Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

agend

Rozwiązany: kłopot - złożony komputer po jakimś czasie się wiesza

Polecane posty

witam - złożyłem dzisiaj zestaw z tego wątku: http://forum.cdaction.pl/Rozwiazany-zestaw...ie-t186394.html, jedyne co zmieniłem to zasilacz na aerocool vp-450 (chciałem trochę zaoszczędzić - może głupio). I teraz tak, komputer działa, zainstalowałem windows'a, sterowniki, origin'a + bf bc2 - gra poszła na max detalach i już byłem szczęśliwy. Ale po jakimś czasie zwiecha. I zaczęło robiś się tak coraz częściej. W tej chwili wystarczy że włącze film z youtube'a w większej rozdzielczości i komp staje, wentylatory wyją jak głupie, i słychać taki dziwny pisk. Wyłącze zasilanie. Chwile odczekam. Komputer startuje i wkrótce to samo.

Pomyślałem że może fabrycznie było za moło pasty na wentylatorze. Znalazłem u siebie już conajmniej 5 letnią albo i starszą pastę silikonową termoprzewodzącą. Nałożyłem na procesor ale wcale nie pomogło. Zmieniłem stery od grafiki na nowsze ale też nic nie dało.

Także proszę o pomoc, macie jakieś pomysły co może być przyczyną?

Pozdrawiam

Arek

Cały czas próbuje coś wymyślić - w tej chwili maksymalizacja okna z pasjansem Solitaire powoduje zwiechę i ciągły pisk - dobrze kombinuje że może to być wina karty graficznej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mi podać nazwę jakiegoś programu obciążającego komputer?

@up:

zatrzymałem palcem oba wiatraczki (z obudowy też) i piszczało dalej. Nie zatrzymałem tego w zasilaczu. Mi się wydaje że to jest pisk sygnalizujący błędy - ciągły to ram albo grafika.

Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości. - MD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ciągły pisk, to rzeczywiście można obwiniać kartę graficzną lub RAM. Stawiałbym jednak na to pierwsze. Masz może możliwość wsadzenia innej karty do peceta? Wtedy miałbyś pewność, że to karta, a co za tym idzie - możesz odesłać ją na gwarancję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie z tym jest problem, w domu same laptopy. Macie jakieś doświadczenie z reklamacjami w morele.net?

Puściłem to superPi - ten program chodzi na jednym rdzeniu, więc odpaliłem 4. Procesor na 100% i podgrzał się tylko do 38 stopni. Włączyłem solitaire, maksymalizacja i odrazu zwiecha + pisk. Poza tym kiedy łapie okienko za belkę i szybko przesuwam to widać dużo śmieci/tych okienek. Wcześniej udało mi się zwiesić tak kilka razy kompa. Mi się wydaje że to grafika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o zadne temperatury chodzi, ani o zaden system. Z tego co widze twoj zasilacz ma 450W? Jest to duzo za malo jak na komputer "do gier". Komp ci sie wylacza dlatego ze w momencie w ktorym odpalisz gierke nagle CPU i GPU zaczynaja wykonywac wiecej obliczen - co za tym idzie potrzebuja wiecej pradu. A twoj zasilacz niestety nie daje rady. Ja bym tobie proponowal zasilacz przynajmniej 600W - bedziesz mial zapas na jakis czas - chyba ze planujesz w przyszlosci zabawe w crossfire - w takim wypadku bierz 750W. Niestety wiele osob skladajac samemu kompa traktuje zasilacz jako strefe budrzetowa - niestety jest to ogromny blad.

Warto wydac nawet 300zl wiecej i miec porzadny zasilacz. Nie dosc ze przedluzy to zywotnosc twojego kompa. To jeszcze przeciez po zmianie kompa mozesz "stary" zasilacz wmontowac do nowego pcta. Pozatym nawet kupujac zasilacz z zapasem mocy - mozesz miec pewnoc ze w przyszlosci w razie checi upgradu kompa - zawsze jeszcze masz zapas mocy ktory pozwoli tobie na zaoszczedzenie kasy przy kupnie nowego zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twoj zasilacz niestety nie daje rady. Ja bym tobie proponowal zasilacz przynajmniej 600W

A ja bym Tobie proponował niepisanie bzdur w stylu "weź mocniejszy zasilacz". Nie wiem po co zasilacz 600W do kompa mającego pod największym obciążeniem kłopoty z wyciągnięciem 300W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą z tego, co pisze autor wątku, problem dotyczy karty graficznej.

Akurat morele.net nie powinno robić problemów, to dość dobra firma, przyjmą reklamację.

Na wszelki wypadek poszukaj jakiejś faktury czy innego dowodu zakupu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenie z reklamacjami w morele.net?

Tak,niestety niezbyt pozytywne...Odesłałem im myszkę-teoretycznie mieli to rozwiązać w ciągu 14dni,po 3tygodniach wysłałem maila na którego odpowiedź otrzymałem gdy mijał już miesiąc od wysłania sprzętu ,,blabla nie możemy zrealizować reklamacji blabla oddamy pieniądze blabla nie mamy myszki w magazynach blabla,, .

Po mojej delikatnej uwadze że myszkę jak najbardziej mają z tym że w wyższej cenie niż wtedy gdy kupowałem taktownie wycofali ją ze strony.No cóż,nie opłacało im się wymieniać sprzętu to oddali pieniądze,kij z tym że czekałem kolejny tydzień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twoj zasilacz niestety nie daje rady. Ja bym tobie proponowal zasilacz przynajmniej 600W

A ja bym Tobie proponował niepisanie bzdur w stylu "weź mocniejszy zasilacz". Nie wiem po co zasilacz 600W do kompa mającego pod największym obciążeniem kłopoty z wyciągnięciem 300W.

Zapraszam na jakikolwiek kalkulaor mocy np: http://extreme.outervision.com/PSUEngine

Oto wyniki:

ATTENTION: FOR PERSONAL, NON-COMMERCIAL USE ONLY

eXtreme PSU Calculator

Send To Printer Back To Calculator

Notes: (Only text visible within note field will print.)

System Type: 1 physical CPU

Motherboard: Regular - Desktop

CPU Socket: Socket FM1

CPU: AMD Athlon II X4 631 2600 MHz Llano

CPU Utilization (TDP): 100% TDP

RAM: 1 Stick DDR3 SDRAM

Video Card 1: AMD Radeon HD 6850

ATTENTION: FOR PERSONAL, NON-COMMERCIAL USE ONLY

Regular SATA: 1 HDD

DVD/CDRW Combo Drive: 1 Drive

Fans

Regular: 1 Fan 120mm;

Keyboard and mouse: Yes

System Load: 100 %

Capacitor Aging (+ W %): 20 %

Minimum PSU Wattage: 357 Watts

Recommended Wattage: 407 Watts

A znajac "no namowe" zasilacze moc znamionowa jest na nich z reguly mocno przesadzona... Pozatym z czasem zasilacze sie zuzywaja i podaja mniej mocy niz bys chcial. Nie wspominajac ze przy takim PSU raczej ciezko bedzie dolozyc sobie drugi hdd albo wentyl ... lepiej zawsze miec przynajmniej te 100W w zapasie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kalkulatory zawyżają pobór mocy, i to ostro. Athlon zużywa pod obciążeniem ok. 100W (wnioskując po TDP), a HD6850 - 90-120W w zależności od obciążenia. Nie wiem, co według tego kalkulatora zużywa pozostałe 110-140W... tych 360W to by ten zestaw nie żarł pewnie i pod mocnym OC.

Dla zobrazowania, mój zestaw z podpisu (ten z X3440 + GTX470) ciągnie z gniazdka ok. 400-430W pod maksymalnym obciążeniem w OCCT (mierzone miernikiem). Od poboru z gniazdka trzeba odliczyć straty na nieefektywności zasilacza - podzespoły same w sobie potrzebowały więc 340-370W, zakładając sprawność na poziomie 85%. A co pokazuje ten kalkulator? 460W minimum... czyli o jakieś 100W za dużo :P

A wentylator i HDD to są groszowe sprawy, dyski pobierają ok. 5-10W (pod obciążeniem), a typowe wentylatory 120mm 1-2W (na maksymalnych obrotach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale 460W a 430W to raczej mala roznica. Pozatym CPU i GPU to nie sa jedyne chipsety zrzerajace prad w kompie... Masz jeszcze ram.. Soutn i North bridge... Chipset od karty dzwiekowej. Chipsety do obslugi USB i SATA, chip do karty sieciowej i od groma innych ustrojstw ktore zuzywaja prad. ...Urzadzenia podpiete pod USB tez troche... itp itd.

Ale ok niewazne odbiegamy od tematu. @agend daj nam znac odnosnie sukcesow z reklamacja :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te 430W to jest pobór z gniazdka. Kalkulatory nie pokazują poboru z gniazdka a tyle, ile potrzebują komponenty. Po odliczeniu strat na sprawności zasilacza wyszło, że komponenty u mnie w komputerze potrzebują 340-370W - więc różnica jak najbardziej jest. Gdyby komputer potrzebujący 460W podłączyć do sieci zasilaczem o sprawności ~85%, pobierałby on 460/0,85 = ~540W z gniazdka.

A chipsety w dzisiejszych czasach nie pobierają zbyt wiele, to nie te czasy kiedy na mostkach na płycie głównej się montowało wentylatory :P RAM w czasach DDR3 też wiele nie ciągnie. Zdecydowana większość poboru mocy przypada na CPU i GPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...