Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rankin

[Kubuntu 10.04] wiele pytan nooba

Polecane posty

Witam

Podlug tematu - zainstalowalem dzis Kubuntu w wersji 10.04 i mam pytania/problemy do rozwiazania, a nie chce sie rejestrowac na razie po kolejnych forach ani przekopywac przez przerozne wiki. Moze bym je za pare dni sam rozgryzl ale na razie nie mam do tego glowy, a lepiej popytac ekspertow :)

Po pierwsze, grub. Chce ustawic winde na pierwsza/domyslna pozycje aby reszta rodziny sie nie stresowala. Z czasow arosa (tak, jakis czas mialem arosa jako drugi os, niedlugo pewnie wroce bo sie ladnie rozwinal) pamietam ze mozna to bylo recznie gdzies wyedytowac ale za diabla nie moge zlokalizowac wlasciwej listy. Gdzie to jest?

Po drugie, sterowniki, scislej sterowniki do karty graficznej. Z zolwiego tempa dzialania grafiki i rozdzialki maksymalnej 1024x768 wnioskuje ze trzeba je zainstalowac - gdzie znajde drivery do ATI Radeona 9550? Czy jakies dzikie kiksy sie z tym wiaza?

Po trzecie - Amarok (i czesc innych programow) jest straszny. Opere zdazylem sam zainstalowac, ale co polecacie jako dobrego odtwarzacza mp3-ek i innych formatow?

Po czwarte - niedlugo po starcie pojawia sie "sudo" i pyta o haslo - coz to jest?

Po piate - po starcie systemu odpalaja sie i inne programy ktore byly wczesniej uruchomione. Czy gdzies w ustawieniach moge to zmienic (wystarczy tak/nie)

Po szoste - package. Jakos je chwilowo opanowalem ale czy jest cos, o czym trzeba pamietac? Co robic jesli dany soft nie jest rozprowadzany w pakunkach? Jak robic "uninstall"?

Wreszcie po siodme (poki co ;)) - fonty. Moze mi sie wydaje ale troche brakuje (np. w konquerorze forum actionum bylo wyswietlone w Courierze). Czy moge po prostu przekopiowac to co mam zebrane pod winda? Jak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na tyle na ile sam znam Ubuntu... Kubuntu to prawie to samo, różni się wyglądem i - niestety - zawartością niektórych menu. Dlatego, m.in. nie możesz znaleźć edycji gruba. Da się to jakoś z terminala odpalić, ale nie pamiętam nazwy. Na pewno znajdziesz to przez Google.

"Sudo" - rodzina Ubuntu, jako system "user friendly" i przeznaczona dla odbiorcy masowego (ładnie brzmi, nie? : ) ) ma dodatkowe zabezpieczenie przed odpaleniem aplikacji jako root. Podczas gdy normalnie (w innych dystrybucjach) wystarczy wpisać "su", tutaj musisz jeszcze pamiętać o "sudo" na początku. W skrócie - jeśli Cię pyta o jakieś hasło i pisze tam coś o "sudo", to chodzi o hasło roota.

Programy odpalane na starcie - domyślam się, że da się to wyłączyć, bo mi się tak nie działo... Sprawdź jeszcze czy na pewno wyłączasz system, a nie przechodzisz na jakąś hibernację, czy coś w ten deseń...

Paczki i deinstalacja - w menadżerze pakietów powinieneś mieć przy zainstalowanych programach zaznaczone "tikiem" kwadraciki. Są? To wystarczy je "odznaczyć" i zastosować zmiany. Jeśli soft nie jest dostępny w skonfigurowanych repozytoriach, możesz poszukać odpowiedniej paczki sam, normalnie w Internecie. Pamiętaj tylko o jednym - pliki z rozszerzeniem .deb są pod dystrybucje oparte na Debianie (np. właśnie (K)Ubuntu), natomiast te z .rpm są pod Red Hata (np. CentOS). Z tymi pierwszymi nie będziesz miał więc problemów, te drugie będziesz musiał najpierw skonwertować. Jak to robić, niestety, nie pamiętam. Google na pewno pamięta. : )

Aha - jeśli tych kwadracików zaznaczalnych nie ma, możesz usunąć daną aplikację przez terminal wpisując "apt-get remove nazwa_aplikacji". Tak samo można instalować, tylko zamiast "remove" jest... Niespodzianka! "Install"!. : )

Przykładowo:

apt-get install mc - zainstaluje Midnight Commandera (coś jak stareńki Norton Commander, ale z funkcjonalnością Total Commandera)

apt-get remove mc - usuwa Midnight Commandera.

Fonty - dobre pytanie. Odpal terminal, wpisz "whereis *.ttf" (o ile dobrze pamiętam rozszerzenie fontów pod Windą), powinny Ci się pojawić pliki z takim rozszerzeniem. Jeśli są, to będziesz wiedział, że da się w ten sposób fonty kopiować, a jak dokładnie zlokalizujesz (jeśli nie "whereis" to "find") to będziesz wiedział gdzie te pliki wrzucać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podlug tematu - zainstalowalem dzis Kubuntu w wersji 10.04 i mam pytania/problemy do rozwiazania, a nie chce sie rejestrowac na razie po kolejnych forach ani przekopywac przez przerozne wiki. Moze bym je za pare dni sam rozgryzl ale na razie nie mam do tego glowy, a lepiej popytac ekspertow :)

Moje przygody z Kubuntu były dosyć krótkie. Niestety, ale Kubuntu jest traktowane przez Canonical po macoszemu, co objawia się tym, że to distro w poprzednich wersjach było niedopracowane i niestabilne. Nie wiem jak jest w wersji obecnej, może coś się zmieniło, ale jednak jeśli chodzi o KDE, to są dystrybucje z lepszym wsparciem.

Po pierwsze, grub. Chce ustawic winde na pierwsza/domyslna pozycje aby reszta rodziny sie nie stresowala. Z czasow arosa (tak, jakis czas mialem arosa jako drugi os, niedlugo pewnie wroce bo sie ladnie rozwinal) pamietam ze mozna to bylo recznie gdzies wyedytowac ale za diabla nie moge zlokalizowac wlasciwej listy. Gdzie to jest?

Nie wiem, z którego GRUBa korzysta obecna wersja Kubuntu. Jeśli z pierwszego, to trzeba wyedytować plik

/boot/grub/menu.lst

jeśli z drugiego, to

/boot/grub/grub.cfg

struktura tych plików jest prosta, trudno coś zepsuć. Interesuje Cię zmienna default.

Po drugie, sterowniki, scislej sterowniki do karty graficznej. Z zolwiego tempa dzialania grafiki i rozdzialki maksymalnej 1024x768 wnioskuje ze trzeba je zainstalowac - gdzie znajde drivery do ATI Radeona 9550? Czy jakies dzikie kiksy sie z tym wiaza?

Nie wiem, czy już ten sterownik jest dostępny dla tego distra (ATI niekiedy ma refleks szachisty). Jeśli sterownik ten znajduje się w repo, to przeczytaj to i się zastosuj. Problemów być nie powinno. Sterownik nazywa się fglrx (tak jakby coś). Jeśli nie ma go w paczkach, to możesz pobrać sterownik ze strony ATI i przeprowadzić instalację ręczną, jeśli zdecydujesz się to zrobić, to napisz to opiszę proces.

Po trzecie - Amarok (i czesc innych programow) jest straszny. Opere zdazylem sam zainstalowac, ale co polecacie jako dobrego odtwarzacza mp3-ek i innych formatow?

Amarok straszny? Niektórym ludziom się nie dogodzi. ;p Popularne są jeszcze Audacious, Banshee, XMMS, Rhythmbox choć moim zdaniem Amarok2 pozostawia wszystkie inne w tyle.

Z powodów patentowych w dystrybucji nie ma kodeków MP3, nie wiem, czy już są dostępne repozytoria ze sterownikami do obecnej wersji. Wejdź na stronę i poczytaj.

Po czwarte - niedlugo po starcie pojawia sie "sudo" i pyta o haslo - coz to jest?

sudo to program, który pozwala na wykonywanie użytkownikowi komend jako inny użytkownik. Zazwyczaj jest używany do wykonywania jakichś poleceń z uprawnieniami roota. Samo sudo robi tylko tyle, pytanie jaki program próbuje odpalić. Być może jakieś aktualizacje, czy coś takiego, nie wiem.

Po piate - po starcie systemu odpalaja sie i inne programy ktore byly wczesniej uruchomione. Czy gdzies w ustawieniach moge to zmienic (wystarczy tak/nie)

Tak, w polskiej wersji KDE4 trzeba zrobić coś takiego:

1. Naciskasz Alt+F2.

2. W okienku, które się pojawi wpisujesz komendę

systemsettings

3. Przechodzisz na kartę zaawansowane.

4. Klikasz ikonkę menedżer sesji.

5. W "Przy logowaniu" ustawiasz opcję "Uruchom pustą sesję".

Po szoste - package. Jakos je chwilowo opanowalem ale czy jest cos, o czym trzeba pamietac? Co robic jesli dany soft nie jest rozprowadzany w pakunkach? Jak robic "uninstall"?

Tam, gdzie masz pakiety, to jest proste, bo wszystko zrobisz za pomocą programu Synaptic. Tam gdzie tego nie ma, musisz ściągnąć źródła i skompilować je. Wtedy najczęściej do instalacji służy komenda

make install

a do deinstalacji

make uninstall

Wreszcie po siodme (poki co ;)) - fonty. Moze mi sie wydaje ale troche brakuje (np. w konquerorze forum actionum bylo wyswietlone w Courierze). Czy moge po prostu przekopiowac to co mam zebrane pod winda? Jak?

Możesz doinstalować nowe czcionki za pomocą Synaptic oraz za pomocą samego KDE. W tym drugim przypadku robisz co następuje:

1. Alt+F2 i wpisujesz systemsettings.

2. Wybierasz opcję "Instalacja czcionek" (w grupie Administracja systemem) i dalej sobie poradzisz.

Żeby ustawić domyślne czcionki w KDE4 postępujesz tak:

1. Alt+F2 i wpisujesz systemsettings.

2. Klikasz ikonkę Wygląd.

3. Przechodzisz na kartę czcionki i dalej sobie poradzisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodów patentowych w dystrybucji nie ma kodeków MP3, nie wiem, czy już są dostępne repozytoria ze sterownikami do obecnej wersji.

Są w repo, pierwsza rzecz o jaką się mnie spytał Amarok to właśnie pobranie kodeków mp3/avi i czego tam jeszcze. Poza tym do jetaudio nie ma startu, a i z winampem windozowym przegrywa jakością dźwięku ;P (że nie wspomnę o jetaudio bo jetaudio to klasa sama w sobie)

Co do sudo - przy najbliższym odpalaniu przyjrzę się uważnie czy jest wspomniane, do czego to hasło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakość dźwięku nie odpowiada sam Amarok, tylko Phonon. Nie wiem z jakich sterowników i wtyczek dokładnie korzysta Kubuntu. W każdym bądź razie jeśli chodzi o jakość dźwięku, to wina leży gdzie indziej. Tylko trudno mi teraz powiedzieć gdzie dokładnie.

Sprawdź może z jak jest ustawiony Phonon.

1. Alt+F2 wpisujesz systemsettings.

2. Klikasz multimedia.

Sprawdź jakie masz Wyjścia Audio dla muzyki i które z nich jest ustawione. Przejdź też na kartę Obsługa i zobacz jakie silniki są dostępne i który z nich jest wybrany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...