Skocz do zawartości
RoZy

S.T.A.L.K.E.R. (seria)

Polecane posty

Ostatnio przeszedłem w końcu Cień Czarnobyla, więc nareszcie mogę wyrazić drobną opinię na temat tej gry.

Zacznę od plusów. Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że na plan pierwszy wybija się i pochłania całkowicie KLIMAT. W tej grze niemal można odczuć zabójcze dawki promieniowania, które towarzyszą Naznaczonemu ( i nam ), broniące dostępu do najcenniejszych artefaktów anomalie, jak i cała zmutowana flora, która tylko czai się by pozbawić nas jakże kruchego życia. Również lokacje, w których dane nam jest odkrywanie tajemnic Zony, są naprawdę piękne. Jednak czym by była Zona, bez penetrujących ją stalkerów. Ludzi, którzy całkowicie poświęcili swe życie dla tego skażonego obszaru. Zadania z głównego wątku fabularnego, które dla nich wykonujemy, są naprawdę znakomite. Dzięki nim pniemy się w rankingu stalkerów, zdobywając niezbędne doświadczenie do pokonania kolejnych, czekających na nas, trudności. Ich AI podczas walki naprawdę zasługuje na owację. Walka z nimi od razu przypomniała mi wymiany ognia z najemnikami z FarCry, bądź klonami z F.E.A.R-a.

Teraz przejdę do wad, które zakłóciły niestety obraz idealnej wizji popromiennego świata. Questy poboczne, których również możemy się podjąć, niestety w większości przypadków, są zwykłą stratą czasu. Pochwaliłem wcześniej AI. Niestety czasami dość mocno szwankuje, tworząc zabawne scenki. Ostatnią wadą, która najbardziej mnie zirytowała jest zakończenie całej opowieści. Głównie chodzi mi o samo przedstawienie Czarnobyla. Oczekiwałem swobodnego zwiedzania tej lokacji. W końcu można powiedzieć, że głównym celem było dotarcie do serca Zony i dogłębne jej "zwiedzenie". Tymczasem gdy dotarłem tam, zostałem z miejsca zagnany do wnętrza elektrowni, dość skutecznie ponaglany zarówno grożącym zwarciem na obszarze elektrowni, jak tysiącami pocisków i setką rakiet wystrzelonych w moim kierunku ze strony fanatycznego Monolitu. Zamiast swobodnej eksploracji, Naznaczony musiał chyba pobić wszystkie, wyznaczone w Zonie, rekordy prędkości...Można powiedzieć, że Czarnobyl w tym wydaniu jest paradoksalnie właśnie tytułowym cieniem Czarnobyla moich oczekiwań. Samo dotarcie do "happy-endu" również mnie z lekka zirytowało. Choć uzasadnione fabularnie, nie przekonało mnie całkowicie. No i filmiki (zarówno te fałszywe, jak i prawdziwe) kończące całą opowieść były dość rozczarowujące, zarówno w długości ich trwania, jak i samego przekazu, które niosły ze sobą. Troszkę mało, zważywszy na to, że wszystkie wcześniejsze przerywniki były naprawdę satysfakcjonujące.

Podsumowując: gra choć niepozbawiona wad i niedociągnięć, wciąga i zachwyca opowieścią i tak charakterystycznym klimatem, których nie sposób odnaleźć w żadnej innej produkcji.

PS. Dodam, że grałem z modem Stalker Complete 2009, który niesamowicie wręcz odświeża oprawę graficzną, dodając również drobne ficzerki do gameplay-u (m.in. śpiwór oraz możliwość naprawy pancerzy i broni). Polecam ten mod. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Czy możesz mi powiedzieć czy z tym modem można grać w pełni spolszczoną wersję? Chodzi mi o oryginalne teksty mówione + polski lektor + polskie napisy. Chodzi o to że mi po zainstalowaniu tego moda (najnowsza wersja) trochę wszystko wariuje, tzn lektor jest, ale niektórzy gadają po angielsku - czego lektor nie tłumaczy, część napisów po polsku, a część po angielsku itp. Próbowałem na różne sposoby to poprawiać i nic.

Śpiwór poza tym to bardzo fajna i przydatna rzecz, brakowało mi tego jak grałem za pierwszym razem, no i te sny:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Aby wszystko było normalnie (tj. j. rosyjski, polski lektor i napisy) robisz tak:

Najpierw ściągnij to: http://www.sendspace.com/file/fbx9gh i wpakuj do folderu z grą, w pliku localization.ltx (STALKER>Gamedata>Config) robisz tak:

    [string_table]
    language   = pol
    font_prefix   = _cent;_west

Potem tak:

Do usunięcia angielskie audio, musisz usunąć wszystko z tego folderów:

gamedata\sounds\characters_voice\scenario

Z wyjątkiem tych 2 folderów i ich zawartości:

gamedata\sounds\characters_voice\scenario\bar\radio_music

gamedata\sounds\characters_voice\scenario\megafon

I gotowe, wszystko powinno być już dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, sposób podany przez Skreedi powinien w 100% zadziałać. Ja osobiście dodałbym w pliku localization.ltx polskie znaki, bo w grze po zmodowaniu, brak bodajże literek ł,ę,ź i ć. Najlepiej sprawdź osobiście, gdzie są krzaki (widać je choćby już w menu głównym, nawiasem mówiąc, dość ładnie odświeżonym :wink: ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodząc w szczegóły, plik localization.ltx odpowiedzialny jest za komunikację ze wszystkimi innymi plikami wprowadzającymi polski język. :wink: Pod tymi trzema linijkami:

[string_table]

language = pol

font_prefix = _cent;_west

Znajduje się jeszcze jedna linijka odpowiedzialna właśnie za porozumienie się tego pliku z pozostałymi. Musisz dopisać brakujące polskie znaki, które następnie będą wykorzystane w plikach zawierających teksty wszystkich rozmów, a także czcionkę w menu głównym i całym interfejsie gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enjoy! :wink:

[string_table]
language    = pol
font_prefix    = _cent;_west

;ńďčńîęłść xml ôŕéëîâ, ńîäĺđćŕůčő ňŕáëčöű ńčěâîëîâ
files = ui_st_pda, ui_st_mm_mp, ui_st_inventory, string_table_tutorial, string_table_general, string_table_includes, stable_dialog_manager, stable_dialog_manager_uni, stable_task_manager, stable_treasure_manager, string_table_level_tips, string_table_items, string_table_ui, string_table_enc_zone, string_table_outfit, stable_dialogs, stable_dialogs_escape, stable_dialogs_garbage, stable_dialogs_agroprom, stable_dialogs_deadcity, stable_dialogs_darkvalley, stable_dialogs_pripyat, stable_dialogs_labx18, stable_dialogs_bar, stable_dialogs_military, stable_dialogs_yantar, stable_dialogs_radar, stable_dialogs_aes, mp_st_speechmenu, ui_st_keybinding, ui_mp_teamdesc, ui_st_mm, stable_stories, ui_st_mapdesc, string_table_enc_social, string_table_enc_mutants, string_table_enc_weapons, string_table_enc_equipment, ui_st_mp, ui_st_other, stable_game_credits, string_table_abc2, stable_repair_dialogs, string_table_ngcmod, string_table_fc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STALKER jest cudowny. Najbardziej podobała mi się 1-sza część. Dodajmy do tego mody takie jak np. Oblivion Lost Ultimate i mamy dokładnie to czym gra miała być. Swoją drogą- jak ktoś ma "pociąg" do modderstwa to STALKER jest bardzo dobrą bazą do tego. Z tej gry nie zrobiono do tej pory chyba tylko RTS'a i wyścigów... bo jest już kilka "nieszablonowych" modów, zwykle robionych przez znudzonych Rosjan :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczeze powiedziawszy , stalker jest fajna gra , moze ma troche przestazala grafike ale klimat itp , ile razy pod wieczor balem sie wejsc w stado monstrow :) Pozatym Multiplayer w 2 pierwszych czesciach jest w porzadku to ten w ostatniej mi podpadl , jak ktos biegnie nie ma szans go trafic , nie dosc ze biegnie bardzo szybko , to jeszce bardzo szybkie zmiany kierunku bez niczego prosto padle :>

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo STALKER nie jest do multi. Multi to tam zbędny dodatek, gdyż wszędzie są lagi :P Ogólnie miodu trzeba szukać w Singlu, a jak chcesz uniknąć łyżki dziegciu to lepiej się multi nie chwytaj...

Lagi są głównie przez to, że 90% serwerów pochodzi z Rosji, nie ma dedykowanych w Polsce.

Multiplayerowi w Stalkerze naprawde niewiele brakuje, by stał się czymś naprawdę atrakcyjnym. Wystarczy wyrzucić te cholerne odblaskowe plakietki na ramieniach (albo przynajmniej dać taka możliwosc przy zakładaniu serwera) i narzucić jakis sensowny tryb gry, np obrona bazy, czy samotaż jakiegoś obiektu i wywalić "respawn"w tych trybach, bez możliwości odrodzenia się do końca rundy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem kupionego dziś Czarnobyla wraz z modem Complete - gra ma niesamowity klimat. Ruscy, grafika, klimat, lektor. Już od dawna żadna gra na wejściu mnie tak nie zajęła. Żebym miał tylko jeszcze więcej czasu...

ROSJANIE, nie Ruscy - trochę szacunku do innych narodowości! - opti

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei odbiłem się od Stalkera dwukrotnie. Pierwszym razem tuż na starcie. Nie spodobała mi się atmosfera gry. Drugim, nieco dalej zachęcony opinią kumpla podczas walk z zombiakami. Aż w końcu obejrzałem całą grę na Youtube w tzw. filmikach "let's play" -> "Zagrajmy w". Polecam typa o ksywce "Bungo", który nagrał Frapsem wszystkie misje z wątku głównego Cienia Czarnobyla plus kilka zadań pobocznych. Koleś ma dość charakterystyczny styl mówienia, który nie każdemu może przypaść do gustu, ale mi jego komentarze bardzo się podobały, a co najważniejsze zachęciły do zagrania w inne części tej serii.

znajdziecie pierwszą część jego cyklu "Zagrajmy w Stalker".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje drugiepodejscie do Stalkera (Cien Czarnobyla) ;) Po kilkudziesieciu godzinach przy Borderlands mam nadzieje ze troche latwiej bedzie mi sie gralo. Moze macie jakies rady gdzie na poczatku mozna zlupic jakas bron a w jakie miejsca lepiej sie nie zapuszczac? Bylbym bardzo wdzieczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmiku podanym przez Tratata, masz pokazane, jak w łatwy sposób zdobyć średniej klasy kombinezon. Szczerze, za pierwszym razem służył mi przez jakąś 1/3 gry, także jest dość dobry. Spluwy? Przyjdą z czasem - dość szybko zdobędziesz AK, które ja osobiście miałem przy sobie cały czas (głównie dlatego, że amunicja nie dość, że jest tania, to poza tym jest to najpopularniejsza broń wśród stalkerów/bandytów/wojska, a więc ammo można zdobyć wszędzie. Fakt, w późniejszych fragmentach gry raczej się już nie przydaje, ale tak do połowy śmiało można z nią biegać, choć są naturalnie dużo lepsze bronie. Ogólnie po dojściu do baru zaczną się lepsze spluwy, także na początek AK, przy barze myśl już o czymś lepszym. Gdzie nie warto się zapuszczać? Im bliżej elektrowni tym mniej bezpiecznie (czyli im dalej na północ)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...