Skocz do zawartości

Fred, w którym oddajemy się konsumpcjonizmowi - czyli co ostatnio ciekawego kupiłeś?


Accoun

Polecane posty

Słuchaj go, Revelations to ubogi i okrojony port WW, lepiej zagrać w oryginał (na PS3 kupisz HD Collection dość tanio) a kasę przeznacz na gry które są tej kasy warte.

Polecam jeszcze Medievil. Szkoda ze ta seria została zapomniana :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Akwarium 95l, i do tego stolik na wymiar i pokrywa. A konkretniej to zamówiłem, i czekam aż będzie gotowe.

Nice. Są już jakieś plany co do tego co tam będzie? Masz jakieś doświadczenie w temacie?

Zamówiłem pada Xboxa 360 do PC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol

chyba jednak komentarze na gry-online prawdy nie mówio

"naprawdę dobrze wygląda jak na psp" - a to (chodzi o Revelations)?

i jeszcze jedno

kupowanie Gran Turismo opłaca się w takim samym stopniu jak PoPR?

Czytanie komentarzy na GOL to jak nauka o polityce na wp i onecie XD

Co do GT to powiem tak, gdybyś nie miała PS3 to może byłoby warto, ale jako że masz to lepiej kupić Gran Turismo 6 i cieszyć się najlepszym GT jakie do tej pory się ukazało (lubro nie bij :C). Wersja na PSP w sumie nie jest zła, ale ma mniej contentu niż Prolog na dużych konsolach, do tego ma parę irytujących opcji (samochody w sklepie zmieniają się w jakichś przedziałach czasowych i trzeba polować tygodniami na upatrzone). Są lepsze gry.

W ogóle to czemu nie kupisz czegoś porządnego, dla czego warto mieć PSP tylko rozglądasz się za jakimiś odpryskami po większych odpowiednikach z dużych konsol?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to czemu nie kupisz czegoś porządnego, dla czego warto mieć PSP tylko rozglądasz się za jakimiś odpryskami po większych odpowiednikach z dużych konsol?

Bo jest ich wszędzie pełno i są najtańsze. c:

Oke, zrozumiałam grupowy przekaz. Revelations jest złe, wyrzucam z koszyka.

cobragames nie ma Daxtera. :c

Istnieje jakaś prawilna skejtówka w miarę przystępnej cenie na psp? Może TH Underground 2 Remix?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje jakaś prawilna skejtówka w miarę przystępnej cenie na psp? Może TH Underground 2 Remix?

THU2 na PSP jest całkiem spoko, gra się bardzo podobnie jak na dużych konsolach, tyle że z trochę gorszą grafiką.

Ale lepiej kupić Skate na PS3 :-O

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 95l, i do tego stolik na wymiar i pokrywa. A konkretniej to zamówiłem, i czekam aż będzie gotowe.

Nice. Są już jakieś plany co do tego co tam będzie? Masz jakieś doświadczenie w temacie?

Moi rodzice mieli 120l akwarium kilka lat temu. Staram się doedukować tego czego jeszcze nie wiem o akwarystyce. Na początek będą małe rybki typu gupiki, molinezje, kiryski i glonojady, potem zobaczę czy da się je jakoś połączyć z jakimś żółwiem lub płazem (żeby się nie wyjadały nawzajem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mieli 120l akwarium kilka lat temu. Staram się doedukować tego czego jeszcze nie wiem o akwarystyce. Na początek będą małe rybki typu gupiki, molinezje, kiryski i glonojady, potem zobaczę czy da się je jakoś połączyć z jakimś żółwiem lub płazem (żeby się nie wyjadały nawzajem).

BRAKUJE CI DZIECI

CO

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek będą małe rybki typu gupiki, molinezje, kiryski i glonojady, potem zobaczę czy da się je jakoś połączyć z jakimś żółwiem lub płazem (żeby się nie wyjadały nawzajem).

Grunt żebyś nie przerybił, zupa rybna to tylko problemy a 95l to jeszcze nie jezioro :). Dlatego ostrożnie z takimi rybami jak molinezje i glonojady (właściwie to zbrojniki, ale mniejsza :P). Nawet bym odradzał, bo to taka pułapka początkującego. Jak molinezja i gupiki zaczną się mnożyć to są tylko utrapieniem bo robią to zastraszającym tempie a nie potrzebują wiele do tego. Właściwie odradzam nawet i gupiki, chyba że same samce. Zbrojniki natomiast glonami interesuję się tylko za młodu, potem większość popularnych gatunków wyrasta na wielkie, brudzące leniwe [beeep] :D.

Nie wiem jaki masz wybór, ale nawet na początek polecam coś ciekawszego:

Samiec bojownika lub samiec i 2 samice prętnika (np. karłowaty), ławiczka razbor (hengela, espei lub klinowe), krewetki "amano" lub piskorki, jak ich nie ma w sklepach to ujdą kiryski. Jak temperatura wody będzie spadała poniżej 26/25 to z bojownikiem może się przydać grzałka z termostatem.

lub

Parka pielęgniczek Ramireza, neonki czerwone czy zwinniki jarzeńce itp. + kiryski. Krewetki Amano też mogą być.

Nie mieszaj ławic. Zamiast kupowania po 3-4 rybki z kilku gatunków, kup 10 z jednego.

Ważne: akwarium musi dojrzewać minimum 2 tygodnie z włączonym non stop filtrem, roślinami (skup się na mało wymagających, rogatek, nurzaniec, kryptokoryny, żabienice, inaczej jak to początkujący - będziesz tylko marnował kasę na kolejne nowe) zanim wpuścisz tam coś żywego.

Zwróć uwagę na to żeby światło było neutralne, białe, 6500k. Do mało wymagających roślin starczy 0,3- 0,4 W na litr. Więcej może wymagać większej ilości roślin i zainteresowania się nawożeniem żeby uniknąć glonów.

Jeżeli będą ryby denne (kiryski, piskorki) i/lub pielęgniczki - drobny piasek jest cholernie mile widziany.

I pamiętaj - żywe rośliny, nie sztuczne, zamiast zameczków - zamiast nich korzenie. Kamienie sprawdzaj octem- jak się pieni to wywal.

Połączenie z żółwiem itp udaje się cholernie rzadko i wymaga mocno niedorobionego żółwia.

A i jeszcze jedno- nie słuchaj sprzedawców w zoologicznych. Oni chcą sprzedać, nie doradzić. Co więcej, ich wiedza często jest żałosna i może tylko zaszkodzić i narazić na większe wydatki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię bojowników, a jak gupiki się zaczną mnożyć to wtedy zrobię drugie małe akwarium z np krabem tęczowym do kontroli populacji akwarium głównego biggrin_prosty.gif

Glonojady widziałem w akcji, w poprzednim akwarium rozrosły się do całkiem pokaźnych rozmiarów. Zawsze je lubiłem i nigdy nie przeszkadzały innym rybom.

Odradzasz mi gupiki przez to że się rozmnażają, a polecasz krewetki które mnożą się jeszcze bardziej. Kolega opowiadał jak kupił 5 krewetek i po jakimś czasie ich liczba wzrosła do całej chmary. Kupił wtedy pielęgnice które szybko rozwiązały problem (niestety, gupiki też wcięło).

Neonki też planowałem kupić, ale zapomniałem o nich wspomnieć.

Z tym dojrzewaniem akwarium to z tego co czytalem i rozmawialem z kolegami akwarystami wystarczy kilka dni. Napełnić akwarium wodą, dolać nieco wody z dobrze funkcjonującego akwarium (a najlepiej wypłukać wkład do filtra w wodzie), odczekać dzień. Posadzić rośliny i odczekać kilka dni. Po tym wpuścić ryby. Planuję zacząć od wpuszczenia 5 neonek lub gupików. Odczekam tydzień i zobaczę czy wszystko z nimi w porządku przed kupnem kolejnych.

Z doborem ryb nie będę mieć problemu, natomiast przydałoby mi się trochę porad odnośnie badania wody w akwarium (twardość, współczynnik Ph itp). W jakie specyfiki/testery powinienem się zaopatrzyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzasz mi gupiki przez to że się rozmnażają, a polecasz krewetki które mnożą się jeszcze bardziej. Kolega opowiadał jak kupił 5 krewetek i po jakimś czasie ich liczba wzrosła do całej chmary. Kupił wtedy pielęgnice które szybko rozwiązały problem (niestety, gupiki też wcięło).

Bojowniki to takie pierwsze dość inteligentne ryby z nieco ciekawszymi zachowaniami i charakterem (o ile nie jesteśmy durniami trzymającymi je w kuli), może nie na poziomie pielęgniczek, ale i tak. Ostatecznie w dość zarośniętym akwarium może być i harem bojownika. Na pewno to ciekawsze niż gupiki :)

Polecam krewetki Amano, one potrzebują słonej wody do rozrodu, ale po przeobrażeniu żyją w słodkiej :). Są też odpowiednio większe i bardziej wytrzymałe. To też jedne z najlepszych glonożerców. Ty opisujesz sytuację z krewetkami Neocaridina Davidi, czyli red cherry/yellow/blue pearl itd. A i nawet je rozmnaża się trudniej od gupików. Do tego naprawdę nie znam ludzi którzy by narzekali na przyrost ich populacji - krewetkaria polegają na ich dużej ilości, w akwarium towarzyskim sporo będzie się chować, a część młodych będzie ginęła w pyszczkach chociażby i neonków.

A z tym dojrzewaniem- fakt, dolanie sporej ilości wody z dłużej funkcjonującego akwarium przyspiesza, opłukanie wkładu filtra też, ale nie załatwia sprawy. Dwa tygodnie to jednak minimum, chyba że naprawdę ktoś musi się spieszyć z jakiegoś powodu. Nie spotkałem się z sytuacją żeby doświadczony akwarysta twierdził inaczej, testy mówią za siebie. Cykl azotowy szybciej nie przejdzie. Trochę inaczej jest w akwariach z ziemią pod piaskiem lub z podłożem aktywnym(raczej nie polecam), tutaj rzeczywiście jest w miarę bezpiecznie po kilku dniach.

Najtańsze kropelkowe testy ma chyba Zoolek. Paskowe odpuść, są bardzo niedokładne. Bez testów możesz spojrzeć na stronę swoich wodociągów jeżeli taka jest- powinny być tam dane odnośnie twardości i ph wody w kranie. Ale parametry w akwarium zawsze się trochę zmieniają. Najważniejsze testy są na twardość (Gh i Kh) i Ph. NO2 jeżeli nie przeczekasz dojrzewania akwarium, później ważniejsze jest NO3.

Ale jak akwarium dojrzeje, filtr jest wystarczający, a Ty będziesz robił podmianki po 20%/30% minimum co dwa tygodnie- powinno być ok i bez testów, a twardości i PH nie ma sensu sprawdzać zbyt często.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na forume freda poswieconego akwarystyce? wink_prosty.gif

O ile wiem to nie smile_prosty.gif

Na zachętę dla Lorda jeszcze zarzucę kilkoma zdjęciami:

Nie są najbardziej aktualne, bo trochę się zmieniło, ale głównie na zasadzie przestawienia paru rzeczy:

og_lne_2.jpg

pigmeje.jpg

tylki_dwie.jpg

samiec2.jpg

Dawniej, zanim duża ilość mchu zaczęła być upierdliwa:

zmux.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...