Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Countess

Rozwiązany: Komputer do grafiki, gier, obróbki filmów i dźwięku - do 10 000

Polecane posty

Czy istnieją jakieś jeszcze bardziej wydajne procesory? Tak naprawdę bardziej wydajne, a nie "kosmetycznie" od i7-4930K?

Jest jeszcze i7 4960X, ale sens dopłaty kolejnych 2500 złotych do niego jest żaden ;)

Co do samego Sabertootha to ostrzegam, że ta płyta, przynajmniej egzemplarz, który ja posiadam, lubi mieć tak zwany "podwójny start", jeśli odłączysz listwę zasilającą od prądu. Jest to normalne i nie ma się czego obawiać, jeśli komputer po odłączeniu od prądu będzie Ci się uruchamiał 2 razy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz LGA2011 to daj to chłodzenie:

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d14-se2011-120-140mm-nh-d14-se2011-551756/

1. Do 4960X nie opłaca się dokładać, bo zyskujesz tylko trochę cache więcej, a cena spora.

2. Co do obudów, to ta wygląda całkiem śmiesznie:

http://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-primo-ultimate-ph-es813p-bl-616450/

Ma też zasilacz montowany, uwaga, pionowo, więc niezła rewolucja. Jak wolisz standardowe rozwiązania to np.:

http://www.morele.net/obudowa-nzxt-phantom-530-ca-ph530-b1-611543/

http://www.morele.net/obudowa-bitfenix-colossus-big-tower-venom-zielony-led-czarna-z-oknem-bfc-cls-500-kkwg1-rp-496072/

http://www.morele.net/obudowa-bitfenix-colossus-big-tower-blue-led-bial-a-z-oknem-bfc-cls-500-wwwb1-rp-496067/

http://www.morele.net/obudowa-nzxt-phantom-big-tower-usb-3-0-biala-phan-001wt-505182/

Mnie się akurat bardzo podobają Colossi choć akurat nie ma tej wersji kolorystycznej, którą bym preferował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeon - po to mi Sabertooth bo ma dużo gniazd USB 2.0, a ja mam na stałe 4 takowe zajęte pereferiami, a chociaż ze dwa dodatkowe wolne zawsze się przydadzą. Poza tym wygląda na dobrą płytę, a ja nie chcę na niczym oszczędzać w tym pececie. Ściągając trochę z Dr. Frankenstein'a chcę "stworzyć potwora" ;)

Zgodnie z radą osoby bardziej doświadczonej skreślam obudowę Venom z listy - jak jest kiepsko wentylowana, to beee. A z tych dwóch obudow, które wcześniej podałeś: ARC XL i Cooler Master oraz Phantoma Big Tower (szkoda, że biały, ale cóż), to która jest "najzimniejsza"?

Co do cichości wentylatora - jest to dla mnie drugorzędna kwestia względem dużych możliwości chłodzących.

Ationx - co to znaczy będzie się uruchamiał dwa razy? W sensie włączę go i on zaraz się zrestartuje? Może jestem głupia, ale przez kilkanaście lat posiadania komputerów nigdy nie miałam do czynienia ze zwjawiskiem "podwójny start".

Co do listwy, to i tak jej nie mam. Mam interesującą, abstrakcyjną konstrukcję z rozgałęziaczy "Zdiełanow w CCCP" własnej roboty, której nigdy nie odłączam od prądu (no chyba, że już naprawdę szaleje burza na skalę conajmniej tropikalną).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzeń to zostałbym przy Phanteksie. Jest już dostępny, a w razie czego są też inne wersje kolorystyczne.

Z bud brałbym albo http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-arc-xl-okno-usb3-0-fd-ca-arc-xl-bl-w-612967/ albo http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-haf-x-czarna-bez-zasilacza-rc-942-kkn1-326773/

Obie są ok i zapewnią bardzo dobrą wentylację. Ja tam brałbym Fractala, ale to kwestia gustu - lubię taki stonowany wygląd :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem bardziej skłonna Fractalowi. Pal licho wygląd, ma więcej miejsca na dyski, sloty "napędowe" są mi potrzebne tylko na nagrywarkę DVD/Blu-Ray i dodatkowy czytnik DVD/BluRay.

A więc stawiam na Phanteks.

Jeszcze jedno. Polecacie jakieś dodatkowe chłodzenie karty graficznej? Zawsze mi się grzeją, przez co po dłuższej pracy spada im wydajność. Wycwaniłam się i do tej pory otwierałam obudowę i dostawiałam jeszcze też sowiecki wiatrak - dzięki niemu nawet po kilku godzinach intensywnej gry w momencie gdy dużo się działo na ekranie temteratura karty nie przekraczała 39 stopni Celsjusza. Wolałabym jednek tym razem nie musieć stosować takich "partyzanckich" metod.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ationx - co to znaczy będzie się uruchamiał dwa razy? W sensie włączę go i on zaraz się zrestartuje? Może jestem głupia, ale przez kilkanaście lat posiadania komputerów nigdy nie miałam do czynienia ze zwjawiskiem "podwójny start".

Co do listwy, to i tak jej nie mam. Mam interesującą, abstrakcyjną konstrukcję z rozgałęziaczy "Zdiełanow w CCCP" własnej roboty, której nigdy nie odłączam od prądu (no chyba, że już naprawdę szaleje burza na skalę conajmniej tropikalną).

Podwójny start na tej płycie polega na tym, że wciskasz Power na obudowie, komputer załącza Ci się na ułamek sekundy po czym od razu gaśnie jakby stracił zasilanie. Czekasz około 5 sekund i uruchamia się sam ponownie bez żadnych problemów. Nie wiem czemu, ale spora część płyt Asusa ma problemy z podwójnym startem/z zapamiętywaniem ustawień BIOS po odcięciu zasilania. Mam w szafie gdzieś Asus M4A89TD Pro to też przy uruchamianiu po dłuższym czasie odłączenia od prądu jest problem z załadowaniem, trzeba resetować kompa i dopiero za drugim albo którymś razem uruchamia się jak trzeba. Akurat w tej płycie może to być też wina walniętej baterii na BIOS, ale nie chce mi się jej zmieniać.

Niemniej jak nie odłączasz kompa od zasilania to Sabertooth będzie działał bez najmniejszych zgrzytów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ationx - czyli nie brzmi to tak strasznie. Zostanę przy tym Sabertoothie.

Xeon - nigdy nie miałam zamiaru modyfikować samej karty. Myślałam właśnie o zafundowaniu jej "prywatnej klimatyzacji" dodatkowej. Pamiętam, że widziałam u kogoś w skrzynce umieszczone zaraz pod kartą jakieś rurki, które ponoć wydzielały dodatkowe zimno. Coś jak chłodnica? (tak wiem, pewnie zaraz wszyscy padną ze śmiechu z mojej ignorancji). ;)

Jestem zdecydowana na Fractala, a dodatkowo wezmę i tak te 3 wiatraki. Spectre ma większe obroty od tych Phanteksu. Im chłodniej tym lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem, pewnie zaraz wszyscy padną ze śmiechu z mojej ignorancji

Nieprawda.

Te rurki to chłodzenie cieczą, za mały budżet na takie coś. To, co widziałaś to węże z ową cieczą podłączone do bloku, który pełni funkcję odprowadzania ciepła z GPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, ciężko mi oszacować, ale powyżej tysiąca. Musiałabyś pytać na forach o LC, bo ja akurat nie jestem na bieżąco z modelami chłodnic i pomp. Potrzebujesz jeszcze obudowy z otworami na węże (FD chyba je ma).

Ogółem to musisz kupić płyn i ew. barwnik do niego, węże o odpowiedniej grubości (min. 1 cm średnicy wewnętrznej), złączki, bloki na CPU/GPU (na płytę raczej się nie opłaca), dobrą pompę z wysokim podnoszeniem słupa wody, chłodnicę lub nawet dwie, rezerwuar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ationx - czyli nie brzmi to tak strasznie. Zostanę przy tym Sabertoothie.

Oczywiście nie twierdzę, że jak kupisz Sabertootha to też będzie Ci robił takie cyrki przy odcięciu prądu. Możliwe też, że jest to wina BIOS. Nawet nie wiem jaką wersję w nim mam, Asus jak ją przysyłał to został jedynie poproszony o to, aby wgrali do niego BIOS zdolny obsłużyć Iby Bridge-E, a wersji, które obsługują te najnowsze procesory jest kilka, może akurat mi wgrali którąś z mniej dopracowanych i stąd te problemy. Na innej wersji BIOS może tego problemu nie być, bo akurat o płytach X79 nie czytałem, aby miały problemy z podwójnym startem.

Na niektórych chipsetach takie zjawisko było wręcz normalne, jak komputer uruchamiał się za pierwszym razem to użytkownik bał się, że zaczyna się psuć :D

Co do LC to zabawa dla pasjonatów. Złożysz coś raz, a potem jak wymieniasz grafikę to często trzeba też kupować kolejny blok wodny, bo poprzedni nie pasuje do nowej karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeon - mi w wypadku tego chłodzenia nie chodziło o CPU i7, tylko o dodatkowe chłodzenie grafiki poza tymi 3 wentylami w obudowie. Karty zawsze mi się grzeją. Na pewno się nie obrażam, bo nie mam o co. Kompletnie się na LC nie znam, poza tym już po opisie wygląda to dla mnie zwyczajnie zbyt abstrakcyjnie. Nie wspominając, że nie mogłabym spać spokojnie wiedząc, że mam jakąś ciecz w komputerze, za bardzo bałabym się przecieku, więc nawet nie mam zamiaru się w to bawić. A może są jakieś dodatkowe wentylatory takie jak ten Phanteks na CPU, tylko które można zaistalować nad/obok/pod kartą graficzną żeby dodatkowo dmuchały?

Ationx - dzięki za szczegółowe opisanie zjawiska. W razie czego nie będę od razu panikować :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiedzę to musisz mieć, bo musisz umieć chłodzenie to eksploatować. Jak dobrze ktoś Ci założy, to przecieków nie będzie, chociaż mogą owe wystąpić przy wymianie płynu. Możesz zainstalować wentylator na boku, ale zazwyczaj mało co on daje.

Ja LC traktuję jako mój cel w kompie, którego pewnie nigdy nie osiągnę - nie tyle ze względów finansowych, co z lenistwa. Widok z odpowiednią obudową z oknem i LEDami jest nieziemski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeon - i tak właśnie zrobię jak radzisz. Kupię jeszcze jeden wentyl. Dzięki, że chciało Ci się to wszystko mi rozrysować.

W ogóle dziękuję Wam wszystkim, że chciało wam się "użerać z ciemną masą" harware'ową jaką jestem. Grzebać to ja mogę pod machą samochodu, ale w kwestii bebechów komputerowych jestem niedouczony osioł :)

Muszę teraz to wszystko teraz zebrać na jedną listę i wygląda na to, że po niedzieli przechodzę do fazy 2 - ściąganie sprzętu. Prosiłabym jednak jeszcze o nie zamykanie tematu, gdyby jakiś kwiatek miał wyskoczyć po drodze. Nie wiem co prawda jaki, ale na 100% odetchnę dopiero jak już wszystko zmontują, odpali się peceta i będzie śmigał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok opóźnienia - ale tak to bywa z planami. Wypadek w rodzinie, koszty rehabilitacji i musiałam odłożyć moje "ambitne" plany na później. Trochę zmieniło się na rynku i prosiłabym gdybyście mogli rzucić okiem na zupdatowaną konfigurację (choć sporo zostało z tej starej). Jestem gotowa na to, że pewnie na pierwszy rzut oka będzie widać, że składał tę listę kompletny amator-ciemna-masa.

http://www.morele.ne...ory/info/8R7SX/

Z góry dziękuję za odpowiedź i cierpliwość ze mną smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/inventory/info/ZR5qg1/

Po kolei:

1) Proponuję przejście na nową platformę, w tym pamięci DDR4, zważywszy, że w przyszłym roku mają debiutować mainstreamowe procesory je obsługujące, to ew. upgrade zestawu może się okazać prostszy.

2) Nie ma sensu brać upiornie drugiej płyty, chyba, że będą potrzebne wynalazki typu wiele kart sieciowych itp.

3) Nie ma też sensu brać droższej niż podstawowa nagrywarka Blu-ray.

4) Po przeczytaniu wątku, brałbym Zotaca. 5 lat gwarancji po zarejestrowaniu powinno być lekarstwem na nerwy. Jeśli to nie wystarczy to zastanawiałbym się już raczej w ogóle na pójście w Quadro do renderingu i kupienie czegoś pokroju GTX 970 do gier.

5) Jeśli potrzebna jest większa powierzchnia dyskowa to najpierw zastanowiłbym się ile jej potrzeba i czy ona jest potrzebna do b. wydajnej pracy, czy do backupów. W pierwszej wersji zastanowiłbym się w pierwszej kolejności nad Ultrastarami (Hitachi Ultrastar 7k4000) zamiast ww. dysków. W drugiej opcji zastanowiłbym się nad NAS-em, dyskami typu WD Red lub zewnętrznymi typu Seagate Backup Plus.

6) Dałem najszybszy SSD z będących w rozsądnych cenach - można w razie potrzeby ograniczyć się do Cruciala MX100/M550, tudzież Plextora M6S.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się przeglądać całego tematu, ale po co wziąłeś i7 5930K, skoro i7 5920K po podkręceniu oferuje właściwie identyczną wydajność, a jest tańszy o 700 zł?

Warto też wspomnieć, że jeżeli uda się sfinalizować zakup do 27 grudnia (taka data musi widnieć na dowodzie zakupu), to można wziąć udział w promocji TopTechCashback i po ~3 miesiącach odzyskać kilkaset zł.

I jakoś mi się nie widzi branie GTX 980, skoro kilkanaście procent wolniejszy GTX 970 jest tańszy o ~1/3.

Co do SSD, to warto wspomnieć, że Samsung udziela na niego 10-letniej gwarancji (i to chyba bez limitu zapisanych danych).

PS Jak widzę taką cenę za 16GB pamięci o całkiem przeciętnych parametrach, to aż mnie skręca...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu i7-5930K? Liczba linii PCI-E - komputery do renderingu zawsze kończą na byciu rozbudowywanymi (a np. wyniki transferów dysków na M.2/PCI-E wyglądają zachęcająco). Jeśli nie będzie to i7-5820K wystarczy.

W renderingu, GTX 980 ma większą przewagę nad GTX 970 niż w grach - raczej nie uzasadniającą do końca dopłaty, ale alternatywą jest droższy i mniej wydajny K4000.

PS Inne pamięci są jeszcze dużo, dużo droższe. A o szybszych DDR4 można powiedzieć wszystko tylko, że nie są stabilne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irenez - Co do drogości płyty, to nie chcę sobie zamykać furtki przed dokładaniem sprzętu do niej, a na to musi być miejsce. Łatwiej raz kupić coś "większego" niż potem musieć nie dość, że dokupować komponent, to jescze wymieniać płytę. Przynajmniej tak widzi to ciapa mojego pokroju. A jeśli chodzi o pamięć, to nie lepsza wersja 2x8GB? Ile slotów na RAM ma ta płyta główna? Nie chcę zapchać wszystkich mniejszymi kośćmi, wolałabym, żeby zostały mi ze dwa dodatkowe, bo RAM z biegiem czasu ma zwyczaj zwiększać zapotrzebowanie. Nie chcę zamykać sobie drogi na zasadzie nowa płyta albo cały nowy zestaw pamięci. Nie lepiej więc kupić 2x8 a potem np. kolejne 2x8? Jak widzisz tą płytę http://www.morele.ne...aming-7-649064/ ? I ten RAM http://www.morele.ne...d240fsa-690549/ ?

Co do Zotaca - tu najbardziej pewnie wychodzi moja "ciemna masa", Zotac w porównaniu ma mniejsze "numerki", a EVGA ponoć lepsze chłodzenie.

Na dyskach to już kompletnie się nie znam, ale wiem, że jestem "śmieciarzem-chomikiem". Nie dość, że potrzebuję MASY miejsca, to jeszcze chcę poprzerzucać w końcu rzeczy ze starych dysków, które mam z dwóch poprzednich pecetów, w tym jeden pamiętający system ATA. W tym wypadku im więcej tym lepiej dla mnie. Poza tym, na wydajności też mi zależy. Najlepiej, żeby były pieruńsko wydajne i miały duże rozmiary. Co myślisz o tym dysku twardym http://www.morele.ne...003fzex-614591/ ? A SSD nie wystarczy 256 Samsunga?

Kolejne pytanie: dlaczego słabszy zasilacz? Jeśli np. dokupię dodatkową kartę graficzną za jakiś czas, to 750 tego już nie uciągnie. Na chłopski rozum zakup "na zapas" jest chyba lepszy?

Co do napędów, przezorność każe mi mieć 2, w tym jedną nagrywarkę blu-ray. Z LG mam złe wspomnienia, a przegrywać coś w razie czego wolę "w locie". Robienie kopii na dysk a potem zgrywanie zawsze doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Wydatek na wygodę, coś jak na zasadzie wyrzucenia trochę więcej i kupienia automatycznego ekspresu do kawy zamiast ręcznego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Gaminga 7 można w sumie dołożyć, myślałem raczej o płytach typu Sabertoothów, które na tej platformie czasami oferowały mniej niż tańsze dyski. Płyty pod LGA 2011-v3 są w architekturze Quad-Chan (czytaj: czwórka kości sprzężonych ze sobą), nie Dual-Chan i mają po 8 slotów na pamięci. RAM podany przez ciebie ma słabsze parametry.

Z EVGA trochę użytkowników europejskich wspomina o problemach z serwisem, a także o dużym rozrzucie temperatur pod obciążeniem. Co prawda, wydaje się, że nie ma ten model, aż takich zawirowań z firmwarem jak GTX 970, ale jeśli już patrzeć na zegary, a nie patrzeć na ceny to "wersja gamingowa" od Gigabyte'a oraz Zotac AMP! Extreme znowu są szybsze.

Blacki kuszą jedynie 5 latami gwarancji (i niczym więcej). Jak ma być pioruńsko szybko dla chomika to proponowane przeze mnie HDD należy połączyć w RAID 0 i pomyśleć o Redach jako coś, co się może przyda. Jak musi być wydajnie to wracamy do Ultrastarów.

Jeśli jest się pewnym, że będzie chciało robić SLI to http://www.morele.net/zasilacz-super-flower-leadex-1000w-80plus-platinum-modularny-sf-1000f14mp-white-621324/

Z drugiej strony jak się nie jest pewnym, to bym nie brał zapasu mocy i najwyżej wymienił też zasilacz przy upgradzie (chętni na Superflowera, Seasonica itp. zawsze się znajdą).

Nie ma sensu robić backu-upów na Blu-ray. Po prostu nie ma - to się bardzo szybciej stanie droższym interesem niż domowy NAS w RAID 5/dyski zewnętrzne. Co do jakości nagrywarek, to w tej chwili jest ona identyczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest się pewnym, że będzie chciało robić SLI to http://www.morele.ne...p-white-621324/
Ale to chyba pod Tri-SLI, bo do 2xGTX 980 to 750W nadal będzie miało olbrzymi zapas (klik), szczególnie że ten SF ma wg producenta tylko jedną linię (to w ogóle możliwe z takimi prądami?).
PS Inne pamięci są jeszcze dużo, dużo droższe. A o szybszych DDR4 można powiedzieć wszystko tylko, że nie są stabilne.
Ja nie mówię, żeby pchać się w jeszcze szybsze (i droższe) pamięci, tylko ubolewam nad tą raczkującą technologią.

Tyle dobrze, że póki co muszą je kupować tylko profesjonaliści, dla których dodatkowe 400 zł to nie tragedia.

@down

Za proline:

W związku z tym, wraz z premierą standardu ATX12V v2.0, konieczne stało się montowanie w zasilaczach układu ograniczającego prąd na każdej linii zasilającej poniżej 240VA, w szczególności dla linii +12V do 20A (12V x 20A = 240VA).

Dlaczego wyznaczono akurat wartość 240VA? Otóż jest to maksimum rekomendowane dla urządzeń elektrycznych, do których konsument może mieć przypadkowy dostęp. Mówiąc wprost, ma to zapobiec porażeniu prądem przy manipulowaniu wewnątrz komputera, oraz co ważniejsze ma to zapobiec powstawaniu ryzyka pożaru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irenez - Ok, to biorą tą płytę główną. Pamięc quad, tylko czy w takim razie lepiej wziąć 2400MHz czy 2666MHz? I na co łopatologicznie przekłada się CL? CL14, CL15, CL16... Krótko mówiąc, która lepsza, ta, którą podałeś czy wersja 2666MHz CL16 http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-4x4gb-2666mhz-ddr4-cl16-cmk16gx4m4a2666c16r-690547/ ?

Co do karty graficznej, to w takim razie ta http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-980-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-3xdp-gv-n980g1-gaming-4gd-690632/ czy ta http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-980-amp-omega-edition-4gb-ddr5-256-bit-hdmi-dvi-3xdp-zt-90202-10p-667976/ ?

"Jak ma być pioruńsko szybko dla chomika to proponowane przeze mnie HDD należy połączyć w RAID 0 i pomyśleć o Redach jako coś, co się może przyda." Ale Ty zaproponowałeś Caviar Blue, a nie Red, w dodatku tylko 1TB więc już mi się miesza. To Blue czy Red? Poza tym "należy połączyć w RAID 0"... A sproszkowany dziub kruka wymieszać z łapkami ropuchy o północy przy pełni księżyca... Ja naprawdę jestem głupią babą w tej tematyce, znam się na innych rzeczach i ich się trzymam. Proszę, łopatologicznie do mnie mów ;) A może zrobić tak, że wziąć Ultrastara 2TB do "roboty", a np. 1 czy 2TB WD Red'a na "śmieciarnię"? To by miało sens? Bo jeden 3TB Ultrastar za prawie 1300zeta, to nawet przy pewnej "płynności" granicy cenowej zaczyna już trochę za bardzo naciągać mi budżet, zwłaszcza, że chciałabym jeszcze sprawić sobie nowy monitor, a moje oko zawisło na Asusie PB287Q. A takie "puzlowe" 4TB to i więcej miejsca, a w końcu na archiwum prac i plików multimedialnych nie wiadomo jakiego dysku już nie potrzeba chyba.

Zdecyduję się na ten zasilacz 1000W z Superflowera, który podałeś.

W sumie masz rację z tymi napędami, na dobrą sprawę sama nie pamiętam, kiedy coś nagrywałam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...