Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Spok

Linux vs.Windows

Polecane posty

A pomużcie mi, jak zainstalować neostrade pod linuxem? A co do gier, na pewno są specjalne programy by dzialaly pod linuksem gry z wioindowsa. A pozaty jest linuxowa wersja najpiekniejszej i nawspanialszej z gier....Counter Strike`a

Sa emulatory Windowsa. Tyle ze kiedy ostatnio je widzialem jakis czas temu, to byly potezne problemy z odpalaniem gier pod DirectX. Moze od tego czasu cos sie zmienilo. A Linuksowych portow znanych gier jest calkiem sporo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa emulatory Windowsa.

A gdzie takie cuś można dostać?

A Linuksowych portow znanych gier jest calkiem sporo.

A czy gry z pod linuksa dzialaja na tych samych serverach co z pod windowsa?(czyli ze jeden server obsluguje i countera linuksowego i windowsowego). CormaC może partyjka Countera w takim razie, jak taki obeznany jesteś?

I 3 raz pytam się, jak zainstalować neosrake( :twisted: ) pod linuksem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja neo: pobierasz sterowniki: http://dev.eagle-usb.org/wakka.php?wiki=EagleUsb230, tam też jest opis jak to zainstalować. przy czym oczywiście musisz mieć zainstalowane oprogramowanie do programowania (gcc do kompilacji, dokładniej mówiąć).

dobrym pomysłem jest rekompilacja jądra, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi sieci i usb.

Sa emulatory Windowsa.

A gdzie takie cuś można dostać?

rzecz jasna na google, odpowiednie słowa kluczowe (czyli konkrety czego szukasz) i odpowiedzi masz w parę sekund.

... to samo z resztą tyczy się instalki neo, było wiele razy tłuczone, poradniki znaleźć nie problem. wiem, bo sam szukałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja neo: pobierasz sterowniki: http://dev.eagle-usb.org/wakka.php?wiki=EagleUsb230, tam też jest opis jak to zainstalować. przy czym oczywiście musisz mieć zainstalowane oprogramowanie do programowania (gcc do kompilacji, dokładniej mówiąć).

dobrym pomysłem jest rekompilacja jądra, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi sieci i usb.

Czyli pakiet :programowanie"? i co to jest ta rekompilacja jądra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy masz gcc (gcc -v, rzecz jasna wszystko trzaskasz pod konsolą). jeśli masz, to luz, wydaje mi się, że nic więcej nie potrzebujesz. a rekompilacja jądra, to zapraszam na google, wrzuć 'kompilacja jądra' dostaniesz tego pełno.

masz pytanie, najpeirw pytaj google, a dopiero później, jeśli na prawdę nie dajesz sobie rady, na forum. nie jesteś pierwszym, który ma ten "problem" przed sobą, więc odpowiedzi znajdziesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja wam moge powiedzieć.Sprawdzone rozwiązanie to mieć linuxa+ windowsa XP lub jeszcze 98.I wsytko hodzi jak ta lala.Jak win będzie miał mega awarie to odpalamy linuxa i możemy edytować pliki pod windowsem.Pozatym linux jest bardziejuniwersalny i ma więcej nażedzi obcji niz win.A najważniejsze że jest free.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od razu uprzedzam że jestem totalną zieleniną i chciałbym rozpocząć przygode z Linuxem. Wybrałem Fedore bo słyszałem że jest dobra na poczatek. I teraz mam pytanie bo podczas pobierania plików na stronie, mam do wyboru source i binary. Mam pobrac binary tak? Prosze o pomoc, dzieki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło, że do przyszłego poniedziałku muszę sobie na HDD zagnieździć obok siebie Linuksa (debian) i WinXP Home. Właśnie ściągnąłem obie płytki DVD od Debiana :) Zanim zaczne instalować Deb-a mam zamiar całkowicie sformatować HDD i od nowa ustawić partycje.

Teraz mam 15.6GB- System, 48.8GB- Dane, 10GB-tzw sieciowy:P. Chce zrobić tak: 10GB - WinXP - ntfs, 10GB - Linuks, 1GB- Linuks swap (przy 256 Ramu chyba ok? ), reszta wspólna dla XP i Linuksa (ntfs ok 53GB).

Czy to mi będzie działać, tzn czy będę miał duże problemy z upchaniem Linuksa tak by większosć pakował na wspólną partycję?

I co ważne,czy potrzebuje w takim wypadku partycję dla boota?

Pytam się o to, ponieważ nie mogę sobie pozwolić na poprawianie błędów. Z tego komputera korzysta cała rodzinka i komputer nie może być dłużej niż dobę pozbawiony Windowsa.... niestety...

(instalacja ma się rozumieć, najpierw winda, potem pingwin)

`

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od razu uprzedzam że jestem totalną zieleniną i chciałbym rozpocząć przygode z Linuxem. Wybrałem Fedore bo słyszałem że jest dobra na poczatek. I teraz mam pytanie bo podczas pobierania plików na stronie, mam do wyboru source i binary. Mam pobrac binary tak? Prosze o pomoc, dzieki :)

Fedora to najwolniejszy linux jaki widziałem w swoim w swoim krótkim życiu.

Polecam EduCD - live, w menu jest opcja 'instaluj', 15 minut, i na dysku mamy super-szybkiego Debiana. Imo najlepszy wybór na pierwszego linuxa.

Tak wyszło, że do przyszłego poniedziałku muszę sobie na HDD zagnieździć obok siebie Linuksa (debian) i WinXP Home. Właśnie ściągnąłem obie płytki DVD od Debiana :) Zanim zaczne instalować Deb-a mam zamiar całkowicie sformatować HDD i od nowa ustawić partycje.

Teraz mam 15.6GB- System, 48.8GB- Dane, 10GB-tzw sieciowy:P. Chce zrobić tak: 10GB - WinXP - ntfs, 10GB - Linuks, 1GB- Linuks swap (przy 256 Ramu chyba ok? ), reszta wspólna dla XP i Linuksa (ntfs ok 53GB).

Czy to mi będzie działać, tzn czy będę miał duże problemy z upchaniem Linuksa tak by większosć pakował na wspólną partycję?

I co ważne,czy potrzebuje w takim wypadku partycję dla boota?

Pytam się o to, ponieważ nie mogę sobie pozwolić na poprawianie błędów. Z tego komputera korzysta cała rodzinka i komputer nie może być dłużej niż dobę pozbawiony Windowsa.... niestety...

(instalacja ma się rozumieć, najpierw winda, potem pingwin)

`

10 gb - linuks.

30 mb /boot - ext3

/ reszta - xfs (o ile jest)

swap - dałbym 512, ale jak chcesz.

'reszta wspólna dla XP i Linuksa (ntfs ok 53GB).' - nie radziłbym łączenia dysku ntfs pomiędzy dwoma systemami... O wiele lepszym wyjściem byłoby

25 gb - /home, ext3 albo raiserfs (czy jakos tak :P)

25 gb - xp.

Ew. jedna duża partycja fat32 dla obu systemów... Zapisywanie na ntfs jest 'EXPERIMENTAL' w kernelu, co oznacza ze moze powodowac bledy. Do tego beda mialy problemy z prawami. Gorąco doradzam osobne partycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RedWolf -> jeśli zainstaluje linuksa, a następnie windows, to ten ostatni nadpisze mu boot loadera w mbr.

Mozna kazac w setupie by tylko zmienial BootSector partycji na ktorej jest linux, wtedy windows nic nie zrobi zlego. A najlepiej i tak wykorzystac BootManager.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie szlag trafi 4 godziny szukałem i znaleźć niemoge, przeszukałem już nawet wszystkie fora linuksowe, przeczytalem pare stron tematow w ktorych było"Steam 2.0 Beta Linux Client" :cry: Nieznalazłem, teraz przeszukałem ten twój link i też nic, a na forum linuksowym powiedzieli ze niema linuksowej wersji steama. Tylko jakiegoś wina(wine?)trzeba zainstalować, powiedzcie mi jak to zrobić i z kąd go wziąć, jeśli jest to legalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel dostał laptopa, i wygląda na to, że ma zainstalowanego Linuxa 9.2, a ponieważ nie mógł uruchomić kompa, to poprosił mnie o pomoc.

No i wygląda na to, że żeby włączyć lapa, trzeba wpisać jakąś komeńdę. Nie znam się ana Linuxsie, więc proszę was o pomoc. Jak mam włączyć Linuxa, i czy mogę później zainstalować XP-ka?

Proszę o SZYBKĄ pomoc.

Edit: Model to EMachines E5200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co proszę?

Mówiłem, że nie znam się na Linuxie, więc mówcie proszę trochę zrozumialszym językiem.

Edit. UWAGA: Postęp! Odcieło się, i ostatnie 3 wiersze to "**************************************

Linpus Linux LiveCD Edition v.9.2 b blablablabla

[root(jakiś dziwny znaczek)local host /]# (i tu mogę wpisywać tekst)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi wam o wersję, to zaraz po pojawieniu się ikonki Intel i Linux, jest napisane Linux 2.6 (i coś tam dalej).

Później jest maaasa napisów, a na samym końcu pisze: [root(jakiś dziwny znaczek)local host /]# (i tu mogę wpisywać tekst). No i to tyle.

Dodam jeszcze, że poczytałem po forach, i dowiedziałem się, że tu nie ma nawetwidoku graficznego. Mówią, żeby odinstalować. Tylko jak? I czy wtedy będę mógł zainstalować XP-ka?

Chodzi o dystrubucje, np. Ubuntu, Fedora.

A zatem Linpus

Tak, zgadza się, jest to Linpus.

No dobra, włączyłem instalator, zaczyna się instalować,po czym pokazuje się komunikat "Pojawił się problem i system Windows zastał zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera(...)"

No i co teraz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linpusa nie używałem, więc trudno mi powiedzieć jak to naprawić.

Żeby usunąć Linpus-a najpierw usuń partycje GNU/Linux-a (instalatory Windowsa wybitnie ich nie lubią), możesz to zrobić z poziomu dowolnej dystrybucji LiveCD GNU/Linux-a, mniej więcej tak.

Otwierasz konsolę, wpisujesz

fdisk -l

otrzymasz listę dysków i partycji na nich się znajdujących.

Wpisujesz

fdisk /dev/xxx

gdzie xxx oznacza dysk, z którego chcesz usunąć partycje. Następnie masz następujące komendy, których potrzebujesz:

p - wyświetla wszystkie partycje na dysku,

d - usuwa partycję (najpierw wpisujesz 'd', potwierdzasz i wtedy wybierasz numer partycji),

w - zapisuje zmiany.

Musisz usunąć wszystkie partycje niewindowsowe, tzn. wszystkie, które w typie nie mają słowa FAT, lub HPFS/NTFS. Po tym zabiegu możesz instalować Windowsa. Partycje Windowsowe możesz utworzyć lub usunąć w instalatorze Windowsa, więc nie będę tłumaczył jak to zrobić.

Co do Linux-a, to lepiej na początku używać sprawdzonych, popularnych i prostych w obsłudze dystrybucji, jak np. openSUSE, Ubuntu, czy Mandriva, a nie jakichś chińskich wynalazków.

[edit]

Jeszcze jedno, jeśli podczas instalacji Windowsa, czy czegokolwiek innego problem z tym komunikatem się powtórzy, to najprawdopodobniej masz jakieś problemy ze sprzętem. By trzeba zdiagnozować jakie (z tego powodu może również Linpus nie działać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Linux ma wady i zalety.

Zalety:

- Praktycznie żeby cokolwiek się zainstalowało na Linuksie to musi być zgoda administratora poprzez wpisanie hasła więc wirusy się nie zainstalują bez wiedzy.

- Na Linuxa nie ma praktycznie wirusów.

- Ten system jest darmowy.

- Można się w nim ładnie nauczyć.

- Jeżeli zanosisz kompa do serwisu i zobaczą że masz Linuksa to mogą się ładnie zdziwić i to pozytywnie że masz co innego niż Windows xD

- Wykrywa więcej pamięci ram niż taki win XP (XP - 3,2GB Linux - 4GB)

- Małe wymagania sprzętowe (dziewczyna mojego brata jak miała Windowsa na Laptopie to się laptop mocno grzał a jak Linuksa to miał odpowiednią temp. czyli był chłodny)

- Ładnie można sobie kombinować z pulpitem bo jak ma się dobry sprzęt (nie super wyczapisty) to można se zrobić nawet 4 pulpity i przechodzić między nimi co bardzo mi się podoba bo nie ma się zawalonego pulpitu sporą ilością włączonych okienek ^^

- Można by jeszcze dużo pisać o zaletach...

Wady:

- Trudny do obsługi dla nowych użytkowników

- Producenci mało piszą na Linuksa gry ale na szczęście są odpowiednie programy by odpalić ale są gry które działają normalnie na Linuksie tylko trza specjalny exe ściągnąć a instalować normalnie z płytki a wyjątkami jakie znam to:

* Unreal Tournament 2004

* Enemy Territory: Quake Wars

- Mało gier jest pisanych na Linuksa bo trudno ale niektóre firmy mają specjalistów (Epic, Spash Damage, Id Software)

Więc tak dla podsumowania warto wgrać sobie Linuksa jako drugi system ale tak w razie czego lepiej mieć jakiegoś Windowsa też zainstalowanego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...