Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Sztuki walki

Polecane posty

Mnie sie o uszy obilo, ze w AM bedzie kacik o sztukach walki autorstwa Errola, wiec w razie czego zapraszam tam jako "po dodatkowe info", gdybyscie tutaj czegos nie zawarli. Only that. ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy topik, widziałem go w propozycjach ale nie spodziewałem się, że powstanie :).

Może ktoś napisze jakiej "sztuki walki" się uczy, no i opowie coś o niej, bo ja nie miałem okazji się uczyć niczego takiego :(.

Ej........ a "pogo" to sztuka walki, bo jak tak to coś jednak umiem :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cwicze kyokushin od 8 lat, od okolo 1,5 roku siedze w MMA.

Hm... shotokan...? Tnicu, uwazasz shotokan za skuteczny styl...?[Nie pytam zaczepnie! po prostu chce znac Twoja opinie jaka osobe cwiczaca shotokan :twisted: ].

A co do kyokushin... Bardzo, bardzo, bardzo niekompletny styl. Brak uderzen na lepek, brak rzutow, duszen, a przede wszystkim brak parteru. Dlatego trzeba czyms sobie kyokushin uzupelnic [boks? bjj?], by to mialo sens na ulicy. Ale sila rak i nog po kyokushin wymiata! Low-kick rlz! :twisted:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W karate by zdobyc kolejny stopien, musisz zdac egzamin. Sa odgornie ustalone wymagania egzaminacyjne.

Dziela sie na 4 grupy:

-elementy sprawnosciowe

-kihon(pojedyncze techniki lub ich laczenia)

-kata(formy)

-kumite(walka).

Egzamin polega na tym, ze kazda osoba musi spelnic te wymagania. Oczywiscie na kazdy stopien sa rozne. Logiczne, ze osoba, ktora zdaje na pierwszy stopien z kolei nie bedzie walczyla. Ale zdajac np. na brazowy pas musisz znac wszystko od poczatku.

Elementy sprawnosciowe sa rozne - jest ich naprawde ogromny wachlarz. Poczynajac od standardowych pompek, brzuszkow, przysiadow, poprzez biegi a na roznorakich kombinacjach konczac (np. pompka, dwa przysiady, trzy brzuszki itd.).

Kihon - tzn. techniki lub ich kombinacje. Zdajacy stoja w szeregach i wykonuja techniki, ktore kazal wykonac egzaminator. Trener moze kazac je laczyc, tzn. rozne pozycje, techniki laczyc w jedna calosc. Bardzo duzo osob odpada na kihon.

Kata - oficjalne formy. Z gory ustalony uklad ruchow. W kazdym karate sa rozne, choc niektore sa bardzo podobne. (Jest okolo 300 rodzajow karate :!: ). Tu rowniez lwia czesc zdajacych opuszcza sale.

Kumite - walka. W zaleznosci od stopnia na ktory sie zdaje, jest ich wiecej lub mniej. Zaczyna sie na 10*2 min., a konczy na wiekszej, o wiele wiekszej liczbie. :twisted: Walki sa wg zasad sportowych danego stylu.

To chyba wszystko. No, jezeli egzaminator ma dobry humor [ :D ], to osobom, ktore zrobily drobne bledy, moze dac szanse 'odpokutowania' swojej winy. Czytaj xxx slizgow, pompek itd. :lol:

SLY - czy mozesz mi dac namiary na Errola...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam. Sa na tym forum ludzie, ktorzy znaja sie na MA o wiele lepiej, niz ja. Ja tylko troszke liznalem to tego, to tamtego.

Czy ktos moglby dac mi namiary na Errola...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej podoba mi sie kedno, ktore mam zamiar trenowac, od przyszlego semestru:) Bardzo podobaja mi sie sztki walki, a najbardziej tez z uzyciem bialej broni. Takie pojedynki swietnie sie oglada :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasperoo - ale jaka odmiane karate...? Bo karate ma okolo 300 odmian. :shock:

Nekko - fakt, przyznaje Ci racje, walki z uzyciem broni bialej maja w sobie urok. Ale jest haczyk :P Na poczatku na kendo bedziesz uzywal bambusowego miecza (o ile mnie pamiec nie mysli nazywa sie bokken), ale co potem...? Dobra katana, bez zadnych walorow artystycznych, kosztuje okolo 2000zl. Dobra, podkreslam. Bo w sklepach z antykami sprzedaja katany, owszem, ale sa one tylko i wylacznie w celach ozdobnych wystawiane. Po kilku uderzeniach - niszcza sie. Ale moze ktos bardziej doswiadczony sie wypowie...? Bo w walce bronia biala moje wiadomosci = 0% :roll:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... shotokan...? Tnicu, uwazasz shotokan za skuteczny styl...?Nie pytam zaczepnie! po prostu chce znac Twoja opinie jaka osobe cwiczaca shotokan :twisted:

Jak ma się dłuuugi trening to jest to skuteczny styl. Empi Uchi i Ura Mawashigeri rulz. Ale nie wiem czy nie zrezygnuję, bo trener coś dzikuje, np. robimy pompki na kciukach. Następnego dnia po treningu nie mogę małym palem u nogi ruszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tnicu - nie moge sie z Toba zgodzic. Podam Ci przyklad. Cwicze od 8 lat kyokushin. Oznacza to, ze moge isc sobie przez ulice i zbierac 'zniwo'...? NIE! Bo kyokushin nie jest stylem kompletnym. Brak rzutow, parteru, a przede wszystkim uderzen na glowe. Tym samym garda nie jest 'uniwersalna'. Dolaczylem sobie cos jeszcze do kyokushin i teraz jest w miare ok :D . Ale cwiczenie jednego stylu moze wyrobic zle nawyki. Przyznaj, obiektywnie, czy uwazasz shotokan za kompletny styl...? Nie wiem, czy w shotokan sa low-kicki, uderzenia na twarz...? Jak wyglada garda...? Przemysl to. Pozdrawiam. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę, który ćwiczył Oyama Karate... Dość dziwnie to wyglądało, przyznają, ale jak zastosował mi wysokie kopnięcie okrężne, to myślałem, że padnę, mimo że zatrzymał nogę...

Znowu miałem okazję patrzeć na jeden czy dwa treningi kickboxingu - robi to całkiem niemałe wrażenie, ale o ile się zdołałem zorientować, to strasznie siłowy sport.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cardinal - karate ma w repertuarze duzo 'efektownych' kopniec. Ale mimo wszystko nie sa one efektywne. Zycze duzo zdrowia komus, kto zacznie machac nozka przed nosem zapasnika. Wejscie w nogi murowane.

W zalozeniu kazda sztuka walki jest sportem silowym. Sa wyjatki oczywiscie (tai-chi :D ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam. Errol jestem :) Chciałem zrobić kącik o Sztukach Walki do Action Maga. No ale nie wyszło bo Qnikowi się nie spodobał pomysł. Teraz najprawdopodobniej wyślę ten kącik do AM Sport. To się niestety wiąże z mniejszą objętością kącika. Widzę że dużo osób tutaj się interesuje tym tematem, zatem wzywam do przekonywania Qnika aby dał szansę temu kącikowi.

Ps. Qniku nie chodzi mi o to żebyś się litował tutaj, tylko zastanowił się nad tym. To że ty się nie interesujesz pewnymi sprawami to nie znaczy że inni też mają się tym nie interesować.

Ps2. Sztuki walki nie są typowym sportem. W wielu kulturach są uznawane za element kultury. SW to nie tylko lanie w mordę przeciwnika ale również sposób na życie. Inne sporty nie rozwijają w tak szybki i skuteczny sposób jak inne sporty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AM co prawda nie czytuję, ale i tak życzę ci, żeby twój kącik tam się znalazł. Try harder^^

zalozeniu kazda sztuka walki jest sportem silowym. Sa wyjatki oczywiscie (tai-chi ).
Jak dla mnie niekoniecznie. Są takie, które polegają w większym stopniu na sile ciosów (boks, kickboxing, zapasy, bushido^^) niż technice (wschodnie style). Dla mnie bardzo ciekawym stylem jest aikido, które chyba jako jedyne w takim stopniu wykorzystuje siłę ciosu oponenta przeciwko jemu samemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo chce mi sie wypowaidac na ten temat, powiem tylko, ze pod wzgledem skutecznosci nic nie pobije tajskiego boksu i krav maga, reszte mzoan trenowac dla przyjemnosci, wzmocnienia ciala, ale na ulicy Wam to raczej nic nie da, bedziecie chyba umieli tylko szybciej sperdalac przed dresami.

I jeszcze jedna sprawa, zna ktos moze mioejsce w Warszawie, gdzie mozna uczyc sie sportowej odmiany wu-shu, z duza ilosci akrobacji, po prostu pokazowke. Nie tam zadne samoobronne badziewia, jedynie nauczyc sie pokazywac piekno wushu...

Jesli czegos takiego nie ma, to pojde na capoeira, ale widowiskowe wushu, by sie bardziej mi podobalo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja sie nie zgodze. Dam ci trochę historii. Gdy Masutatsu Oyama(Kyokushin Karate) przebywał w Bankoku zostało rzucone wyzwanie jego szkole przez boks tajski. Na ulicach dochodziło do rozrób przed tym pojedynkiem. Kyokushinowcy wygrywają dwie z trzech walk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...