Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

TheWybielacz

Podgrzewanie się procesora

Polecane posty

Poprzednim postem nieco się spóźniłem, "sprawa" poszła już trochę innym torem, ale chyba jednak ten test coś nie coś może i dał. Na pierwszy rzut oka, nie wygląda to na przegrzewanie (acz stuprocentowej pewności nie ma), program mocno obciąża kompa, więc jednak może tu chodzić o zasilacz.

W każdym razie, jeśli chodzi o obroty, zwiększ je o tyle, o ile będzie trzeba (po prostu sprawdzaj jaka będzie temperatura przy danej prędkości), wiadomo, że jak je zwiększysz, będzie głośniej. =]

BTW, jeszcze co do procesora - też do końca nie ma pewności, czy się nie grzeje (temperatura graniczna to 69 stopni, co prawda powierzchni a nie rdzeni, ale zawsze...).

EDIT: Ech, znowu się spóźniłem, choć tym razem tylko o minutkę. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeżeli będzie trzeba, to ten zasilacz kupię.

Co do procesora - gram teraz w Minecrafta (tia...), temperatura procesora wynosi ok. 55 stopni. Skoro temperatura graniczna to 69 stopni, to jak 60 stopni może być w miarę ok? Za to temperatura karty graficznej wynosi max. 55 stopni. Jeżeli włącze Saints Rowa, to wyniki będa podobne, co w jednym z pierwszych postów.

Co do obrotów, to zostawiłem na automatyczne, bo jako-tako nadąża za temperaturą najwidoczniej, a jak daję więcej to temperatura po ok. 10 minutach nie spada. Co do głośności to przeszakadzała by mi, gdyż mój mikrofon mocniej wychwytywałby te dźwięki, co później trudniej odszumić podczas kręcenia materiału na YouTube.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Ech, znowu się spóźniłem, choć tym razem tylko o minutkę. smile_prosty.gif

To zapewne z powodu jutrzejszego egzaminu, forum przyciąga 2 razy mocniej gdy ma się przed sobą stertę książeksmile_prosty2.gif

Wracając do tematu, zasilacza nie ma co kupować jeżeli nie ma 100% pewności, że to on powoduje problemu(aczkolwiek IMO i tak warto by było go wymienić bo do najlepszych nie należy ) Najlepsza by była podmianka, pożycz od kogoś zasilacz i sprawdź efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie mam od kogo pożyczyć - nawet rodziny.

Z Minecraftem teraz temperatura wynosi tyle:

beztytuuoyy.jpg

I ustawiłem MSI Afterburner tak, że przy np. temperaturze 64 stopni wiatrak nie będzie chodził w 64%, a w większej ilości, czyli sam będzie dawał większą:

beztytuukmv.jpg

Niestety temperatura ciągle rośnie, teraz jest 66 stopni karty i 60 stopni procesora... cholera, ten wiatrak też nic nie daje.

@EDIT: Karta teraz 55 stopni, procek 62.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to możesz zastosować tymczasowe "domowe" rozwiązanie tego problemu(które ja już stosuje od ponad półtora roku ale mniejszatongue_prosty.gif ) a mianowicie gdy komp nie wyrabia możesz ściągnąć boczną ściankę obudowy, a w ekstremalnych sytuacjach podstawić jakiś domowy wentylatorbiggrin_prosty.gif . Niskie temperatury gwarantowane. cool_prosty.gif Oczywiście to rozwiązanie wysoce niepraktyczne i nieestetyczne, a na dodatek będziesz zbierał tony kurzu. Z porad bardziej profesjonalnych zaleciłbym Ci przede wszystkim poprawienie przewiewności obudowy( ile masz wentylatorów i jak są rozmieszczone? Poza tym co to za obudowa?) oraz wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze oraz karcie graficznej. No i jeżeli dysponujesz zbędnymi ~130zł to w pierwszej kolejności pokusiłbym się o wymianę zasilacza z czystej troski o sprzęt(pomijając już nawet fakt, że to prawdopodobnie on powoduje restarty kompa)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Jeżeli zdejmę kawałek obudowy, to wtedy właśnie będzie zbierał tonę kurzu i na dodatek będzie "bardziej słyszalny", co mi będzie przeszkadzać na nagraniach. Zdjąłem na chwilę i było z max. 55 stopni, ale niestety tylko przy Minecrafcie, a tamten test od Antrosa robiłem bez tej ścianki. ^^

Wiatraczek mam jeden w komputerze, jeżeli o to ci chodzi. A tych "kratek" na obudowie to po dwie na ściankę.

Nazwa obudowy to "Swing Midi" - http://www.modecom.pl/swing_midi_8300_8300b/midi/obudowy/obudowy_i_akcesoria/produkty/

Komputer jest umiejscowiony rzecz jasna pod biurkiem i ma dostęp do powietrza ze wszystkich stron.

Na tych pastach termoprzewodzących się nie znam (ogólnie aż na takim sprzęcie dosyć mało ; p), nie wiem jak miałbym to ewentualnie zamontować, jaki to koszt itp.

Z kasą nie wiem czy będzie problem, bo za 10 dni mam urodziny, ale chciałem kasę przeznaczyć na coś innego. No chyba, że rodzice się zlitują. A podałbyś najlepszy za taką cenę model?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wentylator pokojowy to podstaw go, tak jak radził feleron, i rób test w FurMarku, jeżeli znowu zostanie przerwany, to mało prawdopodobne żeby była to wina przegrzewania.

Dodatkowo podaj S.M.A.R.T. dysku. Nie sądzę, aby był on odpowiedzialny za taki stan rzeczy, ale chcę coś sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam żadnego wentylatora pokojowego, a jak mówiłem - zależy mi na cichej pracy komputera, gdyż wtedy będę mógł normalnie nagrywać materiały.

Nie wiem czym jest S.M.A.R.T. dysku i gdzie to sprawdzić. ; p

@EDIT: Zrobiłem dwa testy w FurMarku. Temperatura karty wynosiła ok. 40 stopni. W obu przypadkach po ok. 1,5 sekundy zresetował się komputer (gdy się resetuje, w komputerze słychać dźwięk pstryknięcia, coś takiego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie raczej odpada problem z przegrzewaniem(oczywiście należałoby poprawić przewiewność obudowy, tak jak mówisz zależy CI na cichej pracy komputera więc obudowa musi być szczelnie zamknięta i jednocześnie zapewniać odpowiednią kulturę pracy, a wiadomo wyższe temperatury=większy hałas). Jeden wentylator to mało, przynajmniej po jednym z przodu(wtłaczający powietrze) i z tyłu obudowy(wyciągający powietrze) to podstawa. Ale myślę, że tym problemem można zająć się później, najlepiej nawet w innym dziale, tam Ci lepiej doradzą co ewentualnie dokupić. Co do restartów, to wszystko wskazuje na wadliwy zasilacz chociaż w zasadzie może też szwankować karta graficzna lub płyta główna... Dlatego najlepszą metodą na sprawdzenie jest podmianka. Problem jest jeżeli nie masz takiej opcji... Co do zasilaczy to najtaniej chyba ten lub ten .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym jest S.M.A.R.T. dysku i gdzie to sprawdzić. ; p

Np. program Hd tune zakładka Health.

Zadzwoniłem właśnie do mojego informatyka i stwierdził, że może być to wina wirusów

W to raczej wątpię....ale przeskanować nie zaszkodzi. Poza zwykłym antywirusem możesz użyć programu malwarebytes anti-malware

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno już wiem - to nie wirus. Nie mam żadnych, przeskanowałem cały system.

Zostaje mi chyba jedno. Oddanie do serwisu w celach przeglądu. Niestety muszę oddać go tacie, który mieszka 200 km od domu i jeździ 2 razy w tygodniu do Warszawy (domu), on musi oddać do serwisu, potrzymają trochę, oddadzą i dopiero tata przywiezie - trochę to zajmie, a niestety to mi będzie baaardzo przeszkadzać.

Jeden jest plus. Komputer jest na gwarancji, jak się okaże, że coś się spartoliło to mam za darmo nową część... Cholercia, bardzo nie chcę wysyłać tego komputera, bo na 100% będę z 2 tygodnie bez komputera, a zaraz urodziny, miałem pracę przygotować i do tego robienie materiałów... : /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię, ale innego wyjścia raczej nie widzę. Skoro jest na gwarancji to nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś co może zostać wymienione za darmo. Z drugiej strony jeśli okaże się, że to zasilacz to zapewne wymienią go na podobny badziew, dlatego rozważyłbym zakup nowego zasilacza aby mieć święty spokój. Szkoda, że nie masz nic na podmianę, jeżeli okazałoby się, że to na 100% zasilacz to zakup nowego wydawałby się najrozsądniejszą opcją(uniknąłbyś długotrwałego serwisu + zabezpieczenie na przyszłość).

EDIT:

Teraz sobie tak myślę, że zapewne kupowałeś komputer w jakimś sklepie, nie składałeś go samodzielnie? W takim wypadku wymiana zasilacza na własną rękę zapewne skutkowałaby utratą gwarancji więc raczej nie ma sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...