Skocz do zawartości

Polecane posty

Hej

Moja maszyna będzie już miała 7 lat i zaczyna niedomagać. Potrzebuję wydajny komputer do jak najbardziej komfortowej pracy w programach pakietu Adobe (Głównie PS, AI, AE i Premiere), programach 3d (3ds max, cinema 4d, Blender), który także da sobie radę z najnowszymi grami. Głównie chodzi mi o płynne działanie programów przy pracy z dużymi plikami oraz o komfort, stabilność fps'ów i nacieszenie oka wysokimi lub ultra ustawieniami graficznymi w grach. Bardzo cenię sobie wielozadaniowość, często korzystam z wielu programów na raz. Marzę o tym, aby wszystko działało płynnie bez żadnych czkawek, błędów, zacięć, przycięć. Przedział cenowy jest taki gdyż nie bardzo znam się na składaniu komputerów, a mniej więcej tyle wyszło kiedy próbowałem sam dopasować części. Całkowity koszt nie musi więc sięgać limitu 14000 zł, ale chciałbym żeby na pokładzie był Ryzen 9 3900x lub 3950x, RTX2080 lub RTX2080Ti oraz minimum 64GB RAM'u

Posiadam:

  • 2 monitory 1920x1080 60Hz, ale myślę o zakupie trzeciego 1440p 120/144Hz w dalszej przyszłości
  • 1 dysk SSD Corsair 120 GB 2.5'' SATA III (CSSDF120GBGTBK)
  • 3 dyski HDD (st332062 st3320620as 320 GB / wdc wd10ears-003bb1 1TB / wdc wd30efrx-68euzn0 3TB
  • Zasilacz Corsair TX 750W
  • System Windows 10
  • reszta to stare podzespoły (i7 4770, ASRock H87 Pro4, gtx780, 2x8gb ram 1833hz z których chyba nie będzie pożytku w nowej maszynie?)

 

Myślałem o takim zestawie .

Skok cenowy między Ryzenem 3900x a 3950x jest dość spory, wydajnością również się różnią, ale czy aż na tyle żeby uzasadnić taką cenę? RAMu dla mnie nigdy dość, dlatego wybrałem 2x32 GB, abym mógł dołożyć kolejne 2 kości w dalszej przyszłości jeżeli będzie trzeba i wychodziło taniej tak niż przy 4x16GB. Nie dodałem żadnego zasilacza, bo nie wiem jakie zapotrzebowanie miałby ten komputer i czy stary by się nie nadał.  Co do chłodzenia i obudowy to także jestem otwarty na sugestie byleby wydajnie chłodziło. Cały wygląd skrzynki nie bardzo mnie obchodzi, bo nie jestem wyznawcą stawiania jej na widoku, więc podświetlenia RGB nie bardzo mi jest w życiu potrzebne, no chyba że jakiś podzespół rzeczywiście wtedy taniej wychodzi. Nowy dysk ssd 1TB na którym planuje postawić system oraz instalować na nim programy potrzebne mi do pracy mógłby zastąpić stary SSD 120Gb oraz jeden HDD 320 GB, chyba że zasilacz uciągnie je wszystkie. Prosiłbym o nie proponowanie mi części firmy MSI (niemiłe wspomnienia z ostatniego kupna pod względem sprzętowym i supportowym), bardziej wolę Gigabyte. Preferencje sklepowe to xkom i morele, ale mogą być inne jeżeli uważacie je za zaufane.

Załóżmy że chciałbym zakupić nową maszynę w ciągu najbliższych kilku tygodni. ~14k to nie mały wydatek więc czy warto poczekać na coś nowego lub na ustabilizowanie cen w związku z koronawirusem? Jak myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sloik napisał:

Załóżmy że chciałbym zakupić nową maszynę w ciągu najbliższych kilku tygodni. ~14k to nie mały wydatek więc czy warto poczekać na coś nowego lub na ustabilizowanie cen w związku z koronawirusem? Jak myślicie?

We wrześniu pewnie pojawią się już nowe karty z serii RTX. Wydajności RTX 2080 Ti możesz spodziewać się za połowę obecnej ceny - RTX 3070.

Ostatnio pojawiły się też jakieś plotki o procesorach Zen 3 we wrześniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sloik Skrzynke za 14K kupowalbym tylko w momencie, kiedy Intel, Nvidia i AMD wydadza najnowsze podzespoly. W tym momencie masz Intela, ktory mocno rozczarowal i nie dziwilyby mnie osoby wybierajace teraz 9900K, Nvidie dostaniesz ok. sierpnia, ale na karte Ti pewnie poczekamy dluzej, AMD powinno pokazac wszystko przed koncem roku. Najprawdopodobniej najlepszy czas bedzie z poczatkiem przyszlego roku. W poprzedniej generacji Nvidia zagrala z kolejnoscia kart dosc dziwnie, wiec wszystkiego mozna sie spodziewac i jedynym czynnikiem, ktory moze cokolwiek przyspieszyc jest forma AMD.

Nie jest zlym pomyslem kupic komputer teraz, ale biorac karte rzedu 2060 Super/70S i szykujac sie na jej podmianke, kiedy ukaze sie nowa 80 Ti, a to zwykle nastepuje zdecydowanie pozniej niz premiery 70 i 80. Raczej bedzie to operacja z doplata, ale sa szanse, ze za dzisiejsze oszczednosci i sprzedaz karty - niewielka i kalkulujaca sie z bomba wydajnosci wzgledem 2080Ti. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t Niestety zawsze będzie coś lepszego. 3-4 miesiące do samych zapowiedzi a trzeba doliczyć czas na premierę, lekkie spadki cen premierowych, recenzje, ogólne wrażenia innych użytkowników oraz chłodzenie GPU, to może nawet potrwać do początku następnego roku.

Bardziej urządza mnie pomysł @SolInvictus z tymczasową tańszą i słabszą kartą GPU i sprzedażą jej kiedy wyjdą nowe. Pytanie tylko ile by taka operacja mniej więcej przyniosłaby strat i czy na pewno przyszła 70/80 byłaby odpowiednikiem obecnego 2080Ti. Czy starsze 80Ti stają się nowymi 70/80 ze zmienioną nazwą i ceną? Są jakieś korzystne lub nie, zmiany w wydajności? 

Nie ukrywam że chciałbym mieć nowy komputer już teraz, ale z drugiej strony tak sobie myślę czy nie będzie szykowało się spore combo przecenowe nowych produktów pod koniec tego roku z uwagi na spadki cen premierowych, święta, premiery nowych konsol i mam nadzieje ustabilizowanie sytuacji z koronawirusem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sloik Karta 70 zwykle jest zblizona do 80 Ti poprzedniej generacji. Do operacji cos tam pewnie dorzucisz, ale lepiej na tym wyjdziesz. Zrobilbym tak na twoim miejscu. W przypadku kart RTX oprocz ilosci generowanych klatek dochodzi takze wydajnosc w Ray Tracingu, Tracingu i tu spodziewalbym sie lepszej niz 80Ti. Mozesz sobie porownac poprzednie genracje: https://www.gpucheck.com/pl-pln/build-multi/nvidia-geforce-gtx-1660-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-ti-vs-nvidia-geforce-rtx-2060-vs-nvidia-geforce-rtx-2070/intel-core-i7-8700k-3-70ghz-vs-intel-core-i7-8700k-3-70ghz-vs-intel-core-i7-8700k-3-70ghz-vs-intel-core-i7-8700k-3-70ghz/ultra-vs-ultra-vs-ultra-vs-ultra

Warto poczekac chociaz na odswiezone Ryzeny (https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-3900xt-ryzen-7-3800xt-i-ryzen-5-3600xt-juz-w-drodze). Byc moze ten 3900X sprawi, ze nie bedzie sensu brac 3950X. Roznica w wydajnosci nie jest wielka, a doplata owszem. Podobny przypadek do 2070 Super i 2080S, ale to standard w jakiejkolwiek branzy. Im wyzej, tym roznica w jakosci zaczyna byc przytlaczana przez roznice w cenie.

To samo w przypadku rychlej premiery plyt 550.

Na ten moment masz skrzynke z 2060S ode mnie, w ktorej w przypadku opcji cierpliwej pewnie bedzie do zmiany procek i mobo. 11K w Morelach, wiec jak nie czekasz i stamtad zamawiasz, to dam Ci kod na zlozenie i wysylke za zlotowke:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-9-3950x-3-5ghz-64-mb-box-100-100000051wof-5940753/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-meg-x570-unify-6348784/

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-ninja-5-scnj-5000-6238769/

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr4-64gb-pc-3600-cl18-g-skill-kit-2x32gb-64gvk-ripjaws-6686365/

https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-2060-super-gaming-x-8gb-gddr6-rtx-2060-super-gaming-x-5938936/

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-sx8200-pro-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-asx8200pnp-1tt-c-5313396/

https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-straight-power-11-850w-bn308-6470639/ (w pelni wystarczylby tanszy Gold, ale nie ma)

https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-silent-base-601-black-4142256/

https://www.morele.net/be-quiet-pure-wings-2-140mm-bl047-601808/

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-kryonaut-1g-tg-k-001-rs-757743/

Jakosc i cisza. To komp do roboty, wiec postawilem na najcichsze cooler, skrzynke, zasilacz i karte. Dorzucilem tez smiglo na przod, bo bq! zawsze ich zaluje, wiec czesci maja wieksze temperatury niz moglyby. A kiedy maja wyzsze temperatury, to wlasnie halasuja.

Karte wzialem kosztowna i najlepsza z rodziny. Bo cicha, bo wydajna i najwazniejsze - zadnej tak latwo ( i drogo) nie sprzedasz, bo jak uzywke, to kazdy by chcial flagowca MSI. Dzieli ja odleglosci 400 PLN od pierwszej swietnej, ale niszowej 2070S, wiec postanowilem jednak odpuscic. Ogolem nad karta mozna sie zastanowic i wziac cokolwiek na przeczekanie, ale dalej stawialbym na drozsze ,,markowe".

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Odkurzam temat, bo parę dni temu mój komputer prawdopodobnie odszedł w zaświaty, podejmowane są próby reanimacji przez lokalnych informatyków, ale chyba będę musiał się przygotować mentalnie na wydatek. Jak widać czekanie miało sens ze względu na rtx'y 3000. Robiąc podobny zestaw + kilka dodatków wychodzi taniej, bo mniej więcej 12600zł. Ta cena bardziej mi przypadła do gustu jednak :)

 Obecny zestaw do oceny - https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=729475

 

Jeśli chodzi o procesor to zakładam że wybiorę 5950x, które wychodzi za parę dni zamiast 3950x, ale to też zależy od ceny. Na xkomie 4299, w proshop 3799. Także trzeba popatrzeć gdzie ta cena finalnie stanie.

 

Karta graficzna - RTX3080. Co do producenta to nie wiem, wrzuciłem tą aby zorientować się ile cena całości wyjdzie i z gigabyte dobrze mi się pracowało. Jak najbardziej jestem otwarty na zmianę producenta, byleby nie msi.
Zdaję sobie sprawę z premiery nowych radeonów, myślałem nad tym, jednak do mojej pracy lepiej chyba spisze się nvidia. Programy te są bardziej zoptymalizowane pod kątem zielonych i mają fajne dodatkowe bajery usprawniające prace, także raczej zostałbym z nimi. Chciałbym poczekać na jakąś wersję z 20gb vramu, ale pogłoski odnośnie jej istnienia są różne. Pozostaje jeszcze kwestia dostępności 3080... Miałby ktoś rozwiązanie? Tymczasowej karty nie chcę kupować, jeszcze nie wiem czy stara żyje i czy w ogóle wpasowałaby się na jakiś czas w nowym zestawie

 

Ram zmieniłem w stosunku do poprzedniego zestawu, bo tamten jest już niedostępny. musi być 2x32gb

Dorzuciłem zasilacz, nie znam się, nie wiem czy wystarczy 850w czy 1000w. - jestem otwarty na zmiany

Płyta główna - znowu otwarty na zmiany, fajnie by było zmienić na coś nie od msi, byleby mogła w razie czego obsłużyć 128gb i by podzespoły nie blokowały swojej wydajności

Chłodzenie - też proszę o rady, nie wiem co sobie by poradziło dobrze z 5950x

Dysk SSD - otwarty na zmiany, min. 1TB, niech będzie szybki jak szatan

Obudowa - otwarty na zmiany. W mojej sytuacji max wymiary to wys 52,5cm x szer 25cm x głeb 73cm, więc przydałoby się zejść kilka cm dla luzu. boczne panele i górny są zasłonięte deskami, otwory są tylko na przód i tył. Przydałby się więc wiatraki na przednim panelu, możliwość zamontowania napędu i porty na przedniej ściance. Jak nie byłoby innej możliwości i porty znajdowały by się na górze to może jakoś dam radę i wysunę bardziej skrzynkę. Co do typu portów to usb 3 ile się da, złacze na mikrofon , słuchawki  i fajnie by było mieć chociaż jeden port usb c, ale jak nie to trudno.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

1. Czy obudowa koniecznie musi mieć zatokę na napęd? Może napęd zewnętrzny?

2. Potrzebujesz WiFi?

3. Podświetlenie RGB jest dla Ciebie istotne?

4. Zamierzasz podkręcać podzespoły?

2 godziny temu, sloik napisał:

Chciałbym poczekać na jakąś wersję z 20gb vramu, ale pogłoski odnośnie jej istnienia są różne. Pozostaje jeszcze kwestia dostępności 3080... Miałby ktoś rozwiązanie?

Pozostaje tylko czekać na kartę. ;) Gdybym miał taką moc sprawczą, to bym Ci ją wyczarował, ale niestety nie mogę pomóc.

Wersji z 20GB pamięci ponoć nie będzie. Na chwilę obecną spekuluje się natomiast na temat RTX 3080 Ti.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t 

1. Fajnie by było gdyby miała, napędu używałem i tak raz na jakiś czas. Ten co miałem w obudowie padł parę lat temu więc nauczyłem się już żyć bez niego,. Jeśli jednak obudowa będzie bez tej zatoczki w zamian za dodatkowy wiatrak to wybiorę wiatrak.

2. Tak, WiFi się przyda, bo rzadko, ale czasem jak padnie internet to z telefonu robie hotspot'a

3. Niezbyt. jak wspominałem komputer jest i tak zabudowany deskami to nie będzie dużego pożytku z RGB. Jak będzie się coś świecić na przednim panelu to ok, a jak nie to też w porządku.

4. Nie znam się na tym. Sam nie będę. Jeśli jednak za x lat komputer nie będzie domagał to fajnie by było mieć opcje podkręcenia.

 

No niestety pewnie więcej się usłyszy o rtx3080ti dopiero w okolicach grudnia jak już radki wszystkie wyjdą. Ale dzięki za chęć wyczarowania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałbym to tak: https://www.morele.net/inventory/info/10690b62/. Obudowa ma złącza USB, wejścia audio oraz przyciski power/reset na górze, ale jest kilka cm niższa niż ta z Twojego koszyka. Przyda się dorzucić jeden wentylator 140 mm, np. Silent Wings 3 140mm PWM. Przełożyłbym ten fabryczny (zamontowany z tyłu) na przód, wtedy na froncie będą trzy takie same.

Płyta jest od MSI, ale to porządny sprzęt. ;) Pamięci RAM powinny mieć większy potencjał OC niż te z Twojego koszyka. Można zmienić kartę na Strixa, jeśli ceny będą normalniejsze.

Jeśli nie musisz kupować wszystkiego w jednym sklepie, to można zmienić AiO na Arctic Liquid Freezer II 420.

 

 

OC procesora bym chyba odpuścił przy tak "otoczonej" obudowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, stara karta oficjalnie padła, a reszta podzespołów ledwie dyszy jak określili to informatycy.

 

Ukazuje się jednak kolejny problem z grafiką w nowym komputerze. Czasy oczekiwania na rtx 3080 to nawet ponad miesiąc, nie ma raczej opcji żebym na to czekał, aby w ogóle odpalić nowy komputer. Pogłoski krążą o 3080ti 20gb dopiero w styczniu. Chyba jednak niestety konieczna jest tu tymczasowa karta. Myślałem o jakimś gtx 1660 lub rtx2060, który i tak jest lepszy od mojej starej karty. Karty te są raczej popularne i chętnie kupowane, więc miałyby dobry potencjał na sprzedaż jako używka. Pytanie czy nie zostałyby cenowo zdetronizowane przez przyszły rtx 3060.

 

Co do reszty nowego zestawu @Bull3t :

Nie ukrywam że nie chcę zbytnio sięgać limitu 14k, wiem że aż tyle jest w tytule, ale nie idzie go zmienić już, a jednak mimo że pół roku różnicy to czasy jak wiadomo lekko są już inne :). Dlatego zastanawiam się czy nie dałoby rady troszkę przyoszczędzić na niektórych częściach z zestawu i dołożyć do innych.

 

OBUDOWA - Przykładowo jeśli chodzi o obudowę to wersja Fractal design z oknem kosztuje o 40zł taniej. U mnie zero pożytku z okna ale taniej to taniej, nie wiem tylko czy to może mieć jakiś wpływ na temperatury. Obudowa ta bardzo fajnie wypadała w recenzjach i ogólnie mi się podoba, ale jeśli istniałaby propozycja czegoś podobnego i tańszego kosztem portu usb-c to jak najbardziej, bo widzę, że to jednak sporo ucina wyniki filtrowania na stronach.

RAM - 200 zł różnicy za lepszy potencjał OC, potencjalnego OC w przyszłości to wydaje się dużo jak dla mnie. Dlatego mógłby być mniejszy potencjał za troszkę tańszy RAM :) Coś w cenie 1100-1200. Jeszcze sprawa opóźnienia i taktowania, które będzie lepsze pod nowe ryzeny: 3600 CL18 czy 3200 CL16

CPU - Nowe ryzeny, kosztują trochę więcej niż miałem na to nadzieję. Coraz częściej głowię się nad zmianą 5950x na 5900x, bo jednak dopłata 1300zł za 4 rdzenie troszkę boli. Z drugiej strony jednak na benchmarkach różnica jest zauważalna. Bardzo mi zależy na wielozadaniowości bez żadnych czkawek. Często mam bardzo dużo rzeczy odpalonych naraz, więc chyba zostanę przy 5950x

PŁYTA GŁÓWNA - z punktu widzenia nooba w składaniu komputerów :) jedną różnicę jaką widzę pomiędzy MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI a MSI MEG X570 UNIFY to aż 500 zł. Czy rzeczywiście ta droższa jest znacznie lepsza, ma dużo zalet? Może istnieje jakiś złoty środek? Jeśli jednak to najlepszy możliwy deal to niech zostanie ta droższa

Chłodzenie CPU - Arctic Liquid Freezer II 420 niech zostanie. Chyba że zamienić na chłodzenie powietrzem co obniży trochę koszty, a wydajność podobno jest bardzo dobra np. taki brzydal Noctua NH-D15. Nie wiem co się może lepiej sprawdzić z tak zabudowanym komputerem. Jeśli chłodzenie wodne to jeszcze pytanie odnośnie monitorowania jego działania. Czy trzeba będzie tam często zaglądać, dolewać? Dostęp do komputera nie jest najlepszy u mnie :P Jakbym musiał to sprawdzać to za każdym razem musze odpinać i wyjmować pc'ta. Wiadomo, kwestia wygody

SSD - O dysku ssd myślałem żeby dopłacić do  samsunga 980 pro https://www.x-kom.pl/p/593198-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-nvme-980-pro.html bo dopłata jest nie wielka, a prędkości mają spore różnice

ZASILACZ - niech zostanie Corsair RM850X (CP-9020180-EU)

GPU - No i ta wspomniana na początku tymczasowa karta graficzna...  Lecę już to po najtańszych byleby był więcej niż jeden wiatrak i możliwość podłączenia 2 monitorów full hd 60hz i 1 full hd 75hz. Propozycje to Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC 6GB lub Asus TUF GeForce RTX 2060 Gaming OC 6GB . Czy to jest w ogóle dobry pomysł, jak bardzo by blokowało wydajność reszty podzespołów? I jakich strat finansowych można się spodziewać w wyniku sprzedaży jako używki za jakiś czas. Czy złącza kart PCI Express 3.0 x16 w ogóle by działały z tymi PCIe 4.0 na płycie głównej ?

 

Będę pewnie zamawiał w różnych sklepach w zależności od dostępności części i ich ceny. Co do jednego z nich mam wątpliwości. Ryzen 5950x w sklepie Proshop jest w mega atrakcyjnej cenie względem konkurencji https://www.proshop.pl/Procesor/AMD-Ryzen-9-5950X-Procesor-16-rdzeni-34-GHz-AMD-AM4-Procesor-AMD-w-pudelku-bez-radiatorawentylatora/2884175 Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym sklepem? Data dostawy kolejnych procków jest trochę późna ale mam nadzieję że może wcześniej by przyszły.

 

I wiem jestem niesamowicie wybredny, ale chce żeby było wszystko dopasowane idealnie i niższym kosztem. Przepraszam za to :) ale jednak trochę kasy na to pójdzie

Edytowano przez sloik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak ostrożnie podchodził do tego AiO Liquid Freezer II 420. Produkt dopiero został wprowadzony na rynek i nie wiadomo jak się będzie zachowywał. Takie duże chłodzenia miały w przeszłości  problemy z pompami. 
 

Skoro nie zależy Ci na obudowie z oknem to proponowałbym przychylniej spojrzeć na tą Noctuę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian To fajnie :) Oni też chyba (w sensie Dania) byli jednymi z pierwszych którzy udostępnili bardziej szczegółowe dane na temat dostępności rtx więc duży plus dla nich za to. Pewnie będę się starał u nich polować na tego ryzena

 

@Daimyo Coraz bardziej nad tą Noctuą się zastanawiam. Z początku cieszyłem się że taniej by wyszło, ale teraz myślę że przydałoby się jeszcze dokupić jakieś 3 wentylatory 140 mm na górny panel w takim razie.

Dzięki temu że obudowa jest niższa o ok 7cm od mojego max. zakresu to zrobiłoby się tam trochę miejsca i może nawet skusiłbym się na jakieś wentylatory z ledami to by poświatę blaszaka robiły troszkę :) np. takie? https://www.morele.net/silentiumpc-corona-hp-rgb-140-3-pack-spc224-5939364/

Znalazłyby się na to wszystko łącza na płycie głównej MSI MEG X570 UNIFY i tym zasilaczu Corsair RM850X (CP-9020180-EU) czy musiałbym się zaopatrzeć w razie czego w jakieś dodatkowe kable przejściówki? Jeszcze mógłbym wyciąć kawałek dziury w boku biurka dla większego przepływu powietrza, ale to już inny "projekt" :) 

 

Kolejny update w sprawie GPU :) chyba jednak sobie daruję oczekiwanie na wersję 3080TI. Jak tak sobie mniej więcej wyliczyłem z proporcji polskie ceny rtx'ów to byłoby to pewnie w okolicach 5100-5200zł za jeden z tańszych modeli.  Do tych 14k by styknęło w sumie, ale musiałbym jeszcze się liczyć ze stratami z odsprzedaży karty tymczasowej, i pewnie ogólnymi obniżkami cen z uwagi na starzejący się produkt i wyjście nowszych. Mam nadzieję w takim razie upolować jakiegoś rtx 3080. I tak jest mocniejszy od zakładanego przeze mnie w maju rtx'a 2080TI. Zobaczymy jak będzie z tą dostępnością. Jak za długo to zajmie to pójdę z którąś z tymczasowych, ale finalnie pewnie zostanę przy rtx 3080. Będę wybierał pomiędzy Asus TUF GeForce RTX 3080 Gaming 10GB GDDR6X a Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X w zależności co będzie dostępne.

 

Niektóre zakupy chciałbym zrobić na amazonie, bo fajne ceny są. Pytanie czy to dobra i bezpieczna decyzja ze względu na reklamacje i gwarancję? Miał ktoś doświadczenia? Bo tam jeszcze nie kupowałem rzeczy tego kalibru.

 

Jeszcze jakby ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat reszty mojego poprzedniego postu to by było super, bo się cieszę że już coraz bliżej skompletowania zestawu i rozpoczęcia zakupów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Nie ukrywam że nie chcę zbytnio sięgać limitu 14k

Ok, zrobimy budżetowy zestaw za kilkanaście tysięcy. :D

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

OBUDOWA - Przykładowo jeśli chodzi o obudowę to wersja Fractal design z oknem kosztuje o 40zł taniej. U mnie zero pożytku z okna ale taniej to taniej, nie wiem tylko czy to może mieć jakiś wpływ na temperatury.

Możesz wziąć tańszą, to bez różnicy. Bez chęci zmieszczenia AiO 360 mm na górze, można rozważyć bq! Pure Base 500DX. Do niej można wziąć Noctua NH-D15 lub Deepcool Assassin III.

Gdyby zostać przy AiO 360 mm na górze, to Meshify S2 zmieniłbym na Meshify 2, która pewnie niebawem pojawi się w sklepach. Ma filtr siatkowy, który można wymontować zamiast piankowego.

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Jeszcze sprawa opóźnienia i taktowania, które będzie lepsze pod nowe ryzeny: 3600 CL18 czy 3200 CL16

Wg tej recenzji, pewnie 3600 CL18.

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

jedną różnicę jaką widzę pomiędzy MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI a MSI MEG X570 UNIFY to aż 500 zł. Czy rzeczywiście ta droższa jest znacznie lepsza, ma dużo zalet? Może istnieje jakiś złoty środek?

X570 GAMING EDGE WIFI to badziewie. Można zaoszczędzić i wziąć MSI X570 Tomahawk WiFi lub Asus Tuf X570-Plus Wifi, to są dobre płyty. Spośród B550 też można coś wybrać, jeśli zadowoli Cię pojedynczy dysk NVMe PCIe Gen4.

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Chłodzenie CPU - Arctic Liquid Freezer II 420 niech zostanie.

Chyba jednak zostałbym przy wersji 360 mm, bo trochę ciasno może być w Meshify S2.

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Jeśli chłodzenie wodne to jeszcze pytanie odnośnie monitorowania jego działania. Czy trzeba będzie tam często zaglądać, dolewać?

AiO są bezobsługowe, nie trzeba niczego dolewać, choć niektóre konstrukcje to umożliwiają - AiO Alphacool i innych firm bazujących na tej konstrukcji.

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

SSD - O dysku ssd myślałem żeby dopłacić do  samsunga 980 pro https://www.x-kom.pl/p/593198-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-nvme-980-pro.html bo dopłata jest nie wielka, a prędkości mają spore różnice

Możesz dopłacić.

19 godzin temu, sloik napisał:

Dzięki temu że obudowa jest niższa o ok 7cm od mojego max. zakresu to zrobiłoby się tam trochę miejsca i może nawet skusiłbym się na jakieś wentylatory z ledami to by poświatę blaszaka robiły troszkę :) np. takie? https://www.morele.net/silentiumpc-corona-hp-rgb-140-3-pack-spc224-5939364/

Zmienisz dobre wentylatory Fractala na raczej słaby produkt, ale z RGB. Można pomyśleć o obudowie, która ma fabrycznie zamontowane wentylatory z RGB/ARGB i się zmieści. Alt to bym musiał poszukać. :P

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Propozycje to Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC 6GB lub Asus TUF GeForce RTX 2060 Gaming OC 6GB . Czy to jest w ogóle dobry pomysł, jak bardzo by blokowało wydajność reszty podzespołów?

Zależy od zastosowania. W renderingu cpu nie blokowałoby wcale. W grach wydajność byłaby pewnie najbardziej kiepska. Można pomyśleć o jakiejś używanej karcie, ale tak jak w przypadku obudowy - trzeba trochę poszukać.

 

W dniu 13.11.2020 o 01:55, sloik napisał:

Czy złącza kart PCI Express 3.0 x16 w ogóle by działały z tymi PCIe 4.0 na płycie głównej ?

Jest wstecznie kompatybilne, więc bez obaw.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Ok, zrobimy budżetowy zestaw za kilkanaście tysięcy. :D

@Bull3t Oj tam :) Wolałbym bardziej określenie zoptymalizowany cenowo :D

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Możesz wziąć tańszą, to bez różnicy. Bez chęci zmieszczenia AiO 360 mm na górze, można rozważyć bq! Pure Base 500DX. Do niej można wziąć Noctua NH-D15 lub Deepcool Assassin III.

Gdyby zostać przy AiO 360 mm na górze, to Meshify S2 zmieniłbym na Meshify 2, która pewnie niebawem pojawi się w sklepach. Ma filtr siatkowy, który można wymontować zamiast piankowego.

Widzę że na xkomie już są w przedsprzedaży? i to taniej? https://www.x-kom.pl/comparison/600753,475120 . Sama 2 jest ciut większa od S2 ale i tak się zmieści. Lepiej będzie tak czy inaczej samą dwójkę wziąć? Bo na to chyba wygląda. I cenowo o wiele lepiej.

7 godzin temu, Bull3t napisał:

X570 GAMING EDGE WIFI to badziewie. Można zaoszczędzić i wziąć MSI X570 Tomahawk WiFi lub Asus Tuf X570-Plus Wifi, to są dobre płyty. Spośród B550 też można coś wybrać, jeśli zadowoli Cię pojedynczy dysk NVMe PCIe Gen4.

Dobra już widzę to teraz :D Zobaczyłem i różnica temperatur powala dosłownie. Rzeczywiście najsensowniejszy wybór to pomiędzy UNIFY a Tomahawk. Planuję się pozbyć w przyszłości dysków HDD na rzecz dysków m.2 więc fajnie mieć aż trzy sloty w UNIFY, z drugiej strony wątpię że kiedykolwiek użyję 2 dodatkowych slotów PCIe x16. Tomahawk - tylko 2 sloty m.2 i 2 PCIe x16, ale cenowo dosyć spora obniżka i kusi. 

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Zmienisz dobre wentylatory Fractala na raczej słaby produkt, ale z RGB. Można pomyśleć o obudowie, która ma fabrycznie zamontowane wentylatory z RGB/ARGB i się zmieści. Alt to bym musiał poszukać. :P

Nie, nie, nie. Chodziło mi o to że w przypadku wyboru Noctuy mógłbym dodatkowe 3x140mm wentylatory dokupić i wsadzić je na górny panel. Czyli te 3 fractale co są z obudową + 3 inne na górę. jeśli by się to zmieściło nad tym gigantycznym radiatorem. Mogę jeszcze 2 7-letnie wentylatory corsaira 120 mm ze starej obudowy dać na spód. Chyba że mieszanie modeli to nie najlepsza praktyka.

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Jest wstecznie kompatybilne, więc bez obaw.

Dobra, a jeszcze o poziom niżej tj. 2.0 do 4.0? Bo odkopałem 9-letniego gtx 550ti z 1gb ramu :D Będzie to wyglądać komicznie z resztą podzespołów. Wydajności w grach chyba w ogóle nie będzie ale przynajmniej czasowo wygodniej by mi było niż na laptopie.

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Chyba jednak zostałbym przy wersji 360 mm, bo trochę ciasno może być w Meshify S2.

A gdyby brać zwykłą dwójkę to 420 mm? Czy jednak chłodzenie powietrzem. Nie mogę się zdecydować

7 godzin temu, Bull3t napisał:

Wg tej recenzji, pewnie 3600 CL18.

Czyli może zostać przy tym https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-64gb-2x32gb-3600mhz-cl18-xmp2-f4-3600c18d-64gvk-p6715399 w proline fajna cena nawet.

lub te https://www.amazon.de/dp/B081BTFN1B?th=1&linkCode=gs2&tag=pcp0f-21

lub te https://www.amazon.de/-/en/Corsair-Vengeance-4000MHz-Performance-Desktop/dp/B07YV9VYYY/ref=pd_sbs_147_1/257-0748007-2194414?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07YV9VYYY&pd_rd_r=9080a4b5-20fe-4b12-96ae-4fe5a548d757&pd_rd_w=Czycy&pd_rd_wg=K11Rb&pf_rd_p=17269923-e95e-42b2-b8e1-f208b58f5815&pf_rd_r=XC0J6DB564187A3BBNZN&psc=1&refRID=XC0J6DB564187A3BBNZN

Edytowano przez sloik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sloik napisał:

Sama 2 jest ciut większa od S2 ale i tak się zmieści. Lepiej będzie tak czy inaczej samą dwójkę wziąć? Bo na to chyba wygląda.

Gdyby były nawet w tej samej cenie, to lepiej wziąć nowszą wersję, bo jest lepiej wentylowana i ma sensowniejszy montaż filtra.

18 godzin temu, sloik napisał:

Chodziło mi o to że w przypadku wyboru Noctuy mógłbym dodatkowe 3x140mm wentylatory dokupić i wsadzić je na górny panel.

Raczej dołożyłbym jeden 140 mm na przód i jeszcze jeden 140 mm na górę (nad procesorem).

Możesz kupić wentylatory innego modelu niż fabryczne.

18 godzin temu, sloik napisał:

Dobra, a jeszcze o poziom niżej tj. 2.0 do 4.0? Bo odkopałem 9-letniego gtx 550ti z 1gb ramu 

Jeśli jest sprawna to powinno działać.

18 godzin temu, sloik napisał:

A gdyby brać zwykłą dwójkę to 420 mm? Czy jednak chłodzenie powietrzem. Nie mogę się zdecydować

360 mm lub powietrze. Wedle uznania.

18 godzin temu, sloik napisał:

Mogą być te i spróbować ustawić je na 3800 w synchronizacji z IF.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc, a w szczególności @Bull3t za cierpliwość i rady :)
Obecnie jestem na etapie polowania na podzespoły i jest jeszcze ciężej niż myślałem , ale tu już się nic nie poradzi niestety...

Swoją drogą to rozmawiałem ostatnio z informatykiem/serwisantem, by może u nich jakieś części załatwić i jak mu powiedziałem, że buduje combo z ryzenem 5950x i rtx 3080 to zjechał je równo :D
Mówi - tylko intele, bo stabilne sprawdzone. Amd awaryjne, słabe, nie da się schłodzić, złe płyty główne. Jest powód dla którego apple ma tylko intele, a nie amd. Wszyscy graficy tylko na intelach, nikt nie renderuje na amd

Ja mówię o recenzjach, testach nowych ryzenów. Amd nie jest takie jak kiedyś.

On idzie w zaparte podsumowując to, że to tylko marketing jest i że to tylko wygląda ładnie na papierze.

Widzę że jakiś uprzedzony bardzo do tego i nic nie idzie powiedzieć to zmieniam temat na karte graficzną. Mówię rtx 3080.

On -  rtx 3080 na pewno nie współpracuje z programami 3d, zero sterowników i wsparcia. render tylko quadro

Mówię że nie ten budżet

On - 20 lat doświadczenia i że wie co mówi, a jak mu nie wierze to żebym pogadał o doświadczeniach z użytkownikami amd.


To się pytam teraz was :D Jak oceniacie pracę swoich ryzenów? 

Ja rozumiem jak było z amd kiedyś i że intel wtedy to był w sumie jedyny wybór, ale teraz się duuuużo pozmieniało. Nie jestem pewien czy ten gość w ogóle jest na czasie z nowymi podzespołami czy po prostu jego uprzedzenia sięgają aż tak głęboko.

Edytowano przez sloik
  • Sad 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany jegomość z pewnością ma przestarzałe informacje lub jest jakiś nawiedzony.

Przy wczesnych generacjach Ryzenów, faktycznie ludzie narzekali, że im się rendering potrafił "wywalić". Były problemy z rzetelnością odczytanej temperatury cpu itp. Aktualnie platforma AM4 wygląda na dopracowaną i stabilną.

 

Tu powinieneś znaleźć dużo testów z interesujących Cię aplikacji: https://www.pugetsystems.com/all_articles.php

  • Confused 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update i kolejna prośba

 

Udało mi się już załatwić procesor, chłodzenie (jednak Arctic Liquid Freezer II 360), ssd, płytę główną i obudowę. Z kartą graficzną wiadomo jaka sytuacja, ale czego się nie spodziewałem to całkowity brak zasilaczy. Z tym właśnie wiąże się prośba o nową propozycję zasilacza. Staram się polować na tego Corsair'a RM850X i jest niezwykle trudno, dlatego potrzebuję jakiejś alternatywy w razie czego. Fajnie by było gdyby mieściła się w cenie corsaira czyli 739 zł. Patrzyłem na Fractal Design Ion 860W 80 Plus Platinum i wygląda to nieźle... jednak raz jeszcze - dostępność...

 

Przypominam konfigurację reszty na wszelki wypadek

3 monitory: 2x 1920x1080 60hz 1x 1920x1080 75hz

3xdysk HDD, 1xdysk ssd, 1xdysk ssd m.2 nvme

CPU: Ryzen 5950x

Płyta główna: MSI X570 UNIFY

GPU: (jeszcze nie ma ale będzie rtx 3080)

RAM: (będzie G.Skill RipjawsV DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18)

Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer II 360

Obudowa: Fractal Meshify 2

dokupię jeszcze jakiś wentylator 140mm lub 120mm

Zasilacz: ----

tutaj proszę o więcej propozycji. nadal będę celował w corsair'a rm850x, ale chcę mieć więcej modeli na oku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t Niestety morele coś ma spieprzone. Nie da się tego dodać do koszyka, to już jest czwarty raz jak zdarzyła się mi taka sytuacja. Jedna w xkomie, a dwie kolejne z czarnym modelem, wczoraj i dziś na moreleach. Support nic nie wie oczywiście, a chat i infolinia po 21 wyłączona. także tego...

Ten zasilacz może być przeklęty

Ale właśnie miałem się pytać czy te modele różnią się tylko kolorem, więc chociaż to się udało dowiedzieć.

Edytowano przez sloik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jakimś cudem udało mi się załatwić tego RM850x i już czeka u mnie na resztę podzespołów.

 

Chciałem zamówić zakładany wcześniej ram (G.Skill RipjawsV DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18) ale oczywiście ceny w niektórych sklepach wystrzeliły. Z ciekawości zacząłem rozglądać się za innymi i nie wiem co wybrać.

Możliwe że znalazłem CORSAIR VENGEANCE® LPX 64GB (2 x 32GB) DDR4 DRAM 3600MHz C18 Memory Kit - Black  https://www.corsair.com/uk/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK64GX4M2D3600C18 w bardzo atrakcyjnej cenie i się zastanawiam czy z tym lepiej nie spróbować zamiast tego G.Skilla.

Kolejna propozycja to Patriot Viper Steel DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 PVS464G360C8K https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-64gb-2x32gb-3600mhz-cl18-pvs464g360c8k-p6715808

No albo zostać przy tym G.Skill RipjawsV DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18

Która firma bardziej ufna i lepsza pod cały zestaw? Coś tam czytałem że te Corsairy są fajnie zoptymalizowane pod ryzeny i moją płytę główną

Edytowano przez sloik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...