Skocz do zawartości

FIFA (seria)


Gość kabura

Polecane posty

Jeszcze przeszkadza mi doliczony czas - doskonale wiem kiedy będzie końcowy gwizdek. Czasami sędzia doda 2 min. albo 4 i w sumie nie czuję różnicy, a z drugiej strony mecz potrafi toczyć się tak długo jakby doliczył 15 min. W PES chyba jest to jakoś lepiej rozwiązane. Cieszę się, że chcą poprawić grę przez internet, ponieważ ta obecna forma może i pozwala na szybkie rozegranie meczu, ale wkurza mnie, że co chwilę (dosłownie) muszę robić miesięczną aktualizację składów. Ponadto jeszcze raz napiszę, że wszystko chodzi dużo wolniej. Pamiętam jak kiedyś grałem w jakąś fifę po kablu - i jeden komp miał słabszą konfigurację, ale to na tym lepszym gra zamulała. Dla odmiany strzelam sobie od czasu do czasu w Left 4 Dead z opcjami ustawionymi na full i wszystko śmiga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ściągnąłem, zainstalowałem, po czym chciałem zmienić konfigurację klawiszy i zobaczyłem że... D odpowieda Xboxowemu A, ale żadnej informacji co robi w grze. No okej, myślę że w grze będzie się dało to jeszcze zrobić i co widzę 'Press start or space to continue' a ja -.-'. JAKI START?! Nie mam pada. Wchodzę do opcji i tam piękny pad od X'a... kolejny facepalm. Znowu informacje jakim klawiszom odna padzie odpowiada moja obecna konfiguracja klawiszy.

Gdzieś mam taki port. Dobrze, że się w miarę szybko zassało inaczej byłbym nieco bardziej źle do tej gry nastawiony.

EDIT: Post napisany pod wpływem emocji oraz tego, że jest staroświecki (zacofany ^^), jeżeli chodzi o pady :P No i ostatnia fifa w jaką grałem to była ta z numerkiem 2003 na okładce... ;)

Edytowano przez deffik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś więcej opisujcie bo ja nie mogę ściągnąć !

A więc - na początku żałowałem, że nie można zmienić w demie klawiszy na klawiaturze, jest tylko zmiana klawiszy na padzie. Ale na klawiaturze grało mi się całkiem sympatycznie. Rzucająca się oczy grafika prezentuję znacznie lepszy poziom niż Fifa 10 PC. Ale tutaj się przyczepię i powiem, że o ile wygląd zawodników i kibiców mi się podoba, to o tyle twarze zawodników wyglądają już co najwyżej nieźle. Zdecydowanie w PES 10 facjaty zawodników wyglądają lepiej. Zresztą wygląda boiska też nie jest zły w demie Fifa 11, ale lepiej podoba mi się boisko w PES 10.

Sama muza jest całkiem niezła, da się jej słuchać z przyjemnością. Co do meczu, musiałem się na początku przyzwyczaić do tego, że trzeba z odpowiednią siłą podać, dośrodkować, a nie tylko strzelać. W każdym razie po chwili nauki konstruowanie akcji szło mi całkiem nieźle. Zauważyłem, że strzelić bramkę z dośrodkowania nie jest łatwo, tutaj przeciwnik naprawdę dobrze broni. Co do sędziego, dobrze oceniam pracę, nie kończą spotkania w końcówce, gdy ja przeprowadzałem akcję, co miało miejsce w PES 10.

Bramkarze dobrze interweniują, tylko w jednym przypadku miałem zastrzeżenia, kiedy grałem mecz Barcelona - Real Madryt. Zawodnik królewskich oddał lekki strzał w stronę bramki, zaś kiedy piłka zmierzała trochę obok bramki Valdes pozwolił jej opuścić boisko. Moim zdaniem ten lekki strzał powinien złapać, gdyż raz był on dość wolny, a poza tym zawodnik rywali mógł szybko przejąc piłkę i byłbym wtedy w opałach.

Konstruowanie akcji to wspaniała przyjemność. Nie muszę czekać, jak to było w PES 10, kiedy wychodziłem z kontratakiem i niestety musiałem czekać, aż zawodnicy ruszą szanowne 4 litery, aby pomóc mi strzelić bramkę. Tu sytuacja jest zgoła odmienna - kiedy jest szanse na przeprowadzenie ofensywnej akcji zawodnicy są pogotowiu, żeby w razie prostopadłego podania do niego wyjść. Wspaniale to wpływa na grywalność - szkoda tylko, że czas meczu w demie jest ustawiony tylko na 3 minuty.

Jeśli chodzi o sprawę techniczną - demie czasem na moment lekko się zawiesza, ale w pełnej wersji powinno być już lepiej. Co prawda grałem na full detalach i w rozdzielczości 1920x1080, ale ten problem musi wynikać z kodu dema gry.

Podsumowując fani fify w wersji PC czeka w tym roku prawdziwa uczta, jeśli chodzi o grywalność. Jestem ciekaw, jak na tle produkcji EA Sports prezentuję się demo PES11, w które zagram Piątek wieczorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deffik - nie kumam Cię... Sam tutaj przytaczasz, że komunikat głosi "press space or start", a narzekasz, że nie masz pada... Spację też Ci z klawiatury ukradli? : ) Poza tym - zainwestuj w pada (najlepiej coś od Logitecha, bo te od MS są strasznie drogie) - ja sobie już nie wyobrażam grania w "piłkarzyki" bez analoga do sterowania - drybling 360° rządzi!

@goliat i (po części) riqo:

twarze zawodników wyglądają już co najwyżej nieźle. Zdecydowanie w PES 10 facjaty zawodników wyglądają lepiej.

To akurat nie jest dziwne. Twarze w PES co najmniej od edycji 2009 (a pewnie i wcześniej) są wręcz fotorealistyczne (co w dużej mierze zawdzięczają po prostu wklejeniu zdjęcia zawodnika jako tekstury twarzy). To co widzimy w teraz w FIFA jest i tak genialne w porównaniu z tym mordami z dziesiątki, czy on-line. : )

Ale ogólnie grafika mi się bardziej w FIFA 11 podoba. Spójrzmy prawdzie w oczy - twarze zawodników widać raz na ruski rok. Wolę oglądać perfekcyjnie realistyczne zwody i parady bramkarzy, a tego nowy PES nie ma.

Sędzia - tutaj jeszcze nie wiem, jak to wygląda (jeden mecz na koncie, nie zwróciłem na to za bardzo uwagi), ale akurat muszę stanąć w obronie sędziego z PES10. Kończy spotkania perfekcyjnie. Po zakończeniu czasu czeka, aż zakończy się też akcja ofensywna. Jeśli przejmiesz piłkę na swojej połowie i wyprowadzasz kontrę, to po przekroczeniu połowy usłyszysz gwizdek, może stąd wrażenie, że Ci przerywa ofensywę. Ja kiedyś kończyłem mecz wręcz za długo - atak, rozpykanie obrony, strzał, obrona bramkarza, drugi strzał, rzut rożny, chaos pod bramką, drugi rzut rożny... Potem chyba nawet jeszcze coś tam się działo i dopiero bramkarz wybił piłkę na moją połowę. Przegięcie.

Podania - faktycznie, coś pozmieniali w stosunku do 10, ale jednak brakuje mi tego systemu, jaki jest w nowym PESie, czyli pełnej kontroli nad kierunkiem podania. Ale to jest akurat kwestia przyzwyczajenia. Na razie rozegrałem w PES11 więcej meczy niż w FIFA11, więc odezwę się bardziej, jak więcej pogram w to drugie. : ) Natomiast, o ile dobrze pamiętam, to przy dośrodkowaniach zawsze był miernik siły, więc tutaj różnicy nie ma.

Bramkarze i obrona - jest lepiej niż poprzednio. Tzn. na razie odniosłem wrażenie, że nie ma bunkrowania się w polu karnym, da się trochę pobiegać, ale jednocześnie łatwo jest stracić piłkę. Jak dotąd strzeliłem trzy gole (jeden mecz) - dwa po fantastycznych podaniach na dobieg, jeden po dośrodkowaniu. Raz obronie urwał się Messi i... Strzelił Casillasowi pod pachą. Tu akurat chyba AI bramkarza zawiodła, bo jakoś nie widzę takiego trafienia IRL. : ) Drugi gol - obronie ucieka Villa. Wykonałem strzał techniczny i, ku mojemu zdumieniu, ale i wielkiej uciesze, piłka poszybowała idealnie w lewe okienko. Koniec z "technicznymi" szmatami, ledwo toczącymi się po murawie, których bramkarz nawet nie próbuje bronić!

A trzeci gol był trochę przez przypadek, ale mnie ucieszył, bo jednak wyglądał realistycznie. Messi poleciał skrzydłem, dośrodkowałem po ziemi do Villi, jednak ten nigdy piłki nie dostał - obrońca Realu chciał wybić, zrobił wślizg i wpakował piłkę do siaty tuż przed nosem Casillasa. Muy bien! : )

AI graczy i ogólnie przyjemność z rozgrywki - jest... Niemal perfekcyjnie. : ) Moja obrona faktycznie broni, moi napastnicy (NARESZCIE!) "napastują" i tylko czekają kiedy się wyrwać przed obrońców w pogoni za podaniem, środek przeszkadza przeciwnikowi ile może, albo ładnie dośrodkowuje - jest super. Najważniejsze jest jednak co innego - od FIFA 09 miałem wrażenie, że muszę ze swoimi zawodnikami WALCZYĆ o każdy pokonany przez nich metr boiska. To była ciężka harówa, zrobić akcję ofensywną, utrzymać piłkę przy nodze, podać, odebrać podanie... To wszystko chodziło tak, jakby grali nie na Ziemi, a na Jowiszu, gdzie grawitacja jest ponad dwukrotnie wyższa. W nowej odsłonie serii w końcu czuć przyjemność z gry! Podania, odbiory, dośrodkowania, sprinty - wszystko chodzi lekko, łatwo i przyjemnie. A dzięki perfekcyjnym animacjom i poprawionej AI nawet oglądanie groźnych akcji ofensywnych przeciwnika sprawia przyjemność.

Natomiast problem jest (póki co) z optymalizacją. Mam wrażenie, że kod jest gdzieś "dziurawy" i paskudzi pamięć - im bliżej końcówki meczu byłem, tym gorzej gra działała. Zobaczę jak będzie dzisiaj, bo wczoraj dość dużo wcześniej "paskudzących" pamięć rzeczy robiłem, więc to może nie wina dema, ale boję się, że o wiele lepiej nie będzie. Trzeba jeszcze to zoptymalizować, inaczej będzie krucho...

Konsola vs PC - riqo, o ile nie będzie Ci przeszkadzać granie niemal w tę samą grę kolejny rok, możesz śmiało się przesiadać. Nowa FIFA to w zasadzie konsolowa FIFA10, choć pewnie z kilkoma dodatkowymi bajerami. Na obecność Personality+, Pro Passing i Be a Goalkeeper jednak bym nie liczył. : /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczery - nie wiem czym się zachwycać?

Oczywiście każdy ma swój gust, ale albo wy ściągnęliście inne demo niż ja, albo zachwyt nad Fifą 11 jest nieco zawyżony.

Gra na PC miała wyglądać prawie identycznie jak jej wersja na konsole, tymczasem wcale tak nie jest. Ani pod względem rozgrywki, ani pod względem grafiki i innych kilku aspektów. Co do tej drugiej - u mnie w rozdzielczości 1680x1050 AA 4x, wygląda słabo. W zasadzie nie widzę ogromnych różnic pomiędzy tą wersją, a trzema ostatnimi. Nadal wygląda to słabo w porównaniu z konsolą.

Rozgrywka - rzeczywiście ją usprawnili, wygląda to nieco bardziej realistycznie, ale to nadal jest ta sama nudna FIFA - 2-3 opracowane schematy gry i wygrywamy z każdym. Że już o nieśmiertelnym w tej grze elemencie - piłka do boku, dośrodkowanie i gol nie wspomnę. Mieli to poprawić, ale nadal 3/4 dośrodkowań kończy się moim strzałem na bramkę.

Konstruowanie akcji to wspaniała przyjemność. Nie muszę czekać, jak to było w PES 10, kiedy wychodziłem z kontratakiem i niestety musiałem czekać, aż zawodnicy ruszą szanowne 4 litery, aby pomóc mi strzelić bramkę. Tu sytuacja jest zgoła odmienna - kiedy jest szanse na przeprowadzenie ofensywnej akcji zawodnicy są pogotowiu, żeby w razie prostopadłego podania do niego wyjść. Wspaniale to wpływa na grywalność - szkoda tylko, że czas meczu w demie jest ustawiony tylko na 3 minuty.

I to drugi schemat. Już we wcześniejszych wersjach było łatwo, jednak tutaj to przesada. Owszem, sprawia to frajdę, fajnie wygląda, ale prawda jest tak, że jeśli mamy już jakieś umiejętności gry (a ja cisnę co roku we wszystkie te FIFY i PESY), to wypuszczanie jakiegoś zawodnika prostopadłym podaniem dość często kończyło się bramką.

Oczywiście jest to demo, pewnie jeszcze parę elementów zmienią, ale myślałem że dostanę coś lepszego. Miała być rewolucja, jest to samo, co rok, dwa, trzy, cztery... temu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem demko na PS3 i jedyną zauważalną zmianą jest lekka poprawa zachowania piłki i tego, że trudniej się przy niej utrzymać - wystarczy, że ktoś w zawodnika wbiegnie i wytrąca mu ją z pod nóg. Żadnych rewelacji... Ale brat i tak planuje zakup, mimo posiadania 10-tki :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alaknar, nie spację mam, ale poczułem się zdegustowany parciem na pada :P W połowie menusów jest pokazany pad, dla mnie to obce urządzenie. Pamiętam gdy w PES 3 i 4, czy fifach do 2003 (w późniejsze tytuły nie grałem) można było grać na klawiaturze tak samo jak na padzie... Tak, jestem staroświecki (zacofany hahaha ^^).

Najlepiej mój poprzedni post potraktować z przymróżeniem oka, jako post od osoby, która padów nie lubi ^^.

A na pada nie mam póki co kasy, choć od kilku dni chodzi mi po glowie zakup Chillstreama z obłożeniem klawiszy jak w X360, choć wolałbym ten oryginalny od X'a ^^.

Pozdrawiam.

PS. Pograłem chwilę i jedno co mi się rzuciło w oczy to to, że rozgrywka jest szybsza od PES 10 co mi się podoba, ale nie jestem w stanie ocenić całości ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko. Nowa FIFA 11 to PES moich marzeń!!!! Świetne animacje, których zazdrościłem Pro Evo w grze od EA są jeszcze lepsze, a do tego wspaniała dynamika i emocje (nigdy nie mogłem załapać rytmu piłki od Konami). Zaniedbywana przeze mnie dotychczas kamera z trybu gwiazdy chyba stanie się moją ulubioną. Chciałem dziś ściągnąć jeszcze demo PES-a, ale po kontakcie z nową FIFĄ stwierdzam, że po prostu nie muszę tego robić gdyż nowa piłka od EA to 100% tego czego było mi trzeba.

Edytowano przez atari
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście również nie uważam żeby fifa11 była czymś nad czym aż w takim sposób trzeba się zachwycać. Oczywiście jest to gra sporo lepsza niż fifa 10 (i trzy poprzednie, które od tej niczym się nie różnią), ale wciąż jak dla mnie grafika nie jest zachwycająca (tak, miałem ustawione wszystko tak max jak tylko mogłem to zrobić), rozgrywka jest dość nudna- powiedzmy, że po półgodzinnym kontakcie z demo gry wygrywałem bez najmniejszych problemów tymi samymi co zawsze schematam- a poza tym realizm nie jest w 100% taki jaki być powinien (75% podań prostopadłych kończy się sukcesem). Dźwięk i komentarz nadal na tym samym dość wysokim poziomie, więc w tym wypadku nie mam zastrzeżeń. Ogólnie postęp nie mały, ale ciągle brakuje (nie do PES'a bo on swoje problemy ostatnio też miał, ale do poziomu zadowalającego) trochę, poza tym ciekawy jestem czy poziom trudności w BaL został poprawiony, bo w F10 stanie się gwiazdą w drużynie było banalne.

Podsumowując to oceniam na plus fife, ale jestem jednocześnie zdegustowany zachwalaniem EA za wersję PC. Za dużo marketingu, a za mało zmian. Natomiast co do wojny PES vs. Fifa to ciągle mam nadzieje, że kiedyś wejdzie w to wszystko "2k" i pozamiata tak jak to zrobili z innymi sportowymi wersjami (nba, mlb, etc.),

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując to oceniam na plus fife, ale jestem jednocześnie zdegustowany zachwalaniem EA za wersję PC. Za dużo marketingu, a za mało zmian.

No, oprócz tego, że na PC zmieniła się cała gra (przesiadka ze starego silnika meczowego na konsolowy), to zmian za wiele nie ma. :) Chyba że oczekiwałeś np. czterech bramek (po jednej dodatkowej na liniach bocznych) i meczów 17 na 17.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ci, co narzekają, że jest za łatwo - JEST łatwo, bo demo ma ustalony na sztywno niski poziom trudności. Poczytywanie tego za minus całej gry to tak, jak narzekanie, że "w nowej fifie jest tylko pięć drużyn". : )

Swoją drogą, nie kumam czemu EA zablokowało możliwość zmiany poziomu trudności... : /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CormaC, wiesz zabrzmiało to, jakby FIFA 11 to była kompletnie inna gra - obrót o 180 stopni...

Prawda jest taka, że FIFA 11 to tak naprawdę kosmetyka i wychodzi na to, że silnik silnikowi nie równy. Gra się zmieniła? W którym aspekcie? Co roku widać te same "zmiany", którymi są karmieni fani - jakieś podrzędne aspekty, kilka nowych "bajerów", nowe menu i muzyka, numerek do przodu - I JEST!!! NOWA FIFA!!! Już by chociaż tą grafikę zmienili, bo normalnie wali po oczach - dwa razy sprawdzałem czy mi się ustawienia nie zmieniły, bo jak to ma tak wyglądać w rozdziałce 1680x1050 AA 4x to ja postoję.

Jak na rewolucję to chyba za mało...

Aha i że niby czego ja się spodziewam, przecież co można zrobić nowego w grze o tematyce piłkarskiej? No patrząc na wersję konsolową, to wychodzi na to, że dużo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, na pewno ściągnąłeś sobie demo wersji 11, a nie 10? Przepaść graficzna między tymi dwiema wersjami jest kosmiczna. Płynność grania tak samo. Chyba, że porównujesz 11 PC z 10 konsolową, bo wtedy to faktycznie, jest w zasadzie to samo (ale już się chyba powtarzam).

Podsumowując - kompletnie nowy silnik graficzny, zupełnie inne sterowanie (nie mam na myśli obłożenia klawiszy, tylko sposób, w jaki gracze na te klawisze reagują), nowe bajery w komentarzu, nowe animacje... Co JESZCZE należało by zmienić, żebyś stwierdził, że to jest "nowe"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że malkontenci nie grali w FIFA 10. Tamta gra była sztywna i przestarzała, ta jest płynna i miodna. W stosunku do pecetowej dychy. To jest skok jakościowy, chociaż jestem w stanie zrozumieć narzekania tych, którzy są zaznajomieni z wersją konsolową - w końcu dla nich to nic nowego. Ale schematy na poziomie amator się sprawdzają, bo tam prawie wszystko się sprawdza.

Na szczęście można zmienić w demku poziom trudności poprzez stworzenie w folderze Game pliku rna.ini i wklepanie do niego tych linijek:

// Extra RNA settings..
SKIP_BOOTFLOW=1
DIFFICULTY=3
HALF_LENGTH=10

//[FIFARNA]
//SERIALIZE=1

Podobno zmiana długości połowy działa tylko na liczbach parzystych, ale inni twierdzą, że nie działa wcale. Ja nie mierzyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc - na początku żałowałem, że nie można zmienić w demie klawiszy na klawiaturze, jest tylko zmiana klawiszy na padzie. Ale na klawiaturze grało mi się całkiem sympatycznie.

Wierutna bzdura - ustawienia klawiatury można jak najbardziej zmienić, ale nie w samej grze. Jest taki plik fifaconfig, wiesz? ;)

Hmm... Co by tu powiedzić o nowej fifie poza tym, że na moim staruszkowatym kompie lekko już skrzypała? Nowy silnik nie był dla mnie olśniewającą nowością, bo od roku gram w FIFĘ na konsoli, więc gracze, którzy grali wcześniej tylko na kompie będą mieli z tego tytułu więcej radości. Nie jest źle - demko jest jednak kpiną z takich graczy jak ja. Brak możliwości zmiany poziomu tudności i w dodatku ustawiony na najniższy z możliwych ociera się o śmiszność. Jak ja mam testować tą grę skoro nawet grając na klawiaturze wygrywam po 10:0...

Edytowano przez Iskier
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...