Skocz do zawartości

Fable (seria)


RoZy

Polecane posty

Chodzi mi o walkę w trybie real-time. Pamiętaj, ze mówimy tu o RPG (czy to jRPG, czy to RPGowe wariacje, czy też stare, dobre cRPG). Diablo to Hack'n'slash, o ile mnie pamięć nie myli. RPG to zawsze była walka w turach, w lepszy, lub gorszy sposób przenoszona w real time, ale 'rundy' zawsze były zachowywane (BG, Planescape, Fallouty, NwN'y...) W Fable, mamy walkę zręcznościową (co mi się nieuchronnie kojarzy z konsolowym rodowodem Fable'a). Polega ona na klikaniu myszą, jak napisałem. Czy coś jeszcze wytłumaczyć, czy już wszystko łapiesz? Zręcznościowość walki to nie jest cecha cRPGów. Wiedźmin... cóż - dla mnie był on zawodem pod wieloma względami. Tylko fabuła trzymała tą grę w kupie, cała reszta zaś to porażka (m.in. walka)

Fabuła wyssana z palca - ja taką mógłbym wymyślić siedząc dwie godziny nad kartką od brudnopisu, dłubiąc w nosie palcem od lewej nogi i słuchając Mandaryny 'life'. Mówiąc krótko - denna. To też łapiemy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 975
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź
W Fable, mamy walkę zręcznościową

W Gothikach i TESach też...

Fabuła wyssana z palca

Faktycznie nie jest ona wysokich lotów, ale jej atutem jest wspominana już możliwość wyboru między dobrem i złem. Fabuła może i denna, ale za to nieliniowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapiemy, towarzyszu Boromir, łapiemy :)

jej atutem jest wspominana już możliwość wyboru między dobrem i złem

Nie - "dobrem i złem". Między byciem grzecznym chłopcem lub zbuntowanym chłopcem, jak zresztą w niemal każdym RPG dającym tak zwany "wybór moralny", wliczając KoTOR, a nawet bardziej ponure MegaTeny (prawo vs. chaos)

Mmm, SMT1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gothikach i TESach też...

Gdzie napisałem, że te uznaję za to, co najlepsze w RPGach? nie pisałem chyba tak nigdy... chociaż Oblivion jest świetną grą, to jednak jest to RPG z przymrużeniem oka. Uproszczone mechaniki na rzecz właśnie akcji.

Nieliniowa wcale do końca nie jest. Już wypowiedziałem się do końca na ten temat wyżej. I tak musimy wykonać to, co musimy. Nieważne, czy będziemy przy tym zabijać wsio, co się rusza i nie okazywać litości, czy będziemy wszystko głaskać po główkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że w "Gothickach i TESach też"? ;) Elementy zręcznościowe nie są esencją gier cRPG i ich nieobecność czy maksymalna redukcja jest wręcz wskazana. Z TESów i Gothica to takie pół-RPGi są, które tylko z dobrej woli można zaliczyć do gatunku... Ktoś wymyślił kiedyś takie pojęcia jak "action-RPG" czy "hack'n'slach", osobiście nie mam nic do tytułów prezentujących takie podejście (i czasami zagram), ale nie zapominajmy, że nie równają się one "cRPG". Jest pewna różnica między "cRPGiem" a "grą z elementami RPG" :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miałem już kupić grę 2 lata temu, ale cały czas brakowało kasy właśnie na Fable. Teraz zdecydowałem się w końcu kupić Fable w Kolekcji Cdprojektu, ale mam szczęście że jeszcze poczekałem bo gra się znalazła w CDA wink.gif. A teraz przechodząc do konkretów, gra strasznie krótka (;[) ale za to strasznie miodna. Jednak nie jest warta swojej starej ceny. która przy premierze wynosila około 100 zł ponieważ jest zbyt krótka,strasznie mała rozmaitość ekwipunku (!) oraz bardzo łatwa nawet jeśli chodzimy na golasa i ze średniego poziomu bronią . Ale ogólnie gre oceniam na 8+/10 wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zbroi jest rzeczywiście łatwa, ale spróbuj przejść jakąś misję bez zadraśnięcia. Tu już jest trudniej, bo wrogów jest dużo, a większość z nich dysponuje niezłą szybkością. Muszę się tu przyznać, że ani razu nie udało mi się wykonać tej "przechwałki". Ostatni boss jest już za to bardzo łatwy, do pokonania za pierwszym razem.

P.S. jak komuś udało się przejść grę korzystając tylko i wyłącznie z broni dystansowej, to wielki szacunek dla niego. IMO w Fable łuki są totalnie nieprzydatne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo gorzej jest grać tylko przy użyciu broni białej (żadnych umiejętności z zakresu Woli) , bo przeciwnicy dużo blokują. Ale nawet tą postacią nie miałem najmniejszych trudności w walce z Bossem końcowym. Jeśli chodzi o łuk , to oczywiście można atakować z zaskoczenia , a do tego mocnych strzałów nie da się zblokować. Jeśli przeciwnik do nas podejdzie , to odskakujemy napinając cięciwę no i potem strzelamy :P

Przynajmniej mi łatwiej grało się używając łuku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja grając magowojownikiem mikstury wskrzerzenia musiałem użyć raz - bo komputer nie reagował jak wciskałem klawisz odpowiedzialny za leczenie miksturą. Nie pojmuję tylko, dlaczego zaklęcie piekielny gniew nie zmienia charakteru na zły, a np tarcza many zmienia na dobry. Co jest dobrego w probowaniu uratowania własnej skóry? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo gorzej jest grać tylko przy użyciu broni białej (żadnych umiejętności z zakresu Woli) , bo przeciwnicy dużo blokują. Ale nawet tą postacią nie miałem najmniejszych trudności w walce z Bossem końcowym. Jeśli chodzi o łuk , to oczywiście można atakować z zaskoczenia , a do tego mocnych strzałów nie da się zblokować. Jeśli przeciwnik do nas podejdzie , to odskakujemy napinając cięciwę no i potem strzelamy :P

Przynajmniej mi łatwiej grało się używając łuku.

Nawet spoko się gra z łukiem zwłaszcza jak se wykupisz zdolność wiele strzał i zwiększasz precyzję.Ja osobiście używam wszystkiego po trochu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jakoś Fable odrzuciło. Jakoś nigdy nie napalałem się na tą grę, ale jak już zobaczyłem, że będzie w CDA to się ucieszyłem, bo w końcu miałem okazję sprawdzić ten światowy "hit".

Jak patrzyłem na poczynania brata, który pierwszy się do gry dorwał to spodobała mi się grafika. Wiem, że teraz są ładniejsze gry, ale ta trzyma pewien bajkowy klimat.

Lecz sama mechanika rozgrywki rozczarowuje. Pograłem ledwie godzinkę, wypełniłem wszystkie dostępne zadania i już moja postać weszła w dorosłość. Pomysł był dobry, ale wykonanie skopano na całej linii. No i kwestia walk, które jak zauważyłem mogę spokojnie wygrywać bez zbroi. Male lokacje, częste ekrany ładowania i skopany według mnie interfejs. Według mnie ta gra ma więcej wad niż zalet, a stała się hitem tylko dlatego, ze stworzył ja sir Peter Molyneux.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ze 2 tygodnie przed dowiedzeniem się jaka gra będzie w CD-A zastanawiałem się właśnie nad zakupieniem Fable'a. Ale jakoś tak się stało, że byłem zajęty, a potem już się dowiedziałem, że gra będzie w CD-A. Wrzuciłem płytkę do napędu i instalacja przebiegła jakoś wyjątkowo szybko. Odpaliłem grę (jako, że mam dość słaby komp to z włączonym Safely Mode) i urzekła mnie ona. Początek dość nudnawy, ale potem nawet się nieźle rozkręciła. Nie rozumiem tylko dlaczego mam masę blizn na ciele i rangę barbarzyńca (teraz już inaczej) skoro miałem tylko 5 złych uczynków? Denerwowało mnie jeszcze szybkie starzenie się (może to świat jak z Gwiezdnych Wojen; dobija się do 900 i dalej się trzymamy xD). Ogólnie 9/10...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie stworzyłem Paladyna. (Dobry, Wojownik z umiejętnościami magicznymi).

I taką postacią mi się najlepiej gra. Lubię się tłuc na miecze, i używać magii.

Co ciekawe:

Jeśli jesteś wojownikiem: masz blizny.

Jeśli jesteś magiem (lub używasz często magii): bieleją ci włosy.

Jeśli jesteś zły: łysiejesz.

=)

Nie rozumiem tylko dlaczego mam masę blizn na ciele.

Patrz wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś wojownikiem: masz blizny.

Jeśli jesteś magiem (lub używasz często magii): bieleją ci włosy.

Jeśli jesteś zły: łysiejesz.

Blizny 'otrzymujesz' , kiedy obrywasz. Jako , że mag chodzi z zaklęciem 'Magiczna Tarcza' (czy jakoś tak , nigdy nie mogę tego zapamiętać ;p ) , dlatego praktycznie nie obrywa i nie ma blizn.

Włosy bieleją nawet wtedy , jeśli nie używasz magii - mój wojownik , który nie używał w ogóle Magii (jedynie , jeśli było to wymagane , czyli tylko test w gildii) też ma siwe włosy :D Tzn białe :F

Nawet spoko się gra z łukiem zwłaszcza jak se wykupisz zdolność wiele strzał i zwiększasz precyzję.Ja osobiście używam wszystkiego po trochu.
Dopiero przy przechodzeniu gry bez używania magii ta gra stanowi 'jakieś' wyzwanie. Wiem to na przykładzie areny - wojownikiem tam walczyłem , a magiem się tam bawiłem :P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej się walczy bez stosowania namierzenia. Gdy masz kamerę skierowaną ciągle na jednego przeciwnika, to wszyscy wokół jakoś częściej Cię trafiają. Dopiero w walce z pojedynczym, mocnym przeciwnikiem (troll lub np Grom) namierzanie jest przydatne.

Włosy nie zawsze bieleją - jak miałem maksymalnie złego maga-wojownika w wieku 50 lat, to miał włosy szare. Zsiwiały mu dopiero jak stałem się dobry :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecz sama mechanika rozgrywki rozczarowuje. Pograłem ledwie godzinkę, wypełniłem wszystkie dostępne zadania i już moja postać weszła w dorosłość.

Wybraż sobie jakie było moje zdziwienie jak po 8 h gry zdjąlem kaptur mojej postaci :P

No i kwestia walk, które jak zauważyłem mogę spokojnie wygrywać bez zbroi.

No i co z tego? Walki są dynamiczne [wrecz zrecznosciówkowe], ale dzięki temu nie są chociaż nudne jak w jakiś turowych RPGach. W calosć dobrze wkomponowany jet sensowny system rozwoju postaci.

Ja tylko nie rozumiem dlaczego grając tym złym nie mogę mieć jakiejś czadowej fryzury tylko łysinkę :/

idz do fryzjera :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy gra weszła na polski rynek czytałem recke w CDA pomyślałem fajna gra ale jakoś gdzieś zniknęła w arkanach innych gier. Teraz kiedy dali ją w CDA super fajnie pogram sobie ale ta gra faktycznie jest za prosta Jeżeli się używa magi. ;/ Zacząłem grać postacią wojaka siła i szybkość ale kiepsko było zdobywać XP, więc po 3-4 najemników udało mi się zdobyć łuk Skroma + umiejętność wiele strzał + tarcza Many i tylko pozostać w ruchu, na arenie dały mi mnożnik x110 a mając buteleczki które dodają xp za free dostałem prawie 300k xp z każdej dziedziny za proste

poza tym nie wiem czemu ale prawie usypiałem przy tej grze :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MNOŻNIK 110?!! Jak to zrobiłeś? Ja na arenie też załatwiałem wszystkich przeciwników bez odnoszenia ran i błyskawicznie (magią), ale nie przekroczyłem nigdy 29... dlaczego? Bo w przerwach pomiędzy pojawiającymi się przeciwnikami mnożnik spadał mi nieraz o 10...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnożnik podskakuje w zależności ile obrażeń zadamy w 1 momencie u mnie bodajże podskakiwał o 2 za czy 3 za 1 strzał każda strzała trafiająca podbijała o 1 czy polowe na internecie i forach Fabla można poczytać o mnożnikach 130-200

moja postać była zbudowana tak

siła 7

zdrowie 7

szybkość 5

precyzja 7

łuk skroma

wiele strzał 2

tarcza many

zwolnienie czasu

na arenie jak tylko koleś krzyczał 3,2,1 pojawiały się Moby od razu wkładałem zwolnienie czasu i seria z łuku na maksymalnym naciągnięciu

podczas walki z tymi "golemami" po strzale w tego ziemnego mnożnik podskoczył o +14 a nie wytrzymywał on więcej niż 4 strzałów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...