Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

P_aul

Komunikator RPG

Komunikator  

71 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy korzystałbyś z takiego wynalazku?

    • Tak, fajny pomysł
      53
    • Nie, nie lubię grać przez komunikatory
      3
    • Zależnie od dodatkowych opcji
      11
    • Nie, mamy inne możliwości (GG, IRC)
      4
  2. 2. Czego najbardziej brakuje standardowym komunikatorom?

    • Kostki!
      57
    • Szybki dostęp do szablonu karty i samej karty postaci
      57
    • Kolorowanie tekstu
      21
    • Szybkie wklejanie wcześniej przygotowanych opisów
      30
    • Zaimplementowana mechanika (o.0)
      22
    • Łatwe zapisywanie i edytowanie loga
      31
  3. 3. Czy wolałbyś aby taka aplikacja była:

    • apletem (aplikacja uruchamiająca się w przeglądarce)
      23
    • osobną aplikacją (ściągasz i korzystasz)
      48


Polecane posty

Stary pomysł wraca w nowym (?) wydaniu. Kiedyś wspólnie z jedi7 stworzyliśmy prostą aplikację do grania przez neta w RPGi. Z różnych względów była kompletnie niepraktyczna... Głównie dlatego że robiliśmy to jako zaliczenie przedmiotu w głupim i nie używanym przez normalnych ludzi języku programowania...

Tym razem chcemy zrobić coś lepszego i porządniejszego (bo nam się nudzi i chcemy poćwiczyć systemy rozproszone ;]). Pytanie brzmi czy coś takiego jest potrzebne? Jak byście to widzieli? Jakie opcje byłyby przydatne?

Co ważniejsze jednak oto opis jak my widzimy taki programik:

- Najprościej byłoby stworzyć aplikację desktopową, ale będziemy próbowali zrobić aplet Java (praktyczniejsze rozwiązanie bo użytkownik nie musi niczego ściągać... poza pluginem, który każdy już ma :D)

- Podstawa to zwyczajny czat - konferencja

- Ponieważ jednak chcemy zrobić komunikator konkretnie do rpgów mamy kilka pomysłów na dodatkowe opcje...

- ... rzucanie kostkami

- ... wysyłanie "prywatnych" wiadomości do MG i od MG do gracza (lub między graczami, które widzi też MG)

- ... MG miałby możliwość stworzenia szablonu karty postaci i wysłania go do graczy, którzy mogliby wewnątrz programu uzupełnić ją i odesłać. Potem ofkoz wszyscy mieliby łatwy dostęp

- ... inne rzeczy z których kilka wymieniliśmy powyżej w ankiecie

Czekamy też na wasze pomysły ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy coś pokrewnego maptoolowi, OpenRPG czy innym podobnym sprzętom? Całkiem możliwe że przydałby się. Przydałby się nawet bardzo.

Moja sugestia? Możliwość przygotowywania testów według owej karty postaci. Np. zaznaczę "siłę" i dodatkowy modyfikator, a zostanie wykonany wpisany (?) w szablon rzut (mam na myśli potrzebne kości i sukces na mniej/więcej/etc.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest nieco inny - sam program ma być narzędziem pozwalającym zdefiniować jak karta postaci ma wyglądać. W pierwszej wersji będziemy celowali w coś prostego i łatwego do rozwijania np. MG może zdefiniować pola tekstowe (imię, rasa, klasa) i liczbowe (statsy, umiejętności) i wysłać graczom do wypełnienia. Potem zależnie od czasu i chęci dorobimy możliwość definiowania zależności (np. w dedekach prawdziwa wartość umiejętności to suma rang i atrybutu). Przede wszystkim będziemy celowali w maksymalną prostotę - szablony będą najpewniej w xml jeśli komuś to coś mówi, ale zapewne dodamy prędzej czy później kreator żeby sobie wszystko wyklikać. To jednak ambitne plany na przyszłość, ten projekt będziemy rozwijać metodą małych kroków. Jak najszybciej zrobić coś co działa i potem dodawać funkcje ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram tą światłą ideę. A co do tego, co można by dodać, to P_aul, może dorzuć jeszcze system pomagający MG w obliczaniu np. wyników starć, co pomoże znacznie upłynnić rozgrywkę.

Do tego podgląd na bieżąco wszystkich kart postaci w grze, ale to już chyba sam planujesz?

No i może dałoby się przechowywać karty bohaterów i złoczyńców np. w formie tekstowej(?), która dałaby się bezpośrednio zaimportować do apletu/programu? Wiem, że to trudne, ale jednak taka baza pod ręką byłaby bardziej niż przydatna.

Edit: A może dałoby się po prostu do programu podłączyć bazę danych z kartami postaci? Co Ty na to?

I może po prostu zróbcie dla przykładu na początku parę szablonów do najpopularniejszych systemów i poradnik do tworzenia własnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest nieco inny - sam program ma być narzędziem pozwalającym zdefiniować jak karta postaci ma wyglądać.

No - i do pól przypisane (definiowane opcjonalnie, np. w trybie zaawansowanym żeby od razu nie namnażać okienek do wypełnienia) rzuty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł :D Wszystko w jednym miejscu - konferencja na rozgrywkę, rzuty kostką do rozstrzygnięcia starć z mobami albo między graczami, prywatne wiadomości (nikt nie podgląda co robi druga osoba :P) oraz szablony postaci... Miodzio. Brzmi świetnie i chętnie zobaczę jak sprawdzi się beta w praniu :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update z postępów:

Mamy chata! No, prawie bo brakuje informacji, że ktoś przyszedł i listy zalogowanych, ale to dopiszemy do jutra ;)

W kolejnym kroku planujemy wrzucić kostki, potem proste karty postaci.

Teraz nieco techniki:

Primo, piszemy w Javie, co oznacza, że dla nas nie ma różnicy między apletem, a osobną aplikacją. Co ciekawe ta druga opcja przeważa w ankiecie i chcielibyśmy wiedzieć czemu... Nasz tok myślenia był następujący - po co użytkownik ma ściągać cokolwiek, jeśli może mieć aplikację dostępną bezpośrednio ze stronki (coś, powiedzmy, jak kurnik). Plug-in firefox sobie instaluje w zasadzie sam, więc każdy będzie miał łatwy i szybki dostęp do zabawki. Niemniej, aplikacja przeważa i jesteśmy skłonni zmienić te trzy linijki jeśli dacie jakieś argumenty...

Secundo, mamy w tej chwili mały dylemat. Najchętniej sieknęlibyśmy wypasiony serwer, który obsługiwałby graczy jak (zachowując proporcje) battlenet, niestety na coś takiego potrzeba kasy, której na projekt typowo rozrywkowy wydawać nie będziemy. I nie, to nie jest prośba o dotacje czy pytanie czy ktoś mógłby za free udostępnić maszynę serwerową. Nawet jeśli ktoś by mógł, nie jesteśmy aktualnie zainteresowani. Ostrzegamy jednak, że forma, jaką przyjęliśmy - to znaczy że jeden z graczy musi hostować grę tworzy kilka problemów znanych chyba wszystkim graczom sieciowym - zablokowane porty (czasem przez firewall, wtedy to pół biedy, czasem przez dostawcę, wtedy jest problem), konieczność wklepywania IP i portu (póki co, wersja beta, którą wypuścimy do testów być może już nie będzie miała tego problemu ;) ).

To na razie tyle, chcieliśmy tylko dać znać, że żyjemy (choć taka i owaka ekonomia dzisiaj próbowała zmienić ten stan ;] )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE robimy plugina. Może nie dość jasno się wyraziłem... Aplikacja, którą robimy w tej chwili jest apletem Java, jakie widzieliście pewnie setki razy w necie. Plug-in jest potrzebny tylko do wyświetlania takich apletów i 99% z was już go ma. A jeśli jakimś cudem nie macie, to każda przeglądarka automatycznie ściągnie sobie wymagane oprogramowanie. Dlatego właśnie wybraliśmy tą technologię (no i ponieważ żaden z nas nie zna się na Flashu, który byłby zapewne nieco szybszy ^^ acz nie mam pojęcia czy da się tam robić komunikację sieciową...) W tej chwili, głównie ze względu na wyniki ankiety rozważamy przerobienie programu na zwykłą aplikację desktopową, choć najlepszym rozwiązaniem będzie pewnie wydanie programu w obu wersjach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy parafianie, mam przyjemność ogłosić, że pierwsza beta komunikatora jest dostępna (lub będzie za parę minut bo jedi7 grzebie w kodzie stronki :D)

Stronkę można znaleźć pod tym linkiem - www.rpgc.yoyo.pl

Póki co zbyt ambitnie nie wygląda, ale skupiliśmy się na aplikacji, a nie webmasteringu :D

Instrukcja obsługi - w menu strony klikamy "Play". Teraz mogą zdarzyć się dwie rzeczy:

- Jeśli nie mamy maszyny wirtualnej nastąpi automatyczne przekierowanie na oficjalną stronę Javy, skąd można pobrać brakujące oprogramowanie.

- W przeciwnym wypadku pojawi się pytanie czy chcecie uruchomić komunikator. UWAGA! Aby utworzyć połączenie sieciowe aplet działa z nieco większymi uprawnieniami (konkretniej z takimi jak aplikacje desktopowe). W chwili umieszczania go na stronce nie było w nim wirusów, nie umieściliśmy też w kodzie żadnego złośliwego i/lub nielegalnego działania. Tym niemniej zatwierdzacie certyfikat na własne ryzyko i własną odpowiedzialność i jeśli nie uznajecie mnie czy jedi'a za wystarczająco godnych zaufania nie róbcie tego.

To tak na wszelki wypadek gdyby ktoś ściągnął w międzyczasie wirusa i potem biegł z pianą do nas ;] Z ręką na sercu przysięgam, że nie zainstaluje wam keyloggera (zresztą po co, i tak znam hasła każdego kto wlezie do jamy, a także wasze numery kard kredytowych, piny, adresy zamieszkania i oceny w szkole :D)

Instrukcji ciąg dalszy:

Gdy aplet się załaduje najpierw podajecie swoją ksywę, potem macie dwie możliwości:

- założyć nową grę poprzez podanie portu i kliknięcie "host" lub

- dołączenie do istniejącej poprzez wpisanie IP i portu osoby hostującej. Host będzie widział swoje "dane" nawet po rozpoczęciu hostowania. Ponadto póki co trzymam uruchomionego hosta na adresie:

130.226.31.233 i porcie 22, kto chce może się podłączyć.

Potem można już się cieszyć opcjami naszego wypasionego komunikatora. Jest karta postaci, są rzuty kostkami, zmiana nicka i chatowanie. Na razie tyle, ale projekt będziemy cały czas rozwijać. Tu też dwie prośby do was:

1. Jeśli znajdziecie jakiś błąd, uda wam się wysypać aplikację lub uważacie że coś trzeba poprawić, piszcie. To wersja beta, część rzeczy musimy poprawić, mogą też być rzeczy o których nawet nie wiemy że wymagają poprawy.

2. Piszcie też na czym powinniśmy się teraz skupić, co chcecie zobaczyć najszybciej. Wasze pomysły i podpowiedzi są bardzo cenne i pozwalają nam obrać właściwy kierunek, a także motywują do pracy (powiem szczerze, planowaliśmy robić to dużo wolniej, ale wielki odzew w tym temacie nakręcił nas do roboty :D)

Jeszcze co do tworzenia/dołączania do gry. Tak, wiemy że teraz to jest mega niewygodne, ale jak mówiłem - to wersja beta. Wiemy jak nieco ułatwić ten proces i tu wracamy do pytania 2, bo nie wiemy czy skupić się na tym teraz czy najpierw rozszerzyć funkcjonalność rpgową?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay. Na dzień dobry chyba udało mi się zwiesić komunikator podając niewłaściwy rzut kośćmi (0d6). W efekcie otrzymałem standardową wiadomość o niewłaściwych parametrach, po czym aplet przestał reagować (w każdym razie linijka czatu i kościorzucacz). Co ciekawe to gdy rzucałem 10d10 to również dowiedziałem się o niewłaściwych parametrach, ale aplet działał dalej normalnie.

Co do funkcjonalności... Łączenie póki co jest IMHO wystarczające, teraz warto by dodać jakiś zrzucacz logów (y'know, "save as") oraz może zająć się wzorcem karty postaci. Ewentualnie kolorowanie tekstu, ale to IMO powinien być bardzo niski priorytet :)

[edit]

Teraz jak już zobaczyłem formularz karty to myślę że jedyne co trzeba poprawić (?) to rozmiar pola Description. W tej chwili jest trochę, hmm, wąskie i małe, co nieco może utrudniać przeglądanie :)

I obowiązkowo jakiś kick czy inny purdż dla hosta (chyba że Rankina trzymałeś umyślnie :D) oraz jakiś /quit czy inny logout dla graczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info dla Golomana - Nie, tam się nie zgłasza błędów. Błędy zgłaszać tu, serwer stoi tylko po to, żeby ułatwić wam testy :P

Znane błędy/niedoskonałości:

- brak wylogowywania się

- brak sprawdzania (walidacji) karty, czyli w polu numerycznym można wklepać literki...

- jest przynajmniej jeden sposób na "zepsucie" serwera, jeśli "z palca" wpisze się komendy

Błąd kostek by Rankin:

- ??? Powiedziałbym że niemożliwe, ale zamiast tego powiedz po kolei co zrobiłeś. Bo u mnie po próbie rzutu 0d0 wyświetliło komunikat "wrong /dice command" i wszystko nadal działało, podobnie przy 0d10 i 10d0. Innymi słowy ulubione wytłumaczenie informatyków - "błędu nie udało się odtworzyć" :D Ale co zabawne to akurat to sprawdzam dwa razy (tj. czy wartości się zgadzają), więc... weird o.0

EDIT: udało mi się doprowadzić do sytuacji, że "kościorzucacz" nie chce współpracować mimo poprawnych parametrów. Teraz spróbuję dojść dlaczego :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paul, wszystko fajnie, tylko dodaj jeszcze trochę większych kości, bo mi zdarzało się używać d%(w zasadzie można by to było na dwie d10 rozbić, ale jednak tak by było wygodniej-wiecie, spory o kolejność odczytania), oraz d30, bo to też jest czasami używana kość.

Ok już, rozumiem, i tak dobrze działa jak na początek ;)

Edit:

Do dodania moim zdaniem najprędzej:

Primo: rozróżnienie jakoś zwykłego czatu, postów zawierających "treść" sesji(dwa kolory i po sprawie) i rzutów kośćmi.

Secundo: możliwość importu/eksportu archiwum sesji do/z pliku tekstowego. Chociaż w tym przypadku wystarczyłby w zasadzie dostęp do kart postaci. I jeśli importu dokonałby MG to karty postaci od razu wyświetlałyby się i drużynie, co wykluczyłoby ewentualne rozbieżności :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciliśmy nową wersję. Szczegóły zmian na stronie. Zapraszam do testowania i ... korzystania, bo nie po to napisaliśmy ten program by wisiał w sieci. Przy okazji jeśli bywacie na forach rpgowych to może moglibyście zrobić tam małą reklamę? Dużo feadbacku daje nam uczucie, że robimy to nie tylko dla własnej przyjemności, ale też że ktoś będzie z programiku korzystał. To naprawdę motywuje do wytężonej pracy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'k. Kości działają piknie, kicków nie mogłem przetestować z wiadomych powodów. Opcja commentów tyż fajna - miałem wcześniej napisać że do OoC dobre byłoby osobne okno, ale pomyślałem że to byłby trochę przyduży bajzel interfejsowy (jedno okienko, drugie okienko, przyciski, formularze, itp. itd), nie? Co by się teraz mogło przydać... łatwo dostępne priv'y (w formie pop-upów? ULTRA MODE: opcjonalnie w głównym okienku pojawia się tekst "X podaje notatkę do Y" :D).

...a może robić okna czatu jako zakładki? Główny, OoC, priv... Da się tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: wygląda to dużo lepiej niż poprzednio. Rzut kośćmi z księżyca możliwe, rozróżniony kolorami chat, odpis i wyniki rzutów, przycisk wylogowywania... Sporo tego doszło i wygląda to już dość przystępnie.

Jeszcze tylko zapisywanie logów i pierwszą sesję próbną można przeprowadzać :thumbsup:

Co do reklamy, to zobaczę, co da się wykombinować.

Co do zakładek z KP u hosta to można by je było w jakieś menu zakuć? Bo przy dużej liczbie kart graczy o długich nickach to będzie się lekko rozjeżdżać.

A, i moglibyście dać MG możliwość kasowania wpisów w oknie głównym? Bo taki bezproduktywny czat w środku sesji będzie tylko przeszkadzał przy tak niewielkich rozmiarach okna z tekstem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zrobienie info w tabie, że odpowiedź się ukazała do publikacji (a'la OMEGLE) byłaby bardzo przydatna, nie sprawdzałoby się co chwilę.

Kości mają tendencję ( nie wiem, dla mnie ) do rzutów w 1/2 maxymalnego wyniku. Nie wiem, dlaczego. Znam rachunek prawdy, ale wyniki dla 10k600 mają ~300-330 w 75 %. Dla 10k6 tak samo.

HeadRox out.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...