Psycho-Pass), jeśli tak to warto też sięgnąć po Nanohę, obie serie wprowadzają trochę (a nawet więcej) świeżości do gatunku. Na koniec zostawiłem jedno z najlepszych anime jakie oglądałem. Kara no Kyoukai to współczesne fantasy. Brutalne i krwawe, ale w żadnym wypadku nie przekraczające granicy dobrego smaku. Rewelacyjne wykonanie, świetna oprawa graficzna i muzyczna a do tego kapitalna historia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, skończyłem właśnie oglądać Shiki. I powiem tyle - jak ktoś chce sobie obejrzeć horror, to nie radzę się za to zabierać.

Pierwsze odcinki świadczą na to że będzie klasa i krwawo i strasznie...a tu taka kapa. Dostajemy historyjkę jak to biedne wampiry są zabijane za to że robią to co muszą aby żyć, oni są niewinni bo tylko sobie jedzą a straszni ludzie ich zabijają...do tego ksiądz-idiota który doskonale wiedział że to jest plaga monstrów ale co tam "wezmę sobie i im pomogę"...Patrząc na całość mam wrażenie że twórcy sami nie wiedzieli co dać oprócz scen polowania na wampy dlatego zrobili taką beznadziejną historyjkę. Zapowiadało się nieźle a skończyło się do d-y. Horror to żaden ale od biedy można obejrzeć

Polecam natomiast Black Lagoon - ciekawe anime akcji, jak na razie oglądnąłem tylko pierwszą serię.

Edytowano przez KafarPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam anime podobnego do Shaman King. Chodzi o to żeby było z jakimiś dobrymi duchami, stróżami itp.(tylko nie z robotami). Może być po angielsku, ale wolałbym po polsku.

Edytowano przez biner1999
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem nigdy tego (a właściwie, to nie udało mi się nigdy dociągnąć do końca pierwszego odcinka :]), ale na MyAnimeList, w sekcji "rekomendacje" masz takie cuś:

http://myanimelist.net/anime/154/Shaman_King/userrecs

Natomiast co do języków, to nawet niech nikt nie próbuje tutaj wrzucać linków, bo ubiję bez znieczulenia :]. Chyba, że wrzucicie link do sklepu :trollface:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anime podobne do SK mówisz? Bleach i Soul Eater powinny ci się spodobać, choć ja nie jestem fanem żadnej z tych produkcji.

Możesz też spróbować z Angel Beats, aczkolwiek jeżeli nie oglądałeś wcześniej dużo anime to możesz się od niego odbić.

Edytowano przez Xerber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję czegoś w stylu FMA:B. Dokładniej chodzi mi o anime, w którym mamy ciekawy świat, sporo akcji i walk, a fabuła jest przy tym skomplikowa i niesamowicie wciągająca. Znajdzie się coś dla mnie? ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co mi przychodzi do głowy to Legend of Legendary Heroes - świetna seria fantasy ze złożonym światem, wciągającą historią i interesującymi postaciami. Kolejne to seria filmów Kara no Kyoukai - współczesne fantasy, osadzone w Nasuverse - dużym i złożonym świecie pełnym ciekawych postaci. Mouretsu Pirates być może nie powala ilością walk, ale ukazuje całkiem ciekawy świat sci-fi. Wbrew pozorom nader porządna i interesująca seria.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarthMetalus - Shingeki no Kyojin, zdecydowanie! Na brak akcji nie ma co narzekać, ostatnio emitowane odcinki o obronie Trost są pod tym względem fantastyczne. Fabuła jest wciągająca i jak do tej pory pojawiło się kilka mniejszych, lub większych twistów.

Dalej - Tengen Toppa Gurren Lagann. Nie ukrywam - albo pokochasz, albo znienawidzisz. W skrócie opisałbym serię jako FMA:B z mechami, bo dzielą ze sobą podobny klimat i postaci bohaterów, którzy potrafią się poświęcić dla większego dobra. Walki są długie i emocjonujące, szczególnie w "kosmicznej" części. Jeżeli ci się spodoba, to upewnij się, że obejrzysz też kinówki (w szczególności Lagann-hen), które streszczają fabułę, zmieniając przy tym wiele szczegółów.

Berserk - przyznam szczerze, że sam go jeszcze nie oglądałem, ale wiele osób poleca mi go ze względu na podobieństwa do wymienionych serii.

Jeszcze, ktoś polecał mi Shijou Saikyou no Deshi Kenichi. Z opisu i paru luźnych klipów wnioskuję, że seria ma całkiem podobny klimat do FMA:B. Jest też naprawdę dobrze oceniana.

Edytowano przez Xerber
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xerber SnK oglądam i jestem na bierząco. Choć anime bardzo fajne to do FMA:B IMO temu daleko. Do tego irytujące jest to, że zdarza się, iż w jednym epizodzie dzieje się niesamowicie mało. Prawdopodobnie cała akcja z pierwszego odcinka FMA:B, w SnK mogłoby zostać przedstawiona w więcej niż 5. W każdym razie, dziękuję za pomoc. Sprawdzę polecane przez was tytuły. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy szukasz czegoś nowego czy może starszego. Przede wszystkim nie wszystkie Gundamy są ze sobą powiązane fabularnie. Całkiem nowym i niezłym fabularnie jest Gundam 00 z 2007 roku. Sam od niego zacząłem i wcale nie żałuję. Jeśli lubisz, lub nie przeszkadzają ci stare rzeczy ( i chcesz zobaczyć IMO jedne z najlepszych anime o mechach jakie powstały czyli Zetę i Unicorna) to sięgnij po pierwszą serię Mobile Suit Gundam z 1979 lub jej filmy kompilacyjne (1, 2, 3). Ta druga opcja w zupełności wystarcza aby oglądać kontynuacje, do czego jak najbardziej zachęcam. Jest jeszcze mocno niedoceniony a IMO dość dobry After War Gundam X.

Ogólnie to Gundamy dzielą się na uniwersa, w ramach których rozgrywają się konkretne serie. Poniżej masz zestawienie chyba wszystkich serii, filmów i OAVek.

Universal Century:

Mobile Suit Gundam (seria albo filmy)

IGLOO: The Hidden One Year War

IGLOO: Apocalypse 0079

Mobile Suit Gundam MS IGLOO 2: Gravity of the Battlefront

8th MS Team

War in the Pocket

Stardust Memory

Zeta Gundam

Gundam ZZ

Char's Counterattack

Unicorn Gundam

Gundam F91

Victory Gundam

Future Century:

Mobile Fighter G Gundam

After War:

After War Gundam X

After Colony:

New Mobile Report Gundam Wing

Gundam Wing: Endless Waltz - (OVA lub film)

CC (Seireki):

Turn A Gundam

Cosmic Era:

Gundam SEED

Gundam SEED Destiny

Gundam SEED C.E. 73: Stargazer

Anno Domini:

Gundam 00

Gundam 00 Second Season

A Wakening of the Trailblazer

To tyle jeśli chodzi o anime. Oprócz tego sa jeszcze mangi i LNki, ale tych na razie podawać nie bedę skoro nic jeszcze z Gundama nie widziałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o jednym Gundamie. Jest jeszcze niedawny AGE z całkiem nowego uniwersum, ale jego na początek bym nie polecał bo poziom bardzo skacze. 00 jest dobrą serią, choć bardzo różną od poprzednich. Niektórzy twierdzę, że najlepiej zostawić ją na koniec. Ja od nie zaczynałem i jakoś nie narzekam. Choć przyznać muszę, iż kilku rozwiązań dotyczących samych Gundamów jako maszyn, nie znajdziesz w innych seriach. Do klasyków możesz przechodzić stopniowo. 00, później może całkiem niezły X i wreszcie klasyka czyli Universal Century, gdzie serie potrafią być mocne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...