Skocz do zawartości

Polecane posty

@ gamemen97510 - zależy jaki gatunek Ci bardziej odpowiada. Wiadomo, "Paragraf 22" to klasyka, którą warto poznać, ale możliwe, że nie lubisz książek drugowojennych (oraz ogólnej szydery z wojen), a wolisz fantasy (a nie podałeś swoich preferencji, więc nie do końca wiemy co Ci polecić).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gamemen97510>>> Dziwnie byś zrobił gdybyś nie wybrał "Paragrafu". Książka bez której nie da się zrobić zestawienia najważniejszych książek XX wieku, czytana na całym świecie i mająca rzeszę fanów. Zresztą ja w ogóle jestem wielkim miłośnikiem Hellera. Teraz aktualnie czytam tomik jego opowiadań ;).

A Wiedźmin? Jednak to takiej grupy nie należy :P.

Ale z innej beczki, bo sam chciałem zadać swoje pytanie. Z racji, że ja z kolei nie jestem na bieżąco z taką no masową literaturą współczesną to chciałem się zapytać co polecacie Kinga?

-Miasteczko Salem,

-Zieloną Milę

-Lśnienie

-Jakąś inną pozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Perełek - pierwsze dwie pozycje polecam z czystym sumieniem. "Lśnienia" nie czytałem, więc się nie wypowiem. Od siebie dorzucę jeszcze genialną cegłówkę - "Bastion" (KLIK). Poza tym większość książek Kinga jest smaczna, ale ja jestem jego fanbojem, więc możesz wziąć na to poprawkę :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za to polecam serie książek Andrzeja Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu są to książki o polskim wiejskim egzorcyście a także Kłamce Jakuba Ćwieka ta seria książek opowiada o bogu Lokim na usługach Michała Anioła bardzo dobra książka szczerze polecam no i oczywiście wszystko od Stefana Króla(Stephen King jakby ktoś nie zakumał :laugh: )

Do Black Pearl polecam Lśnienie i Miasteczko Salem a także cykl Mroczna Wieża

Edytowano przez redron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolejne pytanie. Mianowicie, czy to prawda, że w tym roku zostanie wydane nowe wydanie "Blade Runnera" ("Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?") ? Mam zamiar ją kupić, ale jest dość ciężko dostępna, więc gdyby w tym roku wychodziło nowe wydanie to bym poczekał :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turek >>> W takim razie zacznę od "Miasteczka Salem", bo to w sumie tytuł, który najbardziej mi się z Kingiem kojarzy. No i dzięki za "Bastion", bo mi samemu w życiu by ta książka nie przyszła do głowy, a rzeczywiście opis ma ciekawy i jak patrzyłem opinie w necie, to bardzo dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Kinga, to koniecznie radzę przeczytać Wielki marsz. Książka jest genialna - stu chłopa staje na starcie tytułowego wielkiego marszu. Meta jest tam, gdzie padnie ostatni zawodnik. Nie możesz się zatrzymywać, musisz trzymać równe tempo. Jeśli nie umrzesz z wysiłku, to wiedz że w twoją głowę wymierzony jest karabin, który tylko czeka aż powinie ci się noga. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Od kilku miesięcy ciągnie mnie do książek... Zaczynają się wakacje, a wiadomo, że w wakacje dzieci się nudzą, więc postanowiłem, że przeczytam jakąś książkę... Czytam rzadko, a nawet w ogóle, bo ostatnia książka którą przeczytałem to Pan Tadeusz :P I to nawet nie do końca, bo lektur nie lubię, chociaż tacy Krzyżacy byli całkiem OK.

Teraz może przedstawie swoje wymagania i po proszę o pomoc w wyborze.

Interesuje mnie fantasy/sf/horror, cała reszta odpada. Nie chcę tysiącstronicowego kloca. Akcja powinna 'być' już od początku książki, nie chcę również kilkustronnych opisów jednego drzewa tak jak to bywa w lekturach szkolnych :) książka powinna być przesiąknięta klimatem i wciągać czytelnika. Mile widziane ciekawe dialogi (zob. Wiedźmin). I jeżeli będzie to coś w stylu sf, to odpadają 'stare' książki w stylu 'szare ludki z wielkimi głowami przyleciały na Ziemie na swoich kosmicznych rowerach'. Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi.

Zastanawiałem się nad sagą o Wiedźminie i nad Metrem 2033. Początkowo bardziej byłem skłoniony do 'Sagi...', ale ostatnio zacząłem więcej myśleć o 'Metrze'.

I przepraszam za chaotyczny post, ale 10 osób dobija się na gg.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ dawidek3294443 - z opisu wynika, że jako czytelnik wymagasz raczej akcji, niż filozoficznych wywodów na pół książki (to żaden zarzut, brońcie bogowie), poza tym powieść ma być w miarę krótka. Ale krótka w jakim sensie - pojedyncza, czy żeby tomy nie były za długie? Ja mogę polecić książki w sam raz dla niewyrobionego czytelnika (czytaj "niewybrednego"):

,,Trylogia Husycka" - Andrzej Sapkowski

"Harry Potter" (saga) , J.K Rowling (czytałem tylko pierwsze tomy)

Jeśli chodzi o horrory, to spróbuj coś od Koontza, on pisze lekko, łatwo i przyjemnie (King ma jednak skłonności do filozofowania).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Trylogia Husycka" - Andrzej Sapkowski

Ja wiem, czy to taka prosta w odbiorze książka? Mam kolegę, który nie mógł się przez nią przekopać. Myślę, że taka Żmija tego samego autora będzie dużo lżejsza. To samo wiąże się z Wiedźminem.

@dawidek3294443

Możesz też spróbować z książkami Piekary. On też dość prosto pisze. Np. Młot na Czarownice i dalsze części.

Fajnie też mi się czytało Piekło i Szpadę Feliksa W. Kresa. Albo Labirynt Kate Mosse.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co powiecie o tym Metrze 2033? Tak, czytałem temat o tej książce, ale zastanawiam się czy początkujący czytelnik sobie własnie poradzi z tą książką...

Tak btw. to Harry Potter odpada, bo żaden z filmów mi się nie spodobał, więc z książkami będzie pewnie podobnie.

Co do krótkości - może być w tomach, tak jak np. saga o Wiedźminie. 7 (?) tomów z objętością ok 400 stron każdy więc powinienem dać radę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co powiecie o tym Metrze 2033? Tak, czytałem temat o tej książce, ale zastanawiam się czy początkujący czytelnik sobie własnie poradzi z tą książką
Pewnie, że może być. Do tej pory czytałem tylko fragmenty, ale mogę powiedzieć, że klimat wylewa się z każdej strony. No i bez przesady z tym "poradzeniem sobie", Głuchowski to nie Umberto Eco - każdy (?) może go czytać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co powiecie o tym Metrze 2033? Tak, czytałem temat o tej książce, ale zastanawiam się czy początkujący czytelnik sobie własnie poradzi z tą książką...

Na pewno sobie poradzisz. Ja sam, chociaż rozumem nie grzeszę, spokojnie ją przeczytałem i wszystko zrozumiałem. To samo się tyczy Narrenturmu Andrzeja Sapkowskiego. Obydwie te książki gorąco polecam (ale "Metro" w pierwszej kolejności).

PS Dla mnie najtrudniejszą lekturą było W pustyni i w puszczy czytane w piątej lub czwartej klasie podstawówki. Do dzisiaj nie rozumiem, o co w tym chodziło. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sobie poradziłeś z Panem Tadeuszem, to z Metrem2033 sobie spokojnie poradzisz. To nie jest aż tak trudna książka, chociaż nie ma w niej samej akcji, jest też wiele rozważań, refleksji itp. Ale mi się te refleksje bardzo podobały, Artem gdy odwiedza co nową stację to poznaje nowe sposoby na życie, różne postawy ludzi... Naprawdę warto przeczytać.

Co do Wiedźmina, to właśnie jestem podczas lektury 5 tomu (Chrzest Ognia) i muszę stwierdzić, że najlepsze były pierwsze dwa tomy, czyli opowiadania. Chociaż Chrzest Ognia też jest ciekawy, bardzo podoba mi się postać Regisa. Tak więc również polecam.

A z SF to polecam "Nigdziebądź" Neila Gaimana. Na początku może Ci się wydawać nieciekawe, ale potem się rozkręci.

@edit: Zapomniałem jeszcze o Malowanym Człowieku. Jak dla mnie dobre fantasy.

Edytowano przez Xavion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę już Metro 2033 :) Bardzo dziekuję, że mi poleciliście tę książkę, bardzo mi się spodobała.

Przydałoby się poczytać coś jeszcze przed sięgnięciem po Wiedźmina. Więc zwracam się o prośbę.

Poszukuję znowu dobrej książki, najlepiej sf albo horror. Jeżeli sf to zombiaki mile widziane :)

Strony książki mają być przesiąknięte klimatem, fabuła ma być ciekawa. Może coś Kinga?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak btw. to Harry Potter odpada, bo żaden z filmów mi się nie spodobał, więc z książkami będzie pewnie podobnie.

Tu się mylisz, przynajmniej ja tak miałem. Książka i film jedyne co mają wspólnego to tytuł i zarys fabuły. Cała reszta jest zupełnie inna. Jest to dobra książka, jako literatura "lekka", taki łatwo wchodzący mózgotrzep którego się przyjemnie czyta, ale nie ma w sobie nic ambitnego.

Tylko jak zaczniesz to nie zraź się pierwszym rozdziałem pierwszej części, jest po prostu IMO żałosny, ale potem jest już dobrze ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar Czyli wg. Ciebie zombiaki to nie sf? Przecież sf to nie tylko Gwiezdne Wojny/Star Trek/inne podobne książki/filmy. Przynajmniej tak są 'grupowane' filmy. O książkach za wiele nie wiem...

Metro skończone... Ale to zakończenie... Ehhh, inaczej sobie to wyobrażałem, ale swoje odczucia opisze później w odpowiednim temacie.

Teraz sprecyzuje swoje wymagania co do kolejnej książki. A poszukuję kilku, bo nie wiem jeszcze na co się zdecyduję.

1. Książka z zombiakami. Hmm... coś w stylu Left 4 Dead. Znajdzie się coś? Czytałem recenzje "Wroga" Charliego Higsona, ale fabuła nie przypadła mi do gustu. Więc prosiłbym o inne propozycje.

2. Książka sensacyjna (?!), coś w stylu Bourna, ale Bourn odpada, bo go nie lubię.

3. Wczoraj oglądałem ostatnią cześć 'Fallen' na AXN, film lekko budżetowy, wieje nudą, ale klimat mi się spodobał - upadłe anioły i te sprawy. Znajdzie się książka traktująca o tym?

Fajnie gdyby ktoś mógł podać po ok 2 przykłady książek do każdego z powyższych punktów :) Byłbym bardzo wdzięczny.

/edit. 'Sprzedawca broni' Hugh Laurie. Czytał ktoś? Tematu o książce nie znalazłem na forum, a wygląda na ciekawą. W dodatku napisana przez samego mistrza satyry i ironii.

/edit2. 'Miasto Kości' Cassandra Clare. Co o tym powiecie? Wygląda na typowy odmużdżacz, ale fabuła wygląda fajnie.

@down. Wiem ^^

Edytowano przez dawidek3294443
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tzar Czyli wg. Ciebie zombiaki to nie sf? Przecież sf to nie tylko Gwiezdne Wojny/Star Trek/inne podobne książki/filmy. Przynajmniej tak są 'grupowane' filmy. O książkach za wiele nie wiem...

>>> Filmy z zombie to przeważnie horrory (albo komedie :cool:). SF to, jak się pewnie orientujesz, skrót od science fiction. W zombie (i całej reszcie nieumarłych) nie ma nic z science i to je wyklucza z gatunku SF. Owszem, są wyjątki od tej reguły (np. wampir na statku kosmicznym), ale to raczej sporadyczne przypadki.

1. Książka z zombiakami. Hmm... coś w stylu Left 4 Dead.

>>> "Noc zombie" Briana Keene'a (recenzja) albo "Komórka" Stephena Kinga. Jest też coś takiego jak "Zombie Survival", ale tego nie czytałem, więc i polecić z czystym sumieniem nie mogę.

2. Książka sensacyjna (?!), coś w stylu Bourna, ale Bourn odpada, bo go nie lubię.

>>> Czymże biedny Jason sobie na to zasłużył? :) A na poważnie, to może podpasuje ci coś innego od Ludluma, np. "Protokół Sigmy", a może coś od kojarzącego się z Ubisoftem Toma Clancy'ego - "Tęcza Sześć" lub "Bez skrupułów".

3. upadłe anioły i te sprawy. Znajdzie się książka traktująca o tym?

>>> Jak Dav1d napisał, anioły = Kossakowska. "Siewca Wiatru" ma tutaj swój temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...