Jump to content
Sign in to follow this  
TheWybielacz

Podgrzewanie się procesora

Recommended Posts

Hey.

Od jakiegoś czasu dręczy mnie pewien problem.

Gdy włączę np. Saints Row: The Third (ustawienia na 'Ultra'), to temperatura mojego procesora wskakuje z ok. 45 stopni do nawet 70 stopni. W czerwcu ubiegłego roku tak się nie działo, a stosunkowo niedawno odpaliłem tą grę i zaczęło się tak dziać. To samo jest z SimCity 5. Gdy dojdzie do takiej temperatury, komputer mi się sam resetuje.

Mój procesor: Intel Core i3-2120. Jeżeli będziecie chcieli, to podam wam resztę sprzętu.

Z góry dziękuję.

Edited by TheWybielacz

Chyba pomyliłeś model procesora ;)

W każdym razie 70C nie jest jakąś strasznie wysoką temperaturą jak na procesor, więc nie tutaj upatrywałbym problem. Podaj pełną specyfikację komputera oraz temperatury innych podzespołów.

Dokładnie, 70 stopni na procesorze raczej nie powoduje wyłączania się komputera, prawdopodobnie któryś z podzespołów grzeje się bardziej. Daj screen temperatur z programu HwMonitor pod obciążeniem.

Ojć. Chodziło o i3-2120. Przepraszam za błąd. ^^

Procesor: Core i3-2120

RAM: 8GB

Karta Graficzna: GTX 560 Ti

Zasilacz: Modecom ATX 12V 2.2

Temperatury:

beztytuulvh.jpg

+

beztytuueya.jpg

Edited by TheWybielacz

Tylko że to są temperatury w spoczynku? Włącz jakąś grę pograj trochę aż zacznie się grzać i wtedy zrób screena.

To też jeszcze nie tragedia, chyba że dalej wzrasta. Poza tym podaj dokładny model zasilacza(odkręć boczną ściankę obudowy i sprawdź co na nim pisze).

A więc najprawdopodobniej winna jest przegrzewająca się karta graficzna(aczkolwiek maksymalna dopuszczalna temperatura dla Twojej karty wynosi aż 99 stopni wg producenta). Być może masz mało przewiewną obudowę, spróbuj zdjąć lewą ściankę obudowy i zobacz czy temperatury spadną.

Same otwory nie gwarantują dobrego przepływu powietrza. Najlepiej graj w coś przy otwartym HwMonitorze i kontroluj cały czas temperatury sprawdzając czy nie osiągają wartości krytycznych(ok. 90C). Poza tym podaj dokładny model i moc zasilacza bo jest duże prawdopodobieństwo, że to on jest przyczyną restartów.

Pograj z dziesięć minut i daj jeszcze raz screena z HWM ze wszystkimi temperaturami. Jeżeli tak szybko temperatury rosną, to może po prostu masz brudno w kompie.

Zapewne to seria FEEL więc nie najlepsza konstrukcja. Przydałoby się przetestować na innej zasiłce.(mimo wszystko dalej obstawiam że po prostu karta lub procesor zbyt mocno się grzeje).

Sprawdź temperatury pod większym obciążeniem(tak jak pisałem wcześniej) jeżeli masz to nie zaszkodzi sprawdzić też na innym zasilaczu. Jeżeli się okaże, że temperatury osiągają wartości krytyczne to będziemy kombinować dalej .

Nie posiadam innego zasilacza. Poza tym gdy nagrywam materiały z gier to mimo większego obciążenia podzespołów, to temperatura podskakuje w niektórych przypadkach - w tym przypadku akurat tylko w Saints Row 3 i SimCity 5 mam tak wysoką temperaturę. W tej chwili gram w Minecrafta (taa... ^^) i temperatura karty wynosi 48 stopni.

Edited by TheWybielacz

beztytuupec.jpg

Czyli podczas gry max. temperatura procesora wynosiła 67 i 68 stopni, a karty graficznej aż 86.

Czy 60 stopni przy procesorze to dużo? Bo jeszcze nie dawno wiatrak (lub sam komputer) nie chodził tak głośno. I czy 55/60 stopni przy karcie to też dużo?

Edited by TheWybielacz

60 stopni dla procesora i karty to niedużo. 86 to już jednak sporo. Spróbuj zwiększyć obroty wentylatora karty graficznej w programie MSI afterburner.

Do ilu zwiększyć? I czy wyłączyć wersję "auto"? I czy jak dam większą liczbę to czy komputer/wiatrak będzie głośniejszy?

Zdjąłem pokrywę i temperatura spadła. Tylko ciekawe co będzie jak włącze Saints Row. xP

Edited by TheWybielacz

Temperatura procesora w normie, natomiast karty niby też ("górna" norma), ale po pierwsze - jak na nią (co prawda nie znam dokładnego modelu) to jednak raczej za wysoka, a po drugie - czasami bywa, iż w jakimś, newralgicznym miejscu, temperatura jest za duża (pomiar tego nie wykaże), poza tym nie wiadomo, czy przy dłużej trwającym obciążeniu, nie jest jeszcze wyższa.

Odpal pogram FurMark, monitorując temperaturę (jeśli dojdzie do 95 stopni - przerwij test), poinformuj o wynikach.

Rozpocząłem test przy temperaturze 60 stopni i przy 77 stopniach wyłączyło komputer (a dokładniej uruchomiło ponownie) - oczywiście podczas testu. Teraz gdy włączyłem komputer, to bez włączonej gry temperatury procesora i karty wynoszą ok. 40 stopni.

Edited by TheWybielacz