Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,951

Szybciej od światła


Sergi

730 views

 Share

O grze pisał już HH, ale o dobrych grach nigdy dość (zwłaszcza że jego recenzja była po angielsku).

FTL_1920x1080.png

FTL to gra, w której wcielamy się w kapitana statku kosmicznego Federacji, który ma za zadanie przetransportować cenne plany na drugi koniec galaktyki i nie dopuścić do ich zdobycia przez Rebelię. Kluczowe tutaj jest owo "Faster Than Light" - pomiędzy kolejnym levelami skaczemy za pomocą hipernapędu, a bez paliwa do niego jesteśmy skazani na błąkanie się po sektorze i czekanie aż flota rebeliantów zrobi z naszego statku surowiec na żyletki.

Przyznam bez ogródek - FTL to rodzaj gier, których unikam. W grze praktycznie nic nie zależy od naszej sprawności manualnej, o większości wydarzeń jesteśmy informowanie za pomocą tekstu, oprawa jest prymitywna, a ekran gry okropnie statyczny. Przez 80% czasu oglądamy mniej więcej taki obrazek:

FTL-1.png

A jednak od momentu zainstalowania rozegrałem kilkanaście partii i (pomimo że za każdym razem zostałem zmiażdżony przed pokonaniem połowy drogi) wciąż mam ochotę na więcej. Co jest w tej grze takiego wspaniałego?

To po prostu realizacja moich dziecięcych fantazji. Od czasu, kiedy w podstawówce przeczytałem "Oppowieści o pilocie Pirxie" działanie statków kosmicznych i podróże międzygalaktyczne stały się moją pasją. A FTL urzeczywistnia moje marzenia w dokładnie taki sposób, w jaki wyobrażałem to sobie dziesięć lat temu budując z drewnianych klocków przekroje statków kosmicznych.

Jako gatunek FTL plasuje się gdzieś pomiędzy RTS a RPG - jesteśmy bezcielesnym kapitanem wydającym rozkazy załodze i manipulującym podstawowymi elementami statku. To właśnie one i ich działanie stanowią główny magnes gry. Sercem statku jest reaktor generujący moc. Moc potrzebną do zasilenia wszystkich podzespołów statku. Na starcie mamy silnik, kabinę pilota, generator tlenu, tarcze, uzbrojenie, sensory, włazy i kabinę medyczną. Każdy z nich możemy oczywiście ulepszać i wyposażyć statek w dodatkowe funkcje (urządzenie maskujące, teleporter czy system obsługi droidów). Ulepszać musimy też rzecz jasna reaktor - każda część do pracy potrzebuje energii. Do tego dochodzi kilka ras (m.in. znający się na maszynach Engi, świetnie walczący Mantis i niepotrafiący niczego ludzie) i losowe wydarzenia, które napotkamy skacząc pomiędzy lokacjami.

Ważna jest również załoga - ich obecność poprawia działanie urządzeń, mogą naprawiać niektóre uszkodzenia i bronić statku w przypadku abordażu (tak, tak, jest taka możliwość). Nasi podopieczni zyskują doświadczenie z czasem, opłaca się więc stale mieć tych samych (i możliwie nie-ludzi :trollface:).

FTL3.jpg

NOOOOOOOO!!!!!!11

Suchy opis wydaje się nudny i nieskomplikowany, ale gra zyskuje przy bliższym poznaniu.

Twórcom gry udała się bowiem bardzo trudna sztuka, którą docenią zwłaszcza osoby grające w RPG i planszówki - poznanie wszystkich zasad jest stosunkowo łatwe i następuje szybko, ale nie znaczy to, że wiemy już wszystko i nic nas nie zaskoczy. Wręcz przeciwnie - ilość możliwych scenariuszy i ich rozwiązania jest ogromna. Choć przyznać trzeba że znaczna większość z nich kończy się bolesną śmiercią całej załogi ;)

Dzieła dopełnia oprawa - Gdyby nie wymagana rozdzielczość 1280x800, gra poszłaby pewnie na smartfonach. Ale prosty, niemal schematyczny wygląd statku i chiptune'owa muzyka dodają jej specyficznego klimatu.

To wszystko sprawia, że możliwe są tylko dwie reakcje na FTL - natychmiastowe zamknięcie z głośnym "MEH" albo spędzenie w niej kilkadziesiąt godzin :D

See you space, Cowboy

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Aż z ciekawości dodam na listę ''do sprawdzenia" i jak uciułam 10$ to sobie sprawie. Czasem takie gry sprawiają mi dużo radochy, nawet jeśli są trochę masochistyczne.

See you space, Cowboy
!

Ej, to mój tekst na zakończenie wpisu! :D

Link to comment

Nie będę czytał twojego wpisu.

Zbyt kocham tę grę <3 Boru, mam w niej 50~ godzin...

Swoją drogą - grafika jest obrzydliwa. To nie jest styl, to jest brzydkie xP No bo jak można zepsuć Kosmiczne Tła i nebule? :( A dopiero Stealth typ B nie wygląda jak wykonany w paincie, jak dla mnie wszystkie powinny tak się przedstawiać.

Link to comment

coś w tym jest i'm jestem starszy tym bardziej zmieniam się w takiego każuala[dziś np już nie dałbym rady zarwać nocki dla gry]. Na szczęście jeszcze nim nie jestem ;p

Link to comment

@Abyss - Nie wiedziałem i świetnie mi pasowało smile_prosty.gif

@Drangir - Fakt, mogłyby trochę lepiej wyglądać, ale z drugiej strony wszystko mogło być w ASCII

@Fearoth - Trzeba było gameplay najpierw obejrzeć. A co do każualizacji - ja mam dokładnie odwrotnie, w dzieciństwie często jechałem na kodach, a z wiekiem coraz chętniej przechodzę na hardzie.

@down - Faktycznie, jak na tekst wygląda to wręcz niesamowicie.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...