Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kretson

Ulepszenie komputera - co najpierw?

Polecane posty

Witam, w najbliższym czasie planuje stopniowe ulepszanie mojego sprzętu. Na chwilę obecną mam do sypozycji ok. 800 zł i chciałbym wiedzieć od czego najlepiej zacząć:

Moja aktualna konfiguracja to:

Płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3L

Karta graficzna: GeForce 9600 GT

CPU: DualCore Intel Core 2 Duo E8400, 2000 MHz (6 x 333)

4 GB RAMu

Monitor Sony SDM-S75A/E [17,1" LCD]

+ Parę bajerów typu głośniki, mysz którymi nie chcę się zajmować

Generalnie przy najnowszych produkcjach zaczynają się problemy, np. Wiedźmin 2 tnie się nawet w 640x480. Sterowniki mam najnowsze (DriverMax jest bardzo pomocny) i stosowałem się do znalezionych w internecie (strony twórców) rad, ale nic nie pomaga, więc chyba pozostaje tylko upgrade.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za ową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie pierwsza do odstrzału jest karta graficzna, przydałoby się ją wymienić na coś w stylu np. HD6850 (600-650zł). Jaki masz zasilacz (marka, model, moc)?

Tak na marginesie to E8400 ma 3GHz, a nie 2GHz. Jeśli u Ciebie naprawdę pracuje na 2GHz to coś jest nie tak...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor sprawdziłem dokładniej w raporcie, pracuje na 3 GHz, więc tu jest dobrze.

Jeśli chodzi o kartę graficzną to myślałem nad: Sapphire Radeon HD 6790 (500 zł), ale zbytnim specjalistą nie jestem. A jeśli chodzi o zasilacz, to wstyd pytać, ale jak to sprawdzić?

Zestaw komuterowy zamierzam przeznaczyć głównie do gier, do filmów/pracy mam inny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD6790 też były OK, choć w sumie skoro jest kasa na HD6850, to czemu nie? ;) Z drugiej strony do HD6850 przydałoby się podkręcić procesor. Jeśli byś dał radę z OC, to wtedy z HD6850 ten procek stworzy udany duet.

Zasilacz możesz sprawdzić tylko i wyłącznie odczytując dane z jego obudowy. W tym celu trzeba zdjąć boczną ściankę obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może wytrzyma... ale to jak wróżenie z fusów. Ciężko go nazwać solidnym zasilaczem (delikatnie mówiąc), i lepiej będzie go wymienić.

Za ~200zł są Chieftec CTG/CTB 500W i OCZ StealthXStream2 500W. Jeśli się nie mieści w budżecie, to trzeba będzie wziąć HD6790.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka ofert, popatrzyłem na ceny i chyba zasilacz + HD6850 zmieści się w budżecie (troszkę ponad plany, ale tylko troszkę) :happy:

Mam jeszcze jedno pytanie - mianowicie czym różnią się, oczywiście nie licząc wyglądu i ceny różne modele tej samej karty. Dla przykładu porównanie ze strony ceneo:

http://www.ceneo.pl/Karty_graficzne;szukaj-HD6850

Wielkie dzięki za przeszłą i przyszłą pomoc. :wink:

Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by te fabrycznie podkręcane się lepiej kręciły... niemniej jeśli myślisz o mocnym OC to raczej bym brał MSI, bo umozliwia zmianę napięć. Zasilacz sobie bez problemu poradzi.

I tak jak wspominałem wcześniej - do podkręcenia procka by się przydało chłodzenie dokupić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja :wink:

Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jakim programem sprawdzić realną prędkość procesora? Przeglądając dane natrafiam na 2 GHz i 3 GHz i szczerze mówiąc jestem w kropce. :huh:

Windows 7 ocenia mój procesor najsłabiej z całego wyposarzenia (5,5) a reszta jest w okolicach (6,5).

Pzdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor może pracować z mniejszym taktowaniem i w razie potrzeby automatycznie zwiększa je do standardowych 3GHz, dzięki czemu oszczędza energię. W Wordzie czy do internetu nie potrzebujesz przecież takiej mocy. Z procesorem jest więc na pewno OK.

Windows ocenia sprzęt porównując go do swojej bazy aktualizowanej na bieżąco. Jak wyjdzie jakiś nowy procesor i jest lepszy od reszty, to z automatu Twój ma niższą ocenę. Nie ma to żadnego przełożenia na wydajność w grach - C2D E8400 wciąż daje radę, mimo dwóch rdzeni. Ja bym się więc tym ocenami absolutnie nie przejmował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym troszkę jeszcze dozbierał, choćby na coś takiego:

Procesor AMD Phenom II X4 960T Black Edition, Socket AM3, 3,0GHz, 8MB, 95W, BOX (HD96ZTWFGRBOX) - 484,81 zł

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G) - 69,00 zł

Zasilacz Chieftec CTG-500-80P bulk - 203,01 zł

Karta graficzna Asus Radeon HD6850 1024MB (wentylator DirectCU wer.2) (EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2) - 621,01 zł

Płyta główna MSI 870S-C45 (FX) - 242,01 zł

Razem - 1619,84 zł (morele.net)

Czterordzeniowy procesor, którego można przerobić na x6, przyszłościowa plyta główna, 4 GB pamięci, porządny zasilacz i wydajna karta graficzna.

Za 1400 zł można mieć wolniejszy zestaw z Athlonem II x3 i HD 6790 na pokładzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że tego procka można przerobić na x6, bo ja czytałem komentarze na morele.net i tym ludziom to nie wypaliło, a pozatym zobaczyłem, że podobno to podstawowe chłodzenie to do wymiany.

PS - ten ram, który mi proponujesz to do podmianki z moim czy upgrade do ośmiu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...