Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Khan

Studia i przyszłość...

Polecane posty

Witam

Obecnie chodzę do drugiej klasy technikum budowlanego, do którego szczerze powiedziawszy poszedłem tylko i wyłącznie z powodu...no właśnie sam nie wiem. Wiem jednak, że nie to chciałbym w życiu robić, ale dość już tego nudnego poematu, do konkretów.

Otóż po skończeniu technikum chciałbym uderzyć na zaoczne studia informatyczne. Mam wobec tego kilka pytań, byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

1. Czy dam radę dostać się na wspomniane zaoczne jeśli będę zdawał maturę tylko z tych 3 obowiązkowych przedmiotów, czy też raczej nikłe szanse?

2. Teraz najważniejsze...tak, dokładnie, nie pomyliliście się. Mianowicie chodzi o matematykę, do tej pory troszkę się obijałem i niestety sporo zaległości się narobiło. Nie to żebym nie lubił matmy po prostu lenistwo...Teraz postanowiłem wziąć się w końcu za siebie, ale czy tak naprawdę sobie poradzę? Tak czy inaczej jakie wymagania są jeśli chodzi o matematykę, ile % trzeba mieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żadne z Twoich pytań nie ma jednoznacznej i jasnej odpowiedzi. Czy te trzy "obowiązkowe" przedmioty na maturze wystarczą? Tego nie wiemy, bo nie znamy uczelni, na której chcesz się dalej kształcić.. Nie wiemy jak wygląda tam nabór itd.. Odnośnie matematyki tak samo. Trudno powiedzieć ile % trzeba mieć żebyś się dostał.. Jeśli jest dużo osób chętnych na ten kierunek na tej uczelni, to konkurencja zaiste będzie niemała.. Także odpowiedzi zależą od tego, gdzie chcesz się dalej kształcić :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zaocznie ? Musisz podjąć pracę w czasie studiów? Jeśli nie, to moim zdaniem lepiej jest zacząć studia dzienne. W razie potrzeby zawsze możesz przenieść się na zaoczne. Na dziennych studiach wymaga się więcej, więc lepiej to później wygląda w papierach.

Materiał z matematyki w szkołach średnich, to nie jest wiedza tajemna. Widziałeś tegoroczne zadania maturalne? Równania i nierówności kwadratowe, podstawy ciągów, podstawy trygonometrii, geometria, kombinatoryka, podstawy logarytmów. Nie ma szeregów, nie ma granic, nie ma rachunku różniczkowego. Same zadania w stylu takich co nauczyciel pokazuje jako pierwsze przykłady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zależy mi na tym, aby między czasie pracować, i dlatego zaocznie. A jeśli chodzi o dzienne, do której mniej więcej trwają zajęcia, bo może faktycznie wszystko dałoby się pogodzić...

A jeśli chodzi o te zadania, o których mówiłeś, to faktycznie nie jest to taka czarna magia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohoho, widzę że ktoś zamierza się dalej kształcić na tej samej uczelni co ja :biggrin: Otóż ja jako student drugiego roku informatyki (stacjonarne) na tejże uczelni jestem w stanie chyba najlepiej opowiedzieć Ci o niej :wink: Co prawda nie wiem do końca jak to wygląda zaocznie, jednakże na dziennych jest fajnie. Studenci II i I roku otrzymują tzw "stypendia zamawiane" (więcej do poczytania na stronie uczelni :wink: ). Jeśli chodzi o pkt potrzebne z matury, to wystarczy jak to się mówi "zdać" :smile: W tym semestrze doszedł do nas (stacjonarnych studentów) jeden student, który przez trzy semestry studiował zaocznie :smile: Jeśli chodzi o plan zajęć, to mogę Ci rozpisać co i jak, jeśli chcesz (zarówno dla mojego roku, jak i I, III itd..) :smile: Jeśli chodzi o zadania z matmy to najpierw jest takie wielkie powtórzenie ze szkoły średniej + co nieco nowości, które możliwe że nie przerabiałeś w średniej.. Na pierwszym roku jest najwięcej matmy i fizyki - informatyki jest bardzo mało. Im dalej, tym więcej programowania, grafiki, sieci itd - a matmy coraz mniej :wink: Jeśli chcesz poznać szczegóły odnośnie czegokolwiek - pisz śmiało :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie fajnie się udało, generalnie mogę mieć miejscami nieco idiotyczne pytania, które dotyczą ogólnie tej uczelni, ale...skoro jest okazja :happy:

Jeśli mógłbyś tak ogólnie napisać mi, co tam mniej więcej na pierwszym roku jest to byłbym bardzo wdzięczny. No i najważniejsze, czy trudno się dostać, jest dużo osób chętnych na te kierunki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up

A wiesz że nawet nie wiem :P Wiem że po pozytywnym zakończeniu kształcenia trwającego 3,5 roku otrzymam od uczelni tytuł inżyniera. A czy da się zrobić magistra? - szczerze nie wiem :rolleyes: Nie wiązałem dalszej przyszłości z tą uczelnią, więc nie mam pojęcia - po jej ukończeniu mam zamiar kształcić się dalej gdzieś indziej.. Z tą maturą to prawda - są tacy "agenci" na roku, którzy maturę ledwo co zdali i dostali się na pierwszy rok. Na pierwszym semestrze było nas jakieś 80-90 osób.. Do czwartego semestru ostało się ~50 osób.. Część ma jeszcze do zaliczenia przedmioty z pierwszego roku (a nawet semestru) - a dalej studiują.. A ile było zaocznych na pierwszym roku - musiałbym się kumpla zapytać..

Odnośnie planu zajęć: napiszę jak przyjadę dziś do akademika, bo to tam mam zeszyty i indeks :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie można chyba robić magistra, bo mój kuzyn również tam studiował, i z tego co pamiętam to magisterkę w Rzeszowie robił. Nie mam go jak zapytać, bo na razie przebywa za granicą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

up

No widzisz, coś w tym jest :P

Odnośnie planu zajęć:

Na pierwszym semestrze miałem: Język obcy, Historia idei i odkryć naukowych, WF, Matematyka dyskretna, Analiza matematyczna, Fizyka, Podstawy programowania. Zajęcia od wtorku do czwartku :smile:

II semestr: Język obcy, WF, Logika i teoria mnogości, Algebra liniowa z geometrią analityczną, Teoria obwodów, Algorytmy i złożoności, Elementy logiki i arytmetyki komputera. Jeden dzień w tygodniu wolny (piątek) :biggrin:

III semestr: Język obcy, Ergonomia i BHP, Metody propablistyczne i statystyka, Podstawy elektroniki, Architektura systemów komputerowych, Programowanie obiektowe, Systemy operacyjne. Wolny wtorek.. :rolleyes:

IV semestr: Sieci komputerowe, Grafika komputerowa, Narzędzia informatyki, Język obcy, Problemy społeczne i zawodowe informatyki, Systemy wbudowane, Języki i paradygmaty programowania, Bazy danych. Zero dnia wolnego od zajęć :/

Jeśli chodzi o przedmioty to są oczywiście takie same dla stacjonarnych jak i niestacjonarnych :wink:

Teraz tak: Na pierwszym roku studentów niestacjonarnych było zdecydowanie mniej niż stacjonarnych, jednakże tzw "przesiew" nie uszczuplił znacząco liczby studentów (tzn że ich liczba nie uległa drastycznemu spadkowi :wink: ). Na informatykę i budownictwa jest naprawdę sporo ludzi. Dzieje się tak przez tzw "kierunki zamawiane" :smile: Dla przykładu mogę podać przykład obecnego III roku (mój brat jest na tym roku) - na początku było ich niespełna 40 - teraz zostało 20 :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki wielkie :wink:

A jeszcze jedno pytanie mam odnośnie rekrutacji, otóż na stronie uczelni jest napisane, że jest brany pod uwagę jeden przedmiot spośród: matematyka, informatyka, fizyka itd. Na jakiej zasadzie ten przedmiot jest wybierany? Czy wybiera go sobie kandydat?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się dobrze orientuję to jest to po prostu przedmiot zdawany na maturze - najpewniej o to chodzi :wink: Są to te "preferowane" i "chciane" przez uczelnię.. Ale jak będziesz zdawał np historię to chyba nic złego się nie stanie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś mi polecić jakieś dobre książki do matmy? Chodzi mi tutaj o coś w formie korepetycji, jakiś dobry zbiór zadań czy coś takiego. Takie, które umożliwiłyby mi jak najlepsze przygotowanie do matury.

Wiem, że tego jest pełno, jednak wolałbym zapoznać się z opinią innych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przyuważyłem ten temat i jeśli chodzi o ostatnie pytanie to polecam książkę Andrzeja Kiełbasy "Matematyka. Matura 2010/2011" albo nowsze wydanie jak wyjdzie. Ja jak zdawałem to uczyłem się ze starszej wersji tej książki (2008/2009) i naprawdę dużo mi pomogła. I dzięki zdawanej matmie dostałem się na studia informatyczne właśnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam książki pana Andrzeja Kiełbasy. Są to zbiory zadań, takich wyszukanych. Jeżeli to przerobisz to matura nie wyda się taka trudna. Dodatkowo możesz także nabyć Matematyka Vademecum Matura 20xx [ xx to rocznik książki ] operonu. Wiem że zadania tam są łatwe ale są one przerobione od a do z więc takie wizualne rozwiązanie jest bardzo przydatne. Oswój się także z tablicami matematycznymi, gdyż tylko to pozostanie tobie na maturze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, na początek pewnie zdecyduję się na Matematyka Vademecum Matura z operonu, tak żeby na początku to wszystko ogarnąć w miarę, a później zabiorę się zbiór Kiełbasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...