Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

Are we online?


Sergi

927 views

 Share

Wymaganie połączenia z Internetem przez nowego Xboxa sprawiło, że dyskusja o tym, czy jesteśmy w sieci i czy faktycznie chcemy być, rozgorzała na nowo. A w zasadzie nie stygła od pamiętnych wypowiedzi Adama Ortha. Efekt tej dyskusji był tak silny, że Microsoft w końcu zrezygnował z części zabezpieczeń. Krok wstecz czy rewizja nierealnych oczekiwań?

IT'S ON

adam-orth-meme.jpg

Każdy, kto chce korzystać z Sieci, już i tak jest podłączony. Ma szerokopasmowe łącze, jest stale zalogowany na Facebooku. Aplikacje, których używamy, łączą się z Internetem bez naszej wiedzy, co kilka minut, albo nasłuchują portów bez przerwy. Dlaczego by nie zrobić więc tego samego z konsolą? Niech co trzy minuty sprawdza stan gracza. Niech wymaga tego połączenia. Nie będziemy oczywiście zapychać łącza byle czym, tylko potrzebnymi danymi. Szybkie przenoszenie profili, save'ów i uprawnień do gier - tego przecież chcą gracze. A nawet jeszcze dalej - konsola zaloguje nas bez konieczności wpisywania danych. Wystarczy rozpoznawanie twarzy.

Oczywiście, żeby to wszystko miało ręce i nogi, graczy trzeba też kontrolować, żeby nie zaczęli nadużywać systemu. Kamera będzie pilnowała kto gra, a po dłuższym przerwaniu połączenia, powiedzmy, 24 godziny, nie będzie się dało w nic grać. No bo spójrzmy prawdzie w oczy - gdzie Internet jest rozłączany na dłużej niż jedną dobę?

6789_c246.gif

Okazuje się, że najwyraźniej w wielu miejscach. Orth powiedział to, co myślał i to, co sądził Microsoft (albo przynajmniej to, co Orth sądził, że Microsoft myślał), ale jego arogancja sprawiła, że firma musiała nieco spuścić z tonu w kwestii zabezpieczeń. Cały Internet obsmarował pana Adama za jego wypowiedzi. Mimo to Redmond uznało, że sam pomysł nie jest zły, i trzeba go tylko kosmetycznie zmodyfikować, żeby przeszedł. Kosmetyka więc nastąpiła, a Always On ujrzało światło dzienne wraz z Komputerowo Generowanym Psem i serialami. A Microsoft dostał kolejny raz plaszczaka w twarz, bo rynek zareagował kompletnie nieprzewidywalnie.

A przynajmniej nieprzewidywalnie dla Microsoftu. Akcje Sony poszły w górę, tak samo preordery PS4, a Internet zaczął naigrywać się na całego z konferencji MS. Wizja konsoli, która stale chce Cię nagrywać i stale musi być połączona z Internetem zadziałała na graczy jak kubeł zimnej wody. Nie dość, że skupiono się na negatywnych stronach nowej usługi, to prezentację okraszono jeszcze kilkoma "rewelacjami", które graczy kompletnie nie interesowały. Później nastąpiła lawina sprzecznych ze sobą prób wyjaśnienia, kto w co będzie mógł grać, i kto jest według Microsoftu naszym przyjacielem, a kto nie.

Ostateczny efekt był taki, że Microsoft wycofał się z prawie wszystkich restrykcji, pozstawiając na straży tylko wiecznie słuchającego Kinecta.

8204_b18d.gif

Tu historia robi się naprawdę zaskakująca - grupa graczy chce powrotu tamtych zasad. Tak, nie pomyliłem się, petycja na change.org domaga się przywrócenia zasad, jakie zaprezentowano na E3. Brzmi to z grubsza tak:

This was to be the future of entertainment. A new wave of gaming where you could buy games digitally, then trade, share or sell those digital licenses. Essentially, it was Steam for Xbox. But consumers were uninformed, and railed against it, and it was taken away because Sony took advantage of consumers uncertainty.

We want this back. It can't be all or nothing, there must be a compromise.

Płacz o Złe Sony wywołuje u mnie jedynie pobłażliwy uśmiech, skupię się za to na innym fragmencie: "then trade, share or sell those digital licenses". Chyba oglądałem inną konferencję niż ci panowie, bo mnie Microsoft powiedział, że gry są na stałe przypisane do konta. Że mogę je odsprzedać raz, a i to tylko osobie, którą znam od 30 dni. I perełka: "Essentially, it was Steam for Xbox" - Nie tylko inną konferencję oglądałem, ale używam też innego Steama - takiego, który działa offline, daje gry za darmo i pół darmo i nie musi widzieć mojej twarzy, żeby działać. Może w ogóle żyję w jakimś anty-świecie?

Żartuję sobie na ten temat, ale sama petycja żartem na pewno nie jest; W chwili, gdy piszę te słowa, podpisało ją prawie 24 tysiące osób (brakuje jeszcze około tysiąca). Wśród komentujących można znaleźć uroczych fanatyków i zwykłych trolli, ale najciekawsze są wypowiedzi tego typu (pisownia oryginalna):

Sign this petition if you want to able to make money back on your digital content for Xbox one instead of it just sitting there, sign this petition if you want to be able to trade games through the cloud on Xbox instead of you driving to your friends house so he can borrow it, sign the petition if you want to be able to gift and recieve gifts from friends on Xbox one (...) [dalej już jęki, że i tak wszystko jest "always online"]

Billy Bromley DARTFORD, UNITED KINGDOM

Dochodzimy do konkretów. Fani Xboxa One wierzą, że przyzwolenie na ciągłe monitorowanie działań graczy i ograniczenie praw konsumentów w jakiś sposób doprowadzi w końcu do poprawienia sytuacji i lepszych warunków sprzedaży i wypożyczania gier. Nie dostrzegają przy tym żadnych wad takiego rozwiązania ani braku logiki w swoim działaniu.

NO IT'S NOT

Zostawmy na chwilę Billy'ego i jemu podobnych eskapistów i zastanówmy się nad obecnym kształtem Sieci. Bo ostatecznie to od jej stanu zależy powodzenie tego typu przedsięwzięć.

Ile osób ma dostęp do szerokopasmowego łącza? A ile ma w ogóle dostęp do Internetu? Google przy okazji projektu Loon wspomniało, że 2/3 ludzi na świecie. Blisko? Ani trochę. Połączenie ma około 30% ludzi; Stały, szerokopasmowy dostęp jeszcze mniej. Mała popularność takich usług jak Core Online, GaiKai czy OnLive dowodzi tego, jak mało jest osób gotowych na usługi w chmurze. Tak pod względem czysto technicznym, jak i nastawienia do tego rodzaju rozwiązań.

Nowe Xbox Live to oczywiście mniejszy kaliber - w najlepszym wypadku w chmurze generowane będą tylko efekty w niektórych grach. Gdy połączenia braknie, gra będzie po prostu brzydko wyglądała. Sprawa wygląda gorzej, jeśli przyjmiemy bardziej rygorystyczne przepisy. Wtedy utrata połączenia odcina nas od gier, w które, z technicznego punktu widzenia, moglibyśmy nadal grać. Powiedzmy nawet, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie dostawcę o dobrym uptime, albo redundantne połączenia. Ale co, jeśli problem będzie po drugiej stronie?

always-online-learn-to-love-it-610x339.png

Jeśli nie może się podłączyć jedna osoba, to jej problem, ale jeśli problem ma cały kontynent, trudno winić kogoś innego niż dostawcę usługi. A takie przypadki są częstym widokiem. Klapa przy uruchamianiu Sim City, problemy ze startem usług sieciowych GT5, czy w końcu down time Xbox Live w czasie świąt - To wszystko tylko przedsmak tego, co może nas czekać przy premierze Forzy 5.

Wydaje się, że po tym, jak EA oraz Ubisoft sparzył się (a potem spaliły doszczętnie) na DRMach, nikt nie wpakuje się w podobny sposób i nie narazi swojego wizerunku. O przesuwaniu granicy dalej nawet nie wspominając. A mimo to, Microsoft śmiało zarysował swoją politykę, i trzeba było sporo krzyku, żeby zdanie zmienił. No i po co to wszystko?

Cyfrowa dystrybucja jest przyszłością, czy tego chcemy, czy nie. Rozwój sieci i możliwości, jakie ona daje, sprawią, że gry bez nośników stopniowo wyprą tradycyjną formę sprzedaży. Microsoft, jak każda szanująca się firma w branży gier, wyczuł tę koniunkturę i postanowił postawić duży krok naprzód, wyprzedzając Gabena i resztę stawki o jedną długość. Przeliczyli się jednak, bo rzeki nie tylko nie można kijem zawrócić, ale też przyspieszyć.

Wizja szefostwa Microsoftu ostatecznie się spełni, ale oni nie zostaną zapamiętani jako wizjonerzy i pionierzy cyfrowej wymiany dóbr, tylko nastający na prywatność swoich klientów wynalazcy nowoczesnego magnetowidu. Chyba że ludzi takich jak Billy Bromley znajdzie się więcej. Dużo więcej.

 Share

6 Comments


Recommended Comments

Pomysł "always online" jest bezsensowny, nic więc dziwnego, że Microsoft został tak zbesztany. Konsola powinna być autonomiczna, niezależna od czegoś tak zawodnego jak połączenie internetowe. Nie każdy chce grać tylko w multi...

Link to comment

@Kiicek - Te farmazony o mocy chmury też się nadają na gromkie/krzepkie/gibkie/srogie niszczenie/miażdżenie/besztanie we wpisie. Stay tuned :)

Link to comment

Mieszkam na wsi, jako takie połączenie z internetem mam może od 4 lat. W tej chwili korzystam z bezprzewodowej Neostrady, która w moim pokoju (piętro, router jest na parterze w pokoju w przeciwnym kącie domu) łapie... dość słabo. I lubi zrywać.

Choćby dlatego nie wyobrażam sobie życia czy pracy z Always-Online DRM czy inną chmurą. Już korzystanie z Google Drive czy gra w M&M: Heroes VI (poroniony Uplay, poroniony Conflux, postępy kampanii sztywno trzymane na serwerach Ubi, co uniemożliwia np. wczytanie ich w trybie offline) bywa upierdliwe.

Link to comment

Ot jeden z głównych powodów, przez który w przypadku wyboru konsoli nowej generacji, wybiorę Sony. Pomimo, że wcześniej byłem zdeklarowanym fanem Xboxa. Oczywiście jest to niejedyny powód. Inne to np to jak bardzo MS ma polskich graczy w dupie. Kto ma Xboxa 360 i konto zarejestrowane w Polsce wie o czym mówię. Do tej pory nie otrzymaliśmy możliwości zakupu gier indie, a sama usługa, pomimo takiego samego abonamentu jak reszta świata, jest znacznie okrojona.

Czasem ze znajomymi robimy wypad do domku letniskowego, gdzie wieczorami gramy w Tekkena czy inne Mortal Combat. Tam oczywiście nie posiadam internetu. I co ? Granie na konsoli podczas takich wyjazdów jest niemożliwe. Bullshit w najczystszej postaci. Bawi mnie natomiast to jak niektórzy ludzie łykają nową zmianę i jej bronią. Na graczy nakładane jest dość sporę ograniczenie, a w zamian MS nie oferuje niczego. Z czego tu sie cieszyć i co tu bronić ?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...