Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

Kompendium Grozy - opinie

Polecane posty

Gość Kornel T.

Wyrazy podziwu dla DIONa! Kawał dobrej roboty! Strzałem w dziesiątkę było umieszczenie tam gier zarówno na PC jak i na konsole. Kurcze, większa część tytułów nigdy mi się o uszy nie obiła, i za to pokłony autorowi, bo dzięki temu mogę zabłysnąć jeszcze większym zakresem wiedzy gierkowej ;)

Oczywiście jest też kilka małych zgrzytów, między innymi chętnie wywaliłbym z książeczki opisy gier ze średnią na poziomie 40-50% a zamiast tego poczytałbym więcej o Silent Hillu czy Resident Evil. Także przeszkadzał mi delikatny ''szablonizm'' w opisie niektórych gier, ale czego tu oczekiwać po tak dużej rozpiętości materiału.

Ogólnie rzecz biorąc książeczka bardzo fajna, w sam raz na środek wakacji (moje się kończą dopiero w październiku hie hie hie :P ) a Eugeniusz jak był, tak nadal jest prywatnie moim najlepszym autorem tekstów jeśli chodzi o stosunek rzetelność/jakość/humor :P

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko troche dużo tych Residentów :)

Z tym to już do Capcomu ;)

Mi jednak troche nie podoba się to, że wśród tych 100 najlepszych Horrorów jest pare tytułów, które nie mają prawa się tam znajdować bo są po prostu kiepskie. Rozumiem, że to niby nie wasza wina, ale jednak moglibyście zrobić naprzykład kompedium 75 gier grozy albo 50.

Można było, ale zdecydowałem się na 100, chcąc opisać jak najwięcej. Dzięki temu masz w miarę pełny obraz sytuacji i to na przestrzeni kilkunastu lat. Z reguły robi się zestawienia najlepszych i na tym się poprzestaje - tutaj masz coś innego - kompletny (w miarę przynajmniej) przegląd gatunku. Na czymś takim mi zależało, bo spisy najlepszych horrorów już były, czy to w prasie, czy na Sieci. Tutaj masz przegląd obejmujący również średniaki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy one są i mają się całkiem dobrze. Tyle że na konsolach. I naprawdę, FEAR to dla ciebie jedyny horror, jaki wyszedł ostatnio na PC? A Suffering2 i Call of Cthulhu to pies?

>>>Zapomniałeś o kolejnych częściach SH i RE przenoszonych prędzej czy później na PC.

Najbardziej mnie zdziwiło, że są tylko 2 gry ERPG (skrót od Elektronic RPG, dzieki czemu do skrutu zalicza się CRPG, JRPG, MMORPG a fani papierówek się nie wkurzają o nazywanie tego RPG, sam to wymyśliłem, sprytne, co nie?) Przecież karta postaci daje tyle możliwośći i coś co się nazywa efekty stałe. W grach akcji potwory mogą nam jedynie odebrać trochę życia. W CRPG to co innego. Łamanie kończyn, wysysanie statystyk, zmniejszanie maksymalnego HP, nakładanie klątw itp. itd. Sam się zdziwiłem gy podczas gry w Tormenta dałem z zamian dużo własnej krwi i mi się sporo maksymalne HP zmniejszyło. Gracz będzie bardziej ostrożny walcząc z potworem kiedy wie, że każdy cios tego potora może pozbawić go punktu siły. Innym wyśmienitym patentem byłby udźwig, który zmniejszałby szybkośc tak elastycznie, że każdy przedmiot w małym czy dużym stopniu na bieganie by wpływał. I tu dylemat. Wziąść kolejną apteczkę i jakby co się wyleczyc, czy nie brac jej i szybciej zwiać. Nie wspomnę już o sytuacjach gdzie trzeba szybko gdzieś wskoczyć, żeby uciec przed monstrum, ale gracz waży za dużo i musi szybko zdecydować co zostawi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kiedyś doczekamy sie podobnego tipsomaniaka o FPS-ach? fajnie by było. .

Zgadzam się z Rezneck'iem i w pełni popieram ten pomysł.Może nie same FPS'y, a szeroko pojęte "szczelanki", typu np.Max Payne czy Hitman,(to już trochę inna historia, bo ta gra jest bardziej skradanką)widziane z perspetywy trzeciej osoby, to znaczy, że kamera jest tak ustawiona, aby było widać ciało bohatera. Co o tym sądzicie?

PS.TIPSOMANIAK oceniłbym na 8+/9-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... ja wiem... Teraz by ywpadało zrobić osobne tipsomaniaki dla miłosników FPS-ów, RPG-ów, TPS-ów, RTS-ów, tycoonów, sportówek, itd. itp... ...

Dobry pomysł,ale bez tycoonów i sportówek,bo ich mało(sportowy tipsomaniak-Sesible Soccer...Fifa 1994,Fifa 1995,Fifa 1996...A później PES,PES2,PES3 itp.)

PS.Mi w Kompendium Grozy zabrakło GameWalkera. We wszystkich niedawnych tip100maniakach GW był, a ''Smuggler i Spółka" pisali w nim żartobliwie i można było się pośmiać.Teraz nie ma :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł,ale bez tycoonów i sportówek,bo ich mało(sportowy tipsomaniak-Sesible Soccer...Fifa 1994,Fifa 1995,Fifa 1996...A później PES,PES2,PES3 itp.)

A dlaczego dla Ciebie sport to tylko piłka nozna? A koszykówki, baseballe, wyścigi wszelakiej maści, hokeje, golf, rugby, nawet siatkówka plażowa. Przecież to wszystko pod sportówki podchodzi. Tak więc temat nie jest aż tak wąski, jak Ty to sugerujesz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem.Jeśli byłyby w nim tylko serie(FIFA,PES,NHL,NBA itp.)to i tak raczej 100 gier by nie wyszło.Jeśli natomiast chciałby opisywać każdą grę serii to życzę powodzenia ;).(przypomnę tylko że prawie każda FIFA różni się od poprzedniczki tylko szczegółami,a schematy zdobycia gola i inne niedoróbki zostają)Pozatym mniej więcej połowa gier nie jest zbyt udana i nie warto jej odnotowywać w tipsomaniaku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem.Jeśli byłyby w nim tylko serie(FIFA,PES,NHL,NBA itp.)to i tak raczej 100 gier by nie wyszło.Jeśli natomiast chciałby opisywać każdą grę serii to życzę powodzenia ;)(przypomnę tylko że prawie każda FIFA różni się od poprzedniczki tylko szczegółami,a schematy zdobycia gola i inne niedoróbki zostają)

No i widzę, że dla Ciebie nadal sport to tylko różnego rodzaju mecze ze stajni EA??? A trzy odsłony TOCA, a Coliny, a innej maści rajdówki? To nie sport? Do tego golfy, kilka gier o wędkarstwie, o polowaniu, o surfowaniu, rowerowe, motocyklowe, nawet seria Tony Hawk. Wiesz... wystarczy się zastanowić i stówa by się uzbierała (no powiedzmy, że ostatnią 20-tkę tworzyłby suplement gier na inne platformy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzę, że dla Ciebie nadal sport to tylko różnego rodzaju mecze ze stajni EA??? A trzy odsłony TOCA, a Coliny, a innej maści rajdówki? To nie sport? Do tego golfy, kilka gier o wędkarstwie, o polowaniu, o surfowaniu, rowerowe, motocyklowe, nawet seria Tony Hawk. Wiesz... wystarczy się zastanowić i stówa by się uzbierała (no powiedzmy, że ostatnią 20-tkę tworzyłby suplement gier na inne platformy).

Przpominam, nie wszyskie gry są dobre.Chciałbym zakończyć tą dyskusję, ponieważ ktoś może mnie posądzić o statsiarstwo,pozatym nie warto się kłucić z tak ważną osobą na forum jak Pan. Bardzo miło się Panem rozmawiało. Fajnie mieć kogoś takiego z kim można pogadać, bo tam gdzie mieszkam nikt na grach się nie zna...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy one są i mają się całkiem dobrze. Tyle że na konsolach. I naprawdę, FEAR to dla ciebie jedyny horror, jaki wyszedł ostatnio na PC? A Suffering2 i Call of Cthulhu to pies?

Chyba nie wiesz, to ci powiem: FEAR to był przykład.

Bo uznał, że z Dooma tylko o 3 opisze. Najlepszym horrorem fpp tamtej dekady był mimo wszystko Blood.

No ba, nie dość, że uznał to tylko go opisał. Tylko ja się pytam "why?". Co do Blood, nie będę się z tobą kłócić.

Trochę wymusiłeś tego posta, i tak sorry za offtopic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo uznał, że z Dooma tylko o 3 opisze. Najlepszym horrorem fpp tamtej dekady był mimo wszystko Blood.

No ba, nie dość, że uznał to tylko go opisał. Tylko ja się pytam "why?". (...)

DOOM3 był od pierwotnego zamierzenia stylizowany na horror, wielkie przeżycie pełne grozy, strachu i niepewności. Wystarczy przeczytać np. te wielkie zapowiedzi z CDA (bodajże styczeń 2003 i 2004), aby się o tym dowiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woow!

Jak dla mnie ten pomysł z Tipsomaniakiem był GENIALNY! Jestem fanem horrorów choć głównie tych na PC gdyż konsoli nie posiadam. Czasem dobrze poznać "klasyki" na inną konsolę. Książeczka jest naprawdę fajna, mimo iż ma trochę za mało informacji na temat poszczególnych gier, ale rozumiem iż jest to spowodowane brakiem miejsca. Pomysł świetny i oby tak dalej.

Tak swoją drogą to dotąd nie wiedziałęm że E.Siekiera jest fanem horrorów :) :o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny tip100maniak przeczytany... Zrobcie kiedys tip400maniaka, moze mi troche dluzej bedzie sie czytalo. Ale oprocz tego ze jest cholernie krotki, zadnych innych wad nie ma :). Swietnie sie go czytalo. Po przeczytaniu opisu Fatal Frame, zastanawiam sie nad kupnem PS2, albo jak wyjdzie, PS3. Juz zainwestowalem w pada pc/psx!

Hmm... a może by tak tipsomaniak z największymi "hitami" z Kaszanka Zone?? To było by... zabawne! :)

Napisalem juz taka propozycje w zapowiedzi CDA 9/2006.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj, że już przeczytałeś całego tip100maniaka ja dopiero jestem nieee ja nigdzie nie jestem, czytałem skacząc od strony do jakiejś strony. A tip100maniak, że fajny ale tylko dla fanów horrorów mi te tytuły nieduzo mówiły :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Siekierze za tą miłą lekturkę. Dużo grałem w serię Silent Hill. Chciałem sięgnąć po inne horrory, ale nie chciałem trafić na jakieś szity, podobne do głupkowatych filmów, których pełno teraz w kinach (Wzgórza Mają Oczy etc.). Ta książeczka pomoże mi wybrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za świetną robotę! Przyda się jak cholera! :)

Nawet nie wiedziałem, że tyle Residentów było XD

Byłem zaskoczony paroma grami(np. Doomem3, no ale rzeczywiście jest niby horrorem, więc jego pominięcie byłoby błędem), ale wiadomo było co Eugene będzie wychwalał pod niebiosa ;P Nie zdziwiłem się więc okładką :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOOM3 był od pierwotnego zamierzenia stylizowany na horror, wielkie przeżycie pełne grozy, strachu i niepewności. Wystarczy przeczytać np. te wielkie zapowiedzi z CDA (bodajże styczeń 2003 i 2004), aby się o tym dowiedzieć.

I tak dostaliśmy świetnego FPS dreszczowca. Tak samo jak z poprzednimi odsłonami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemnie sie przeczytało . Z paroma gierkami się bliżej zapoznam . Brakło trochę tytułów ale takich co zbyt wiele do gatunku nie wniosły. Można było dożycić listę tych którym nie udało się zakwalifikować do tipsomaniaka a byli brani pod uwagę.

Pan Siekiera zarobił na niezły kawał chlebka :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...