Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Darkvampir

Rozwiązany: AMD Athlon X2 4200+ s939 przegrzewa się

Polecane posty

Witam, mam problem z przegrzewaniem się procesora ale może zacznę od mojego sprzętu:

Procesor: AMD Athlon X2 4200+ 2.2Ghz s939 (rdzeń Toledo)

Mobo: Asus A8N-E

Ram: 4x 512MB DDRI (2x Kingstony i 2x Patrioty)

Grafa: GeForce 8600GT Zotac 512MB DDR2

Zasilacz: Amacrox AX450-PNF

A mianowicie posiadam w/w procesor w sumie już od jakiegoś czasu, kupiłem go na allegro w wersji OEM. Już od początku jak grałem np w AC to miałem temperatury na rdzeniach ok 59*C i 68*C (temp czytane z Speedfana). Takie temperatury mam podczas grania w prawie w każdą grę. Myślę, że są one trochę za wysokie. Ostatnio grałem w Dragon Age i temp była 68*C i 74*C :ohmy: Procesor używam z chłodzeniem BOX-owym od AMD Athlona 3000+ i myślę, że stąd problem. W sumie to podczas grania nie ma żadnych zwieszek, restartów czy wyłączeń komputera. Ogólnie wszystko działa raczej dobrze, lecz te temperatury mnie niepokoją. Myślałem nad zmianą chłodzenia np na Pentagram Karkorum. Co o tym myślicie? Jakieś rady? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Aha zapomniałem o najważniejszym, chłodzenie tak gdzieś w granicach 100-150zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obudowie mam 2 wentyle: 1 z tyłu wyciągający gorące powietrze i 1 z przodu wtłaczają zimnie. Jednak moim zdaniem te temperatury są trochę za wysokie. Aha jeszcze jedno, gdy dziś zapuściłem program Prime95 to po może 30 sekundach temp doszła do jakichś 72*C i skakała aż po chwili wyskoczył bluescreen...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym POZA speedfanem sprawdzasz temperatury? Tak tylko pytam, bo przestałem w niego wierzyć jak pokazał -700*C na jednym moim procesorze. Sprawdź temperaturę jakimś czujnikiem zew.

Ew. zmień pastę na AS5 i wyczyść budę. Może wiatrak na boxie za słabo dmucha?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne zmiany pasty. Czyszczenie owszem, przyda się, ale chłodzenie zmienić trzeba. Z pastą i przesyłką będzie to koszt ok 120-130zł, a cooler jest na tyle dobry, że w przyszłości będzie można go założyć na inne procesory AMD, do intela się jednak nie bardzo nadaje [na 775 jest plastikowe mocowanie, które łatwo zniszczyć, a do nowszych nie ma mocowania wcale].

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obudowie posiadam termometry, jak włożę go miedzy radiator od proca to pokazuje gdzieś 45*C jak na rdzeniach jest 59*C i 68*C. Budę mam raczej czystą, dziś rozkręcana i czyszczona, to samo chłodzenie, radiator i wentyl. Wentylator ma jakby zużyte łożysko trochę, bynajmniej moim zdaniem bo ma luzy, jak dla mnie dość duże, lecz nie jestem specem od wentyli :tongue:

Co myślicie o zakupie Karkorum w esc.pl? Jest to zaufany sklep? I czy musiałbym kupić np AS-5 jako pastę do tego Karkorcia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mianowicie posiadam w/w procesor w sumie już od jakiegoś czasu, kupiłem go na allegro w wersji OEM. Już od początku jak grałem np w AC to miałem temperatury na rdzeniach ok 59*C i 68*C (temp czytane z Speedfana).

Temperatury za wysokie jak na ten procesor, coś jest nie tak:

- błąd montażu chłodzenia (za dużo / za mało pasty; źle zapięty itp)

- wada coolera (krzywa podstawa)

- jw ale procesora -> tak, zdarzają się procesory z "niepłaskim" IHS

Masz jakąś pastę termoprzewodzącą? luzem, do użycia?

Trzeba zdjąć radiator i sprawdzić jak wygląda odciśnięty ślad. Ale potem trzeba go założyć, co bez nowej pasty nie ma wielkiego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury za wysokie jak na ten procesor, coś jest nie tak:

- błąd montażu chłodzenia (za dużo / za mało pasty; źle zapięty itp)

- wada coolera (krzywa podstawa)

- jw ale procesora -> tak, zdarzają się procesory z "niepłaskim" IHS

Masz jakąś pastę termoprzewodzącą? luzem, do użycia?

Trzeba zdjąć radiator i sprawdzić jak wygląda odciśnięty ślad. Ale potem trzeba go założyć, co bez nowej pasty nie ma wielkiego sensu.

Tak, posiadam jakaś pastę za 8zł. Co do źle założonego coolera to myślę, że jest raczej dobrze założony, możliwe że podstawka procesora jest krzywa... Najwyżej jutro coś z tym pomyślę, bo dziś już późno trochę. A jak dotknę radiatora to jest dosyć ciepły, więc myślę, że jest dobrze założony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem cały układ chłodzący, przeczyściłem jeszcze raz i nałożyłem nową pastę. Gdy robiłem testy, to maksymalna temperatura na rdzeniach była 61*C i 70*C po 5 min testowania programem Prime95. Oglądnąłem podstawkę radiatora i procesora, są raczej równe. Kurcze coś na imageshacka nie chcą się zdjęcia załadować. Mogę to gdzieś indziej wrzucić?

Czyli jest konieczna wymiana chłodzenia tak? To co możecie polecić w cenie 100-150zł? Ja myślałem o Pentagram Karakorum, Gofer doradzał, że to dobry wybór. Jak myślicie? Czekam na dalsze rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten cooler podany przez Swistka będzie lepszy od Pentagrama Karakorum? Jest trochę tańszy lecz też ma mniejszy przepływ powietrza. Szczerze to nie słyszałem o takiej firmie jak Auras, lecz może dlatego że słabo w temacie jestem :laugh: Ogólnie to zastanawiam się nad zamówieniem tego Pentagrama + pasty Arctic Silver 5 na esc.pl. Jutro jeszcze dokładnie obadam sprawę, jak coś to proszę jeszcze o jakieś rady. Może w niedziele coś zamówię. Dam znać jutro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła zmiana planów. Prawdopodobnie jakoś w lutym będę kupował nowy komputer, dlatego wydawanie teraz pieniędzy na stary nie ma dużego sensu. W każdym razie bardzo dziękuję za wszelką pomoc i rady. Napewno się jeszcze odezwe :tongue:, a temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...