Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ivixus

GRAFIKA KOMPUTEROWA - STUDIA -

Polecane posty

Witam, za rok skoncze liceum i miałam zamiar isc na studia informatyczne na grafika komputerowego; programowanie gier komputerowych. Między innymi wiem że w Łodzi jest uniwersytet informatyczny z taka specjalizacja, a takze podobno we Wrocławiu, ale czytałam na niektorych forach, ze np. w Łodzi na grafce komputerowej nie ma nic z nia zwiazanego, tylko programowanie c++ i itp, a mi konkretnie chodzi o projektowanie gier, 3D. Może ktoś studiuje albo juz skonczyl nauke na uniwersytetach zwiazanych z informatyka/grafika komputerowa i wie cos na temat rekrutacji i zajec na tym kierunku ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym według Ciebie zajmuje się grafika komputerowa?

Według mnie to taki wycinek informatyki, który zajmuje się przechwytywaniem, przechowywaniem i przetwarzaniem obrazu w formie cyfrowej. Co oznacza, że trzeba się nauczyć jakiegoś sensownego języka programowania i tworzyć programy, które te funkcje będą spełniać. Moim zdaniem C++ jest najsensowniejszym językiem programowania, więc nic dziwnego, że C++ wykładają.

Jeżeli dla Ciebie grafika komputerowa to tworzenie obrazów/modeli, to może powinieneś zastanowić się nad jakąś uczelnią artystyczną. W Łodzi masz ASP i filmówkę.

a mi konkretnie chodzi o projektowanie gier, 3D
Co to znaczy "projektowanie gier" ?

Projektowanie grafik do gry, czy może architektury programistycznej gry. Bo wiesz gra to nie tylko "content", ale również niemały kawał oprogramowania pisanego głównie w C++ (przynajmniej na PC/konsole).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z kumpla poszukujacego podobnej szkoły z jego rozmowy z grafikiem od reklamy (ulotki, banery itd mala firma ale cos)

gadałem z grafikiem

mowi ze nie ma dobrych studiów graficznych nigdzie

to samo trzeba wyskillowac

oni CI nie naucza jak robic stronke czy logo, jedynie teorie, a teoria nie jest tak wazna jak praktyka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja wiem że to przedewszystkim dotyczy informatyki bo jakże inaczej. Czytałam w informatorze, że gdy wybrałabym informatyke na Uniwersytecie w Łodzi to potem mogłabym wybrać specjalizację: programowanie gier lub projektowanie gier. Właśnie zainteresowała mnie ta druga specjalnośc; twórcza, chce tworzyć postacie, dawać pomysł na gre itp. I właśnie dlatego nie wiem, czy tylko wszędzie jest tak napisane i jak wszyscy mówią; na takiej specjalizacji nie ma nic czego mogłabym się nauczyć jako projektant gier, czy jednak istnieje coś takiego i różni się w jakiś sposób od programisty. Niestety nie znam się na tym, studia to dla mnie nowy temat, no niestety, dlatego chciałabym się co nieco dowiedzieć; czy jest gdzieś w Polsce konkretnie TAKI kierunek, w internecie niestety nie ma zbyt wiele informacji na temat kierunków i specjalizacji na następne lata.

A tak, wiem że gra to nie tylko "content", ale w tworzeniu gry nie bierze udziału jedna osoba tylko cały zespół, a każdy zajmuje się czymś innym. Czy będę musiała sprawdzić sie jako programista i projektant z wyobraźnia na studiach czy jednak istnieje ten konkretny kierunek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będę musiała sprawdzić sie jako programista i projektant z wyobraźnia na studiach czy jednak istnieje ten konkretny kierunek?

Czym zajmuje się projektant twoim zdaniem? Bez programowania nie ma projektowania(chyba, ze sam się uczysz).

Grę tworzy cały zespół, jednak zwykle pomysłem zajmuje się scenażysta. Konkretni artyści tworzą grafiki koncepcyjne, a na tej podstawie tworzy się dopiero gotowe modele. Nie zrozum mnie źle, ale myślisz zbyt wąsko, to nie jest takie proste i przyjemne, jak się wydaje. Nie ma konkretów, bo nigdy nie wiesz czym będziesz się zajmować. Trzeba brać taką pracę jaką potrafisz, bo może minąć trochę czasu zanim dostaniesz swoją wymarzoną miejscówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego kto czym się w zespole zajmuje to nie odpowiem - po prostu przejdź jakąś grę i przeczytaj dokładnie creditsy, to się dowiesz jak to wygląda.

Natomiast co do studiów, to najlepiej chyba gdybyś się tam przeszła i popytała studentów. Jeśli mieszkasz daleko to pozostaje e-mail/inny środek komunikacji na odległość do jakiegoś studenta. Ja niestety nikogo z tej uczelni nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dorwać kogoś z tamtej uczelni to polecam NK lub facebook, ja tak się wypytałem szczegółowo o moją. A odnośnie pracy w branży gier. To powiem, że jeżeli chcesz być tym co "daje pomysł" to albo musisz być humanistką i będziesz pisała scenariusze, albo uzdolnionym rysownikiem i będziesz robiła concept arty dla reszty bardziej informatycznego zespołu. W drugim przypadku komputer może być tylko narzędziem rysownika, więc wielkie studia inf tu nie potrzebne. I idź lepiej jak ktoś Ci wyżej radził na ASP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce kojarzę tylko jedną taką inicjatywę: http://ega.org.pl/. Bardzo jednak proszę nie traktować tego jako rekomendacji. Nie mam pojęcia co to jest warte, a o domysłach pisał nie będę.

Przy tworzeniu gry bierze udział sztab ludzi (pomijam tutaj amatorskie/małe projekty). Generalnie można wyróżnić takie grupy ludzi:

- zarząd

- IT

- artyści

- programiści

- testerzy

- projektanci poziomów/map

Zarząd to ludzie, który pilnują pieniędzy.

IT to ludzie którzy pilnują, żeby sprzęt był sprawny.

Artyści to ludzie, którzy generują content.

Programiści to ludzie, którzy generują programy, w tym exe gry i narzędzia.

Testerzy to ludzie, którzy psują wszystkim humor ;)

Projektanci poziomów to ludzie, którzy biorą content od artystów i składają go do kupy narzędziami od programistów.

To co ja rozumiem pod pojęciem "projektanta gier" klasyfikuje się do projektantów poziomów. To właśnie Ci ludzie muszą mieć wizję gry. To oni mówią co chcą zrobić artystom i programistom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą od napisów na końcu gry. Sama wcześniej nie wiedziała, że jest coś takiego, jak grafik koncepcyjny, a teraz to mi się marzy - chociaż nie jestem na studiach "grafika koncepcyjna w grach wideo". Ale jeżeli lubisz wymyślać, to są jeszcze filmy (np.animowane), seriale, a nawet reklamy potrzebują scenariusza.

A w Cieszynie otworzyli coś właśnie z projektowaniem gier na Wydziale Artystycznym, tak w ogóle. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o studia graficzne związane z grami to duży wybór oferują uczelnie brytyjskie. Mój znajomy studiuje ilustrację z projektowaniem gier (game design) i jest bardzo zadowolony. Mówi że poza grafikami koncepcyjnymi uczą ich projektowania poziomów i programowania. Minus taki że takie studia sporo kosztują. Po tamtejszej reformie to około 9000 funtów na rok, choć dostępne są kredyty studenckie które spłaca się dopiero po ukończeniu kierunku i tylko kiedy znajdziemy pracę która zapewni nam dochód wyższy niż 20000 funtów rocznie. To niby duża kwota, jednak jeżeli ukończymy takie studia i znajdziemy pracę w zawodzie to będziemy zarabiać znacznie więcej (ilustrator w Londynie zarabia na godzinę średnio 30-40 funtów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, że Zapoznałbyś się z AUTOCADEM a w nim można też tworzyć trójwymiarowe modele smile_prosty.gif

Ja od siebie dodam, że jako student mam dostęp do darmowych wersji oprogramowania Autodeska. Nie tylko Autocada, ale także np. 3DStudio MAX, Mayi i Mudbox. Można legalnie uczyć się we własnym zakresie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się nauczyć grafiki od strony technicznej (3dsmas i inne takie ) możesz spróbować WSTI w Warszawie. Studiuje tam kilku moich znajomych (sam również studiuje grafikę XD) wiec są w stanie nauczyć cię narzedzi do tworzenia grafiki, ale co i jak stworzysz zależy już od twojej kreatywnosci

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tego co widze piszecie zeby sie nauczyc C++ taaa, latwo powiedziec, a moze podeslecie jakiegos sensownego tutoriala?

na np. chce umiec robic modele textury fizyki i ogolnie gre ,w programie Unity3D wiec potrzebuje C# i JavaScrypt ale nie wiem jak sie nauczyc tych jezykow.

Mi niektozy powtarzaja zacznij od robienia modow i prostych programow,,, ale juz czeba cos umiec zeby je zrobic.

Mala pomoc?

z gory dzieki i nie chce mi sie uzywac polskich znakow :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z gory dzieki i nie chce mi sie uzywac polskich znakow biggrin_prosty.gif

Skoro nie chce ci się używać polskich znaków, to jakoś wątpie czy będzie ci się chciało poświęcić czas na naukę programowania.

1. FAQ

2. Wyszukiwarka - temat "od czego zacząć" się już przewijał parę razy, np tu: http://forum.cdactio...howtopic=200415

Zamykam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tego co widze piszecie zeby sie nauczyc C++ taaa, latwo powiedziec, a moze podeslecie jakiegos sensownego tutoriala?

FAQ!

na np. chce umiec robic modele textury fizyki i ogolnie gre ,w programie Unity3D wiec potrzebuje C# i JavaScrypt ale nie wiem jak sie nauczyc tych jezykow.

Zacząć coś czytać o tych językach, może kupić książkę jakąś.

Mi niektozy powtarzaja zacznij od robienia modow i prostych programow,,, ale juz czeba cos umiec zeby je zrobic.

Wiesz, to jest dość proste. Patrzysz na to, co Cię interesuje. Dowiadujesz się, co trzeba umieć aby to robić. Patrzysz następnie co trzeba umieć aby umieć to co potrzeba aby robić to co lubisz. I tak dalej i tak dalej, taka rekursja. Aż dochodzisz do momentu w którym trafiasz na rzecz, która nie wymaga nic innego (np. jakiś język programowania) i zaczynasz się jej uczyć. I, można powiedzieć, jedziesz od końca, aż dotrzesz do rzeczy, którą chciałeś robić.

Kurs C# znajdziesz na np. centrumxp.pl. Możesz też zainwestować np w "Język C# 2010 i platforma .NET 4.0". O JS czytałem fajną książkę "JavaScript. Programowanie obiektowe" - mogę polecić.

nie chce mi sie uzywac polskich znakow :D

To się nazywa lenistwo i niechlujstwo, skoro tak do tego podchodzisz. Cóż, co kto lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...