Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Countess

Rozwiązany: Komputer do grafiki, gier, obróbki filmów i dźwięku - do 10 000

Polecane posty

CL to opóźnienia, generalnie im niższe, tym lepiej. Co do pamięci - 2666 MHz CL16 powinno być ciut szybsze od 2400 MHz CL14, ale nie na tyle by opłacało się dokładać stówę.

Z kart to brałbym 3 opcję - model od Asusa - http://www.morele.ne...oc-4gd5-649282/ - najlepsze chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatologicznie o dyskach:

Zaproponowałem:

1) SSD na system, programy, pluginy i ew. w przypadku wzięcia 512 GB na bieżący projekt/cache, jeśli wystarczy

2) 2xWD Caviar Blue na miejsce na projekty, gry itp., czy inne dane, które będą często odczytywane, warto, żeby były w miarę szybko dostępne. Mogą być te dyski połączone w macierz RAID (0-jeśli decydująca jest szybkość działania, 5-jeśli przezorny zawsze ubezpieczony), nie muszą. W przypadku, jeśli zdecydujesz się założyć macierz, będziesz miała 1 TB dostępny (i widoczny), jeśli nie to masz pełne 2 TB do wykorzystania.

3) W przypadku, jeśli będzie potrzebne jeszcze dodatkowe miejsce na chomikowanie (i wierz mi, doskonale rozumiem taką potrzebę) to masz następujące wybory (od prostszych do bardziej skomplikowanych):

- kupić dysk zewnętrzny typu Seagate Backup Plus 2 TB, czy któregoś rozwiązania od WD

- kupić Redy od WD (nie są zbyt szybkie, ale dobrze znoszą parkowanie i nieaktywność) w potrzebnej pojemności

- kupić Blacki od WD ze względu na gwarancję (5 lat) i większą szybkość działania

- pomyśleć nad zorganizowaniem NAS-a podłączonego do routera

Jeśli stwierdziłabyś, że potrzebne są ci wydajne i trwałe dyski bez bawienia się w RAID - możesz pominąć opcję 2 i 3 - i wziąć Ultrastary. Opłacalność jest niska (cena nieco powala) do średniej (sporo mniejsza liczba padów).

Osobiście pewnie przy tym budżecie wziąłbym pewnie Samsunga 850 Pro (256 lub 512 GB), 2 WD Caviar Blue (1 TB) oraz WD Red 2 TB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kart graficznych chyba zaryzykuję tą EVGA - zdaje się łączyć porządne chłodzenie z mocno podkręconymi zegarami (parametry ma ciut wyższe zarówno od Gigabyte'a i Zotaca). Skoro mówicie, że różnica między 2666MHz CL16, a 2400 MHz CL14 jest nie warta stówy, to grzecznie was posłucham.

Jeśli chodzi o dyski, to od początku miałam zamiar wziąść tego SSD Samsunga na system, programy i cache. Chodziło mi tylko o najlepszy wybór dysków dodatkowych. Po namyśle chyba dla mnie najlepszą opcją będzie wzięcie Ultrastara 2TB na rzeczy, które wymagają więszkej wydajności (przyznaję się w pełni, że czuję się zdecydowanie za głupia na tworzenie macierzy, a przeczucie i tak mi mówi, że 1TB na takim szybszym HDD to dla mnie za mało) i dodatkowo albo WD Blue albo Red 1TB na "trupiarnię" czyli śmieci, które albo mi będą potrzebne kiedyś przez następne 5 lat, albo będą sobie dalej archiwalnie gnić jak od ostatnich 10, ale wolę je gdzieś mieć choćby z prozaicznych względów sentymentalnych (przy niektórych z nich człowiek się trochę narobił). Na taką "trupiarnię" lepszy Blue czy Red (bo 40 zeta przy tej kwocie to już nie różnica)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańszy jest Blue. Znowu wyjdę na tępą krowę, ale jak to mówią "kto pyta nie błądzi". Co to jest to "parkowanie" w wypadku dysków? Ja jestem świetnym kierowcą, parkowanie prostopadłe, równoległe, na ukos czy moją Hondą Prelude w szparach pod supermarketem gdzie nawet właściciele Cinquecento nie odważają się pchać to mnie pryszcz... Ale tu jestem matoł. Cóż, nie można znać się na wszystkim ;) Tobie los m.in. dał głowę do sprzętu, mnie m.in. łapy do kierownicy. Różnorodność czyni świat ciekawszym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. A da się jakoś regulować ten okres, zmniejszyć jego negatywny wpływ na dyski? Najstarszy "chomikowy" dysk jaki posiadam ma już z dychę na karku i dalej działa - choć wyczuwam uchem, że prosi się już o permanentną emeryturę - a przyznaję, że nic z nim nie robiłam poza od przypadku do przypadku korzystaniem z plików na nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w prosty sposób pod Windowsem (dla wszystkich dysków) wink_prosty.gif
Z drugiej strony płyty główne ASRocka (już nawet X99 Extreme3) mają technologię HDD Saver, dzięki której "możesz wyłączać i włączać swoje dyski twarde poprzez oprogramowanie, gdy tylko tego potrzebujesz". O ile im nie brakuje niczego innego, to chyba są opcją wartą rozważenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam złe skojarzenia z ASRock. Z ostatnich 6 płyt głównych jakie posiadałam 2 to były ASRocki - jedna po drugiej. Obydwie się zjarały od jakichś odchyłów napięcia w sieci (po nr. 2 stwierdziłam, że mam gdzieś gwarancję i wybuliłam na inną). Pozostałe 4 w ciągu ponad dekady mogły przejść na emeryturę razem z komputerami w jakich służyły mimo przebywania w dokładnie tej samej lokacji, tych samych warunkach, pobierając prąd z tego samego gniazdka, a nawet i tego samego rozgałęziacza "Zdiełanow w CCCP" (który pracuje bez zarzutu od ponad 25 lat, kilka razy mnie podkusiło na niby nowoczesne, niby bardziej estetyczne drogie listy i siadały po kilku miesiącach). ASRocki nie mogły. Dziękuję tej firmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o promocji, która choć słabo wygląda przy takim budżecie to zawsze coś ;)

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.

Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.

Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego

chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora

http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/

to ta usługa.

Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne

chłodzenie na procesor

http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/

W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać

O44Y129AC8

i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.

Alternatywnie zamiast montażu możesz wybrać kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano

http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n10-nano-621331/

Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu

WP35ZXZG5A

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od składania mam własną ekipę, na której nie zawiodłam się od 10 lat. Ale dobrze wiedzieć o tej dodatkowej karcie wifi, nie zaszkodzi. Dzięki, Ationx :)

Powiecie mi tylko czy ten model Asusa to dobry wybór monitora? Wstrzymuje się z zamówieniem bo czekam na waszą opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten monitor to co najmniej dyskusyjny wybór. 4K to nie jest rozdzielczość do grania, bo pojedynczy GTX 980 tam się udusi. Ba, nawet 2x GTX 980 będą miały problem z nowszymi gramy na wysokich ustawieniach. To jeszcze nie jest czas by pakować się w rozdziałkę 4K.

Chcesz coś większego, to pozostaje 2K - http://www.morele.net/monitor-asus-pb278q-534858/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten monitor to co najmniej dyskusyjny wybór. 4K to nie jest rozdzielczość do grania
Nie wiem, czy monitory radzą sobie z niższymi rozdzielczościami tak dobrze, jak powinny, ale teoretycznie można wykorzystać fakt, że 4K to 2-krotność 1080p (i 3-krotność 720p) i grać właśnie w FullHD, a wyższą rozdzielczość wykorzystywać choćby w obróbce grafiki, gdzie będzie dużą zaletą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z numeru 01/2015 CD-Action, artykuł "Megatest - Ekran dla gracza", str. 113:

"Asus PB287Q radzi sobie z odwzorowaniem barw lepiej niż spora część monitorów wyposażonych w teoretycznie lepszą pod tym względem matrycę IPS. Czas reakcji na poziomie 1ms sprawia, że sprzęt nadaje się do grania równie dobrze co do pracy - by uzyskać 60Hz przy 4K trzeba jednak podłączyć go przez DisplayPort. Nie zabrakło różnego rodzaju przydatnych bajerów: z ciekawszych warto wymienić zastosowanie technologii eliminującej mruganie podświetlenia. Monitor jest bardzo ustawny, możemy go używać w trybie pivot, co przy tej rozdzielczości robi kolosalne wrażenie. Największy minus tego sprzętu to słabe kąty widzenia i przebarwienia, które powstają, gdy popatrzy się na obraz z boku. Cena? Jak dobrze poszukacie, kupicie go za mniej niż 2200zł, a to - patrząc na możliwości i ceny porównywalnej konkurencji - korzystna kwota. Choć oczywiście obiektywnie rzec biorąc, jest drogi...

Plusy: świetne odwzorowanie barw; sporo trybów wyświetlania; podświetlanie matrycy pozbawione migotania; pivot, możliwość regulacji

Minusy: dość słabe kąty; wysoka choć uzasadniona cena

Ocena: 8+"

Czyli mam rozumieć, że redakcja naszego ukochanego magazynu kłamie? Bo to na podstawie ich testu z najnowszego numeru pokierowałam wzrok na ten monitor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, skoro tak twierdzą, to może mają rację, choć testy monitorów z CDA ciężko uznać za super wiarygodne z wiadomych powodów.

Ja go na żywo nie widziałem, założyłem jedynie czysto teoretycznie, że ta matryca nie odwzoruje wspaniale kolorów (bo matryce TN z reguły robią to źle). Są jednak pewne wyjątki i być może ten Asus się do nich zalicza. Najlepiej byłoby przed zakupem obejrzeć go w sklepie i samemu ocenić czy kolory są ok.

Mimo wszystko zastanowiłbym się jednak czy kupno ekranu 4K to dobry pomysł, szczególnie do gier. Jak wspomniałem, na pojedynczym GTX 980 nie ma szans pograć w tak wysokiej rozdziałce na maksymalnych detalach w najnowsze gry. Wg. mnie jeszcze zbyt wcześnie na taki zakup, choć co człowiek to inna opinia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w grach mogę, tak jak powiedział webtom, obniżyć rozdzielczość. Do pracy za to może się takowa przydać.

Na razie za wcześnie, a znając życie (i moje szczęście) za kilka miesięcy-rok to będzie standard. Kolejne karty graficzne mogę dokupić i pewnie jak tylko będę miała okazję (czytać środki) wpakuję w niego jeszcze ze dwa GTX 980. Może to i płytkie, ale nienawidzę się czuć jak "ubogi" krewny pośród wirtualnych znajomych z USA, z którymi gram. U nich conajmniej dwie takie karty to standard, nie wspominając o LC zamiast "śmigiełek". Kwas mnie zżera przy tych cholernych jankesach - a ja tych konkretnych o których mówię naprawdę lubię. Ot, co zazdrość robi z człowieka. Jak bym miała miesięcznie na raty, to bym sobie takiego ichniego potwora zamówiła u nich, którego latem z ciekawości konfigurówałam na jednym z ichnich tzw. "najlepszych sklepów". Na nasze 25tys. zeta z haczykiem wyszło z czego 500 zeta to była przesyłka z cłem. Ehhhh...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gry. Bo takiego AC: Unity to nie odpalisz na ultra detalach w 4K nawet na 2x GTX 980.

Ba, wg. tego testu to nawet na wysokich gra jest niegrywalna w tej rozdziałce - http://images.anandt...h8738/69432.png

Co prawda w teście są 2x GTX 970, ale na GTX 980 byłoby to z 2-4 klatki więcej pewnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...