Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam.

Od jakiegoś czasu poszukuję książki (może być też jakiś dokument filmowy) na temat profesji kata w średniowieczu i sposobu prowadzenia tortur.

Czytałem już różne książki i artykuły gdzie opisywano jakieś smaczki ale jest mi mało :P

Teraz szukam czegoś co dogłębnie opisuje sprawę w szczegółach, szczególikach i szczegółciach. Jak wyglądały narzędzia, jak się ich używało, co powodowały, za co jaka kara, jak wyglądał proces itp.

Ale chce mieć pełen obraz. Opis żelaznej dziewicy nie uwzględniający choćby tego że ofiara potrafiła konać dwa dni w ogromnych torsjach (tutaj opis jak to wyglądało okiem obserwatora) uznaje za mało satysfakcjonujący. :P

Kojarzysz jakiś tytuł? Pisz !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Cykl Dragonlance? Zdecydowanie nie polecam, o ile nie zaczyna się dopiero przygody z fantasy albo nie lubi się sztampowych cykli, ale smoków zdecydowanie tam sporo, a i ważna rolę grają.

A ja właśnie zdecydowanie polecam. Klasyczna powieść fantasy, o drużynie, wędrówce, przyjaźni, honorze, ratowaniu świata i z dużą ilością magi i walki. czyli to czego człowiek właśnie szuka w powieści heroic fantasy. I pierwszy tom napisany został w 1986 r więc nawet jeśli wydaje ci się, że kiedyś coś podobnego czytałeś/oglądałeś to była kopia a tu masz oryginał. Oczywiście nie dotyczy to Conana i Władcy pierścieni ale np. Wiedźmin już jest po.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może nie będę zbyt oryginalny ale szukam książki w której głównym bohaterem jest wampir lub wilkołak. Może być coś podobnego do Zmierzchu ale dobrze by było gdyby wątek romansu nie był najważniejszym punktem książki (gdyby wcale go nie było tęż by się nic nie stało).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Agatix001, ale obecnie szukam czegoś lżejszego (po recenzjach książka wydała mi się trochę przytłaczająca) jednakże zdecydowanie sięgnę po nią w przyszłości :)

@DOWN

Wielkie dzięki

Edytowano przez Fowl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będę zbyt oryginalny ale szukam książki w której głównym bohaterem jest wampir lub wilkołak. Może być coś podobnego do Zmierzchu ale dobrze by było gdyby wątek romansu nie był najważniejszym punktem książki (gdyby wcale go nie było tęż by się nic nie stało).
Polecam serię A.Rice o wampirach, pierwszy tom to "Wywiad z wampirem". Seria jest bardzo dobra - są to wampiry 'dla dorosłych', a nie 'dla nastolatek'. Jest to klasyka, same wampiry są dość bliskie "Draculi" Brama Stokera (którego to również bardzo serdecznie polecam!). Mają też bardzo wiele podobieństw do wampirów z systemu "Świata Mroku" (Mroczne Wieki, Maskarada). Nie ma jednego głównego bohatera (choć najczęściej jest to Lestat), a akcja jest rozciągnięta w tomach od starożytności po czasy współczesne :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter

Myślę, że może spodobać Ci się cykl o Koniaszu Miroslava Zambocha. Nie ma tam, co prawda, różnych ras, a magia występuje w dużo mniejszych ilościach, ale całość jest naprawdę dobra. Żeby się nie powtarzać, odsyłam do tematu: Klik!

Oprócz tego, z zastrzeżeniem, że to książka dla młodzieży i jest miejscami nieco infantylna, zasugerowałbym Rudą Sforę Mai Lidii Kossakowskiej. Historia to proste ratowanie świata, ale osadzone w realiach mitologii ludów Syberii, co czyni ją o wiele ciekawszą. Bohaterów, mimo tego, że są dość sztampowi, można polubić. No i to genialne zakończenie :D

Temat - Klik! - oraz recenzja - Klik!

PS Propozycję bardziej dostosowałem do "przeżywania przygód", niż do "wielu ras" ;)

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa książka historyczna, powiadasz?

Ja, Klaudiusz oraz Klaudiusz i Messalina Roberta Gravesa. Obie książki są absolutnie genialne. Mają formę pamiętnika, a narratorem jest, jak sam tytuł wskazuje, cesarz Klaudiusz. Co prawda, jeśli zna się historię, sama fabuła nie będzie wielkim zaskoczeniem, ponieważ jest ona wiernym odwzorowaniem rzeczywistych dziejów. Ale za to sposób jej przedstawienia... Cudowny, wciągający, interesujący... Można tak w nieskończoność :D

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Fanat1c

Korzystając z tego, że Yoshiemu się zapomniało, polecam Trylogię rzymską Miki Waltariego ("Tajemnica Królestwa", "Rzymianin Minutus", "Mój syn Juliusz"). Poza tym jest Steven Saylor - specjalizujący się w tych klimatach autor powieści o wiele mówiącym tytule "Rzym" oraz jej kontynuacji pt. "Cesarstwo", a także serii kryminałów Roma sub rosa. Dalej mamy Harry'ego Sidebottoma, historyka, który okazuje się niezgorszym pisarzem, opowiadającym o Rzymie w bardziej przygodowym ujęciu w cyklu Wojownik Rzymu. Jest z czego wybierać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Najlepszą książką o takiej tematyce jest "Jankes w Rzymie" L. Sprangue de Campa (tego co kontynuował Conana). Amerykanin cofa się w czasie i próbuje przeżyć w tych trudnych czasach. Wybiera stronę, szerzy postęp, walczy z Bizancjum. A to wszystko okraszone świetnym humorem - koniecznie przeczytajcie jeśli jeszcze nie znacie.

A drugą książką jest "Żołnierz z Mgły" Autora nie pamiętam ani nic z historii poza tym, że główny bohater ma amnezję i musi wszystko spisywać na zwoju bo następnego dnia zapomina wszystko co się działo dnia poprzedniego. Wiem, że brzmi to tak sobie ale książka jest naprawdę wciągająca bo drugi tom też przeczytałem.

P.S. Polećcie jakieś fajne książki z podróżami w czasie. Dobrze by było jakby humor też był. Oczywiście "Wechikuł czasu" Wellsa przerobiłem już. "Operację Dzień Wskrzeszenia" też.

Edytowano przez 8azyliszek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Żołnierz z Mgły"
To akurat starożytna Grecja, nie Rzym.

Polećcie jakieś fajne książki z podróżami w czasie.
Z nowszych "Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie" Charlesa Yu, a z polskich "Krawędź czasu" Krzysztofa Piskorskiego. Z klasyków "Jankes na dworze Króla Artura" Marka Twaina i "Strażnicy czasu" Poula Andersona. I jeszcze coś takiego - "www.1939.com.pl" plus kontynuacje.

PS.

Oczywiście "Wechikuł czasu" Wellsa przerobiłem już
Przerób jeszcze słownik ortograficzny. :tongue: Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio uświadomiłem sobie, że czytam strasznie mało książek :). Polećcie mi jakieś tytuły. Generalnie lubię fantastykę (Władca Pierścieni, Opowieści z Narnii). Zastanawiam się nad książkami Wiktora Suworowa. Przymierzam się również do przeczytania "Pana Tadeusza" oraz "Ryszarda III", "Hamleta", oraz "Burzy" Szekspira.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RaxusV

Nie sprecyzowałeś, o co dokładnie Ci chodzi, więc te, które wybrałem, znacznie się od siebie różnią stylem pisania i tematyką. Mogę polecić Ci kilka dobrych, a niekiedy i świetnych książek lub cykli fantasy:

- Saga o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego - bezdyskusyjnie najlepszy polski cykl. Głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt, który zarabia na życie zabijaniem potworów. Na tym założeniu oparta jest fabuła dwóch zbiorów opowiadań, czyli ksiąg Miecz Przeznaczenia i Ostatnie Życzenie. Natomiast w pięciotomowej sadze Geralt zostanie wciągnięty w wir wydarzeń, które mogą zmienić oblicze całego tamtejszego świata, a o których jednak nie napiszę już nic więcej - przekonasz się sam. Wciągająca fabuła, świetne dialogi, humor i barwni bohaterowie. Ciężko wskazać słabe punkty tych książek. Pozycja obowiązkowa. Klik!

- Malowany Człowiek Petera Bretta - całkiem przyjemna książka. Historia osadzona jest w świecie, w którym po zapadnięciu ciemności na świat wychodzą krwiożercze demony. Nie można z nimi walczyć, możliwe jest jedynie schronienie się przed nimi za ochronną barierą z run. Bohaterowie, co prawda, nie zapadli mi jakoś szczególnie w pamięć, lecz fabuła jest na tyle interesująca i ciekawie opowiedziana, że warto się z tą pozycją zapoznać. Jest jeszcze kontynuacja, Pustynna Włócznia, ale jeszcze jej nie czytałem, więc się nie wypowiadam. Klik!

- Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary - składa się na niego sześć tomów opowiadań i jedna powieść. Z wyjątkiem swojego rodzaju spin-offu - Płomienia i krzyża - narratorem wszystkich jest inkwizytor Mordimer Madderdin. W tym świecie ukrzyżowany Chrystus zszedł z krzyża i wymordował wszystkich swoich oprawców. Takie są również realia, których żyje główny bohater. Zajmuje się tropieniem heretyków i czarownic z ramienia Świętego Oficjum, a jego czyny są niekiedy paskudniejsze od tych, jakich dopuścili się ci, na których poluje. Cały cykl jest przy tym mocno antyklerykalny, więc jeśli Ci to przeszkadza, nawet się za niego nie bierz ;)Klik!

- Pan Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza - kawał porządnej fantastyki. Akcja dzieje się w świecie, który poziomem rozwoju dorównuje naszemu średniowieczu. Autor prowadzi równolegle historie dwóch postaci. Pierwszą z nich jest Vukko Drakkainen (mogłem zrobić błąd w pisowni), ziemianin, który zostaje wysłany na jedną z planet z zadaniem odszukania zaginionej ekipy badawczej. Jak się na miejscu okazuje, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Drugim jest Filar, następca tronu Amitraju, państwa oddalonego od miejsca, gdzie toczą się losy Drakkainena, o wiele (tysięcy może nawet) kilometrów. Mimo to ich losy są w pewien sposób powiązane. Zdecydowanie polecam. Klik!

- Miecz i kwiaty Marcina Mortki - odsyłam do założonego przeze mnie tematu - Klik!

- Cykl o Koniaszu - również odsyłam, nie ma sensu się powtarzać - Klik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...