Skocz do zawartości

Zagadki Historyczne: Faza Druga


Lord Nargogh

Polecane posty

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Pierwsze skojarzenie:

Magna Charta Libertatum czyli Wielka Karta Swobód - prezent angielskich możnych dla króla Jana bez Ziemii (oczywiście oficjalnie autorem praw był król ;) )

@...AAA... - dzięki za info. W sumie nie jestem dobry z historii prawa. Tak jakoś mi się to skojarzyło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że na dobrą sprawę dopiero od XIV wieku można mówić o powolnej recepcji prawa rzymskiego, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Strzelę więc najbardziej znany zbiór: Zwierciadło Saskie.

(Ferrou - Magna Carta to raczej deklaracja lub przywilej, aniżeli kodyfikacja prawna =). )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pasuje do tego opisu Edykt Rothara. Jak pisze prof. Sójka-Zielińska "był pomnikiem o ściśle germańskim charakterze, prawie bez rzymskich naleciałości. Dodać należy, że pod względem formalnym przewyższał on wcześniejsze pomniki prawa germańskiego, co wyrażało się w systematycznym uporządkowaniu materiału normatywnego". Niestety nie wiem czy Edykt posiadał jakąś nazwę wziętą od ludu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edykt Rothara znany był też jako edykt longobardzki.

Twoja kolej, ...AAA....

edit: Akurat w ostatniej nie było zbyt wielu informacji zaczerpniętych ( bądź bezczelnie spisanych) z Wiki, nieprawdaż? :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Lojalnie uprzedzę, aby uważać przy tworzeniu zagadek opartych o Wiki, gdyż należę do Wikiprojektu Prawo i niektóre teksty osobiście pisałem ;) ).

zagadkant.jpg

Up: Szczerze mówiąc, było podanych czterech władców, których nie mogłem znaleźć w podręczniku.

Podpowiedź: Chodzi oczywiście o bitwę, a postacie do dowódcy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@...AAA... - wymiękam :/ Pałuję się z Twoją zagadką od samego początku :( Znam te twarze, gdzieś je widziałem tylko za cholerę nie mogę sobie przypomnieć a propos czego. Rozgrzebałem swoje książki ale oczywiście jak na złość nie mogłem trafić na żadną z tych fotek...Przyglądając się umundurowaniu można wysnuć wniosek, że chodzi o wiek XIX, tudzież przełom XIX/XX wieku. Twoja podpowiedź niewiele pomogła - wiadomo, że chodzi o starcie militarne ;) Podpowiedz coś jeszcze. Może jakaś wskazówka geograficzna czy jakiś klucz do rozszyfrowania tego kalendarzyka? :)

Okaż litość ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...