Skocz do zawartości

Co bym zmienił w CDA? cz. II


Pzkw VIb

Polecane posty

Yyyyy... Żeś się rozpisał na prosty zarzut, mam na co rano odpisać ;]

Właśnie dlatego chciałbym, aby CDA znalazło człowieka od gier stricte konsolowych. Ponieważ są ludzie, którzy takie gry lubią i ich raczej nie obchodzi fakt, że z punktu widzenia fana RTSów, to ta gra jednak fajna nie jest.

Ha! Cieszę się, że odpisałeś :]

Teraz rozumiem więcej. Zgadzam się, powinien być w redakcji człowiek od konwersji. Pytanie tylko, czy aby na pewno go nie ma? Przecież kilku recenzentów ma konsole w domu i się na nich zagrywa całymi wolnymi wieczorami i nocami (tzn nie chcę tu nikogo o nic posądzać, ale coś się z tymi konsolami robi, jak się je ma, no nie ? :P). Myślę, że tutaj kwestia już w tym, jak dużo jest tytułów w danym miesiącu i jak sprawnie naczelni są w stanie rozporządzić nimi tak, żeby faktycznie wszystkie porty wylądowały u osób, które znają się na rozgrywce konsolowej (jak już wielokrotnie było powiedziane - CDA ma raczej sztywną obsadę (hehe, chodzi mi o to, że dużo się tam nie zmienia :]) i nie wezmą z ulicy "osoby z doświadczeniem na Xbox360 i PS3" ot tak.

Moja opinia w tej kwestii: Nie chodzi o nowego człowieka, a jedynie o to, by podczas oceny takich gier sprawniej dobierać personel (ja tu nikogo o nic nie posądzam!)

Poza tym przyznam, że zdążyłem już znienawidzić słowo "subiektywnie". Z tym słowem jest taki problem właśnie, że z "subiektywnym" kłócić się nie można. "Subiektywnie rzecz biorąc, to Mortyr 3 jest lepszy od Call of Duty 4". Sorry, ale są pewne granice. Jak kumple mówią mi, że gra się nudzi po 6-7 godzinach, to samo wypisują na forach w necie, w dodatku jeszcze mnie znudzi po 6-7 h - i jak recenzent napisze: "Wspaniała rozrywka na 40 godzin", to ja nie mam prawa napisać: "Co on chrzani?".

Ha, o braku prawa nikt tu nie pisze. Sens w tym, że opinia taka, to znów Twoje własne zdanie, albo grupy gamer'ów Twojego pokroju.

Subiektywności z recenzji nie da się wygryźć, ale można się z nią jak najbardziej kłócić - na forach właśnie - w tematach poruszających tematykę danej, konkretnej gry :)

Co on chrzani? Swoje chrzani, swoje... Należy pamiętać o tym, że zdarzają się wpadki polegające na usadowieniu największego fana serii przed najcieńszą grą w historii. Wtedy (przypominam :]) przy wielu recenzjach masz jeszcze szansę zobaczyć opinię innego recenzenta z jego własną oceną, co daje Ci szansę co najmniej na wyliczenie średniej z tych dwóch wyników :]. No i pamiętaj, że koledzy znają Cię lepiej niż recenzent i są w stanie uzupełnić obraz z czasopisma o własne doznania i opinie.

A teraz mamy taki hit. Recenzent opisał grę. Wystawił notkę, powiedzmy 9+. Nic nie napisał o tym, że gra kończy się po 5 h. Ja tymczasem wyjeżdżam z laptopem w nieprawdopodobnie nudne miejsce. Kupuję grę, żeby się tak nie nudzić. I co? Jakieś 100 zł w błoto rzucone. Przepraszam bardzo, ale CDA moim zdaniem ma zbyt duży nakład, żeby pisać tylko i wyłącznie "od serca". Poza tym właśnie oni zarabiają na życie robiąc za ekspertów od gier, więc czegoś od nich można chyba wymagać?

To od razu na początku: Fajnym pomysłem byłoby zamieszczanie obok wymagań itp szacowanego czasu rozgrywki SP.

Cóż, przykra sytuacja, dobrze ją rozumiem. Oczywistą sprawą jest to, że można od nich wymagać (trzeba!), ale myślę, że potrzeba choć minimum konkretów (tak, jak to zrobiłeś w pierwszym cytacie). Dobrze by było, gdybyś nazwał to, czego faktycznie w recenzjach poszukujesz, a czego brakuje (może znajdą się też inni o podobnych odczuciach).

Z sercem, to jest tak: Zabierz je krytykowi muzycznemu, a zacznie rozważać tylko technikę pociągnięcia smyczkiem i to, na ile dokładnie perkusista wytłumia crash'e w co drugim takcie. Zabierz krytykowi plastycznemu, a zamiast własnych odczuć, frustrował się będzie nieuzasadnioną słoneczną kropką na czerwonym tle. Ukradnij własne przeżycia specjaliście od filmu - spowodujesz, że żaden film nie będzie oceniony przez niego nawet poprawnie (bo tu montaż wykonany został niezręcznie, a tam wyłonił się smok z topieli, a wszyscy wiedzą, że smoki nie istnieją).

I w końcu odbierz je recenzentowi gry komputerowej. Uzyskasz sprawozdanie z ekranu: Animacje wykonane prawidłowo, dźwięk jest poprawny. Użycie Shader'ów w wersji x.x pozwoliło uzyskać efekt odbicia światła od wilgotnej ściany (ale jaki? fajny? hmm...).

A tylko wyłączenie od serca, to nie jest, przynajmniej moim zdaniem. Czytając większość recenzji, po lekturze mam rozeznanie w jakości obrazu, dźwięku, w grywalności (zdaniem autora), a także potrafię uzmysłowić sobie, jaki klimat towarzyszył rozgrywce.

I dodam tylko, że stoimy po dwóch stronach barykady przede wszystkim z jednego powodu, bo Ty sparzyłeś się już co najmniej 2 razy, a ja, jak dotąd, wszystkie zakupy z pomocą CDA uważam za trafione.

(sorry za nawałnicę tekstu, ale już tak mam :P)

Pozdrawiam!

Edited:

Na całe szczęście istnieją konsolowe pisma, więc cda nie musi nikogo takiego szukać. Imo jeśli komuś naprawdę zależy na profesjonalnej opinii na temat gry na np. PS3 to przeca nie będzie kupował wyżej wspomnianego cda...

Skoro już tu jestem. Wywalcie tipsy. Nie uważacie, że ten 'dział' jest kompletnie niepotrzebny?

Przypominam, że chodzi o gry wydawane na PC. O porty z konsol, a nie gry na konsole tylko i wyłącznie.

Zgadzam się, tipsy są taką pozostałością z przeszłości. Też uważam, że są zbędne, ale nie wiem, jakby się CDA czytało bez tej jednej strony, która była zawsze :] (od kiedy pamiętam)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź
Moja propozycja zmiany w CDA to:

a)usunąć całkowicie kaszanka zone dlatego że większość i tak pewnie nie czyta zawartego tam tekstu (chociażby dlatego że to kaszanka i szkoda na to czasu),

Ps:Ciekawi mnie gdyby przeprowadzić krótki test ilu z czytelników CDA czyta kaszankę to kto by się bardziej zdziwił, ja czy ty?

Wystarczy gdybys poczytał dział "Najlepsi recenzenci" i zobaczył jak często Siekiera jest wybierany jako ulubiony recenzant właśnie dzięki pisaniu "kaszanek". Czyli jednak ktos to czyta. Zresztą dział istnieje chyba gdzies od połowy 2003 roku i nikt nie narzekał ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pvo24

Nie wypowiadaj się za większość jeśli nie wiesz czy podzielają takie samo zdanie jak ty. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że Kaszanka Zone jest jednym z najchętniej czytanych kącików w CDA, przez co twoja uwaga wydaje się słabo trafiona. :) Warto ją poczytać chociażby z tego względu, by wiedzieć czego nie kupować za niekiedy duże pieniądze. No i humor Siekiery, który w prosty i bolesny dla twórców kaszanek przedstawia nam braki tych arcydzieł. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajcie do ktoregos numeru ksiazeczke (tipsomaniak) tyle ze zapelniony ruznymi recenzjami kasznek :D mowie wam udzie by to kupili bo smiechu przy nich wiecej niz w NL :D

PS: chcialem sprawdzic czy to prawda ze takie straszne te kaszanki. teraz wam wierze. kupilem wilczy szaniec i przeszedlem! ludzie! nie nasladujcie mnie! no chyba ze chcecie grac z rozdziwiona szczenka, nie mogac wyksztusic slowa, i najprawdopodobniej wyladaowac w "hotelu" dla oblakanych. ;)

pozdrawiam

i popieram: wiecej kaszan! (moze byc kaszankatips albo cos takiego [ chodzi o tipsomaniaka z kaszankami])

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyyy... Żeś się rozpisał na prosty zarzut, mam na co rano odpisać ;]

Właśnie dlatego chciałbym, aby CDA znalazło człowieka od gier stricte konsolowych. Ponieważ są ludzie, którzy takie gry lubią i ich raczej nie obchodzi fakt, że z punktu widzenia fana RTSów, to ta gra jednak fajna nie jest.

Nie wydaje mi się, żeby spec od RTSów czy gier sportowych brał się często (bo czasem na pewno tak się zdarza) za gry konsolowe, myślę, że jednak jest jedna czy dwie osoby w redakcji które się takowymi lubują i głównie to one dostają takie gry. Poza tym troszkę własnego myślenia, jeżeli recenzent lubujący się w RTSach pisze tekst o jakiejś konwersji z konsoli i jedzie ją za bzdury, które miłośnikom zręcznościówek w ogóle nie przeszkadzają to wystarczy parsknąć śmiechem i trochę pogłówkować, że np. dla ciebie taka czy inna wada (według autora) to żadna wada a może nawet zaleta.

A teraz mamy taki hit. Recenzent opisał grę. Wystawił notkę, powiedzmy 9+. Nic nie napisał o tym, że gra kończy się po 5 h. Ja tymczasem wyjeżdżam z laptopem w nieprawdopodobnie nudne miejsce. Kupuję grę, żeby się tak nie nudzić. I co? Jakieś 100 zł w błoto rzucone. Przepraszam bardzo, ale CDA moim zdaniem ma zbyt duży nakład, żeby pisać tylko i wyłącznie "od serca". Poza tym właśnie oni zarabiają na życie robiąc za ekspertów od gier, więc czegoś od nich można chyba wymagać?

A mógłbyś podać chociaż jeden przykład takiej recenzji w której gra dostawała bardzo wysoką notę ale nie było słowa o krótkim czasie rozgrywki? Jestem niemalże pewien, że ani razu tak nie było, z tego co pamiętam każdy hit, który okazywał się krótki dostawał takową notkę w recenzji, więc czytając recenzję masz świadomość, że pomimo wielu zalet gra jest na kilka(naście) godzin i nie należy nastawiać się na długą rozgrywkę (od takiej są zresztą cRPG więc od FPSa nie ma co oczekiwać 40-50 godzin rozgrywki i wielowątkowej fabuły). Proponuję jednak przygotować jakieś argumenty do swoich zarzutów :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się dodac jcie więcej kaszanek i dodajcie plakat z jakiejś gry chętnie umieszcze plakat na ścianie jak zarówno napewno inni.

Kaszanek nie trzeba duzo w numerze. Jedna jak dla mnie wystarczy ;) Co do plakatów mozna byloby dorzucic. Formatu A3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem co bym zmienił! za dużo miejsca zajmuje dział o konsolach. ja rozumiem. najpierw strona, potem dwie ale w tym numerze to pałka się wygła :angry: 4(!!!) stony o konsolowych grach!!! jeju bohu.... czy nie można było poczekać z recką gta VI na wersję pc???? ale nie... zaszpanujmy pokążmy że my jestemy ktosie a wy lamki czekajcie sobie! wiem. brzmi to jak lament antyfana ale takie jest moje zdanie. konsolom w cd-a jako rdzennie pc gracz mówię basta! można to co prawda ominąć ale jednak mi niesmak pozostaje że to miejsce można było przeznaczyć a co innego. a teraz w pc recenzji gta VI będzie w ... się znaczy dużo odwołań do tej recki! to ja już kończe nara pa

Raz tylko ze względu na recenzję GTAIV dali 4 strony i IMO raczej więcej tego nie będzie (taki jeden speszjal) więc uważam, że nie ma co lamentować, poza tym na co innego można by je przeznaczyć hmm? O recenzjach już dawno była mowa są na tyle stron na ile są i więcej nie będzie, na luzie 4 strony jak zawsze, AR też więc czego ci niby zabrakło? A co do recki GTAIV jak na razie nie wiadomo nawet czy będzie wersja na PC (chociaż jest to bardzo prawdopodobne ale oficjalnie nie zapowiedziane) więc chyba jednak nie można było poczekać, nadarzyła się taka okazja to ją wykorzystali proste. Tak w ogóle to kto tu miał być tymi lamkami? Konsolowcy którzy grają w GTAIV od paru miesięcy czy PCtowcy dla których tekst został napisany...? Odwołania do tej recki będą bo zawsze konwersję z konsoli na pierwszym miejscu porównuje się do pierwowzoru i opisuje się zmiany in + i in -.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie pochwalam fakt zamieszczenia recenzji GTA IV. Raz, że obok takiego hitu nie można przejść obojętnie (w końcu nawet pisma nie branżowe o nim piszą), a po drugie recenzja wersji na konsole zaostrzyła mój apetyt i z większą niecierpliwością czekam na konwersje na piece.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piccolo i Fester`a:

W CDA recenzje za bardzo wydają mi się być przesiąknięte... "okiem gracza PCtowego"? Chodzi mi tu o to, że czas, kiedy gry konsolowe wychodziły na PC z częstotliwością 0.5 gry / rok się skończył. Tak samo powinno się skończyć z właśnie patrzeniem na porty jako na coś nowego. Np. Sonic Riders. Recenzent (nie pamiętam kto) pojechał po grze, tłumacząc, że gra jest za trudna, czepiał się tego, że uderzając w bandę wytraca się 80% prędkości. No i że dziecko (bo dla nich oczywiście taka gra jest przeznaczona) szybko się zniechęci. Tyle, że Sonic Riders wcale dla dzieci przeznaczony nie był, o czym świadczyć mogą np. filmiki na youtube, pokazujące, jak grać, jak robić wymyślone przez graczy sztuczki, itp. (w sumie to bardzo ciekawa sytuacja - jeśli w grze nikt nikogo nie zabija, czy też nie ginie, to od razu przeznaczona dla dzieci? pomińmy gry z samochodami w roli głównej). Za "nie aż tak długo" wyjdzie DoA Online na PC. Zobaczymy, jak temu pojadą ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił smugglera ponieważ ten gość to już powinien być emerytem jak były początki cda był fajny teraz jest jak świeczka na cmentarzu wypalona już nikogo nie bawi jak się nazywa naprawde zmięcie go na lepszy model

Oooo... tutaj muszę sie wstawić za smugglerem.Może i on już nie śmieszy (chyba tylko małolatów ) jak dawniej i latka swoje ma ale nie zapominaj że jest wielu jeszcze takich co na jego tekstach wyrośli, chociażby ja.Czytam Cda od dawna i do małolatów nie należę i mnie akurat humor smuggiego nadal bawi, czasem nawet do łez.Skoro twierdzisz że dla ciebie on i jego teksty nie są śmieszne może czas dorosnąć?Z wiekiem dowcip też staje się bardziej...

...wyrafinowany :)

PS:Smuggler oby tak dalej!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o Smugglera. faktycznie, jest mniej opryskliwy i sarkastyczny wobec piszących, już się z nich nie nabija w żywe oczy jak dawniej. co nie znaczy, że jego komentarze nie są już śmieszne, wręcz przeciwnie. Smugg ma taki styl pisania, że na 90% jego wypowiedzi jestem w stanie się zaśmiać:) (słyszysz Smugg? mistrzu jesteś ;) ) no, koniec wazeliniarstwa :lol:

co bym zmienił? troszeczkę ukrócił bym dział sprzętowy (żeby troszkę mniej miejsca opisy sprzętu zajmowały). na co zaoszczędzone strony zagospodarować? a chociażby na reklamy :lol: obu rzeczy nie czytam więc różnicy by mi to nie zrobiło :rolleyes: no dobra, to mały żart był. naprawdę bym chciał dłuższy Game Walker, żeby więcej było minifelietonów. ja je wprost uwielbiam a zauważyłem, że ostatnio jest ich jakoś mniej :unsure:

to na razie wszystko:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił smugglera ponieważ ten gość to już powinien być emerytem jak były początki cda był fajny teraz jest jak świeczka na cmentarzu wypalona już nikogo nie bawi jak się nazywa naprawde zmięcie go na lepszy model

Nie boj nic, ZMIĘTA mnie kiedys. I jak rozumiem jestes NIKIM, gdyz piszesz, ze "nikogo nie bawie"? No, chwalebny umiar w ocenie wlasnej osoby, pochwalam, pochwalam...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co bym zmienił? Dodałbym do belki górnej przy recenzjach krótką informację: Crossfire - tak, nie, SLI - tak, nie. Quad Cross - tak, nie, Quad SLI - tak, nie.

Czasem takie informacje się przydadzą. Ktoś np kupił sobie sprzęt i szuka normalnego benchmarka a nie syntetyka albo po prostu chce zobaczyc czy jego sprzęt może byc wykorzystany w pełni w danej gierce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co bym zmienił? Dodałbym do belki górnej przy recenzjach krótką informację: Crossfire - tak, nie, SLI - tak, nie. Quad Cross - tak, nie, Quad SLI - tak, nie.

Czasem takie informacje się przydadzą. Ktoś np kupił sobie sprzęt i szuka normalnego benchmarka a nie syntetyka albo po prostu chce zobaczyc czy jego sprzęt może byc wykorzystany w pełni w danej gierce.

Masz rację to się może bardzo przydać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie to mnożenie bytów. Popularność SLI/CF nie jest chyba jeszcze tak duża i rubryczka SLI/CF przy kaszance by troche komicznie wyglądała. Poza tym wydaje mi się że większosć gier Ci w takim configu pójdzie - a jak chcesz zobaczyć czym się przetestować to przejrzyj kilka stron o stosownej tematyce - zobaczysz czym testować i będziesz znał wyniki do porównywania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie tyle bym zmienił, co wprowadził z powrotem stary patent: w zawartości cover DVD przywróciłbym fragmenty recenzji pełnych wersji (o ile w ogóle w CD-A była) z oceną, jaką dostała (i kto ją wystawił) oraz średnią ocen w necie. to właściwie tylko drobny szczegół, ale osobiście bardziej mi się taki stan rzeczy podobał niż przykrótki opis z wymaganiami sprzętowymi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boj nic, ZMIĘTA mnie kiedyś. I jak rozumiem jesteś NIKIM, gdyż piszesz, ze "nikogo nie bawię"? No, chwalebny umiar w ocenie własnej osoby, pochwalam, pochwalam...

:D Jak żywcem wycięta odp. z AR tzn. w tym samym stylu! ^^ Tak trzymaj Smugg :D

Co mi się w CDA nie podoba? Nic :) A co chciałbym dodać? Bardzo chciałbym zeby powróciło "Pod Ostrzałem" gdyż było supeer :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co chciałbym dodać? Bardzo chciałbym zeby powróciło "Pod Ostrzałem" gdyż było supeer :D

fakt, mogłoby:) i więcej minifelietonów żeby było. kiedyś to prawie wszyscy je pisali, a teraz to co, 5 osób na krzyż. felietony czytelników też są czasem ciekawe, ale to nie to samo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...