Skocz do zawartości
soska66

Komputer 5000-6000

Polecane posty

Witam

Przyszedł czas na przesiadkę na nowy sprzęt. Do pracy, ale że sama praca akurat nie będzie definiować podzespołów, ustalmy, że skupiamy się na sprzęcie do gier.

  • Budżet na komputer: 5000-6000 (bez monitora)
  • Części do kupienia: wszystko
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: praca, gry
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: nie
  • Termin zakupu komputera: listopad
  • bez akcesoriów typu klawiatura, myszka, głośniki 

Mam na to jakąś kwotę w przedziale 5-6 tyś. Nie orientuję się do końca co tam na rynku świszczy, szczególnie w kwestii procesorów, płyt głównych i kości ram. Wiem, że na pewno nie będę się bawił w podkręcanie proca, więc spokojnie mogę sobie darować Intele z oznaczeniem K.

Na ten moment mam w domu monitor 1080p 60Hz i w tym budżecie raczej nie będę próbował wciskać nowego ekranu. To pewnie nasuwa pytania o sens wydania 5 klocków na podzespoły bo przy 1080p i 60hz pewnie będę sporo klatek 'marnował'. Z drugiej strony, niespecjalnie zależy mi na oglądaniu licznika dobijającego do 120fps a sam komputer ma być na następne 3-4 lata.
Przy okazji jednak byłbym wdzięczny właśnie za polecenie jakiegoś monitorka 24 calowego na matrycy VA (obecnie mam IPS, ale po nabyciu telewizora VA, strasznie zaczął mnie irytować brak czerni). Być może rozważyłbym zmianę kilka miesięcy po zakupie kompa. Raczej też o 60Hz tutaj pytam

Dzięki

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/obw442f58 + karta https://www.x-kom.pl/p/456603-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-2070-armor-8g-gddr6.html - jak wróci do oferty.

Ewentualnie jeśli wolisz Intela: https://www.x-kom.pl/lista/lwbg2zcx2 + ta sama karta.

Intel będzie obecnie trochę lepiej wypadać w większości gier, ale z perspektywy kilku lat AMD wydaje mi się sensowniejszą opcją z uwagi na 8 rdzeni i 16 wątków (w Intelu masz gołe 6 rdzeni). Tym bardziej szedłbym w AMD skoro planujesz zostać przy 60 Hz.

Jak wymieniać monitor, to raczej szedłbym w 1440p skoro sprzęt da spokojnie radę - https://www.x-kom.pl/p/354643-monitor-led-27-289-samsung-c27h711qeux-curved-bialy-quantum-dot.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTX 2070 jest nieco wydajniejsza, a do tego nowsza technologicznie, więc przy podobnej cenie wybór jest oczywisty.

To ewentualnie jeśli wolisz grać na Full HD, to może https://www.x-kom.pl/p/435742-monitor-led-24-269-aoc-c24g1-curved-czarny.html - z matrycą VA i 144 Hz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki odnośnie 2070, nie widziałem jak z tą wydajnością vs cena vs 1080 :)

Ten  monitorek fajny. Pomyślę nad tym czy lepiej 1440p 60Hz czy 1080p 140Hz. I już nie chodzi o to odświeżanie, bo mi 60fps w zupełności wystarczy, tylko czy przy 1440p sprzęt nie zacznie mi za szybko 'niedomagać'. Wyjdzie taki RDR za 1-2 lata i będzie problem :) A 1080p na monitorze 1440p wygląda słabo.

Popatrzę może w testy fps tytułów z tego roku.

PS: O Panie, ale ten 2070 po powrocie do stocka to nie będzie za 2300 raczej :) Na ceneo 2800 najtaniej

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zejść trochę z detalami i ograniczyć wygładzanie krawędzi (które przy wyższej rozdzielczości nie jest bardzo potrzebne). W gruncie rzeczy wg mnie lepiej grać na wysokich w 1440p niż ultra w 1080p.

Co do cen - powinna wrócić za te 2300 zł, na tyle jest ten model wyceniony. Po prostu cena była dobra to zeszły ze sklepów. Warto więc trzymać rękę na pulsie, pewnie jak dojadą nowe dostawy to karta wróci do sprzedaży. Ew. jakiś inny tańszy model w podobnej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma, ale trzeba do nich napisać przy składaniu zamówienia. Chyba coś koło 80 zł to kosztuje. Możesz ewentualnie na morele zamówić, tam masz za 1 zł (z kodem - znajdziesz go w przypiętych w tym dziale tematach), ale ostatnio X-kom jakoś bardziej mnie przekonuje (znajomemu w morele robili sztuczne problemy z realizacją gwarancji, drugiemu poskładali kompa byle jak i musialem poprawiać :P).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku nie wyszło, temat powraca teraz. Koszyk na xkomie już wygasł więc byłbym mega wdzięczny za nowe zestawienie, AD czerwiec 2019. Widzę, że GPU nieco staniała w porównaniu do października - pytanie czy coś nowego się pojawiło i warto dołożyć?

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie zostawmy monitor w spokoju. Spójrzmy czy uda się za 5k zbudować sprzęt do grania na 1440p. Zostawiam margines dodatkowego tysiąca złotych, w ramach którego możemy dokładać ale tylko jeśli rzeczywiście podzespół jest tego warty. Nie chcę przepłacać tylko dlatego, że mógłbym ten tysiąc więcej dać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałbym to jakoś tak:

https://www.morele.net/inventory/info/5eba31f0/

Ewentualnie można:

- wziąć większy SSD

- dorzucić do zasilacza z górnej półki - https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/

- polować na RX 5700 XT z dobrym chłodzeniem w sensownej cenie (obecnie wybór jest bardzo kiepski)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego niedługo może się zrobić najdłuższy czasowo indywidualny wątek o zakupie jednego kompa :)

Po ostatniej wymianie zdań wydarzyły się rzeczy, które zmusiły mnie kompletnie do zmiany strategii i powyżej omawiany zakup stał się nieaktualny. 

Zaczynam zatem 3ci sezon zmagań z zakupem komputera. Tym razem na listę zakupową trafia też monitor 34' ultrawide 1440p (144hz) - więc komputer muszę dobrać pod te parametry. Budżetowo nie chcę się ograniczać do konkretnej kwoty ale myślę, że nie będę szedł w rtx 3xxx, czyli 2070 najwyżej. No i do tego odpowiednio dobrana reszta podzespołów z następującymi parametrami:
- RAM - pewnie 32GB?
- Dysk SSD 1GB
- procesor - wszyscy teraz polecają Ryzen więc Ryzen :)
- płyta główna - nie znam się kompletnie więc potrzebuję wskazania


Przy każdych zakupach elektronicznych istotne jest dla mnie aby sprzęt był rozsądnie dobrany i wart swojej ceny. Tzn, nie chcę dokładać tam gdzie nie trzeba, jeśli skok jakościowy nie jest opłacalny, nie chcę bajerów, świecących obudów i gadżeciarskich rozwiązań. Nie potrzebuję też możliwości overclockingu bo nigdy tego nie robiłem i pewnie nigdy tego nie będę robił, więc te ekstra kwoty wolę zaoszczędzić lub przeznaczyć na inny obszar budowy.

Budżet - jak wspomniałem, nie chcę rzucać konkretnej kwoty, wolałbym zobaczyć ile trzeba wydać aby przy takim monitorze sprzęt działał wydajnie i bez większych ograniczeń. Wtedy rozważę i ewentualnie uściślę czy taka półka cenowa mi odpowiada. Gdzieś tam sobie myślę, żeby nie przekroczyć tych 8k z monitorem ale to jest strzał. Może przestrzeliłem a może nie doszacowałem. Sam monitor celuje w sprzęt cenowo z okolic 2-2.5k ale jeszcze nie wybrałem więc też proszę o pomoc. 

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@soska66 Jak tak dlugo sie zbierasz, poczekaj na nowe procki AMD - Zen3 (poczytaj sobie kiedy). Moga wystapic problemy z dostepnoscia, wiec kompa pewnie zlozysz na poczatku przyszlego roku. To samo w kwestii kart graficznych Nvidii. Tu i teraz zlozysz kompa pewnie 30% slabszego niz ten pozniej i takiego, ktory z innych wzgledow na krocej starczy. Jesli tu i teraz, okresl dokladny budzet sama skrzynke i czy Windows trzeba wliczyc, bo kazda stowka sie liczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prześledzisz wątek to za każdym razem pojawia się sugestia 'poczekaj bo już zaraz coś nowego wychodzi i będzie lepiej albo będzie taniej'. Z tą operacją wiąże się też oddanie aktualnego kompa synowi więc nie mogę decyzji opierać wyłącznie na 'poczekajmy do stycznia, zobaczymy co będzie'

Kwestia budżetu - napisałem, że nie mam sztywnego i chcę się skupić na sprzęcie w pierwszej kolejności a potem zobaczyć ile to kasy wymaga. Powiedzmy te 7-8k z monitorem ale nie chcę żeby to było ani sztywne minimum ani sztywne maksimum.

 Po drugie, zaznaczyłem, że wyżej jak 2070 iść nie chcę więc nie do końca rozumiem co miałoby się zmienić w kwestii kart NVIDII z początkiem roku - rtx 3xxx już pojawiają się w sklepach (i są wyraźnie droższe) a serie poniżej rtx 3xxx są w przecenach. Co ma się wydarzyć w styczniu o czym nie wiem? Bo do tej pory czekałem właśnie na wejście 3xxx i obniżki na 2xxx

Tak, Windows 10 Home w sumie będę porzebował

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@soska66 Przyznam, ze nie chcialo mi sie czytac postow z 2019r. i dalej mi sie nie chce, a za rozsadne minumum uznalem przeczytanie twojego posta z dzisiaj ;)

Podejrzewam, ze w styczniu dostalbys istotnie mocniejszy procesor za ta sama kase albo za zdecydowanie oplacalna doplata i to samo w kwestii kart od Nvidii. Tj. Zen3 i 3000. Dalej nie wiem, na ile doslownie budzet jest elastyczny, wiec masz skrzynke za 6K w jednym sklepie bez Windowsa, ktory tez ma rozne zrodla, wiec ceny.

Na dzis dzien wygladaloby to tak: https://www.x-kom.pl/lista/t4dpvclgd

To jest to moje rozumienie obecnego cena/jakosc z uwzglednieniem twoich oczekiwan i mozliwie patrzac w przyszlosc. Czyli wszystko jakosc i zadnego dziadostwa, ale oczywiscie mozna jeszcze wydajniej, bardziej perspektywicznie czy lepiej, ale za doplata ;) Sam, jak widzisz, mam bardziej kosztowny config, a budowalem go, kiedy wszystkie ponizsze czesci byly dostepne, wiec kalkulowalo mi sie doplacic. Jesli jednak chcesz czekac na wyzej wymienione, w temacie reszty komponentow raczej nic sie przez pol roku nie zmieni, wiec mozesz sobie to gdzies zapisac.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przejrzę i pomyślę.

I jeszcze dodam, że popełniłem błąd w poście (w zasadzie obu). Nieopatrznie założyłem, że 2070 to max serii 2xxx a przecież jest jeszcze 2080. Sprawdzę sobie benchmarki ale myślisz, że dołożenie do 2080 (a czasem to jest w okolicy 1k nawet) ma sens? I czy zmieniłbyś wtedy procesor w tym zestawie?

Jeszcze pytanie o płytę... jaka jest przewaga chipsetu b550 nad b450?

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@soska66 Teraz to sa karty Super. Przyjmij, ze 2070 Super to 2080. Dokladanie do 2080 Super nigdy sie imo nie opylalo. W przypadku wybranej rozdzielczosci 3440 nie bedzie trzeba zmieniac procka. Osobiscie wydalbym ta kase na postawienie na Intelu w postaci 10700K i MSI Z490 Gaming Plus. To mocniejszy procek, ktory w wybranej rozdzielczosci dzwignie Ci istotnie mocniejsza karte graficzna, a 3600 to jednorazowka do tego wlasnie configu. Przy opcji Intel doplacilbym tez piec dyszek do mocniejszego coolera w postaci Ninjy z mojej sygnaturki. Temperatury na niekreconym 10700K i Shadow Rocku 3 beda w pelni spoko, ale imo warto doplacic te piec dych za jeszcze cichsza prace, a Ninja jest najcichszy. Bo kazdy chce miec jak najcichszy komputer, a to chyba zadna doplata przy cenie komputera.

EDIT wzgledem twojego: B550 to PCIe 4.0, ktore trudno powiedziec kiedy zacznie dawac istotnie wiecej klatek z kart graficznych. Intele to tez maja, ale obecne procki nie obsluguja, wiec [beeep] :)

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...