Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mmach1988

Rozwiązany: Popsuty procesor Intel C2Q Q9550

Polecane posty

Witam,

Ostatnio sprzedałem procesor Intel C2Q Q9550, który służył mi 3 lata i nie miałem z nim żadnych problemów. Dziś kupujący wysłał mi takiego maila:

z przykrością muszę zareklamować zakupiony na Pańskiej aukcji procesor, pomimo bardzo szybkiej przesyłki i dobrego kontaktu, towar nie jest w pełni sprawny, mianowicie:

- temperatura na jednym z rdzeni - dokładnie nr 0 jest cały czas o 10-15 C wyższa niż na pozostałych, a podczas intensywnego obciążenia(program do obróbki 3d, wymagająca gra 3d czy benchmark) temperatura owego rdzenia dochodzi praktycznie do granicznych dla tego modelu 71 C, może przeciętnemu użytkownikowi nie robi to różnicy, jednak dla mnie ma to ogromne znaczenie, ponieważ zakupiłem ten procesor przede wszystkim do intensywnego użytkowania. Na początku nie wiedziałem z czego to wynika, jednak po przejrzeniu kilku forów i wyczyszczeniu pasty termoprzewodzącej z procesora i radiatora, dołożyłem jeden do drugiego i spojrzałem pod światło, okazało się, że IHS procesora nie dolega idealnie w centralnej jego części do radiatora, ponadto, już wcześniej zaobserwowałem trochę większą ilość pasty termoprzewodzącej w centralnej części IHS(co mogło oznaczać słaby kontakt elementów w tym miejscu). Jako, że dysponuje procesorem E8200 o identycznym konstrukcyjnie IHSie sprawdziłem jak wygląda sytuacja z tym drugim, w tym przypadku procesor idealnie przylegał do radiatora. Test wykonałem jeszcze na 2 dwóch innych chłodziwach i jednym procesorze, które potwierdziły wcześniejsze obserwacje. (procesor sprawdzałem na chłodziwach Scythe Mine 2, Arctic Cooling Freezer 7 Pro i boxowym, do porównania użyłem 2 procesorów E8200 i E7200, pasta temoprzewodząca Arctic Silver 5)

Czy możliwe abym przez 3 lata nie zauważył, że z procesorem jest coś nie tak? Może nie obrabiałem grafiki, ale grałem w gry wymagające jak chociażby w GTA IV i było ok. Dawno nie sprawdzałem temperatury (kiedyś było ok), ale by się chyba coś działo, jakieś spadki płynności czy coś. Nawet ostatnio robiłem na nim test 3dmarkiem i wynik był dobry (link do wyników http://www.3dmark.com/3dm11/3828347 ). Możecie mi swoim fachowym okiem na to zerknąć i coś doradzić?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do reklamującego - wydaje mi się, że niepoprawnie zdiagnozował usterkę (chociaż mogę się mylić), możliwe też, że ma niewydolne chłodzenie lub źle go montuje - bo właśnie pasta termoprzewodząca ma niwelować nierówności. Możliwe, że procesor uszkodził się w transporcie (wygjęcie). Prawdopodbnie problem z przewodzeniem ciepła jest pomiędzy IHS a rdzeniem. Ja nigdy nie próbowałem naprawiać IHS ale są na to metody. Ja bym przyjął reklamację i obejrzał ten procesor z klauzulą, że jeśli jest sprawny (sprawdzisz u siebie) to kupujący pokrywa koszt wysyłki. Jeśli temperatura rdzenia nie przekroczyła temperatury zadziałania zabezpieczenia, to nie musiałeś niczego zauważyć. Nie nie jest to jeszcze przegrzewanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów jest kilka. Koleś najprawdopodobniej jest informatykiem a ja zwykłym graczem, który zbytnio na sprzęcie się nie zna, więc w kwestiach technicznych raczej go nie przegadam. Procesora też nie sprawdzę, więc tu też kiszka. Napisałem maila, że to normalne i że gdyby procek miał paść to już dawno by padł przy moich grach i zobaczę co odpisze. Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO trochę szuka dziury w całym. Po pierwsze nie wiemy, na którym chłodzeniu wstąpiło te 71 stopni (na każdym, czy np. tylko na boxowym), po drugie może być to błąd pomiaru, a po trzecie to wszystko, co helmud7543 i yojo2 pisali wyżej.

Poza tym 71 stopni (swoją drogą, mógł trochę z tą temp. przesadzić - a to ma duże znaczenie, zważywszy na w sumie dość spore "widełki błędu pomiaru") to nie jest graniczna temperatura rdzeni, jeno ogólna procesora (TCase). Rdzenie mogą mieć ją sporo wyższą.

Podsumowując: za dużo tu niewiadomych i możliwości, aby coś jednoznacznie stwierdzać. Jednakowoż wątpię by serwis czy producent, uznaliby takową reklamację, więc tym bardziej Ty uznawać jej nie musisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywe IHS nie są standardem rolleyes.gif

Reklamacji nie musisz uznawać. Sprzedawałeś procesor jako sprawny i on jest sprawny, jeśli temperatura nie wpływa na jego stabilność to problemu nie ma. To już problem kupującego, że ma jakieś swoje wymagania.

Choć sama temperatura też mnie ciekawi, procesor ma ustawiony próg zabezpieczeń na 72°C szczerze mówiąc nie pamiętam by mi się wyłączały intele przy 72 czy dawały jakieś sygnały, jedyne co to może mieć to wpływ na żywotność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyjmuj reklamacji, widać kombinuje na siłę.

może przeciętnemu użytkownikowi nie robi to różnicy, jednak dla mnie ma to ogromne znaczenie, ponieważ zakupiłem ten procesor przede wszystkim do intensywnego użytkowania

Na Polski, wyjdzie coś w stylu:

przeciętnemu użytkownikowi nie robi to różnicy, ale dla mnie ma to ogromne znaczenie, ponieważ zakupiłem ten procesor do mocnego OC

A dalej dużo wariantów:

Ma ColdBuga
Ma ColdBootBuga

Powyższe rzeczy, dotyczą podkręcania za pomocą ciekłego azotu, niektóre procesory, nie chcą się uruchamiać, przy temperaturze -100*C, a niektóre nie chcą wtedy w ogóle działać.

Ma słaby potencjał do OC
Mocno się grzeje

Powyższe rzeczy, to żadne usprawiedliwienie, do zwrotu, ponieważ procesor jest sprawny, nawet, jeśli grzeje się bardziej niż większość, to dopóki temperatura jest w normach, nie ma żadnej podstawy do zwrotu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleś od wczoraj ani me ani be, więc albo go zajeżdża na śmierć albo się pogodził. Wysłałem procesor w 100% dobry i niech nie narzeka, tylko się cieszy, bo cenę dałem niską.

Gość napisał:

przepraszam, że wczoraj nie odpowiedziałem, ale nie miałem nawet krótkiej chwili. Oczywiście, mogę się zgodzić z częścią Pana argumentów, jednak procesor nie przechodzi poprawnie Intel Burn Test, a przeciętny benchmark rozgrzewa rdzeń 0 do bardzo wysokich temperatur(dlatego nie możemy tu mówić o 100% sprawności - Intel wymieniał gwarancyjnie procesory z tą przypadłością). W związku z tym, że bardzo zależało mi na tym procesorze, a i cena za jaką go od Pana nabyłem była stosunkowo atrakcyjna, chciałem dać mu jeszcze jedną szansę i pożyczyłem od znajomego kolejny cooler (Scythe Mine Rev. B) i przeprowadziłem testy, niestety sytuacja pozostała bez zmian(do wiadomości załączam zdjęcia rozkładu pasty na IHS i coolerze, które jednoznacznie wskazują na nierówny IHS). Gdybym był w 100% pewien, że to tylko ten nieszczęsny IHS, to bym zrobił lapping, jednak gdyby po lappingu się okazało, że jeszcze coś innego jest źródłem problemu to zapewne nie chciał by Pan przyjąć zwrotu, w związku z tym niestety będę zmuszony zwrócić Panu procesor. Bardzo proszę o informacje na temat adresu do wysyłki i w poniedziałek nadam przesyłkę przez UPS i prześlę Panu dane do monitorowania paczki.

Co Wy na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ja miałbym się zgodzić na zwrot, chciałbym najpierw zobaczyć wyniki owych testów (screeny)... (Np. chciałbym wiedzieć, co według niego znaczy "do bardzo wysokich temperatur", a także czy przypadkiem nie kręcił procka).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lapping teehee.gif Bo przecie polski język jest uboga mowa i takich słów jak szlifować ew. prostować nie ma... Albo po angielsku to tak ładnie i fachowo brzmi.

Teraz co do argumentów tego Pana.

Nie przypominam sobie żadnych wymian procesorów na gwarancji które sie przegrzewały. Jednak jeśli krzywa jest pokrywa zabezpieczająca ihs i procesor na domyślnych zegarach ma problem z pracą podczas obciążenia - z pewnością wymienią to na gwarancji.

Ale Ty nie jesteś gwarantem. Jeśli procesor był box to ma 3 lata gwarancji.

Teraz jeśli u Ciebie 3 lata pracował ok to mamy problem, bo zapewne był obciążany dopiero może po oc występuje problem z testami.

Teraz, czy syntetykami mozna się podbierać? No nie bardzo, ja chce wiedzieć jak procesor pracuje podczas ripowania filmu/muzyki, generowaniu jakiejs grafiki, ogólnie podczas obciążenia. Na domyślnych zegarach.

Jeśli problem występuje tylko po podkręceniu nawet o 1MHz - to nie Twoja sprawa, nie przyjmujesz zwrotu.

I teraz najważniejsze. Ciebie jako sprzedawce obejmuje rękojmia, czyli Pan może domagać się wymiany na zasadzie - towar niezgodny z opisem, danymi podanymi w korespondencji. Jaki był opis procesora, przytocz go.

I uwaga, jeśli opis jest niezgodny ze stanem faktycznym towaru to teraz czy takie wysłałeś czy może Pan go uszkodził zakładając, ewentualnie podczas transportu uszkodzenie.

Kolejna sprawa, może jestem podejrzliwy ale, gośc mógł kupić tai procesor, który jest walnięty, szuka jelenia który sprzedaje dobry, kupuje a potem podmienia i zwraca. Więc numeru procesora trzeba sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niedawno 3 lata gwarancji minęły. Sam też myślałem o tym, że kupił, żeby podmienić. Zastanawiające jest to, że gość kupił 10 minut po wystawieniu aukcji, nie zadając ani jednego pytania. Numeru seryjnego nie mam, ale mogę sprawdzić z pudełkiem czy się zgadza. Jednak jeżeli nasza teoria jest słuszna to może wysłać ze swoim pudełkiem a wtedy [beeep]. Oto mój opis na aukcji:

Mam do sprzedania czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Quad Q9550 wraz z oryginalnym pudełkiem i chłodzeniem. Procesor był kupiony w sierpniu 2008 roku i jestem jego pierwszym właścicielem. Mimo czterech lat procesor nadal jest bardzo dobry. Na podstawowym taktowaniu bardzo dobrze radzi sobie z najnowszymi grami. Sam nigdy go nie podkręcałem, ale wiem, że można z niego sporo wycisnąć. Z procesorem nigdy nie miałem najmniejszych problemów.

Na wieczór musiałbym mu coś napisać, więc jak macie jakieś wskazówki o co go poprosić/zapytać to piszcie. Póki co muszę go poprosić o wyniki testów na których widać czy procesor był kręcony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fakture zakupu? Tam są numery seryjne więc jak odeśle łatwo sprawdzisz. Najpierw trzeba ustalic dokładnie kiedy i na jakich ustawieniach procesora/płyty głownej/ramu sypie się system.

Jeśli tak to odsyła na swój koszt, jeśli procesor będzie u ciebie działał w porządku to odsyłaś mu go na jego koszt. Tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam treść kolejnego maila od tego Pana oraz zdjęcie.

w tej chwili mam tylko jeden screen(załączam go do tej wiadomości) niestety nie z testów benchmarkami a z prostego testu z RealTempa, który nie wygrzewa procesora jak np. OCCT czy Intel Burn Test, jednak wyraźnie widać na nim różnicę w temp. rdzeni dochodzącą w tym przypadku do 11 C co jest już niedopuszczalne(różnice 1-5 C są normalne i dopuszczalne), dodam jeszcze, że testy robiłem na chłodzeniach klasy premium - Scythe bo takie posiadam i z takimi miał procesor pracować(z wyjątkiem coolera intela i freezera). Chłodzenia był montowane po kilka razu w celu wyeliminowania błędów montażowych, wyniki za każdym razem były takie same. Procesor już zdemontowałem i przygotowałem do wysyłki, ale jeżeli nie będzie to dla Pana wystarczający dowód, to go rozpakuje, ponownie zamontuje i zrobię test OCCT i Intel Burn Testem. Bardzo mi przykro, że posądza mnie Pan o oszustwo, bo nie mam najmniejszych powodów, żeby nie mówić prawdy. Jeżeli otrzymałbym w 100% sprawny procesor, to bym się cieszył i go używał, niestety nie jest to możliwe, bo z temperaturą bez obciążenia wahającą się od 45-55 C, a pod silnym obciążeniem sięgającą nawet 70-72 C (na rdzeniu nr 0) boję się pracować, bo jak się coś stanie to Pan powie, że uszkodziłem procesor i nie uwzględni reklamacji. Zaznaczę jeszcze, że to ja się czuje oszukany w tej sytuacji, ponieważ dotrzymałem swojej części umowy a dostałem przedmiot który nie jest w 100% sprawny.

Screen -> http://img42.imageshack.us/img42/9836/beztytulue.png

Rozumiem, że mimo wszystko mam poprosić o test np. OCCT i Intel Burn Testem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleś dziwnie kręci bo jak proc chodzi to nie powinnien się przejmować ja tak miałem z moim starym pentium d tam różnice potrafiły dochodzić do 30-40 stopni na rdzeniach a temp pokazywany przez program wynosil ponad 80 stopni na jednym z rdzeni.Ale się tym nie przejmowałem bo komp chodził normalnie i stabilnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jemu jeszcze chodzi, że nie przeszedł tego testu Intel Burn Test, ale tego nie udokumentował. Zrobił tylko zdjęcia procesorowi, co pokazuje, że jest krzywy IHS i to, które dzisiaj dałem. Jak on tak wszystko opisuje i taki jest pro to czemu nie dał screenów z testów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...