Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość sbartnicki

Zasilacze...

Polecane posty

-12V? w sumie nie zastanawiałem się nigdy :) Może to być związane z zasilaniem płyty w trybie "stand by"?

To pozostałość po starych czasach, podobnie jak -5V. Głównie używane było w portach, do których budowy używano elementów wymagających symetrycznego zasilania (czyli wzmacniaczy).

Standby to +5V :-)

BAMsE -> Firmowe 450W wystarczy i jeszcze zapasik zostanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem chyba będzie tu pasował.

Miałem taki sprzęt:

Duron 1.4 Ghz (applebread) 133 MHZ

1 GB Goodram + 512 Canon DDR 133 MHZ

Zasilacz "noname" 350 wat

Radeon X1650 512 MB AGP x4

Płyta K7S5A (5.0) Pro

Sound Blaster 128 PCI

Pacał jak należy, ale zmieniłem procesor na:

Athlon XP 2400+ 133 MHZ (266)

I pacało jak należy, odpalałem gry na full detalach dla hecy, żeby zobaczyć jak chodzi, pośmiałem się i zmieniałem na minimalne, bo haczył się niemiłosiernie, gdy przy konwersji avi'ka na wmv przez windows media encoder 9.0 komp się wyłączył i już nie podniósł. Okazało się, że poszedł zasilacz, co mnie nie dziwiło i już na tym forum doradzali mi, żebym to zmienił. Więc kupiłem

MOdeCom feel 400 wat

za 80 zł w komputroniku. Dla pewności kupiłem nową listwę antyprzepięciową, bo stara zaczynała dziwnie się zachowywać. Podłączam, paca, niby ok, gra chodzi. Dla hecy ustawiam, full detale i... komp się wyłącza. Przerażony patrze, myśle, znowu się spalił, ale jak? Nie chce się włączyć. Wyłączam mu zasilanie z tyłu na zasilaczu i włączam ponownie. Nic. Wyłączam z listwy, włączam listwę, włączam zasilacz z tyłu i uruchamiam kompa. Paca, idzie jak gdyby nigdy nic. Włączam konwersję filmu znowu z avika na wmv w windows media encoder 9.0 i padł już niemal na samym początku. Znowu procedura, zasilacz, listwa off, chwilę czekania, listwa zasilacz on i paca, uruchamia się. Włączam grę, wyłączam grę, włączam grę i wysaida, wyłącza się. Znowu procedura listwa zasilacz -zasilacz listwa. Paca. Zmniejszam taktowanie z 133/133 na 100/100, athlon XP 2400+ zamienia się w athlona XP 1800+. Opalam konwersję filmika i dobiega końca, choć film strasznie się tnie po konwersji, strasznie regularnie. Zmieniam taktowanie, daje znowu athlona XP 2400+, odpalam konwersję, odpalam speedfana, procek ma 52 i siada, komp się wyłącza, odpalam znowu kompa, odpalam gre, wyłączam, odpalam konwersję, temperatura 60 i pada. Zmniejszam taktowanie na 100/100, robi się athlon 1800+, odpalam konwersję, patrzę na speed fana. doszło do 57 i trzyma, nie puszcza dalej. Wskaźniki +12V pokazują wahania od 12,86 do 12,99, reszta stabilnie albo mi umknęło.

Sumując - na starym zasilaczu chodził do stabilnie na 133/133 do momentu konwersji, gdzie zdechł. Na nowym ModComie nie daje rady, ale zasilacz się nie pali, jedynie kompa wyłącza i by go uruchomić, muszę wyłączać zasilacz i listwę, potem włączyć listwę i zasilacz i mogę znów działać. Stabilny jest na 100/100, inaczej się nie da. Wyłączyłem mu wszytko, co może go obciążać, dyski, CD-romy, nawet do innego gniazdka go podpiąłem.

Moje podejrzenia:

1. Sieć w domu jest do [beeep] - to stary budynek (drewniak) i coś moze nie wyrabiać - przekonam się, jak zabiorę sprzęt do kolegi, który ma ten sam zasilacz i sprawdzę, czy u niego w domu tak samo będzie się mój komp zachowywał. Jeżeli będzie stabilny, znaczy, że mam zjebaną sieć.

2. Sprzedali mi wadliwy egzemplarz.

Ah, wiedziałem, że zapomniałem o tym wspomnieć. Nie ma ograniczenia i awaryjnego wyłączania kompa, chyba że procek sam w sobie to ma. Kiedyś, z dwa lata temu jak jeszcze był Duron 1,4, to ten chodził raz na temperaturze 90 stopni i dopiero jak system zaczął szwankować zajrzałem do temperatury, więc to odpada. A kompa wyczyściłem że hej, błyszczy się calutki, świeci jak nówka, radiator czyściutki, wentylator też, zamontowałem nawet drugi! I zrobiłem to właśnie dlatego, żeby sprawdzić, czy to nie jest przyczyną. Pasta termoprzewodząca jest świeżo nałożona. Poza tym na starym zasilaczu osiągał temperaturę 65 i chodził stabilnie.

Co o tym sądzicie? Proszę o pomoc

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to wina zasilacza. Lepiej go tak dalej nie męcz bo Ci się sfajczy i pójdzie z resztą sprzętu. ;)

Jeżeli chodzi o sam zasilacz ( już mówiłem, identyczny mi się spalił)to chyba nie za dobrze Ci ktoś doradził z kupnem. Niestety z no name'ami nigdy nie wiadomo. Mojemu kumplowi trzyma już (podobny) przez 2 i pół roku. Zależy Czy Ci się przyfarci czy nie. :P Ja mam teraz nauczke i kupiłem cooler master'a 700W. Tak... na wszelki wypadek xD. Chociaż sprzęt też mam mocny. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten modecom ma jakiś szczególny model? Bo jeśli polecamy modecomy, to tylko seria MC lub Volcano.

Spróbuj odpalić program orthos i zobaczyć, czy pojawią się błędy lub czy komputer się wyłączy.

Wcześniej miałeś noname'a, więc przyjrzałbym się płycie głównej, czy czasem kondensatory nie są popuchnięte. Bo może masz płytę główną ubitą i przy obciążeniu dzieją się cuda. Na Twoim miejscu wsadziłbym jeszcze tego durona, jeśli go ciągle posiadasz, i zobaczył jak będzie.

BAMsE -> Sam radek zjada 450W? Lol, wybacz, ale chyba Twój znajomy czegoś niedoczytał. Zwykle podaje się moc pobieraną przez cały zestaw, bo nie ma możliwości wykonania pomiaru poboru energii przez samą kartę (chyba, że jakimś specjalistycznym, dedykowanym sprzętem siedzącym między kartą a złączem PCI-E). Jak mnie pamięć nie myli, to zestaw z tym radeonem pobierał około 300W. A co do samego pentagrama, to czytałem chyba 2 recenzje, obie pozytywne (link1, link2).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie? Proszę o pomoc

No mam... ale Ci się nie spodoba.

Istnieje taka możliwość że stary zasilacza padając zabrał ze sobą coś na MoBo. Stąd masz te bardzo twarde restarty.

Oczywiście najlepiej by było pożyczyć zasiłkę i sprawdzić czy się sytuacja powtórzy. No jak masz szczęście to Ci się wyjątkowo trefna zasiłka trafiła i napiecia nie trzyma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damn, dzwoniłem do komputronika i mogą wymienić, ale mają tylko 500 watowego modecoma feel III. Macie propozycje zamienników? Nie mają huntkeya a Chiefteca mają za 260 zyla, a ja mam do dyspozycji około 150 zyla. Są firmy inne niż modecom, chieftec i huntkey, które produkują porządne 400-500 wat za tę cenę? Może będą mieli na stanie, to wymienię. proszę o szybką odpowiedź, dziś po 15 się do nich wybieram z zasilaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modecom, zły nie jest, ale jeśli chcesz kupić inny tani zasilacz a dobry to mogę Ci polecić firmy Pentagram, nie ma ich dużo na rynku, bo pentagram nie inwestuje wszystkiego w zasilacze, ale to dobre produkty są, sam mam pentagrama 460W, i jestem zadowolony.

zależy jaki model Cię interesuje, tutaj masz 500W za 212zł:

http://www.monsterpc.pl/index.php?page=sho...p;vmcchk=1&

Itemid=26

A tu już 620W za 221zł: http://www.monsterpc.pl/index.php?page=sho...1&Itemid=26

ewentualnie taki jak ja mam 460W za 148zł: http://www.monsterpc.pl/index.php?page=sho...=com_virtuemart

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory miałem ModeComa 300W i nie miałem z nim zadnych problemów ale teraz wydaje mi sie że muszę go wymienić ponieważ zmieniłem procesor z Ahtlona 3000+ na Athlona 4850e (45W) oraz kartę graficzną z GF 7300gt na GF 9600gt.

Muszę zmieniać zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent poleca 450W, bo zakłada, że w większości zestawów będą produkty zasilaczopodobne, w których 450W jest tylko na tabliczce znamionowej.

Zobacz tu: http://www.tomshardware.com/reviews/radeon...50,1957-20.html - zestaw jest obciążany grą, więc opisany przez Ciebie sposób testowania odpada. Z rzuconego linku wynika, że zestaw zjada 251W w stresie. Czyli jeśli podciągniemy do 300 - 330W w szczycie, to ciągle masz niezły zapasik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do mojego problemu, który zapostowałem wyżej:

Skracając poprzedni post: W stresie (konwersja filmów/przełączanie na full detale z bajerami hdr itp w grach) raz zasiłka się spaliła, więc kupiłem modecoma feel 400 wat za 90 zł. Sprawdziłem go i w stresie komp się wyłączał. Zmieniłem mu taktowanie na 100/100 (oryginalnie 133/133) i już w stresie chodził stabilnie. Wymieniłem zasilacz na modecoma feel III 500 wat (1. wiem, seria feel jest kiszka, ale słuchajcie dalej i 2. to absurdum, moj komp pozera 250 w polotach, ale uznałem, że może poprzedni jest wadliwy) i okazała się dosyć ciekawa sprawa. wróciłem do 133/133 i w stresie się nie wyłączył, przy konwersji filmu jedynie pokazał błąd, że program wykonał nieprawidłową operację i zostanie zamknięty. No to pracuje sobie dalej, myśląc, że jest ok, otwieram pait shop pro, robię grafę do strony, słucham muzyki w winampie i nagle pisk w głośnikach i zawiecha, ekran zamarzł i tak zastygł z tym piskiem w głośnikach. Twardy reset. Znowu sobie pracuje w PSP i po mniej wiecej takim samym czasie dokładnie to samo. Pisk i zawiecha. Zmieniam taktowanie na 100/100 i chodzi stabilnie. Wkładam stary procesor - durona 1.4 na 133/133 (przy okazji oglądam kondensatory, żaden nie jest w jakiś sposób podejrzanie wybrzuszony) i chodzi stabilnie.

W serwisie zasugeorwali, że to procek, taka oznaka, że już dogorywa. Pomyslałem, że być może prawda, procek kupionyna allegrio od firmy sprowadzającej uzywany sprzęt. Mam go jeszcze nagwarancji, gadałem z nimi, odesle im i oni sprawdzą, jakby co, wymienią na inny tego typu lub zwrócą kasę. Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wymienić zasilacz, ale niewiem (nie, nie na jaki) ale właśnie na ile Watowy

Niewiem jak mam obliczyć ile będzie potrzeba po wymianie części (procek i karta graf) Watów do zasilania.

Obecnie mam TAKI o to komputer z zasilaczem 220-240 Wat (tak tyle hehe) i jeśli wymienie procesor i karte to niewiem ile będzie wtedy mocy potrzebował.....Wie ktoś jak to obliczyć? (mogę tak "na czuja" poprzez dodawanie napięć ze wszystkic części, ale to ma sens??)

(wymiana to procek : Athlon 6000+/GF 9800gt)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczenia zapotrzebowania na zasilacz używa się specjalnych kalkulatorów, tu masz link do jednego z nich:

http://zenfist.pl/kalkulator-mocy-zasilacz...a-news-151.html

Najlepiej to kup coś z przedziału 450W- 550W, jeśli kiedyś będziesz kompa jeszcze modernizował, to oszczędzisz na zasilaczu. I żeby był to zasilacz dobrej marki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wyszło mi trochę dziwnie... powtarzałem to kilka razy (ze zmianą napięcia na ramie o 0,1, wentylatora i napięciu na procku)

Maksymalny, ciągły pobór mocy podczas grania (W)-191 W, niewiem tylko co to znaczy VA...

Sam komputer | Cały zestaw (monitor, itd...)

Pobór prądu w Watach z gniazdka 245 w | 300 W

Pobór mocy w VA 409 VA | 501 VA

Rekomendowany UPS [W / VA] 360 W | 601 VA

Mam rozumieć...że rekomendowany zasilacz to 360-601 VA?? Czy brać pod uwage tylko waty...które są śmiesznie niskie :o ...czy może patrzyć na środkową tabelke która pasuję najbardzoej do twojego założenia w granicach 450-550 W? (albo VA niewiem....)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli absolutne minimum to dla Ciebie 400W, ale lepiej kupić trochę mocniejszy zasilacz na przyszłość, to wyłącznie twoja decyzja, możesz kupić 450W, 500W, albo 550W. Jeśli chcesz zaoszczędzić, i nie planujesz w przyszłości kompa modernizować to zasilacz o mocy 450W Ci wystarczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laarkast -> Nie ma czegoś takiego jak "pobór prądu w watach". To jest moc, pobór mocy w watach. Żeby być szczegółowym, to jest tzw. moc czynna. VA to woltoampery - jednostka mocy pozornej. Ma to związek z faktem, że w sieci energetycznej mamy prąd sinusoidalny, a nie stały.

Moc pozorna to iloczyn prądu i napięcia - stąd jednostka VA. Moc czynna uwzględnia jeszcze cosinus fi, czyli współczynnik przesunięcia fazowego między natężeniem prądu, a napięciem. Inaczej rzecz biorąc, jest to ta część mocy, którą odbiornik zamienia na pracę lub ciepło. Poza tym mamy moc bierną, pobieraną przez elementy indukcyjne i pojemnościowe, a jej jednostką jest VAR.

Po konkrety zapraszam np. na wiki, albo do dowolnej książki o elektrotechnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zrozumiałem wszystko :lol:

Planować wymiane w przyszłości będę, więc kupię 550 W zasilacz... Chieftera i z głowy (sprawdze jeszcze jakie mam złącza Pin-owe na płycie i dobiore odpowiedni...)

Dzięki za wykład wies.niak... B)

PS: wszystko co napisałem pochodzi z tego kalkulatora. Więc jeżeli było napisane "Pobór prądu w Watach z gniazdka" to taką informacje uzyskłem robiąc te obliczenia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wymienilam stary zasilacz o mocy 450W na 525W i po uruchomieniu komputera Windows zaczyna sie wczytywac (pisze loading) i po chwili monitor robi sie czarny, wyskakuje ikonka z monitora mowiaca chyba o braku sygnalu. Co moze byc tego przyczyna ?? Jak włożylam stary zasilacz to tez sie tak dzieje. Bardzo prosze o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...