Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

politan

Wybór chłodzenia do Phenoma

Polecane posty

Witam !

Od jakiegoś czasu zabieram się za pisanie tego posta i zakup chłodzenia pod Phenom'a II 925. Pomyślałem, że zasięgnę opinii u ekspertów i zapytam. Budżetu nie uściślam do końca, ponieważ im taniej i wydajniej tym lepiej ;). Osobiście ciągle czytam tu na forum, że Flex jest bardzo wydajny. Na drugim forum, które ostatnio przejrzałem związanym tylko z tematyką chłodzenia podobno wydajnościowo identyczny jest SilentumPC Fortis.. Sam nie wiem co kupić. Stwierdzam, że niedługo mam mieć przypływ funduszu i mogę dołożyć do droższego chłodzonka ;). Moje typy:

- SilentiumPC Fortis HE1225

- Zalman CNPS10X Performa

- Zalman CNPS10X Flex

- Zalman CNPS10X Extreme

- Noctua NH-U9B SE2

Jak dużo wydajniejszy będzie ten Zalman Extreme i ta Noctua ? Warto do nich dopłacić ?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam noctue(sygnaturka). Tyle, że troszkę większą niż ty podajesz. U mnie jest wydajnościowo super, ale cena prawie 270zł. Ogólnie raczej nie opłaca się dopłacać do noctuy u ciebie bo chcesz żeby było chłodzenie dobre a jak najtańsze. A spokojnie ci wystarczy Zalman CNPS10X Extreme albo podobny. No chyba, że ci zależy na kręceniu powiedzmy 4,5Ghz no to wtedy lepiej jest noctue kupić. Ale co do dokładnej różnicy pomiędzy tymi wszytkimi modelami wypowiedzą się eksperci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale podzielę się spostrzeżeniami na temat chłodzenia Aerocool DCC-C1200. U mnie chłodzi ono AMD X2 6400 bez OC. Temperatury latem to w stresie 53 stopnie. TDP X2 6400 to 125 Watt. Phenom 925 ma 95 Watt mocy traconej. Aerocool kosztuje około 130 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Flexa i do tego wentylator Zephyr. Wyjdzie 169 zł, ale na pewno nie będziesz żałował. Fortis jest trochę słabszy od Flexa, ale to nie znaczy, że jest zły. Jeśli ma być w miarę tanio i wydajnie, to możesz śmiało brać Flexa i Zephyra. Jeśli chcesz wyciskać siódme poty z procka, to można zainteresować się Nocutą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flex z pewnością da sobie radę. Gdzieś widziałem za 200zł Thermalright Ultra eXtreme z wentylatorem Fandera-tylko czy możesz tyle wydać (jest chyba razem z pastą, bodajże Chill Factor)? Jeśli parę stopni więcej Ci nie przeszkadza, to cooler Zalmana wystarczy. Zephyr to dobry wentylator, choć może być zbyt głośny dla maniaków ciszy. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam Fortisa i na temperatury nie narzekam, a napięcie jednak trochę podniesione mam. Jeśli jednak masz możliwość dołożenia do Flex'a to śmiało bierz chłodzenie ze stajni Zalmana. Będzie wydajniejsze na pewno i pozwoli na większe OC.

@ cacum3 u mnie x2 5000+ dokręcone do granicy jego możliwości, przy zwiększonym napięciu i w stresie (Orthos) nie przekracza 55 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem za 200zł Thermalright Ultra eXtreme z wentylatorem Fandera-tylko czy możesz tyle wydać (jest chyba razem z pastą, bodajże Chill Factor)?

Chodzi o to, że jeżeli naprawdę warto dokładać do takiego chłodzenia to bez problemu go mogę wziąć (w końcu to tylko 30 zł więcej niż Flex ;) ). Teraz jeszcze pytanie, na ile Flex jest wydajniejszy od Fortisa ? Bo cóż, w większości piszą, że wydajność taka sama a jednak różnicę wolałabym dopłacić np. do lepszej pasty i jakiegoś Noise Blocker'a albo Fandera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Zalmana jest dodana bardzo dobra pasta. Ta dodana do Fortisa też podobno nie jest zła, ale w akcji tego nie widziałem, więc nie wiem, być może tu można ugrać parę stopni. Jeśli chodzi o Fortisa, to przeczytaj ten post, generalnie chłodzenie złe nie jest, ale można je ciut poprawić. Według testów, które widziałem FLEX był nieco wydajniejszy, ale to też zależało od zastosowanego w wentylatora i nie wiem na jakich pastach przeprowadzano testy, no i nie stosowano patentów ulepszających w przypadku HE1125.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie, podobny efekt uzyska się biorąc do Flexa wentylator o większej wydajności, a jednak będzie taniej i jeśli dobrze dobierzesz wentylator, to i ciszej.

Mugen wypada podobnie jak Flex i HE 1225, a jednak jest trudniejszy do założenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się z wami zgodzić. Najlepszym chłodzeniem będzie polecany przez cacum3 Aerocool DCC-C1200. Ma on w standardzie bardzo sensowny wentylator 120 mm i należy do grupy najbardziej wydajnych "schładzaczy".

Gorszy od Mugena 2, o czym można się dowiedzieć nawet w teście, który podlinkowałeś (porównaj wyniki tego chłodzenia i Mugena):

jednocześnie jego obecna cena sprawia, że przegrywa z HE 1225 jeśli chodzi o stosunek cena/wydajność.

Mugen ma wydajność bardzo podobną do Flexa, tzn. jest ciut od niego gorszy, ale nie jest to kosmiczna różnica, natomiast wspomniany Aerocool jest już od obydwóch gorszy o parę stopni, co jest zauważalną różnicą.

Wszystkie wspomniane coolery przegrywają z Prolimatech Megahalems, ale cena tego sprawia, że już lepiej się zastanowić, czy nie lepiej zainwestować w chłodzenie wodne.

Ja raczej zostałbym przy CNPS10X Flex, lub SilentiumPC Fortis HE 1225. Według testów w przypadku SilentiumPC parę stopni można jeszcze ugrać jeśli się dołoży kolejny wentylator, czy też wymieni standardowy na coś mocniejszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według testów w przypadku SilentiumPC parę stopni można jeszcze ugrać jeśli się dołoży kolejny wentylator, czy też wymieni standardowy na coś mocniejszego.

Jeżeli miałbym kupować już Fortis'a to dołożę do niego albo Fandera Selekte albo Noise Blocker'a jakiegoś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie opowiadam się za Zalmanem CNPS10X Flex - super pasta w zestawie, a wydajność też dobra. Skoro i tak kupujesz nowy wentylator, to Flex jest moim zdaniem lepszym wyborem. Ze swojego Zalmana jestem bardzo zadowolony, wydajność jest świetna, z tego co widzę po fora ciut lepsza niż np. Nuctua NH-U12P. Jednak teraz kupiłbym Flexa - tańszy, a niewiele słabszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwości i pieniądze - bierz Prolimatech Megahalems (na dobrą sprawę nie jest w cale taki drogi, a za 189 zł chłodzenia wodnego nie kupisz):

http://www.proline.pl/?p=PRT+Megahalems

Musisz jeszcze dokupić mocowanie do procków AMD:

http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=PRT+RM+AM2+AM3

Warto byłoby pokusić się także o dodatkowy wentylator (np. SilentiumPC Zephyr 120 mm albo Enermax Magma 120 mm). Jeśli twój budżet jest mocniej ograniczony - wtedy bierz bez namysłu Zalman CNPS10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120 mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megahalems + mocowanie pod AMD + najtańszy wentylator = 245zł. To już jest sporo jak na chłodzenie powietrzem. Do tego dochodzi montaż, który aż taki prosty nie jest (wymaga wyjęcia płyty głównej). Ja bym pozostał przy tych chłodzeniach, o których mowa była wcześniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...