Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

agenttom

Procesory

Polecane posty

PS. i przy okazji - co ma zasilacz do OC?smile.gif

Zgadnij co zasila procesor.

Tracera (4Life HF Silent
Nie za dobry ;/

Tutorial OC dla Intela C2D/PDC

WSZYSTKO CO TU ROBISZ< ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDIZALNOŚC- MOZESZ USZKODZIC SWOJ SPRZET A JA TO MAM GDZIES!

1.

OC moze sie troszke różnic miedzy modelami PDC a C2D ze względu na rożne wartości FSB.

Procesor:

Intel C2D

C2D e6550

C2D e8400

C2D e8200

C2D e7300

C2D e6550

itd... : -)

PDC

Wszystkie modele ładnie się kręcą.

MOBO

Jeżeli chodzi o samo OC dla Intela bardzo ważna jest płyta głowna, FSB z jakim bedzie ona mogla pracować powinna byc minimum na poziomie 480MHz. Jeżeli chodzi o modele (LGA 775):

Asus:

*Leciwy Aus P5Q Pro

*Asus 5PQ-e

*Asus P5Q

Podaje modele oczywiście nie te najdroższe a middle end ;)

Gigabyte:

*Gigabyte EG45M-DS2H

*Gigabyte EP45-DS3L

*Gigabyte EP43-DS3/L

*Gigabyte EP45-DS3R

DFI:

*DFI LanParty Blood Iron B_P45-T2RS - Imo swietna płyta ;-)

*DFI LanParty DK P45-T2RS

MSI:

*MSI P45-8D

MSI tak na prawde ostatnio nie robi płyt pod OC.

4 głownych producentow podałem, zas foxconn, evga sa dosc drogie albo rzadko spotykane w Polsce ;)

RAM:

Bardzo wany, jak podkręcać to wszystko, a nie kazdy sie do tego nadaje. Z Intelem jest łatwiej trafić jeżeli chodzi o RAM, szczególnie dobre modele (DDR2) to np:

*A-data Vitesta EE 1066 2*1GB

*Geil Dual 2x2 GB Ultra CL5 DDR2 1066MHz (Geil robi cos ostatni tez slabe ramy pod OC, BG szczególnie odradzam)

*OCZ Reaper EPP Dual 2x1 GB 1150MHz

*OCZ Reaper EPP Dual 2x2 GB 1066MHz

*OCZ SLI Ready EPP Dual 2x2 GB 800MHz

*OCZ Titanium Dual 2x2 GB 800MHz

*Patriot Dual 2x2 GB 1066MHz DDR2 Viper

*GoodRam DDR2 2 x 1GB 1066MHz PRO - prawdziwe perełki jezeli chodzi o OC.

*Corsair Twin2X DDR2 2x 2GB 800MHz CL4-4-4-12 DHX Technology

Zasilacz:

Kolejna bardzo ważna sprawa, chcesz OC, odpuśc sobie modecomy (mc tez taka prawda do dobrego mocnego OC sie nie nadaje) A zainwestuj w firmy:

Tagan

Be Quiet

Corsair

Yesico

Enermax

Antec seria EarthWatts

OCZ

Seasonic

Tracer... Zart ; D

Obudowa/chłodzenie i inne pierdoły.

Wazna jest dobra wentylacja obudowy, dobrze ulozone kable, wentylatory, np wolnoobrotowy z przodu wsysający powietrze i wolnoobrotowy z tylu wysysjaacy + 1 na bocznej ściance. Obudowa duza najlepiej, w miare solidna.

Jezeli chodzi o chłodziwo na CPU to,

Arctic, OCZ, CM, i firmy z tej półki sa ok ;)

2.

Przygotowania do OC:

Początek, to pobranie odpowiedniego oprogramowania, do monitorowania temperatur i napięć... Oraz testowania stabilności procesora jak i pamieci (przede wszystkim)

Programy do temperatur/napięć:

SpeedFan -http://www.programosy.pl/program,speedfan.html

Everest - free http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&amp...me+Edition+2.20 / ulitamate http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1184&Everest+Ultimate+Edition+4.50.1330

H. Monitor - http://www.idg.pl/ftp/pc_6684/Hmonitor.4.2.1.3.html

CPU-z - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&amp...amp;CPUZ+1.44.2

Teraz testowanie podzespołów i wyciskanie 7 potów ;)

MemTest - http://www.memtest.org/

Orthos'04 - http://www.octeam.fr/news/software/sp2004-...0060618614.html

Prime 95 - http://www.idg.pl/ftp/pc_906/Prime.95.22.10.html

OCCT - http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php DLL:

Uwaga:

OCCT wraz ze speedfanem albo everestem umozliwia monotoring temp.

Na początku testujemy komputer, np załączamy dla kazdego rdzenia po orthosie i prime 95 (monitorujemy temp)

Jeśli temp jak i napiecia jest ok, jedziemy z OC.

Wskazówka co do temperatur:

>60 C - Jedziemy z koksem ;)

>65 C- mozemy podkręcac ze zmianą napiecia

<65<70 C - uwazajmy z napięciem

<70 - bez zmiany napiecia zalecam podkręcać

<80 - czy masz podpięte chłodzenie? :-)

Temp dla prcesora, dla czipsetu - to juz zalezy co mamy.

3:

Mała porada, gdy po jakiejś zmianie ustawien pc nie wstanie uzyj zworki ClearCMOS (manual pomoze)

RAM i jego ustawienie:

Zawsze, OC zaczynamy od ustawienia uprzednio RAM'u aby nie blokował nam procesora (no chyba ze mamy slaby ram to nawet Bob budowniczy nie pomoże ;] )

Przykłady gdzie ustawić ram.

Dla Asusa (intel chipset) DRAM timing selectable DRAM FREQ , (nVIDIA) Gigabyte, podobnie jak u Asusa, DFI nie pamietam.

Ustawiamy timmingi według naklejki na ramie. To samo z napięciem. Wazne aby bylo to zrobione przez nas. (Potem bedziemi je zmieniac)

4:

Podkręcanie:

Wyłączamy opcje:

C1E

Zablokuj:

Szyne PCi na 100MHz

Dla PDC (chipset Intela nVIDI zrobie poradnik kiedys)

Kazdy procesor ma inny mnoznik, np dla procesora z mnoznikiem 9x (np e8400) i fsb 500 MHz mamy 9 x 500 = 4.5GHz (do zrobienia na dobrym sprzecie i chldozeniu )

Dla PDC wartosci <3100 sa do zrobienia przeważnie juz po doVolotowaniu ;-) Dla czipsetu intela ram ustawic dzielnikiem 1:1 (DDR2 400MHz), potem po OC bedzie juz o wiele wiecej bez obaw ;)

Zmiana FSB płyty:

MSI: Cell Menu
Asus - opcja CPU SoftMenu /uGuru
Gigabyte - Ctrl + F1 - pojawi sie opcja M.I.T
DFI: GenieBIOS setting / Voltage setting

Dla PDC początkowo jedziemy z FSB o 20-30MHz do góry, kiedy zaś osiągniemy <310MHz (tu juz moze byc potrzebne +V). Jezeli mamy pamieci: juz niespotykane 533/667 wartosci wieksze od 266 i 340 MHz moga byc nie stabilne - powod za slabe pamieci. Po kazdej zmianie fsb testujemy stabilnosc.

Dla płyt Gigabyte, baaaaardzo czest mozemy spotkac dziury w FSB, DS3L np, przy 350 nie idzie uruchomic, zas przy 400 idzie w gore :-)

Jezeli płyta nie wstaje resetujemy BIOS (pisałem jak).

5:

C2D FSB 266MHz

Aby uzyskac np 3.6Ghz mozemy miec problem (sciana fsb) , ale to pesmistyczny wariant, dla procesorów np:

    * 500 MHz - Core 2 Duo E6300/E6320
    * 437 MHz - 2 Duo E6300/E6420
    * 350 MHz - Core 2 Duo E6700

Potrzebujemy podane fsb do podanej wartosci zegara.

Dla C2D 266MHz początkowo jedziemy z FSB o 20-30MHz do góry, kiedy zaś osiągniemy <310MHz (tu juz moze byc potrzebne +V). Jezeli mamy pamieci: juz niespotykane 533/667 wartosci wieksze od 266 i 340 MHz moga byc nie stabilne - powod za slabe pamieci. Po kazdej zmianie fsb testujemy stabilnosc.

Jezeli przy wyższym FSb PC jest nie stabilny, mozemy dowolotwac RAM np do 2.3v (zalezy od kosci!!!).

C2D 333MHz

Tu potrzeba dobrych pamieci i mocnej płyty.

Dla C2D 333MHz początkowo jedziemy z FSB o 20-30MHz do góry, kiedy zaś osiągniemy <310MHz (tu juz moze byc potrzebne +V). Jezeli mamy pamieci: juz niespotykane 533/667 wartosci wieksze od 266 i 340 MHz moga byc nie stabilne - powod za slabe pamieci. Po kazdej zmianie fsb testujemy stabilnosc.

Tak na prwade postępujemy tak samo. Tylko tutaj potrzebujemy dobrze znac RAM'y.

E8400

Ustawiamy RAM!

Początkowo jedziemy nawet co 50MHz az do 450, tutaj juz co 10Mhz, jak staniemy na 4Ghz ( 9 x 444MHz na plycie) , mozemy dowoltowac procesor (minimalna wartosc zawsze na poczatek, to samo NB i pamieci)

Pozdrawiam, jak cos sobie przypomne zaktualizuje poradnik ;)

EDIT:

Po OC warto zobaczyć jak nasz nowy procesor sprawuje sie w grach, warto wiec pograc w takie tytuly jak Mass Effect, Crysis etc :)

Do tego testy syntetyczne 3d mark 05, 3d mrak 6, pc mark itp;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem. Pewnego dnia zauważyłem że użycie mojego procesora(core2DuoE8500) stale wynosi 50%, mimo że żadne programy nie są w danej chwili wykonywane. Choćbym jaki proces nie wyłączył wykres w menedżerze nie spadnie poniżej 50%. Jeśli ktoś orientuje się w problemie proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sprawa przedstawia się następująco: mam Pentium Dual Core E2180 i podkręciłem go na płycie Gigabyte'a GA-P35-DS3L(rev.2) z 2.0GHZ na 2.7GHz, tyle tylko że zwiększyłem jedynie FSB z 200MHz na 270MHz bo mnożnik mam 10x. Z napięciami nic nie grzebałem bo moja płyta główna automatycznie je dostosowuje do zmian FSB, i wszystko chodzi bezproblemowo. Problemy zaczęły się gdy zechciałem podkręcić procek jeszcze bardziej. Przy 2.8GHz komputer się włączył ale szybko zaczął się restartować, a przy próbie podniesienia FSB do 290MHz lub 300MHz system wogóle nie chce się włączyć, w momencie gdy zaczyna ładować się Windows wywala niebieski ekran i restart. Nie wiem czy robię coś źle, a może też czegoś nie zrobiłem i to przez to, ale kolega podkręcił swojego E2160 do około 3,5GHz i działa mu stabilnie, a ja nie mogę przebić się powyżej 2.7GHz. Moja płyta gł. ma oddzielną zakładkę w BIOSie w której znajdują się wszystkie ustawienia do overclockingu i wątpię by problem tkwił w napięciach bo one są automatycznie dostosowywane, chyba że muszę pogrzebać w ustawieniach pamięci RAM, a ten przedstawia się następująco: Geil 2x1GB 800MHz, zasilacz to Chieftec 500W, używam Windowsa XP z Service Packiem 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sobie kupić nowy procesor ale nie wiem czy wejdzie mi na płytę główną AGP 8X/DUAL CHANNEL DDR.

A chciałem kupić ten procesor http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel_...pelny,id,59364/

Czy wejdzie mi na płytę główną?Jeśli nie to proszę o link na dobry procesor do gier do 700zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładną nazwę płyty głównej, to wtedy można będzie Ci coś polecić. Inna sprawa, popraw link, bo nie działa. Ale c2q q8200 na pewno Ci nie wejdzie, to już jestem w stanie stwierdzić.

edit: w koszu widziałem, że masz P IV 3 ghz... to raczej nic lepszego nie wrzucisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tylko domysły, bo agp 8X i obsługę pamięci ddr to mają starsze płyty główne, np. ta, co ja mam. Z tego co się orientuję, to najlepszy był bodajże P IV 3,4 ghz. Były jeszcze wersje Extreme Edition, ale one kosztowały więcej niż niejeden komp. A pomiędzy P IV 3,0 a 3,4 różnica jest mała. Teraz to w zasadzie proponuję oszczędzać na nowy komp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sprawa przedstawia się następująco: mam Pentium Dual Core E2180 i podkręciłem go na płycie Gigabyte'a GA-P35-DS3L(rev.2) z 2.0GHZ na 2.7GHz, tyle tylko że zwiększyłem jedynie FSB z 200MHz na 270MHz bo mnożnik mam 10x. Z napięciami nic nie grzebałem bo moja płyta główna automatycznie je dostosowuje do zmian FSB, i wszystko chodzi bezproblemowo. Problemy zaczęły się gdy zechciałem podkręcić procek jeszcze bardziej. Przy 2.8GHz komputer się włączył ale szybko zaczął się restartować, a przy próbie podniesienia FSB do 290MHz lub 300MHz system wogóle nie chce się włączyć, w momencie gdy zaczyna ładować się Windows wywala niebieski ekran i restart. Nie wiem czy robię coś źle, a może też czegoś nie zrobiłem i to przez to, ale kolega podkręcił swojego E2160 do około 3,5GHz i działa mu stabilnie, a ja nie mogę przebić się powyżej 2.7GHz. Moja płyta gł. ma oddzielną zakładkę w BIOSie w której znajdują się wszystkie ustawienia do overclockingu i wątpię by problem tkwił w napięciach bo one są automatycznie dostosowywane, chyba że muszę pogrzebać w ustawieniach pamięci RAM, a ten przedstawia się następująco: Geil 2x1GB 800MHz, zasilacz to Chieftec 500W, używam Windowsa XP z Service Packiem 3.

Ustaw napięcie ręcznie i wtedy pewnie uda się pójść wyżej. Jak temperatury? Co do 2160 na 3,5 to raczej wyjątek. Większość robi 3,2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wziął Core I7;)

Na jakim chłodzeniu można uzyskać tyle?

Scythe Ninja 2 i na płycie głównej Abit IP35 u kumpla hula na 3,6Ghz. Po lekkiej zmianie napięć. Tak bez zmiany napięć to koło 3,2Ghz. A epoka czterech rdzeni dopiero się zbliża :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...