Skocz do zawartości

Fallout (seria)


Gość CRD

Polecane posty

Przepraszam Cię, ale nie pamiętam już tak szczegółowo rozgrywki chciałbym tylko zaznaczyć jedno.

Gra taktyczna

Mass Effect

Warhammer 40k Dawn of War II

photo-thumb-799142.jpg?_r=1352323526

Nie myl gier taktycznych z grami realistycznymi.

Ok, nie będę icon_lol.gif

FT jest wprawdzie jedną z ostatnich drużynowych gier taktycznych, ale nie powstał w czasach rasowych skradanek typu Dishonored i rasowych gier taktycznych typu Dawn of War, nie powstał też w czasach gdy o grach typu Dragon Age mówi się, że mają taktyczną walkę. Podawanie porównań od czapy niczego tu nie zmienia. Miał być grą taktyczną nawiązującą do tytułów takich jak UFO czy JA. I, jak już mówiłem, slabo spełnia podstawowe wymagania stawiane tego typu grom. Jest za mało brutalny (nie mówię o ilości krwi na ekranie), misje są kiepsko zaprojektowane pod kątem taktycznej walki drużynowej, ma masę superhero protagonist bzdurek przeniesionych w skali 1:1 z single character crpg jakimi były F1 i 2. Podkreślam - mówię o sprawach podstawowych, bo mógłbym się czepiać i wspomnieć choćby morale. Twórcy dodali możliwość kucania i czołgania się i uznali, że to wystarczy, żeby z systemu walki F1 i 2 zrobić grę taktyczną. Sorry.

Natomiast co do trafień krytycznych, to nie bardzo rozumiem.

A co tu jest do rozumienia? W FT tabela trafień krytycznych została mocno przetasowana. O wiele trudniej było uzyskać wysoki mnożnik obrażeń czy mocny efekt specjalny, jak choćby śmierć celu niezależnie od ilości hp. Każdemu, kto grał sporo w F1 i 2 rzucało się to w oczy po pierwszych paru misjach.

Mam pytanie czy tą grę można gdzieś jeszcze kupić?

Tak jak ktoś już wspomiał, FT od dawna jest dostępny na GOG.

Edytowano przez mandarynek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Drogi mandarynku, mam nadzieje, że jednak nie masz problemu z moim avatarem, bo nie wiem co mam rozumieć poprzez jego wstawianie do postu. Niestety muszę z przykrością stwierdzić, że nie pojąłeś konkluzji tego co do Ciebie pisałem i nie czytasz wypowiedzi moich ani Stillborna dokładnie. Porównania wciąż uważam za jak najbardziej trafne, a rodział pomiędzy grami taktycznymi a realistycznymi jak najbardziej logiczny. Jedyne czego dokonujesz to utwierdzanie się w swoim poglądzie, a to co wyciągasz z moich wypowiedzi to fragmenty, które Ci pasują jeśli tylko zostaną wyrwane z kontekstu. Tak kochanie to my nie podyskutujemy;), ale nie zależy mi na tym tak bardzo.

Powtórzę się, ale inaczej to napiszę: Nasze pojmowanie gatunku gier taktycznych i tej gry jest INNE/RÓŻNE/ODMIENNE, mamy

INNE/RÓŻNE/ODMIENNE gusta i nie ma sensu się spierać, bo niczego to nie zmieni:P.

A jeśli chodzi o GOG to dziękuje już sprawdziłem i ściągnąłem;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to wiem jakiego perka nie brać. Dziękuje XanderMorhaime za odpowiedź.

Chciałem się zapytać wszystkich używających Weapon Retexture Project moda Milleni i dodatku Gun Runners Arsenal, czy i Wam tekstury broni na ziemi i na plecach towarzyszy się nie zmieniają (są stare)? Chodzi mi o karabin myśliwski na przykład. A w przypadku karabinu snajperskiego, w ogóle ona leży, bo wygląda jakby tekstura była źle nałożona na model.

I chciałem polecić tego moda wszystkim osobom, które lubią mundury, plecaki wraz z maskami, szalikami i maskami z szalików. Cholernie dobre wykonanie. A kasę wydaną na ten ekwipunek można podprowadzić z kieszeni sprzedającej, co też uczyniłem ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zadawałem parę pytań odnośnie New Vegas - dzisiaj piszę już z perspektywy osoby, która ma przegrane dobre kilkanaście godzin.

Nie byłem nigdy super wielkim fanem poprzednich części, w "trójkę" nigdy nie grałem. Do gry przekonała mnie ścieżka dźwiękowa (dziwne, wiem; jednak podobnie postąpiłem, gdy zobaczyłem The Orange Box w sklepie - natychmiast miałem w uszach "Still Alive" i po prostu nie mogłem się powstrzymać) oraz klimat Nevady. Z tego co widziałem gameplay na pierwszy rzut oka był bardzo podobny do STALKERA - na której to grze się nieźle kiedyś przejechałem. I co?

I nic. Gra się świetnie, najchętniej w ogóle nie odchodziłbym sprzed monitora. Gra jest rzeczywiście podobna do STALKERA, jednak przy tym jakaś żywsza, ciekawsza. No i oczywiście bardziej klimatyczna. Bardzo ładnie to wszystko wygląda, klimatycznie (te wszystke bilboardy, plakaty, pustkowia, Nevada!) się prezentuje. Szkoda tylko, że radio nie jest tak wspaniałe, jak tego oczekiwałem - piosenek nie jest zbyt dużo, materiał dość szybko zaczyna się powtarzać. Zaskoczyło mnie przy tym jednak, jak dobra jest ścieżka dźwiękowa ogólnie. A muzyka np. w REPCONIE już w ogóle - super.

Bardzo fajnie, że gra, niczym oryginał, w ogóle nie prowadzi za rączkę, samouczek jest szczątkowy, większość rzeczy należy odkrywać na własną rękę. Kompletnie nie znam się na Falloutowym systemie SPECIAL, rozdawania umiejętności - obecnie gram charyzmatycznym medykiem, który umie sobie poradzić z większością zamków, a przy tym nieźle strzela. Zdecydowałem się na broń palną i obecnie moim faworytem jest karabin myśliwski.

Ogólnie grę chyba najtrafniej opisał Uncle Mroowa - Fallouty (oprócz 3) zawsze były jak papierowa sesja RPG. Zaczyna się poważnie, z czasem nastrój jest coraz luźniejszy, a Mistrz Gry wymyśla coraz bardziej porąbane rzeczy. Tak jest też tutaj (robot "Pan Wyrwiflak" mnie rozwalił, w przenośni i dosłownie).

PS Robię większość zadań pobocznych, jakie mam po drodze: obecnie gdzieś po 17 godzinach zmierzam do New Vegas (mam znaleźć Benny'ego). Orientuje się ktoś, jak długo zajmie mi dalsza rozgrywka?

Edytowano przez Dawid2207
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wątek główny nie jest szczególnie długi. Jeśli gra szła by Ci sprawnie, i skupiałbyś się głównie na wątku głównym, to zostało jakieś 10-15 godzin zabawy.

Ale wierz mi, w tej części opłaca się wykonywać zadania poboczne, a nawet eksplorować jaskinie i Krypty. Nie podam od razu nazwy, ale w jednej można znaleźć unikalny wariant karabinka na gryzonie, z jakże wdzięczną nazwą: Ratslayer, ze wszystkimi dodatkami (celownik, tłumik i większy magazynek), a w pewnej Krypcie znaleźć można unikalny karabin strzelca wyborowego, All-American. Teraz już będziesz mógł skojarzyć odpowiednią Kryptę biggrin_prosty.gif

Ten pierwszy, dopóki nie dorwie się karabinu snajperskiego i tłumika do niego, jest przydatny gdy trzeba ściągnąć kogoś po cichu. A jeśli ktoś jest zdesperowany by znaleźć karabin snajperski i nie dba, skąd go wziąć, niech rozwinie spoiler:

w obozie McCaran, w namiocie gdzie spotyka się Pierwszy Zwiadowczy, o jedno łóżko jest oparty wspomniany karabin. Trzeba go ukraść i naprawić, bo ma kiepski stan. I nie upuszczać, bo za każdym razem jak się go upuści, znowu trzeba będzie go kraść. A przynajmniej, ja tak mam.

I mała rada: nie zabijaj nigdy postaci które mają własne imię, ludzi, psy i inne kreatury zabijaj ile wlezie ^^)

A dlaczego? Bo zazwyczaj z nimi jest zadanie związane. Jeden z moich znajomych zawalił jedno zadanie związane z Potrójnym Polowaniem (część pewnie wie, o czym piszę) i z dostawą prochów do pewnej Krypty (i znów, wiadomo o co chodzi tylko tym co spotkali to zadanie).

@Dawid2207

Jeśli byłeś w Hotelu Bison i nie znalazłeś pewnej rzeczy (w spoilerze zamieszczę co), to wracaj się, bo całkiem to niezłe jest.

Mowa o

rewolwerze .357 Magnum zwanym Farciarz, zamknięty jest w sejfie, którego trudność w otwarciu wymaga 75 punktów w Otwieraniu Zamków. A obok, leży książka co zwiększa permanentnie Handel.

Ahh, i jeszcze jedno. W związku z błędem gry, trzymaj się z dala od Krypty 11. Znaczy, nie wybijaj tego co tam mieszka. Bo ja spieprzyłem sobie całość gry, gdyż nie mogłem wejść do Kasyna Lucky 38, bo Securitrony mnie atakowały. Dopiero, gdy wykonasz kilka zadań dla Pana House'a, zawitaj tam.

Edytowano przez TimeX
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, tak czytam powyższy post i mi się włos na głowie jeży.

Wygląda to tak - nie rób tego, czy tamtego, bo to i to ci się zepsuje.

Mam wersję New Vegas na X-360 i jedynie błąd (dość rzadki) związany z loadingiem mnie nękał. Mianowicie save mi się uszkadzał i zawieszała konsola. A z opisanymi wyżej bugami nie miałem styczności. Wersja PC jest aż tak zabugowana, czy zapomniałeś ją spatchować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stillborn

Może tutaj z lekka chodzić też o mój styl gry. Bo ja eksploruję wiele jaskiń. Może naprawili te bugi, ale do Krypty nie będę szedł, bo nie mam nic co by mi w walce z robotami pomogło, bo mam mody, co znacznie zwiększają poziom trudności walki z Mutantami i robotami. Na te drugie muszę jakiś karabin plazmowy sobie skombinować, bo inaczej mogiła.

A spatchować jej nie zapomniałem. Nie od dziś wiadomo, że niektóre patche od Bethesdy grę mogą spartolić zamiast je polepszyć. Skyrim i New Vegas to takie znane mi przypadki.

Edytowano przez TimeX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, też jestem przypadkiem "lizacza ścian", więc rozumiem. Ale czytając Twój post, dochodzę do wniosku, że to mody mogą być przyczyną crashu gry. Dobrze pamiętam, że wiele modów gryzie się między sobą, albo z wersją gry (patcha), na której się aktualnie gra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiały być błędy związane z twoimi zapisami, nie grą. Wiele npców w grze ma imię, ale są zawsze wrogo nastawieni i nie mają żadnego wpływu na świat (jak np. bandyci w hotelu obok Westside). Przy łowcy nagród głowy wypadały z nich niezależnie od tego czy wzięliśmy zadanie od NCR czy nie. Błąd z Vaultem 11 to loteria, może występować, ale ja np. nie miałem z nim problemów (ani po nim). Zresztą, przeszkadza nam to tylko gdy

zdecydujemy się pracować dla House'a.

No i szkoda by było ominąć taki fajny wątek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W Fallout 3 też masz motyw wychodzenia z Krypty. Całkiem nieźle zrealizowany. Choć nie tak, jak w poprzednich częściach.

W New Vegas nie było wychodzenia z Krypty na początku gry, bo zwyczajnie nie pasowało to do fabuły. Imo nawet dobrze, że Obsidian poszedł w inny kierunku. Ile można wychodzić z tych Krypt :]? Choć z drugiej strony, to mogła by być tradycja, jak wychodzenie z więzienia z serii TES.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Motyw wychodzenia z Krypty w trójce był zrealizowany dla mnie w sam raz. Oślepiające słońce i klimatyczna muzyka. Najbardziej z trójki spodobał mi się ten dźwięk, gdy się dostawało nowe zadanie.

Ale jak każda tradycja, prędzej czy później się może przejeść.

Tak z czystej ciekawości, jak się nazywał .44 Magnum, który się otrzymywało od Agaty za przyniesienie papieru nutowego? Chodzi mi o trójkę.

A ja dostałem kolejnego fajnego buga w Nowym Vegas ... Ciała dwóch Bestii mi wsiąkły z mapy, skutkiem czego one się nie respawnują. Choć może mały mod którego bym stworzył na ich respawn, załatwiłby sprawę. Choć skoro nie ma co się zrespić ...

Tak swoją drogą, chciałem się zapytać, co polecacie na walkę z ludźmi z gatunku broni palnej lekkiej jednoręcznej i/lub dwuręcznej? Chodzi mi póki co o starcia z Bestiami. Amunicję do strzelb szkoda mi marnować, z pestkami .308 tak samo. Jedynie dużo pestek mam .357 i .44 i ich nie szkoda mi marnować.

Swoją drogą, broń energetyczna również jest skopana. Zarówno w trójce jak i w New Vegas. Walniesz komuś lub czemuś krytyka z energetyka, zamienisz go w popiół lub skupisko śluzu, i co? Zapomnij o respawnie tej jednostki. A szkoda, bo EVE takie fajne efekty dodaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.308 nie ma co oszczędzać bo Contreras (Camp McCarran) sprzedaje to w ilościach hurtowych. Dlatego najlepszą bronią będzie chyba Hunting Rifle przerobiony na snajperkę. Jeżeli aż tak bardzo szkoda ci amunicji to poszukaj cowboy repeatera (od legionistów albo bandytów w okolicach Nipton) i ściągaj wszystkich z daleka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o broń w kalibrze .44, polecam Mysterious Magnum. Dostaje się go w trakcie wykonywania zadania Talent Pool (do otrzymania w Vegas, w klubie The Tops, przy scenie). Bardzo przyzwoite obrażenia, dobry wygląd, muzyczka przy wyciąganiu i chowaniu broni... no i można przy odpowiednio wysokich umiejętnościach przemycić to do kasyn.

Na długi dystans co prawda niezbyt się sprawdza, przynajmniej bez VATS, ale w zamkniętych pomieszczeniach jest wyśmienitą bronią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam martwiłbym się bardziej o .44 niż .308 ponieważ na wyższych poziomach (chociaż można go znaleźć wcześniej np. safehouse NCR) zaczyna pojawiać się Trail carbine który ma świetny zasięg, wytrzymałość, dps oraz możliwość doczepienia lunety. Dla mnie jest to jedna z najlepszych broni w całej grze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stillborn: Przecież w dwójce nie wychodzimy z krypty, więc łącznie z trójką tych wyjść są jeno dwa. Co innego TES, w którym na 5 części (spinoffów nie liczę) w 4 zaczynamy jako więzień.

Tak z czystej ciekawości, jak się nazywał .44 Magnum, który się otrzymywało od Agaty za przyniesienie papieru nutowego? Chodzi mi o trójkę.

Blackhawk

Tak swoją drogą, chciałem się zapytać, co polecacie na walkę z ludźmi z gatunku broni palnej lekkiej jednoręcznej i/lub dwuręcznej? Chodzi mi póki co o starcia z Bestiami. Amunicję do strzelb szkoda mi marnować, z pestkami .308 tak samo. Jedynie dużo pestek mam .357 i .44 i ich nie szkoda mi marnować.

Na lekko opancerzonych NPC najlepsze są strzelby, szczególnie Remington 870 (hunting shotgun). O ile amunicja 12 gauge nie jest może bardzo powszechna, to 20 gauge można znaleźć niemal wszędzie, głównie ze względu na zamiłowanie wszelkiej maści bandytów, także tych w Vegas, do lżejszych strzelb. Potem starczy zebrane naboje zanieść do warsztatu, rozebrać na czynniki pierwsze i z tychże czynników złożyć naboje 12 gauge. Bardzo dobry jest też Brush Gun, ale pojawia się dość późno w grze (najwcześniej wtedy, co rangersi RNK), a amunicja do niego jest rzadka i droga.

Swoją drogą, broń energetyczna również jest skopana. Zarówno w trójce jak i w New Vegas. Walniesz komuś lub czemuś krytyka z energetyka, zamienisz go w popiół lub skupisko śluzu, i co? Zapomnij o respawnie tej jednostki. A szkoda, bo EVE takie fajne efekty dodaje.

Przede wszystkim broń energetyczna w nowych Falloutach jest tak żałośnie słaba, że nie warto z niej nawet korzystać. Mam nadzieję, że w F4 będzie trudniej dostępna, ale i mocniejsza. W końcu zaawansowana technicznie spluwa nie powinna być słabsza od pordzewiałego karabinu sprzed 300 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Znów problem , tym razem w Falloucie 3

Robię quest " Głowa Państwa " i mam zrobić zdjęcie figury Lilcolma , tylko , że jak już się dowiedziałem jest to błąd w tłumaczeniu. Nie daleko jest kilka muzeów , z tym , że w Historycznym tego nie ma. Jestem w muzeum Technologi , czy tam mam szukać? Przeczytałem również , że gdzieś tam ukryta jest jakaś ciekawa broń , poda ktoś szczegóły? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dorzucę od siebie, że w tym muzeum jest pełno pamiątek po Lincolnie. Pamiętam figurkę, między innymi. I jakaś Deklaracja. Ale nie Niepodległości. Jakaś inna.

A broń to

karabin samopowtarzalny Lincolna.

Bardzo fajna broń. Znajduje się ona w

gablocie na broń w tym muzeum.

To jest coś porównywalnego do kowbojskiego wielostrzałowca z Fallout New Vegas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drobne pytanie co do postaci w Fallout 2, ale zdaje się że z dyskusją nad buildem postaci nie trzeba kierować się do tematu pomocnej dłoni. Otóż mam 13 lvl, wybrane na początek "Szybki Cyngiel" i "Zdolniacha", a główne umiejętności to Small Guns (ok. 120%), Lockpick (ok.115 %), Speech (ok. 115 %) i Big Guns (ok 120 %), teraz przechodząc do sedna - nie mam kompletnego pojęcia jak teraz rozdawać punkty. Czy jest sens dopakowywać jeszcze którąś z tych głównych zdolności? W co jeszcze warto ładować punkty? Dodam że moja postać ma SI: 6, PE: 8, WT: 6, CH: 7, IN: 8, ZR: 10, SZ: 2.

I jeszcze jedno - czy handlarze w Chinatown, w San Francisco posiadają najwięcej gotówki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...