Skocz do zawartości
soska66

Komputer 5000-6000

Polecane posty

@soska66 Cisna, cisna, a sam wolalem Intela :D To co piszesz prawdopodobnie i dopiero cialem sie stanie wraz z premiera Zen3. Dotad Ryzen + plyta B450 byl po prostu tani i stad stal sie modny. Pomogla fatalna oferta Intela dziewiatej generacji. Ludzie w wiekszosci nie mysla samodzielnie, a robia co inni. Ludzie tez w wiekszosci nie byli na tyle ogarnieci, by sprawdzic jak w danych rozdzielczosciach owe Ryzeny sobie radza z mocniejszymi 2-letnimi kartami i jak to rokuje na przyszlosc tych procesorow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam sobie benchmarki i dochodzę do wniosku, że 2070 Super to taki średni wybór chyba na monitor ultrawide. W sensie, mam wrażenie, że taki komputer kosztuje więcej niż de facto daje i dość szybko 'może' się 'zestarzeć'. Zgodnie z testami, takie Metro Exodus ledwo ponad 60fps wskakuje, i to bez RayTracingu włączonego, na 1440p. Ale 16:9 1440p a na ultrawide mamy jeszcze tysiąc dodatkowych pikseli w poziomie. Teraz problem z 60fps byłby sporadyczny i tylko na ultra detalach - ale już za rok, za dwa?

Tak czysto teoretycznie - do 3080 też ten Intel 10700k byś sugerował? Czy do 3080 właśnie lepiej na Zen3 poczekać? Jaki zasilacz przy tym potworku potrzebny?

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@soska66 To czy cos jest oplacalne zalezy tylko i wylacznie od twojego mniemania ;) Sam na ta rozdzialke w polaczeniu z 2070S nie narzekam, bo w ogole nie czuje potrzeby zmiany karty czy czegos takiego, ze musze odpusic detale na rzecz 60 klatek. Jednak ja nie gram w masowke typu gry Ubisoftu, ktora zwykla na Ultra klasc najmocniejsze pecety i tez sensownie ustawiam grafike, a nie wszystko na maxa, mimo ze nie widac roznicy, bo wole wiecej klatek niz poczucie grania w wymaksowane gry. Takie Exodus to najwiekszy masakrator, z ktorym mialem do czynienia. Gralem na Ultra, z RT na High, zbawiennym DLSS i FXAA i przez wiekszosc czasu mialem 55 fps ze sporadycznymi spadkami do 45 fps. Gralo mi sie bardzo dobrze, bo mam monitor z G-Sync, wiec odczuwa sie klatki troche inaczej. Jednak taki dodatek Sam's Story potrafil mi sciagnac gre do 30-paru fps, ale zawsze cos takiego sie znajdzie. Wcale niewymaksowane stare GTA V w jednej lokacji podobnie. Ba, GTA IV bez grzebania w plikach gry to scinka na scince. Ultrawide 1440p to -25% fps wzgledem 16:9 FHD, wiec nie taki diabel straszny. Nie wiem tez, czy twoim zamiarem jest grac w zdecydowanej mierze w przyszle gry, czy raczej masz do zaliczenia zaleglosci sprzed paru lat typu Wiedzmin czy GTAV i na nich bedziesz sie skupial zanim zaczniesz grac w nowosci. Jesli to drugie, mozna sie dalej zastanawiac nad wyborem karty i tym, co ma wiekszy sens.

Do 3080 sugerowalbym czekac na Zen3, bo raczej nie masz szans dostac tej karty wczesniej niz po nowym roku. Czyli na spokojnie sie poczeka i podejrzewam, ze postawi wtedy na pewnie mocniejsze i bardziej przyszlosciowe AMD. Na dzis dzien 10700K jako najbardziej sensowny procesor do gier. Zasilka spokojnie moze zostac wybrana, bo starczy z bardzo duzym zapasem i nie nahalasuje przy tym. Wybralem Ci 750W do duzo spokojniejszego configu, bo uwazam go za tego najbardziej oplacalnego Whispera. Jesli chcialbys jeszcze wiekszy zapas i zasilke na moze nawet 10 lat, postawilbym na Corsaira RMxa 850/1000W. Tysiak to pewnie moj nastepny zasilacz, bo nie bede sie pitolil w kupowanie co jakis czas 750 i 850 jak mi pod obciazeniem zacznie halasowac, bo to sie juz kompletnie nie kalkuluje.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli z tego co rozumiem, biorąc i7 10700 mam szansę na dłuższą 'żywotność' wydajnościową sprzętu i możliwą wymianę GPU za 3-4 lata, bez większego bottlenecka.

Zastanawiam się jeszcze czy któraś z kart do 2 tyś pozwala na komfortową grę w 1440p (być może 21:9)  na ten moment, powiedzmy do połowy przyszłego roku, kiedy mógłbym dokonać zmiany na 3070. Wydaje mi się dość nieopłacalne kupowanie 2070S teraz, a 3070 w przyszłym roku, zważywszy, że 3070 kosztuje niewiele więcej. Nie rozumiem tylko kwestii dostępności tej karty. W kilku sklepach jest satus 'przedsprzedaż'. W komputroniku natomiast 'dostawa 1-2 dni'. Nie dzwoniłem po tych sklepach więc nie wiem dokładnie co się dzieje.

Pytałeś w co bym grał - na pewno mam zaległości z ostatnich lat. Na 'wishliście' mam m. in. RDR2, Metro Exodus, Horizon Zero Dawn, Jedi Order, Control. Ale korci mnie, i pewnie nabędę raczej prędzej niż później, AC Valhalla i CP2077 (wiem, że nie znamy jeszcze benchmarków dzieła CDPR). Opłacam Gamepass więc będę miał dostęp do tego co MS wypuści 2021. Komp jest też do pracy ale tu robote załatwia CPU, SSD i RAM więc nie ma tematu.

Dodam, że komplentie nie zależy mi na fpsach większych niż 60. Przy monitorze 144Hz i tak nie jestem w stanie w każdej grze utrzymać maksimum co wyciąga monitor więc zamiast różnych doświadczeń w różnych grach (jedna zrobi 100 klatek, inna 70), wolę stabilne 60. Przynajmniej w teorii :) 1440p i 60 klatek 

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie w komputroniku dostali dostawę RTX 3070. Ogólnie dostępność tych kart w sklepach jest bardzo słaba, więc pewnie zaraz też znikną. Popyt na te karty jest ogromny.

Z kart do 2K, to RX 5700 XT sobie poradzi w 1440p z nowymi grami na wysokich detalach bez problemu. Inna sprawa, że jak miałbym płacić za RX 5700 XT kwotę 2k zł, to mocno zastanowiłbym się czy wziąć za 3K tego RTX 3070... Nie chodzi tylko o samą wydajność, ale też bardziej dopasowane sterowniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos komputroniku - teraz widzę 3070ki za 3100-3300zł, zależnie od wersji. To dużo więcej niż to co np ma stronie x-kom (choć u nich przy wszystkich jasno stoi 'dostawa wkrótce').

Racja z RX 5700 XT za 2k - jednak też wolałbym od razu w 3070 iść... no ale, jak wyżej, ta dostępność może spowodować problem. Kompa jednak wolałbym złożyć jeszcze w 2020.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RTX 3070 w komputroniku, rzeczywiście ceny są tam zniechęcające. X-kom też ma ceny wysokie, ale trochę niższe niż komputronik. Na morele sytuacja wygląda z tymi kartami tak, że jest tam prowadzona przesprzedaż modeli niereferencyjnych, ale czy kompa zdążyć tam złożyć jeszcze w 2020 z kartą serii 3000 to już może być problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczycie ile lat już ma ten wątek to popukacie się w czoło ale zakup kompa u mnie to kompletny sh*tshow. Wracam do tematu bo za bardzo nie mam już wyjścia - bez wchodzenia w szczegóły, muszę złożyć kompa w 2021, niezależnie od tego jak zły jest to moment na zakupy tego typu.

Założyłem, że podzespoły, prócz GPU, mają być przyszłościowo na kilka lat a samo GPU jakimś minimum, które może mi obsłużyć 60fpsów w ultrawide 1440p. Wychodzi mi, że 3060 jest jedyną opcją (do zmiany na lepszą jak się sytuacja na rynku wyprostuje za ciul wie ile miesięcy). Wiem, że w topowych tytułach to nie będzie ultra z ray tracingiem, ale cóż. High czy very high bez RT musi mnie zadowolić na ten moment.

I taką mam prośbę, ponowną zresztą. O pomoc w dobraniu podzespołów pod granie w 60 klatkach w ultrawide 1440p. Budżet - nie wiem, 10 tyś to jest wystarczająca kwota w tych czasach? Bez monitora? Jeśli udałoby się za mniej, to oczywiście lepiej

Monitorowo celuje w AOC CU34G2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budżecie mieścisz się z RTX 3070 Ti (który jest w dość przyjaznej - jak na dzisiejsze czasy - cenie na X-Kom obecnie):

https://www.x-kom.pl/lista/cc8pqjpf6

Poza tym standardowo pod 1440p / ultrawide - Ryzen 5 5600X, 32 GB RAM (można wziąć 16GB, ale to nieduża oszczędność a za jakiś czas pewnie i tak byś dokładał), szybki SSD 1TB, przewiewna obudowa, cichy cooler na CPU i zasilacz z zapasem mocy.

Kupno RTX 3060 za 3500 zł wg mnie nie ma sensu, pod 1440p ta karta będzie mocno na styk. Dopłacając te 1500 zł do 3070 Ti grasz spokojnie przez dłuższy czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie... co za czasy, 5 klocków za kartę, żeby 1440p ogarnąć :) Gdybym jednocześnie nie potrzebował mocnego desktop do pracy to zacząłbym rozważać konsolę na biurko (z klawiaturą i myszką).

Z monitorami też nie lepiej.. można wydać i 4 tysiaki a tak czy siak VA będzie smużył a IPS będzie pokazywał jasną i rozsrebrzoną czerń

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3070 Ti jest dużo wydajniejszą kartą: https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-6600-vs-nvidia-geforce-rtx-3060-porownanie-najtanszego-navi-i-ampere?page=0,26

Nie wiem o jakim "buffie" mowa. Może czytałeś coś o RTX 3060 Super, która mogłaby pojawić się w przyszłym roku. Należy to jednak traktować w kategoriach plotki, a sama karta nadal będzie słabsza niż RTX 3070 Ti.

3 godziny temu, soska66 napisał:

Z monitorami też nie lepiej.. można wydać i 4 tysiaki a tak czy siak VA będzie smużył a IPS będzie pokazywał jasną i rozsrebrzoną czerń

Jakimś wyjściem są telewizory LG OLED, które też mają swoje minusy. Ze względu na ryzyko wypalenia np. paska zadań, przydałby się jednak nadal jakiś monitor do pracy, a telewizor mógłby służyć do grania i oglądania filmów/seriali.

 

Możesz dorzucić do chłodzenia Scythe Fuma 2 w zestawie Diriana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, soska66 napisał:

Ta 3070ti już zniknęła... będę obserwował

Przy takiej cenie trudno się dziwić (oczywiście biorąc pod uwagę obecną sytuację...).

Jak nie wróci, to zostaje RTX 3070 - https://www.x-kom.pl/p/659819-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-3070-gaming-z-trio-lhr-8gb-gddr6.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5900X jest absolutnie bezsensowny do gier - nie zrobisz użytku z tych 12 rdzeni.

Za 5600X przemawia cena (choć niestety teraz podrożał, pewnie wina kursu dolara) i dobra wydajność, szczególnie że w 1440p procesor schodzi na dalszy plan - głównie męczy się karta graficzna. Więc i nie ma za bardzo sensu wydawać nie wiadomo ile kasy na mocniejsze CPU.

Myśląc bardziej przyszłościowo można wziąć Ryzena 7 5800X - https://www.x-kom.pl/p/597430-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-5800x.html - który ma dwa rdzenie więcej. Ale i dopłata jest dość sroga a na dobrą sprawę nie wiadomo czy te 2 rdzenie więcej faktycznie się jakoś super przydadzą w najbliższym czasie.

Z Intela to i5 11600k będzie wolniejszy od Ryzena. Dopłacić można do i7 11700k - https://www.x-kom.pl/p/626759-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-11700k.html i wtedy płyta główna - https://www.x-kom.pl/p/620886-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-z590-gaming-x.html

To taki odpowiednik Ryzena 7 5800X, ale jak widzisz cenowo wypada to podobnie bo płyta droższa.

Pod 5800X / i7 11700k trzeba wydajniejsze chłodzenie, np. wspominane Scythe Fuma 2 lub Be Quiet Dark Rock Pro 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Planuję kompa sam złożyć i, po przeczytaniu różnych komentarzy na temat tego Ryzena o jego rzekomym przegrzewaniu się, zastanawiam się czy będę w stanie sam temat ogarnąć i na co zwrócić uwagę, Pytanie też laika, czy w boxie procesora jest dorzucona pasta czy trzeba wziąć osobno?

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego masz dodatkowe chłodzenie - Fuma 2 - żeby procesor się nie przegrzewał. Kwestia tylko odpowiedniego nałożenia pasty - nie za dużo, nie za mało. W sieci są różne poradniki jak to zrobić, poczytaj.

Pastę masz w zestawie z chłodzeniem.

Fuma 2 + przewiewna obudowa jaką jest RG6V - nie ma mowy o żadnym przegrzewaniu się CPU ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Usiadłem skompletować i złożyć zamówienie i zbrakło im zasilaczy Seasonic Focus. Co zamiast tego warte polecenia (nie wiem czym się kierować - przy tych samych parametrach, wybór oraz rozstrzał cenowy jest spory )?

Np
- SilentiumPC Supremo FM2 750W
- be quiet! Straight Power 11 750W

Prócz oczywistej różnicy w cenie różnią się sprawnością

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...