Jump to content
Countess

Rozwiązany: Komputer do grafiki, gier, obróbki filmów i dźwięku - do 10 000

Recommended Posts

Przyszedł czas na nowy komputer, a ja cierpię na syndrom: wiem, co chcę, ale kompletnie się nie znam. To znaczy, że wiem do czego chcę wykorzystywać komputer i z jakiej półki ma być sprzęt, ale z powodu braku należytej, aktualnej wiedzy na temat hardware'u nie mam pojęcia co wybrać (a sprzedawcom ufam z przymrużeniem oka). Z wielką niechęcią przyznaję się do bycia w tym temacie kompletną "panną w opałach" wink_prosty.gif Dlatego też przychodzę na forum magazynu, który jest częścią mojego życia od kilkunastu lat licząc na pomoc.

• Budżet na komputer: do 10 000 zł

• Części do kupienia: Skrzynka z bebechami

• Czy wliczyć system w cenę: Tak

• Zastosowanie komputera: rendenring 3D (animacje i obrazy, DAZ3D, Poser, Blender, Zbrush, Maya, który akurat jest mi potrzebny do danego projektu) grafika rastrowa (Adobe Photoshop obecnie CS6, ale robię częste upgrady), vectorowa, obróbka filmów HD (Sony Vegas, Adobe Premiere, Adobe After Effects), obróbka i tworzenie dźwięku/muzyki (Sony Acid, Magix Music Maker) i oczywiście granie, najchętniej na najwyższych detalach w GTA V jak w końcu wyjdzie na PC i nowe, wymagające produkcje przez najbliższe kilka lat. Cóż mogę powiedzieć o takim zakresie zapotrzebowania? Lubię dłubać w pikselach wszelakiego rodzaju, ale jak już, to porządnym sprzętem, a nie "dłutkiem i młotkiem", a podczas grania powiem iście prostacko i amatorsko: patrzeć na ładne obrazki (w tym ładnie rozbryzgujące się mózgi na ścianach)wink_prosty.gif

• Preferowany sklep: W Radomiu. Właściwie to mam zaufany sklep z ludźmi, którzy ten komputer skręcą i nie zedrą ze mnie skóry. Potrzebuję tak naprawdę tylko konfiguracji z przybliżonymi kwotami, bo jeśli chodzi o sam dobór hardware'u to moje potrzeby nie leżą za bardzo w polu "codziennego zapotrzebowania" z jakim mają do czynienia.

• Rozdzielczość monitora: Obecny 1680x1050, ale wolę dokupić w razie czego monitor do sprzętu niż kupować sprzęt pod monitor, więc proszę się nim nie sugerować, najwyżej napisać jaki monitor powinnam ewentualnie dokupić.

• Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie znam się na tym, nie umiem, boję się. Więc tylko w ostatecznej ostateczności po kilku latach gdy okaże się to absolutnie konieczne wink_prosty.gif

• Dodatkowe uwagi: Chłodzenie rodem z Syberii. Już dwa komputery w życiu musiałam "dochładzać" oryginalnym, radzieckim wentylatorem, bo ich chłodzenie nie dawało rady. Mam dosyć. Chcę, żeby w lecie wreszcie chłodził mnie, a nie PC wink_prosty.gif Dlatego proszę o radę o jakąś "Królową nad królowe" chłodzenia.

Błagam o pomoc smile_prosty.gif

• Upvote 1

Proponuję taki zestaw:

http://www.morele.net/inventory/info/tJkCKl/

Czterordzeniowy procesor z Hyper-Threading, wydajne chłodzenie na niego, porządna płyta główna, 16 GB RAM, bardzo wydajna karta graficzna, dysk 2TB na dane, dysk SSD 256 GB na system i najczęściej używane gry/programy, porządna obudowa, modularny zasilacz z wyższej półki, Windows 8.1.

Procesor, płyta i chłodzenie przygotowane z myślą o podkręcaniu. Jest to dość proste i naprawdę ciężko cokolwiek zepsuć ;) W sieci masz pełno poradników, wystarczy 20 minut lektury i już podstawy niezbędne do przyzwoitego OC się zna.

Jak chcesz oszczędzić to można wziąć ew. tańszą obudowę czy kartę zmienić na GTX 780 GHz Edition, ale w sumie i tak zostało sporo budżetu.

Co do monitora - przydałoby się kupić coś z większą rozdzielczością, powiedz tylko w jaki rozmiar przekątnej celujesz.

Dirian - dziękuję bardzo za pomoc. Sama bym sobie nie poradziła. Co do monitora to jeśli idzie o przekątną - powiem prostacko, jak największa, lubię sobie psuć oczy wink_prosty.gif Mam tylko pytanie co do karty graficznej: Nie lepiej zainwestować w nowego GeForce'a Ti 6GB zamiast 3GB? Pytanie może głupie, ale ja w kwestii hardware'u umiem tylko patrzeć na cyferki i widzieć "większe", choć wiem, że prawdopodobnie bredzę.

Co do OC, kiedy przewidujesz, że stanie się ono konieczne (pi razy oko, bo wiadomo, że postępu nikt nie jest w stanie przewidzieć)? Przyznaję, że jak najdłużej chciałabym się nie mierzyć z tym moim osobistym "mrocznym widmem". wink_prosty.gif A przy takim postępie z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu ostatniej dekady, to najchętniej wcale. Najchętniej, żeby to był sprzęt z "czasem na zapas". Moje komputery idą na emeryturę po ok. 5 latach z czego nawet ostatnie podrygi czyniły na poziomie przynajmniej przyzwoitym i jako tako dającym radę z ówczesną nową generacją. Więc wolę nawet wybulić jeszcze trochę, a mieć dłużej spokój, zwłaszcza, że zestaw i tak zamknął się poniżej budżetu.

Edited by Countess

@Dirian

Dwa procesory Ci się wrzuciły. Jak odjąć 1 to cena będzie trochę ponad 7400.

Skoro jest kasa to może by iść w 6 rdzeni i 12 wątków?

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4930k-12m-cache-do-3-90-ghz-box-bx80633i74930k-604822/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x79a-gd65-8d-intel-x79-lga-2011-5xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-x79a-gd65-8d-432222/

albo nawet Sabertooth

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-sabertooth-x79-s2011-8ddr3-raid-usb3-glan-atx-432420/

(kozacka płyta, mam obecnie w jednej skrzynce, świetna jest :) ).

Do takich szerokich zastosowań się powinno przydać, jak nie teraz to pewnie niebawem skoro często aktualizujesz wersję posiadanych programów.

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.

http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-266770/

to ta usługa.

Jeśli będziesz zamawiał to przy zamówieniu w polu kod promocyjny wpisz

O44Y129AC8

i naciśnij obok wyślij to koszt montażu się na 1 złoty a wysyłka będzie darmowa.

Zamiennie zamiast montażu możesz wybrać pendrive, dokładnie ten

http://www.morele.net/pendrive-good-ram-gooddrive-twister-4gb-czarny-196953/

Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu

WP35ZXZG5A

Właśnie przez noc mnie oświeciło czy by nie zapytać o jeszcze mocniejszy procesor. Tak jak napisał Ationx - nawet jak jeszcze nie teraz, to za chwilę pewnie się przyda, a jak już kupuję, to wolę "na zapas".

Jeszcze jedno pytanie. Zapewne głupie, ale jak to mówią, kto pyta, nie błądzi. Windows 8 - czy wybranie wersji 7 miałoby wpływ na wydajność sprzętu? Chodzi mi po prostu o to, że za nic ta kafelkowo-smartfonowa oprawa ósemki do mnie nie przemawia. Jeśli to naprawdę będzie mieć wpływ na możliwości komputera to oczywiście się zmuszę do przestawienia, ale jeśli nie, to wolałabym pozostać z dinozaurami w epoce aero-łupanego.

Co do płyty głównej - a co ma wygląd? Jedyne co widzę moim ignoranckim okiem, to że Sabertooth ma więcej wejść USB 2.0, a ja mam trochę peryferiów operujących na tych gniazdach (mysz, klawiatura, mikrofon, drukarka) - 4 zajęte, a dodatkowe zawsze się przyda.

Edited by Countess

A pulpit będzie "normalny" przy tym programie?

Dirian - wydajność jest moim priorytetem. Jeśli jednak 7 professional miałoby zapewnić takie same osiągi, a uwolnić mnie od tego wstrętnego UI z 8, to jak najbardziej warto. Pluję wręcz jadem jak widzę ten sztandarowy, nowy pulpit.

Jeśli tak, to ulga. Pulpit Windows 8 znam tylko w wersji kaflowej - tej jaką Microsoft chwali się w każdej reklamie (czy każdym sponsorowanym przez siebie filmie czy serialu). Pstrokate prostokąty na dzień dobry. Dostaję od tego szewskiej pasji. Jeśli wersja 8.1 pozwala na ustawienie normalnego pulpitu jak w 7, XP czy jakimkolwiek innym wcześniejszym (stare, dobre ikony na wybranej przez siebie pstrokatej tapecie nie zasłoniętej stroną z zeszytu od geometrii w wersji technicolor) to możliwe, że się z tym Windowsem dogadam.

Wtrącę tak tylko od siebie, że jeśli chodzi o W8.1 to fakt, śmiga minimalnie szybciej od 7, jednak... ja nie mogę się dogadać z tym systemem. Mam go na lapku i choćby głupie sterowniki do grafiki czy przeglądarka internetowa to jeden wielki żart. Grafikę dedykowaną musiałem wyłączyć w biosie a jedyna przeglądarka, która działa poprawnie to Opera. Jak dla mnie więcej problemów z tym systemem niż to wszystko warte. No ale to tyczy się lapka, ze stacjonarką może jest lepiej ;x Tak czy inaczej ja jeszcze długo nie zainstaluje tego systemu na stacjonarce. Musiałem to napisać... :P

Edited by Darkvampir

U mnie również W8 dociągnął sobie wszystkie sterowniki automatycznie, nawet nic nie musiałem instalować. Z kompatybilnością też nie mam najmniejszych problemów, wszystkie przeglądarki działają poprawnie. Trzeba też wspomnieć o szybkości uruchamiania i zamykania tego systemu, robi to w kilka sekund! W porównaniu do W7, różnica jest miażdżąca.

Poza tym instalacja darmowego programu classicshell link do strony producenta - http://www.classicshell.net/ załatwia sprawę z niewygodnymi jak dla mnie kafelkami. Przywraca menu start i po zalogowaniu Windows loguje się bezpośrednio do klasycznego Pulpitu. jednymi słowy instalujesz i masz wszystko po staremu :).

Ja pracowałem na kafelkach dość krótko i uznałem je za całkiem niezłą innowacyjność. Kwestia wprawy, ciekaw jestem natomiast czy łatwiej jest się uczyć Windowsa (od całkowitych podstaw, pierwszy kontakt z kompem) 7 czy 8.

Przekonałam się do tej 8-emki.

Jak na razie sprawa wygląda tak: zestaw zaproponowany przez Diriana tylko z płytą główną Sabertooth i procesorem Core i7-4930K

Jest tylko mały problem. Obudowa jest za mała. Niby "na duś" się wszystko zmieści, ale wiadomo, że lepsza by była taka, w której hardware nie tłoczyłby się jak sardynki w puszcze, także ze względu na nagrzewanie się sprzętu nawzajem. Poza tym, jestem leniwa. Nie lubię archiwizować danych poza komputerem ani za bardzo ich sortować. Dlatego w ramach "archiwum" przenoszę do nowego peceta stare dyski twarde (wywalę dopiero jak padną trupem wink_prosty.gif), a i te 2TB spokojnie zapełnię, więc i jeden albo i dwa takie następne z czasem wstawię. Dlatego chciałabym się zapytać czy macie propozycje jakichś inny skrzynek, większych. Mogą być szpetne jak noc i wielkie jak zmywarka, mam gdzieś wygląd komputera. Zależy mi na ich wysokiej "wydajności chłodzącej" i pojemności. Może być droższa od tej.

Pytanie co do chłodzenia: lepsze to z pierwotnej listy czy to od Zalman'a http://www.morele.ne...cnps12x-448280/? To drugie zostało mi polecone.

I jeszcze jedna rzecz. Bużdet mi się trochę zmienił (w pozytywny sposób), uelastycznił można powiedzieć. Czy istnieją jakieś jeszcze bardziej wydajne procesory? Tak naprawdę bardziej wydajne, a nie "kosmetycznie" od i7-4930K?

Przy takiej kwocie kilka stów w jedną czy drugą stronę na obudowie i procesorze już nie zrobi mi różnicy. 10 000 czy 10 900 to już nie różnica.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...