Skocz do zawartości
blade81

Szybki upgrade po awarii (~1500)

Polecane posty

Cześć.

Niedawno padła mi mobo. Niestety lub stety siedziałem na starym i popularnym zestawie asrock p67 + i5-2500k. Zostałem teraz bez sprzętu, a ratowanie tego jest nieopłacalne (naprawa 300zł). Taniej by wyszło kupić używaną pod ten procek, ale nawet te 100-150zł wydaje się bez sensu, z powodu niemożliwości ulepszenia.

Jako, że budżet mam dosyć ograniczony teraz, szukam taniego zestawu (mobo+cpu+ram), który można rozbudować w przyszłości.

Myślałem o i5-9400f (670zł) + asus prime b360m(~340zł) + np (GOODRAM IRDM X 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL16 za 299zł).

Procesor wydaje mi się w miarę dobry, na pewno sporo lepszy od 2500k.

Ram planuję ostatecznie rozszerzyć do 64gb, ale na początek starczy 16. Nie widzę sensu brać 2x8. Dotąd miałem 2x8+2x4 ofc ddr3.

Za całość wychodzi ok 1400zł.

Do tego posiadam gtx1080 i nie planuję wymiany przez minimum 2 lata.

Moje pytanie co o tym myślicie. Co warto zmienić? Czy lepiej zainwestować w np ryzen 5 3600 lub innego?

Dodam, że budżet obecnie to max 1500. A czekać nie mogę.

Z góry dziękuję za opinie i pomoc.

 

Edit: o ile dobrze rozumiem, mobo wspiera te szybsze ssd m.2(a możecto nvme). Dysk ssd także planuję dodać pod koniec roku.

 

Btw. Sklep nie ma większego znaczenia, ale preferuję komputronik lub xkom. Po co dopłacać za kuriera.

Edytowano przez blade81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blade81 Warto podac caly config. Cos tam masz w sygnaturce, ale przydaloby sie wiedziec, np. ile potrzebujesz wejsc na wentylatory, moze jakies rgb czy cokolwiek w plycie bedzie siedziec, jaki masz cooler (bo taki od 3600 w mniej przewiewnych skrzynkach jest niewystarczajacy, a w kazdej glosny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wziąć coś z oferty AMD, bo wypada lepiej w kwestii opłacalności. Zestaw wyglądałby tak: Ryzen 5 3600 + MSI B450-A PRO MAX + 2x8GB DDR4 3000/3200 CL15/16 (np. F4-3200C16D-16GVKB). Przydałoby się też jakieś chłodzenie, np. Deepcool Gammaxx 400, SPC Fortis 3.

52 minuty temu, blade81 napisał:

Ram planuję ostatecznie rozszerzyć do 64gb, ale na początek starczy 16. Nie widzę sensu brać 2x8.

Ja widzę. Bez dual channel nie wykorzystasz możliwości karty graficznej.

 

Jaki masz zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnych rgb itp. Tocma byc szybki upgrade, najbardziej potrzebnych rzeczy. Za miesiac nowa skrzynka z 2 wiatrakami.

Jasne, duall...ale az tak istotne to chybabnie jest co? Miesiac poczekam i dokupiebdruga taka sama kosc ram. Chce uniknac koniecznosci zmiany nowych czesci.

Do tej pory siedzialem na stockowym. Tutaj z poczatku trz chce. Na swieta moze wymiana. Podkrecac tej i5 i tak sie nie da, wiec to nie problem.

W skrzyncenjedynie 2hdd, ale chce choc jeden wymienic na ssd.

Zasilacz mam nowy bo stary spalil sie z mobo. Nic specjalnego.

Cooler master elite v3 600w.

Wczesniej mialem ocz modxstream-pro 600w.

Generalnie psu tez do wymiany, ale pozniej. No wszystkiego miec od razu nie moge.

Sprzet do pracy i grania.

 

Bull3t - zestaw jaki podałeś kosztuje prawie 1700. Te 1500 to obecnie max na co mogę sobie pozwolić, a bardziej skłaniam się ku 1300/1400. Chcę by było to w miarę wydajne z opcją rozbudowy i zmiany navlepsze w ciągu roku.

Czy faktycznievtak duże różnice są przy i5-9400f vs ryzen 5 3600?

 

 

Przepraszam za bledy itp, alevpisze z telefonu i strasznie to niewygodne. Na laptopie nie moge sie zalogowac, stale informacja o blokadzie konta.

Edytowano przez blade81
Sprostowanie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, blade81 napisał:

Jasne, duall...ale az tak istotne to chybabnie jest co? Miesiac poczekam i dokupiebdruga taka sama kosc ram. Chce uniknac koniecznosci zmiany nowych czesci.

 

Skoro kolega radzi kupic dwie kosci i to nawet uzasadnia, a Ty zadajac takie pytanie to podwazasz, to po co w ogole sie pytasz, skoro wiesz lepiej? Poki niczego Ci nie sprzedaje, mozna przypuszczac, ze Cie nie naciaga ;)

Po prostu kup to, co Ci powiedzial. Nie wiem, jaka masz skrzynke, ale jak nie jakiegos mikrusa, to zmiesci plyte ATX. Ilosc wejsc starczy by podpiac nawet dwa wentylatory, te dyski i wiele wiecej.

Z chlodzen wzialbym Fortisa. Mozesz zaryzykowac z tanim Gammaxxem, bo na chlodnych prockach to cooler od drozszego Fortisa mocniejszy. Jednak 3600 wg mnie jest prockiem na tyle goracym, by wiekszy radiator i ilosc rurek cieplnych Fortisa owe role odwrocily i jego przyjalbym za sensowne minimum do 3600. Chcesz cichutko, dorzuc do Shadow Rock 3.

Tanie, wystarczajaco porzadne zasilki to Silentium PC Vero L3/M3. M pozwalaja odpiac czesc zbednych kabli.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SolInvictus napisał:

Skoro kolega radzi kupic dwie kosci i to nawet uzasadnia, a Ty zadajac takie pytanie to podwazasz, to po co w ogole sie pytasz, skoro wiesz lepiej? Poki niczego Ci nie sprzedaje, mozna przypuszczac, ze Cie nie naciaga ;)

 

 

 

 

Spokojnie. Nie chodzicocto, że kwestionuję, ale chyba wolno mi się upewnić? Napisałem jak ja to widzę. Wiem, że DC poprawi mocno wydajność, ale czy miesiąc coś zmieni? Mogę wziąć 2x8gb i...potem bawić się w sprzedawanie, co jest dla mnie bez sensu.

Dwa, podany zestaw wykracza sporo poza to co mogę teraz wydać.

Patrzyłem na testy i ryzen w niektórych wypada lepiej, ale w pewnych ciut słabiejclub identycznie co 9400. Różnica 2-5fps to nic...przypominam, że to przesiadka z i5-2500, które ictak dawało radę. 

Myślałem by z czasem przenieść się na jakąś i7 lub i9 nawet. Jednak jak wspominałem teraz liczy się tylko mobo z cpu i ram.

Dzięki za opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, blade81 napisał:

Dwa, podany zestaw wykracza sporo poza to co mogę teraz wydać.

 

Wrzucilem sobie 3600, A-PRO MAX i F4-3200C16D-16GVKB w Ceneo i faktycznie z najtanszych adresow wyszlo 1518 zlotych. 18 zlotych ponad budzet + wysylki, wiec tu nas zaorales. Dobra, zartuje, zeby nie bylo ;)

Mozesz wziac jakas budzetowa plyte: https://www.ceneo.pl/67586735,  https://www.ceneo.pl/83178812. Spokojnie starcza do 3600, ale o kreceniu nie mysl. Sa to tez plytki mniejsze, wiec z mniejsza iloscia wejsc. Np. w przypadku Gigabyte'a. masz tylko jedno wejscie na wentylatory systemowe, wiec potrzebny bedzie rozgaleznik lub obudowa z czyms tego typu (hub, kontroler). Istnieje male prawdopodobienstwo, ze potrzebny bedzie update biosu, by 3600 na nich odpalic. Raczej sa to juz na tyle nowe egzemplarze, by nowy bios mialy, ale warto miec potwierdzenie sprzedawcy.

Z 9400 bedziesz mial wiecej fpsow niz na 3600, ale w niektorych grach czeste sciny. W przypadku 3600 bedziesz mial tych fpsow mniej, ale mniej lub bez scinek. Rozbija sie o ilosc rdzeni i watkow - gole 6 rdzeni Intela juz czasem nie wystarcza, a w przypadku 3600 masz wiecej watkow, ktore robia ta roznice. Zwlaszcza jesli grasz w rozdzielczosci Full HD lub nizszej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok...to sprawdzalem na szybko i mi wyszlo ponad 1700zł. Ale jest sie z czego posmiac.

Rozumiem. Scinki zawsze sie przytrafia, ale jednak to mocny argument. Gram na 1080.

Wciaz zastanawiam sie nad tym ramem. Z testow roznice nie zawsze sa mocno widoczne, a niebmam zamiaru zostawiac tego na rok lub wiecej. Do przemyslenia jak wszystko.

A jak zapatrujecie sie na mozliwosci upgrade?tzn pozniejsza zmiana cpu bez ruszania plyty i reszty. Cos juz mocniejszego do rtx 2080 lub nastepcy nawet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blade81 Jesli Ci sie nie spieszy, przemysl sprawe, bo widze jestes dosc dziwnie rozdarty pomiedzy niedrogim upgrade'em, a high endem typu i7/9. Za pare miesiecy premiera Zen3 i nowych grafik Nvidii. Pod koniec roku bedzie najlepszy czas na zakupy.

Jesli bierzesz cos teraz i chcialbys posadzic na B450 np. jakiegos mocnego Ryzena z nadchodzacych Zen3 - odpusc zaproponowane przeze mnie tanie plytki i rozwaz tymczasowego, tanszego Ryzena 2600.

Z zasady kupuje sprzet najdrozszy na jaki nie szkoda mi pieniedzy i od ktorego nie oczekuje bycia na lata czy pod przyszla rozbudowe. Np. rok temu postawilem na 9700K (byc moze za jakis czas kopnie mnie brak dodatkowych watkow, ktore mialo 9900K, byc moze wczesniej warto bedzie zmienic platforme na DDR5 i PCIe 4), 2070 Super jako najsensowniej wyceniona karte, ktora jest adekwatna do moich potrzeb (malo gram, glownie w paroletnie gry, cos mniej mainstreamowego i klasyki typu Fallout) i 32 GB przyzwoitego ramu ( pewnie za dwa, trzy lata warto bedzie przesiasc sie na DDR5, a nie chcialbym potrzebowac dokupowac DDR4 po drodze. Ciska na ultra nie mam, zle mi z tym nie bedzie, jak gry nie wymaksuje, niesmiertelnosci od configu nie oczekuje - kupuje najdrozsze jednorazkowki na jakie nie szkoda mi kasy i Tobie polecam takie podejscie. Najgorszy blad popelniaja Ci, ktorzy szarpia sie na high end, a pozniej boli ich, ze gry nie idzie wymaksowac czy nie starczyl na tak dlugo, jak oczekiwali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SolInvictus dzięki wielkie za rady.

No czekać niecmogę icniebchcę bo nie mam teraz sprzętu. Chwilowo tylko dostęp do pożyczonego lapka.

Nie zależy mi na najdroższym sprzęcie i stałych ustawieniach ultra. Po prostu myślałem, że da radę teraz skromnie i dobrze, by potem ulepszać. Ale widzę, że zmiany spore nadchodzą i wtedy ictak wszystko do wymiany będzie.

 

Jeszcze raz dzięki. Pewnie już w tym tygodniu pozamawiam części.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, blade81 napisał:

A jak zapatrujecie sie na mozliwosci upgrade?tzn pozniejsza zmiana cpu bez ruszania plyty i reszty.

A kiedy zamierzasz zmienić kartę graficzną? Jeśli za co najmniej 2 lata - jak wspomniałeś - to może lepiej będzie zmienić wszystko.

Na obecnej płycie będzie można posadzić Zen 3, więc powinien to być całkiem przyjemny upgrade.

 

Jeśli dorzucisz RAMu za miesiąc, to możesz wziąć pojedynczą kość, np. F4-3200C16S-16GVK

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chęci zakupu płyty B550 (Gigabyte B550 Aorus Elite lub MSI B550-A PRO - ze wskazaniem raczej na MSI; tańsze modele nie oferują zbyt wiele względem B450) i lepszych pamięci, trzeba by wziąć Ryzena 5 2600 lub Ryzena 3 3100, bo ten pierwszy bywa już ciężki do kupienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...