Jump to content
  • entries
    166
  • comments
    247
  • views
    11,902

Policyjny spycholog cz. 2

MajinYoda

178 views

Po bardzo długiej przerwie wracam do książki Wojciecha Andrzeja Kasprzaka pt. „Patologie gier cyfrowych. Studium z zakresu polityki kryminalnej” (link do części pierwszej).

Zacznę od kontynuacji opisywania przypadków „zbrodni z grami w tle”, którymi zająłem się w poprzedniej części, ale opiszę tylko jedną z nich.

Gotowi?

Cytat

Ostatni z omawianych przypadków należących do patologii zabójstwa na tle gier cyfrowych miał miejsce w Polsce (…).

„Patologia zabójstwa”? :O Ki Beliar to jest? Ktoś-coś? Bo Google milczy na ten temat…

Cytat

Sprawcą zbrodni okazał się 15-letni Maksymilian Z. i jego 16-letni kolega Janusz W.

Tę sprawę już opisywałem na blogu, ale – jak pisałem poprzednio - Autor dorzucił kilka ciekawych „faktów”, więc stay tuned ;).

Cytat

Dokonali oni zabójstwa 67-letniej kobiety (babci Maksymiliana), zadając jej nożem śmiertelną ranę klutą i ciężko ranili 10-letnią kuzynkę. Sprawca był zapalonym graczem, spędzającym cały swój wolny czas, grając w Counter-Strike, nie lubił jak mu przeszkadzano w rozgrywce i z relacji członków rodziny wynika, że często potrafił przejawiać agresywne zachowania.

I nie wzbudziło to najmniejszych obaw w tych osobach? Dlaczego nic nie zrobili z jego zachowaniem? Choć to zrozumiałe – często reagujemy za późno, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. Może o tym by spychologowie coś napisali? Choć może lepiej nie ;).

Oaza Memów - Profil: Oaza Memów

Cytat

W trakcie tworzenia portretu psychologicznego sprawcy ustalono, że była to osoba mająca duże problemy z samokontrolą własnych stanów emocjonalnych, uzależniona w stopniu bardzo dużym od komputera i gier cyfrowych (…).

Fajnie, ale czy to sprawiło, że zamordował własną babcię? A może – bo ja wiem – jest chory psychicznie (jak sprawcy innego morderstwa sprzed lat)? Na to pytanie Autor nie odpowiada, ale robi się ciekawiej nieco dalej:

Cytat

(…)Z przeprowadzonego śledztwa i analiz biegłych psychologów wynikało, że sprawca żył w całkowity odrealnieniu. Nawet na szkolnym teście z matematyki nie znajdowały się odpowiedzi na zadania, a podawał jedynie pojedyncze zwroty i słowa, takie jak: Gable (imię założyciela i właściciela najpopularniejszej platformy cyfrowej do dystrybucji gier w formie elektronicznej STEAM){co????}, Grotto (jest to nazwa jednej z dostępnych w grze broni), nóż motylkowy itp.

Cóż, nie jestem specjalistą od CS-a (bo nigdy w niego nie grałem ;)), ale po pierwsze: Gabe Newell nie ma na imię „Gable” – i nie bardzo wiem o co w tym chodzi (w Google znalazłem jedynie, że to jakieś odniesienie do Clarka Gable’a, ale proszę o pomoc :)). Druga sprawa – po wnikliwej (około dwuminutowej) analizie Google odkryłem, że Grotto to nie nazwa broni, lecz skina do SCAR-20. Czyli Autor – ponownie jak wcześniej – ściemnia i nawet nie próbuje dowiedzieć się o co chodzi.

image.jpeg.6bd2e3fa368264b63fba5e1e691a604f.jpeg

Cytat

W trakcie przeszukania pokoju sprawcy i domu w którym mieszkał, odnaleziono specyficzne elementy świadczące o zaburzeniach natury psychicznej.

Jak sądzicie – co odnaleziono? Własnoręcznie wykonaną bombę? Odcięty palec szkolnego kolegi? Pentagram? A może pełną kolekcję filmów Neila Brenna z autografem? Nic z tych rzeczy:

Cytat

Znaleziono obrazek Chrystusa, wydrukowany przy pomocy domowej drukarki i przerobiony graficznie w taki sposób, by zastąpić twarz świętego wizerunkiem Gabe’a Newella. Dodatkowo w centralnej części umieszczone zostało logo platformy STEAM (…).

No przyznajcie sami – przecież wszyscy psychopatyczni mordercy na świecie mieli w pokojach zdjęcie Gabe’a Newella. Zaraz obok „Buszującego w zbożu” i „My Little Pony”.

Cytat

(…)Z analizy znalezionych przedmiotów, przeprowadzonej przez psychologa wynika: „Umieszczanie takich obrazów (…) wskazuje, że to idol chłopaka, który zyskuje dla niego walor boski. On jest najważniejszy w jego życiu. (…)

Zdziwicie się, ale w tym miejscu pojawia się pierwszy przypis bibliograficzny dla tej sprawy (wcześniej był jeden objaśniający czym jest Valve). Autor powołał się na… artykuł „Faktu”! Nie wiem dlaczego prawnik korzysta z brukowca – przecież tego typu prasa specjalnie pisze takie teksty. Nie miał innego, lepszego źródła?

Przejdę jednak do podsumowania dokonanego przez Autora. I muszę przyznać, że w tym miejscu zdziwiłem się całkowicie:

Cytat

Analizując patologie, powstałe w ramach użytkowania gier cyfrowych, prowadzące do zabójstw, nie można wyrazić się jednoznacznie. Gier tak samo jak i ich odbiorców nie da się zakwalifikować a dobrych i złych, (…) zdrowych i psychicznie chorych.

To jest interesujące w kontekście tego, co Autor napisał powyżej, nie sądzicie? Zgadzam się z tym, choć nadal uważam, że gry - jako wytwory kultury – nie mogą być złe. Bo nie  mają moralności.

BESTY.pl

Cytat

W tematyce szkodliwości gier i ich wpływie na psychikę odbiorcy, od wielu lat w psychologii trwa spór. Duża część psychologów uważa, że gry wywierają negatywny wpływ na psychikę i rozwój osoby młodej oraz dziecka. Takie stwierdzenie jest niewątpliwie trafne. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko, obcując przez wiele lat z brutalnymi produkcjami gier cyfrowych, nie nabędzie pewnych cech wartościujących normy społeczne.

Wiecie co jest interesujące? Nie ma tu żadnego przypisu! Autor powołuje się w całym tym tekście do jakiś mitycznych psychologów. Choć z mojego bloga znacie takie teksty, to laik nie będzie wiedział o co chodzi.

Cytat

(…)Jeszcze inni naukowcy podnoszą twierdzenia, że gry wręcz popychają do popełnienia zbrodni. W moim przekonaniu jest to zbyt daleko idące postawienie tezy i kategoryzowanie już na wstępie gry cyfrowej jako elementu skrajnie szkodliwego (…).

Te słowa mnie zdziwiły. Przecież to Autor nieco wcześniej (patrz – poprzedni wpis) pisał o nastolatku, który miał zabić, bo fascynował się Trevorem, albo z powodu CSa… Mam wrażenie, że Autor wycofał się rakiem z pewnych stwierdzeń. Albo wyszedł tu styl prawnika ;).

A teraz ciekawostka – Autor nie napisał nic o naukowcach, którzy przedstawiają wręcz przeciwne stwierdzenia. Interesujące, nieprawdaż?

Na tym zakończę drugą część. Za jakiś czas pojawi się jeszcze jedna część dotycząca tej książki.

Do zobaczenia!0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...