Skocz do zawartości
JOK3R

Rozwiązany: Monitor Ultrawide 29' do ok 1500 PLN

Polecane posty

Cześć,

Chciałbym zapytać o sugestie w doborze monitora o proporcjach ekranu 21:9.

Wiem, że rynek monitorów ultrawide o przekątnej 34 cali jest dość szeroki, natomiast ja potrzebuję coś mniejszego, z przekątną 29-30 cali (wykonałem pomiary miarką - 34 cale przy moim biurku i odległości przy jakiej siedzę były by przesadą, a wręcz było by to niewygodne).

Rozdzielczość jakiej szukam to UWHD - 2560x1080, przy odświeżaniu minimum 120 Hz (w związku z coraz lepszymi cenami GPU, planuję niedługo również kupić kartę grafiki, która nie będzie miała kłopotu zasilić taki monitor).

Dodatkowo potrzebuję aby monitor miał co najmniej jedno wejście HDMI oraz co najmniej jedno DP.

Budżet: ok 1500 PLN z możliwością dopłaty

Zastosowanie: przeglądanie internetu/oglądanie filmów, praca w Excelu, gry - głównie akcja, rzadziej strzelanki, tworzenie muzyki (Reaper), programowanie.

Czemu Ultrawide: format 21:9 wydaje się być wygodny do pracy przy programach do nagrywania muzyki oraz arkuszach kalkulacyjnych dzięki zwiększonej przestrzeni roboczej. Dodatkowo ostatnio zacząłem się uczyć programowania i myślę, że format UW ułatwi przeglądanie linijek kodu.

Wątpliwości i alternatywy: z różnych opinii na jakie trafiłem, zastanawiam się czy 21:9 ma sens przy przekątnej 29 cali - niektórzy twierdzą, że to za mały ekran i UW ma sens dopiero od 34 cali (które skreślam przez brak miejsca w domu). Czy dobrą alternatywą byłby ekran 16:9 27' o rozdzielczości 1440p? Zastanawiam się czy zapewniłby również odpowiednio duży wzrost przestrzeni roboczej.

Dzięki za wszelką pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 przy ultrawide jest naprawdę malutki, szczególnie jeśli chodzi o wysokość - matryca jest bardzo "niska". Z drugiej strony komfort pracy może być nieco większy niż na 27 i 1440p, bo "łatwiej" otworzyć dwa okienka obok siebie. Może skocz do jakiegoś Media Markt czy coś i zobacz jak to wygląda na żywo? 

Z wyższym odświeżaniem z 29 masz MSI Optix MAG301RF, ale trzeba trochę dorzucić do budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dirian napisał:

29 przy ultrawide jest naprawdę malutki

Ja wiem, czy aż taki mały? Nie jest to oczywiście żaden kolos i jest mniejszy niż jak brzmi na papierze, ale na wysokość jest trochę wyższy niż monitory 22" 16:9. Tyłka nie urywa, ale nie ma aż takiej tragedii, do rozdzielczości 2560x1080 jest akurat - przy 34" by się na pewno przydało 1440p. Ale może mówię tak z przyzwyczajenia, bo używam takiego 29" 21:9 od ponad 6 lat :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Ostatecznie zrezygnowałem na ten moment z monitora ultrawide przez brak ciekawych monitorów 29'' spełniających moje wszystkie wymagania/ mieszczących się w budżecie.

Sprawdziłem pomysł monitora 27'' 1440p - kolega pożyczył mi na kilka dni swój drugi monitor. Okazało się, że rozmiar 27'' jest dla mnie za duży w stosunku do odległości w jakiej siedzę. Dodatkowo rozdzielczość QHD nie zwiększyła przestrzeni roboczej o tyle o ile myślałem - porzuciłem więc również i ten pomysł.

Ostatecznie zamówiłem monitor Gigabyte G24F - ładne odwzorowanie kolorów, wysoka częstotliwość odświeżania, solidne wykonanie i ergonomia podstawki spełnia moje wymagania, do momentu kiedy nie zamontuję go na wysięgniku z VESA.

Temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...