Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Slateer

Szef OdSiebie.com za kratkami - serwis został zamknięty.

Polecane posty

No doigrał się.Jak ma się nielegalne pliki i w dodatku się je udostępnia to trzeba się liczyć z tym że w końcu cię dopadną.Albo dostanie bardzo dużą grzywnę albo długo sobie posiedzi.Współczuje jeszcze tym co z tego serwisu korzystali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dobreprogramy.pl/Po-konferencji...nosc,15202.html

Wygląda na to, że wbrew powszechnemu przekonaniu policja zdaje się być w pełni przygotowana do profesjonalnej analizy tego typu nowoczesnych zjawisk, nawet jeśli przedmiot materii jest jeszcze niedookreślony prawnie - FOTA np. stoi na stanowisku, że już samo udostępnienie linku do treści objętych ochroną praw autorskich może kwalifikować się jako pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa, przedstawiciele organów ścigania przyznają jednak że nie jest to jednoznaczne.

Ciekawa teoria, już się cieszę na jej uzasadnienie prawne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym z chęcią zobaczył uzasadnienie prawne stanowiska FOTA (FOTY? - to się jakoś odmienia?), szczególnie w odniesieniu do Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002.144.1204), a dokładniej do art.15.

PS.Zdaję sobie sprawę z tego, że tego typu serwisy są wylęgarnią piractwa, lecz służą one również ludziom wymieniającym się legalnymi treściami (np. zdjęciami z wakacji, filmami z uroczystości rodzinnych, programami freeware itp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym serwisie było bardzo dużo nielegalnych plików.To było coś w rodzaju piractwa,i dlatego szef odsiebie może pójść siedzieć.Szkoda tylko że normalni użytkownicy nie będą mogli skorzystać z tej stronki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy inicjatorom tej akcji nie zależało przede wszystkim na dostępie do logów, kto i w jaki sposób korzystał z tej usługi. Nawet jeśli sprawa nie skończy się wyrokiem skazującym, to pod tym względem będzie to sukces policji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mielu

Odcięcie neta piratom równało by się z ogólnopolskim wzburzeniem itd i te sre. Więc tego nie zrobią masowo, myśl nad konsekwencjami kolego, bo te byłyby zbyt monstrualne, a TPSa by straciła ponad 80% użytkowników :/

Co do tematu, nie rozumiem zamieszania, wiele serwisów udostępnia lewe pliki, no i nic się nie dzieje. W większości wysyła się wtedy pismo z żądaniem usunięcia z serwisu plików, lecz jeśli odmówił to jego sprawa. Nie da się temu skutecznie przeciwdziałać i się nie będzie dało nigdy, bo ucierpimy na tym my, oraz firmy dostarczające neta i tak dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym rozwiązaniem mogłaby być nowelizacja przytoczonej przeze mnie wcześniej ustawy w taki sposób, aby administrator serwisu hostingowego miał obowiązek kontroli umieszczanych tam treści. Jednak obawiam się, że jest to trudne do zrealizowania, m. in. z przyczyny dużej ilości umieszczanych w necie plików. Poza tym jak taka kontrola miała by wyglądać - siedzi admin, ściąga i sprawdza każdy plik?

Wracając to pomocnictwa w przestępstwie wg FOTA - czy producent noża odpowiada za to, że ktoś komu poderżnął gardło? Serwis to tylko narzędzie, od użytkownika zależy jak go używa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztab-Antypiracki.pl informuje, że ściąganie muzyki i filmów podlega odpowiedzialności cywilnej, jeśli nastąpiło bezprawnie. W takim wypadku uprawniony (twórca, producent i artysta wykonawca) może, między innymi, domagać się zapłaty potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) ? jeśli naruszenie ma charakter zawiniony ? lub podwójnej wysokości, jeśli jest niezawinione a także wydania uzyskanych korzyści.

Podstawa prawna: art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Ponadto, wczoraj ukazał się oficjalny komunikat policji dotyczący zatrzymania właścicieli serwisu odsiebie.com: http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/www/...04&numer=51

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie głupota... Policja powinna zainteresować się np. TPsa za to, że dostarcza internet piratom. Powinni zamknąć twórców NK za to, że niektórzy umieszczają zdjęcia do których nie mają praw. Jestem ciekaw wyroku w tej sprawie. Po przeczytaniu posta MikaelDorren'a upewniłem się w twierdzeniu, że chłopak jest niewinny.

A tam. Z tego co wiem to nie zamknęli go za to, że takie pliki się na jego serwerze pojawiały, tylko że ich nie usuwał. Wg kodeksu karnego za pomocnictwo odpowiada też ten, kto zaniecha pewnych czynności mimo tego, iż ciąży na nim "prawny i szczególny obowiązek". Trzeba by zajrzeć do prawa telekomunikacyjnego i wyciągnąć odpowiednie przepisy. Zresztą polecam artykuł http://prawo.vagla.pl/skrypts/cybercrime1.htm i kawałek o odpowiedzialności dostawców usług. Popatrzmy zresztą na inne tego typu serwisy, choćby YT. Trudno jest kontrolować wszystkie pliki, które użytkownicy wrzucają, stąd wziął się przepis ustawy. Oznacza on tylko, że nie można pociągnąć usługodawcy do odpowiedzialności za każde naruszenie prawa przez użytkownika. Natomiast jeśli usługodawca dostaje informację o naruszeniu prawa, to powinien zareagować. Dlatego YT kasuje sporo plików i sporo linków do ich strony nie działa. A tu gostek uczynił sobie źródło dochodu z cudzego piractwa. Ja tam bym spróbował mu jeszcze dołożyć wersję kwalifikowaną, czyli właśnie uczynienie z tego źródła stałego dochodu. Choć to już jest dość karkołomna konstrukcja, gdyż nie pobierał pieniędzy od up i downloaderów, tylko z reklam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wersję kwalifikowaną raczej bym nie liczył, m.in ze względu na źródło dochodów . Inną sprawą jest to, że nie ma tak naprawdę jasnych przepisów w kwestii piractwa internetowego. Co więcej taki ten typ działalności nie został prawnie zdefiniowany. Aby skutecznie przeciwdziałać temu procederowi potrzebne są jasne, precyzyjne przepisy, a przede wszystkim dostosowanie ustawy o prawie autorskim do obecnych realiów (obecnie obowiązująca powstała przed upowszechnieniem szerokopasmowego Internetu). Skuteczność prawa nie polega na surowości kar, lecz na jasności norm.

A skoro mowa o pomocy w piractwie nasuwają mi się dwa pytania:

Odpowiedzialnośc ISP

KK Art. 2. Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

1) Czy administratorzy serwisu internetowego podlegają prawnemu, szczególnemu, obowiązkowi?

KK Art. 18 § 3. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

2) Czy mieli oni zamiar, aby inne osoby dokonywały czynów zabronionych?

Jakby upadła droga postępowania karnego, zawsze pozostaje możliwość sprawy cywilnej za pomoc w wyrządzeniu szkody majątkowej (jak nie posiedzi, to zabuli):

Kodeks Cywilny Art. 422. Za szkodę odpowiedzialny jest nie tylko ten, kto ją bezpośrednio wyrządził, lecz także ten, kto inną osobę do wyrządzenia szkody nakłonił albo był jej pomocny, jak również ten, kto świadomie skorzystał z wyrządzonej drugiemu szkody.

PS. Przy zatrzymaniu zarekwirowano płyty z pirackim oprogramowaniem, wszystko wskazuje na to, że panowie z odsiebie.com odpowiedzą za posiadanie ( podejrzewam, że ten rodzaj odpowiedzialności karnej będzie najprostszy do udowodnienia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, jest milion innych serwisów (nie tylko polskich) tego typu... Imho głupie działanie ze strony policji, bo wszystkich nie zamkną (by musieli 90% ludności na świecie ukarać, bo na pewno praktycznie kazdy co ma komputer ma pirata...), a powinni to zwalczyc jakoś od środka. Co do odsiebie.com - jeden z lepszych polskich serwisów to był i pewnie dlatego padło na niego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo inne serwisy, czyli RS i MU cały czas kasują nielegalne pliki. OS skasowali właśnie za to, że administracja nie zrobiła zupełnie nic w celu zmniejszenia ilości treści nielegalnych, przykro mi. Sam czasem z OS korzystałem (głównie do wymiany zdjęć i materiałów szkolnych ze znajomymi), bo to najmniej upierdliwy serwis. A następna powinna być wrzuta ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno praktycznie kazdy co ma komputer ma pirata...

Mów może za siebie.

IMO bardzo dobrze, może inne serwisy zobaczą, że koniec lekceważenia takich spraw i się skończą pirackie serwisy działające pod przykrywką wymiany danych ze znajomymi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też korzystałem, parokrotnie wrzucałem fotki czy coś do szkoły bo mi pendrive padł.. Serwisu szkoda. Chociaż facet mógł kasować pliki nielegalne. Gofer z tym kasowaniem nielegalnych treści przez RS bym nie przesadzał, owszem coś tam kasują ale to kropla w porównaniu z tym co ciągle zostaje.

Chomikuj.pl wg mnie powinni skasować, tam dopiero tego jest. Tam to się chyba nikt nie ukrywa z treścią swoich kont.

Idea tych serwisów była inna niż ta do czego w rzeczywistości ludzie je wykorzystują. Niemniej administracja powinna się z tym liczyć i w miarę możliwości kasować nielegalne treści.

BTW nie sądzicie, że serwisy które wprowadzają różnego rodzaju bonusy w postaci pkt, kasy i nie wiadomo czego jeszcze w zasadzie promują piractwo? Może nie świadomie ale jednak.

Skoro oferują "x" dolarów/euro za "y" ściągnięć plików to przecież wiadomo, że ludzie nie będą wrzucać zdjęć z komunii syna szwagra brata matki tylko te treści najbardziej pożądane czyli de facto nielegalne. Nie oszukujmy się, nikt nie będzie miał pierdyliona ściągnięć jak wrzuci przepisy na ciasta swojej babci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu niech pozamykaja rapida mu itp, no i oczywiscie wrzute bo tez mozna pobierac z niej pliki. Najbardziej mnie rozbawila wypowiedz w radiu na temat tej sprawy, jakis przedstawiciel policji wypowiadal sie ze zlapia tych uzytkownikow co pobierali nielegalne pliki z odsiebie.com. xD gl. Ta cala akcja mnie osobiscie rozbawila ^^, zalosne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiciel policji wypowiadal sie ze zlapia tych uzytkownikow co pobierali nielegalne pliki z odsiebie.com.

było jasno tam powiedziane, że ściąganie plików nie jest karalne, jest tylko nie moralne. Będą za to ścigać tych, którzy wrzucali do neta pliki.

To w końcu jak? Bo jak zwykle sprzeczne info i to jeszcze od tej samej instytucji.. Czyli co będą kolesia ścigać żeby zrobić mu wykład o tym jak wysoce niemoralne jest pobieranie plików z neta? Haha :laugh:

Swoją drogą to ci, którzy tam wrzucali nielegalne pliki muszą mieć teraz nieźle nawalone w gaciach :)

Mnie dziwi jedno, dlaczego jeszcze nie zamknęli takich grup jak Deviance, Razor911 czy wszelkiej maści innych wrzucających gry, filmy etc. Czy to takie trudne wyłapać ich? Udowodnienie im winy nie powinno być trudne skoro każdą ze swoich wrzut ochoczo oznaczają jako swoją. Dodatkowo na pewno w siedzibach/domach mają pełno nielegalnego stuffu co znacząco ułatwiłoby zapuszkowanie dziadów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiciel policji wypowiadal sie ze zlapia tych uzytkownikow co pobierali nielegalne pliki z odsiebie.com.

było jasno tam powiedziane, że ściąganie plików nie jest karalne, jest tylko nie moralne. Będą za to ścigać tych, którzy wrzucali do neta pliki.

To w końcu jak? Bo jak zwykle sprzeczne info i to jeszcze od tej samej instytucji.. Czyli co będą kolesia ścigać żeby zrobić mu wykład o tym jak wysoce niemoralne jest pobieranie plików z neta? Haha :laugh:

Prawo autorskie:

Art. 117.

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia

utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania,

artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności

do lat 2.

Prawdopodobnie będą chcieli udowodnić ściągającym, że robili to w celu dalszego rozpowszechnienia, co jest ryzykowne (naraża na wykazanie absurdalności oskarżenia i tym samym ośmieszenie prokuratury). Poza tym nie wiem jak taka sprawa miałaby wyglądać, bo chyba nie tak:

Prokurator: Podejrzany pobierał muzykę (filmy) celem rozpowszechnienia.

Obrona: Czy prokurator jest jasnowidzem?

Ciągu dalszego można się domyśleć.

Inna sprawa jeśli ściągali programy, wtedy podpadają pod KK:

Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

I jedyne na co mogą liczyć to mała szkodliwość społeczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...